Огляд та тестування системи рідинного охолодження ASUS ProArt LC 360

Встановлення

Переходимо до процесу встановлення на прикладі платформи AMD AM5. Знімаємо стандартні колодки, які встановлені на материнській платі, та вкручуємо стійки з комплекту AiO.

ASUS ProArt LC 360

До них прикручуємо рамку, яка забезпечує сумісність з водоблоком, бо він має лапи лише для сокетів Intel.

ASUS ProArt LC 360

На рамку накручуємо відповідні шпильки для безпосереднього кріплення водоблоку. Чесно кажучи, виробник міг би їх об’єднати разом з рамкою, тим самим зменшивши кількість деталей, але він бачив конструкцію саме такою, яка вона є, хоча на опресування гайок ресурси таки були витрачені.

ASUS ProArt LC 360

За потреби наносимо термопасту, встановлюємо водоблок та затискаємо його накидними гайками. Пальцями закрутити їх до кінця біля радіатора VRM на материнській платі не дуже зручно, а шліц під хрестоподібну викрутку тут лише для галочки, тож краще для цього взяти пласку та широку викрутку. Після встановлення під’єднуємо всі кабелі.

ASUS ProArt LC 360

Відбиток пасти майже акуратний, при рівномірному затягуванні гайок притиск буде гарним по всій площі дотику процесора.

ASUS ProArt LC 360ASUS ProArt LC 360

Програмне забезпечення

Для налаштування роботи світлодіодної підсвітки на водоблоці використовується фірмовий застосунок Armoury Crate. Програма доволі відома і постачається разом з продуктами компанії ASUS. Для AiO в ній передбачений свій розділ з двома вкладками, де можна обрати який компонент моніторити, вимкнути підсвітку або оновити прошивку СРО.

ASUS ProArt LC 360ASUS ProArt LC 360

Тестовий стенд

Для випробування ефективності системи рідинного охолодження ASUS ProArt LC 360 було використано стенд на базі платформи AMD AM5 в такій конфігурації:

  • процесор: AMD Ryzen 9 7900X (4,7@5,0 ГГц, 1,2 В);
  • материнська плата: ASUS ROG Crosshair X670E Gene (UEFI 2204);
  • відеокарта: AMD Radeon RX 7900 XT;
  • пам'ять: Kingston Fury Renegade RGB KF564C32RSAK2-96 (2x48 ГБ, DDR5-6400@6000, 32-38-38-80-1Т, 1,35 В);
  • SSD накопичувач: SSD Kingston NV1 (500 GB, NVMe M.2 2280);
  • блок живлення: be quiet! PURE POWER 12 M 850W;
  • термопаста: Noctua NT-H1.

Випробування системи охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 24 градуси Цельсія у приміщенні. Частота процесора фіксувалася на 5000 МГц, а напруга дорівнювала 1,2 В, що давало у підсумку споживання на рівні 210 Вт. Для його прогріву застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. На графіку відображено максимальне значення температури поміж усіх ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWInfo версії 8.07.5505.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір Benetech GM1357. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані в 35 см від вентилятора. Рівень фонового шуму складав 27,7 дБ (А). Швидкість помпи була зафіксована на максимумі у 3000 об/хв.

Ефективність системи охолодження ProArt LC 360 порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором та з другим додатковим пропелером Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв. І саме через цей кулер довелося обмежити потужність процесора, інакше його температура доходила до 99 °C.

Результати випробувань

ASUS ProArt LC 360

Вентилятори системи рідинного охолодження виявилися тихішими за вертушки Noctua, лише на мінімальній швидкості рівень шуму в них однаковий та після 1500 об/хв Alphacool APEX Stealth, звісно, стають голоснішими.

ASUS ProArt LC 360

AiO ProArt LC 360 виявилася ефективнішою за повітряний кулер на 6–7 градусів при однакових обертах, причому, продуктивність системи охолодження гарно зростає до швидкості вентиляторів 2000 об/хв, після чого вона уповільнюється. Тож користувач ціною двох градусів може сміливо обмежити оберти «карлсонів», тим самим суттєво зменшити рівень шуму системи. А ось уповільнення помпи може призвести до падіння ефективності десь у 4 градуси — тут вже користувачу прийдеться шукати баланс між продуктивністю та шумом.

Висновки

Заводські системи рідинного охолодження вже давно доказали свою ефективність порівняно з повітряними кулерами й ASUS ProArt LC 360 не стала виключенням. Вона має стриманий та елегантний вигляд й підійде не тільки для збирання системи з дизайном для творчих особистостей, але й будь-якій іншій. Прикро, що немає невеличкого корпусу саме серії ProArt, тоді можна було скомпонувати все у загальному стилі. Вона підтримує всі актуальні процесорні роз’єми, але для платформи AMD процес встановлення потребує зайвих рухів. Також в цій AiO компанія ASUS вирішила відійти від колаборації з Noctua та використала вентилятори Alphacool APEX Stealth Metal, які оснащено металевою рамкою, що додає естетичного вигляду та зменшує вібрації, як їхні, так й системи в цілому. І хоча виробник обіцяв низький рівень шуму, на максимальній швидкості вони доволі галасливі, але можна знизити оберти до прийнятного рівня, при цьому ефективність AiO не сильно постраждає. Та ще й серветки для протирання рамок додали у комплект постачання — дрібниця, але приємна. Встановлена помпа не дуже шумна, але вибагливим користувачам все ж таки доведеться погратися з налаштуванням її швидкості. Тож якщо є бажання отримати ефективну заводську систему рідинного охолодження зі стриманим дизайном від іменитого виробника, ProArt LC 360 стане гарним вибором, але її ціна буде відповідною.