Огляд процесорного кулера APNX AP1-V ARGB

Нещодавно відбувся дебют першого кулера від APNX під назвою AP1-V ARGB. Система охолодження має на борту конструкцію з п’ятьма тепловими трубками, розміщеними у рамі з алюмінієвого сплаву. Велика увага приділена формі та дизайну, тому цікаво, чи вдалося APNX поєднати ефектний вигляд та гарну ефективність.

APNX AP1-V ARGB

Технічні параметри

Виробник APNX
Модель AP1-V ARGB
Сумісність с процесорними роз'ємами Intel LGA 1700/1200/115X, AMD AM4/AM5
Розмір радіатора (ДхШхВ), мм 128x76,5x157
Розмір вентилятора (ДхШхВ), мм 120x120x25
Матеріал та конструкція радіатора односекційна вертикальна конструкція з алюмінієвих пластин, пронизаних п’ятьма мідними тепловими трубками, діаметром 6 мм, розташованими U-подібно, з прямим контактом
Вага радіатора, г 788
Кількість пластин радіатора, шт. 49
Товщина пластин, мм 0,5
Відстань між пластинами, мм 2
Розрахована площа радіатора, см² ~5 858
Модель вентилятора AeroCool (без маркування)
Швидкість вентилятора, об/хв 600–1800 з ШІМ
Об'єм повітряного потоку, м³/г 129,6
Рівень шуму вентилятора, дБ (А) 16,1-32,8
Статичний тиск, мм води 3,36
Тип вальниці вентилятора Гідравлічна
Очікуваний наробіток на відмову, год н/д
Номінальна напруга вентилятора, В 12
Сила току вентилятора, А 0,32
Енергоспоживання вентилятора, Вт 3,84
Особливості Зовнішня рама (кожух) радіатора з алюмінієвого сплаву
Середня вартість, грн 1 999
 

Комплект постачання

Кулер постачається у коробці біло-сірого кольору, на передній частині якої можна побачити зображення кулера, назву бренда та модель, а всі характеристики описані на протилежній грані.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Всередині радіатор розміщений в картонному каркасі, а знизу для захисту підошви також мається ущільнювач зі спіненого поліетилену.

APNX AP1-V ARGB

Окрім кулера в окремій внутрішній коробці можна знайти наступні елементи:

  • підсилювальна пластина для роз'ємів Intel LGA1700/1200/115x;
  • універсальна рама кріплення для Intel та AMD;
  • чотири блакитні пластикові підпори для роз'ємів Intel LGA 1700/1200/115x;
  • чотири гвинти кріплення рами для Intel LGA 1700/1200/115x;
  • чотири червоні пластикові підпори для роз'ємів AMD AM5/AM4;
  • чотири гвинти кріплення рами для AMD AM5/AM4;
  • термопаста та лопатка для її нанесення;
  • інструкція зі встановлення.

APNX AP1-V ARGB

Зовнішній вигляд та конструкція

APNX AP1-V ARGB це однобаштовий кулер, який отримав гарний кожух з алюмінієвого сплаву. З одного боку він має декоративну функцію, а з іншого — виконує роль кожуха, тому весь потік вентилятора проходить, власне, наскрізь радіатора.

APNX AP1-V ARGB

За дизайном ця система охолодження візуально дуже гармонує з корпусом цього ж виробника — APNX C1, який нещодавно вже був у нас на огляді.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Висота від процесора до краю кожуха становить 157 мм, ширина — 128 мм. Глибина кулера дорівнює 76,5 мм, та виробником не передбачено встановлення додаткового вентилятора на задню частину радіатора.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Комплектний вентилятор типорозміром 120 мм від бренду AeroCool має спеціальну конструкцію — фактично тут присутня тільки задня частина рами. Будь-яке маркування моделі відсутнє. На корпусі вентилятора є по два отвори на кожен кут, один з яких призначено для прикручування кожуху, а за другий чіпляється скоба кріплення вентилятора до радіатора.

APNX AP1-V ARGB

На зворотній стороні пропелера є антивібраційні спінені вставки. Швидкість може регулюватися від 600 до 1800 об/хв за допомогою ШІМ.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Навколо двигуна вентилятора знаходяться ARGB-світлодіоди для підсвітки.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Від 900 до 1100 об/хв вентилятор працює тихо і його майже не чути. Починаючи з відмітки у 1200 обертів на хвилину рівень шуму становить близько 37,6 дБ (А), що стає вже трохи відчутним, але у корпусі на тлі інших компонентів навряд чи буде виділятися. Вже з 1400 об/хв вентилятор стає гучним й показник шуму складає 42,6 дБ (А), але будь-яких вібрацій чи сторонніх призвуків при цьому не помічено. Максимально вентилятор може сягати швидкості у 1800 об/хв — це дозволить мати сильніший повітряний потік, але й шум підійметься до рівня у 49,8 дБ (А).

APNX AP1-V ARGB

Вентилятор знаходиться всередині кожуха і не буде перекривати слоти оперативної пам’яті. Радіатор має фактичну глибину 49 мм, ширину 122 мм та складається з 49 пластин, розташованих з просвітом у 2 мм. Теплові трубки рівномірно розподілені між собою та по боках відносно тіла радіатора, саме там де він найкраще продувається вентилятором.

APNX AP1-V ARGB

Пластини, трубки та верхня частина підошви має глянцеве покриття чорного кольору. Теплові трубки мідні, а пластини виконані з алюмінію. Загальна площа розсіювання тепла дорівнює приблизно 5858 см².

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Радіатор виконано з прямим контактом термотрубок до кришки процесора, трубки якісно запресовані у поперечну пластину та відфрезеровані.

APNX AP1-V ARGB

Підошва має ідеально рівну площину, без горбиків та ямок, приклавши рівну лінійку не бачимо жодних дефектів.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Основа не дзеркальна та якщо поглянути ближче, то помітні радіальні сліди від фрезерування. Підошва має габарити 38x45 мм.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Поперечна пластина, що притискає кулер до процесора, запресована до трубок. З обох боків пластини розташовано по одному гвинту під хрестову викрутку зі шліцом та пружиною.

APNX AP1-V ARGB

Відбиток термопасти свідчить про відмінний, рівномірний та надійний притиск по всій площині процесора. Це результат рівної підошви кулера, видно тільки смужки термопасти в місцях стиків термотрубок.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Встановлення

Для тестування ефективності APNX AP1-V ARGB використовувалася платформа AMD AM4 із процесором AMD Ryzen 9 5950X. Перед встановленням системи охолодження з материнської плати потрібно буде зняти стокові пластикові колодки фіксаторів, викрутивши по два гвинти з кожної.

APNX AP1-V ARGB

Далі на отвори встановлюємо пластикові підпори червоного кольору.

APNX AP1-V ARGB

На них накладається рама кріплення та прикручується гвинтами.

APNX AP1-V ARGB

Наносимо термопасту та, власне, встановлюємо сам радіатор, прикрутивши його до рами гвинтами.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Наостанок під'єднуємо 4-контактний роз’єм для вентилятора та 3-контактний ARGB.

APNX AP1-V ARGB

Як бачимо, встановивши систему охолодження ми не втрачаємо доступ до жодного зі слотів оперативної пам’яті або ж роз’ємів PCI-E та М.2.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Тестовий стенд

Для випробування ефективності кулера APNX AP1-V ARGB було використано стенд на базі платформи AMD AM4 в такій конфігурації:

  • процесор: AMD Ryzen 9 5950X;
  • материнська плата: ASRock B550 PG Velocita;
  • відеокарта: ASUS GeForce GTX 1660 Super ROG Strix OC Edition 6GB GDDR6;
  • пам'ять: HyperX Fury HX432C16FB3K2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-74 1T, 1,35 В);
  • твердотілий накопичувач: SSD Kingston NV1 (500GB, NVMe M.2 2280);
  • блок живлення: be quiet! PURE POWER 12 M 1000W;
  • термопаста: ARCTIC MX-4.
APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Процесор працював в розгоні до 4,0 ГГц з напругою 1,15 В, що дало 200 Вт потужності. Випробування системи охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 21 градус Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX з інструкціями AVX. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor. Для вимірювання рівня гучності використано шумомір Benetech GM1357.

APNX AP1-V ARGB

Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані у 30 см від кулера. Рівень фонового шуму складав 27,7 дБ (А). Ефективність башти порівнювалась з усім відомим односекційним повітряним охолоджувачем Zalman CNPS10X Performa. Кулери порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Були встановлені значення у 1800, 1500, 1100 та 900 обертів на хвилину.

Варто зазначити, що Zalman CNPS10X Performa має більший розмір, та площу розсіювання ніж APNX AP1-V ARGB, тобто тільки сам радіатор Zalman має розмір як увесь кулер APNX, включаючи вентилятор та кожух.

APNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGBAPNX AP1-V ARGB

Результати випробувань

Системи порівнювались між собою за відношенням шуму та ефективності. Спочатку розглянемо рівні температур.

APNX AP1-V ARGB

Бачимо, що показники температур на 900 об/хв абсолютно однакові, а далі на швидкостях від 1100 до 1800 обертів на хвилину маємо різницю в 1–2 градуси на користь Zalman, тобто можна вважати що результати температур майже однакові. Далі розглянемо рівні шуму.

APNX AP1-V ARGB

Тут ситуація дещо інша, за 900 об/хв APNX AP1-V ARGB голосніший майже на 2 дБ (А), це майже не відчутно, але з ростом обертів, збільшується й кореляція шуму між кулерами та на 1800 об/хв різниця досягає близько 6 дБ (А). Також розглянемо графік залежності двох кулерів.

APNX AP1-V ARGB

З цього графіку зрозуміло, що ми маємо дуже схожі за ефективністю охолодження кулери — на однакових обертах вони показують майже однакові температури, хоча за показниками шуму все ж кращий Zalman. Проте якщо звернути увагу на розміри, то варто зазначити, що кулер від APNX має менші габарити та привабливіший дизайн.

Висновки

На поставлене на початку огляду питання, чи вдалось APNX поєднати ефективність та дизайн, можна цілком впевнено сказати, що так. Кулер відвів від процесора 200 Вт тепла навіть в тихому режимі, тобто заявлений виробником показник відведення TDP у 245 Вт це цілком реальна картина, але за дещо більшими швидкостями вентилятора.

Таким чином APNX AP1-V ARGB можна вважати цілком ефективною СО для свого класу — навіть у порівнянні з більшим за розміром кулером ми отримали майже ідентичний результат. Тож тут вже вибір за покупцем між трошки більшою ефективністю або ж стильним дизайном та компактністю. Щодо дизайну, не зайвим буде згадати, що цей кулер складе гарну компанію корпусу APNX C1, ймовірно виробник саме на це й розраховував.

Конструкція кулера цілком вдала, основа рівна з гарним відбитком термопасти. Єдиний недолік — це складність підбору вентилятора. Тобто у випадку виходу з ладу або якщо є бажання замінити його на продуктивніший, таку «вертушку» буде доволі складно знайти й прийдеться змінювати конструкцію вентилятора власноруч.