Встановлення
Процес встановлення ASUS ROG Ryujin III 360 ми розглянемо на прикладі процесорного роз’єму Intel LGA1700. Крім нього СРО підтримує монтаж лише на відносно актуальні платформи, як то Intel LGA1200 та 115х, AMD AM5 та AM4. Починається усе з пересування пластикових фіксаторів на рамці у потрібне положення та прикладання її до відповідних отворів кріплення на звороті материнської плати.
Далі, вже з фронтальної сторони, потрібно вкрутити в фіксатори гвинтові опори. Не намагайтеся затягнути їх сильніше, ніж до першого упору, оскільки є ризик висмикнути фіксатори з рамки. А конструкція все одно буде ворушитись трохи по вертикалі. Це нормально.
Далі лишається лише встановити водоблок та прикрутити його за допомогою гвинтових гайок (тих, що без смужки збоку). Найліпший варіант орієнтації — шлангами донизу, тоді вихідні отвори вентилятора спрямовані чітко на радіатори силових елементів.
У фіналі встановлюємо на місце магнітну панель дисплея та підключаємо її у внутрішній USB роз’єм. Так виглядає система у зборі. Жодних конфліктів з іншими елементами материнської плати немає.
Дисплей дійсно виглядає значно краще, ніж у попередніх версіях. Він ніби став чіткішим, зникли затримки анімації. Як і раніше, екран спроможний відтворювати рухомі чи нерухомі картинки та інформацію про систему, наприклад показувати температури різних компонентів, або частоту.
Відбиток термоінтерфейсу досить неоднорідний. Причиною тому напевне є конічна підошва та її нахили при затягуванні та зніманні водоблоку. Загалом контакт є по всій площині, але він нерівномірний, з різною силою притискання.
Програмне забезпечення
Для керування дисплеєм, помпою та додатковим вентилятором обов’язково потрібно встановити застосунок ASUS Armoury Crate. Інакше вентилятор та помпа будуть працювати на максимальних обертах, а це дуже гучно. В налаштуваннях дисплея можна обрати найбільш корисну опцію апаратного моніторингу. Одночасно можливо спостерігати за трьома параметрами, в тому числі — температурою, напругою, частотою або швидкістю вентиляторів. Доступні варіанти датчиків відрізняються в залежності від материнської плати. Але приємно, що у самому пристрої є датчик температури рідини.
В окремих налаштуваннях можливо обрати вимикання дисплея, регулювання його яскравості, картинку за замовчуванням та візуальне попередження про перевищення температури. А також поріг цього попередження в межах від 75 до 100 градусів.
Якщо інформація про систему непотрібна, можна обрати статичну картинку або короткий кліп для відображення на екрані. Використовувати можна як фабричні, так і свої варіанти. Крім того, можна увімкнути демонстрацію системного часу.
Для помпи та додаткового вентилятора є власні окремі криві налаштування швидкості в залежності від температури. Бажано відрегулювати їх на свій смак, в залежності від терпимості до рівня шуму. Тим більше зробити це доволі легко, усе інтуїтивно зрозуміло.
В останній вкладці можна перевірити оновлення прошивки або завантажити програму системного моніторингу AIDA64, для якої передбачено підписку на рік безплатно. Дані з програми також можна виводити на екран.
Тестовий стенд
Для випробування ефективності системи рідинного охолодження ASUS ROG Ryujin III 360 було використано стенд на базі платформи Intel LGA1700 в такій конфігурації:
- процесор: Intel Core i7-13700K (3,4@5,0 ГГц, 1,137 В);
- материнська плата: ASUS ROG Strix Z790-E Gaming Wi-Fi (Intel Z790);
- відеокарта: ASUS ROG-STRIX-RTX3050-O8G-Gaming (Nvidia GeForce RTX 3050);
- пам'ять: Kingston Fury Beast KF552C40BBK2-32 (2x16 ГБ, DDR5-5200, 40-40-40-80-120 2Т, 1,25 В);
- твердотілий накопичувач: GoodRAM SSD IRDM M.2 IR-SSDPR-P34B-01T-80 (1 ТБ, NVMe M.2 2280);
- блок живлення: ASUS ROG-STRIX-850G-AURA-GAMING (850 Вт);
- контролер вентилятора: Noctua NA-FC1;
- термопаста: Noctua NT-H1.
Випробування системи охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 29 градусів Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалась через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку зображено максимальне значення температури поміж усіх P-ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor версії 1.51.0.
Для вимірювання рівня гучності використано шумомір Benetech GM1357. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані в 10 мм від передньої частини підшипника системи охолодження, повернутої на користувача та встановленої на материнську плату. Рівень фонового шуму складав 30 дБ (А). Загальне споживання енергії системою склало 300 Вт під навантаженням на процесор. Для вимірювання на максимальній швидкості вентиляторів, швидкість помпи була виставлена на 3500 об/хв і 47 дБ (А), а вентилятор на помпі обертався на 5200 об/хв при шумі в 69 дБ (А). Для середньої швидкості вентиляторів помпа зафіксована на 2000 об/хв і 37 дБ (А), а вентилятор помпи на 2150 об/хв і 47 дБ (А). При мінімальній швидкості вентиляторів помпа працювала на 2000 об/хв, а вентилятор на ній працював на 1500 об/хв та 37 дБ (А).
Ефективність системи охолодження ASUS ROG Ryujin III 360 порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором та з другим додатковим пропелером Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв.
Результати випробувань
Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Для ASUS ROG Ryujin III 360 з трьома вентиляторами на максимальних 1800 обертах на хвилину рівень шуму склав 66 дБ (А). Вийшло дуже гучно, оскільки вентилятор на помпі взагалі створював шуму на 69 дБ (А) і був основним джерелом неприємного звуку. Noctua NH-D15S з двома вентиляторами на максимумі має рівень шуму в 56 дБ (А). Система рідинного охолодження при тому ж рівні шуму має швидкість вентиляторів в 1400 об/хв. Щоб відтворити сценарій автоматичного керування помпою та додатковим вентилятором, їх швидкість була знижена до 50% від максимальної При цьому працювали вони тихіше ніж три основні пропелери. На умовно безшумному рівні у 40 дБ (А) ASUS ROG Ryujin III 360 працює на швидкості 700 об/хв. Помпа при цьому уповільнена до 50%, а вентилятор до 40%. Їх рівень шуму складав 37 дБ (А). При тому ж рівні шуму Noctua NH-D15S з двома пропелерами має 750 та 900 об/хв і не спроможна втримати температуру нижче 100 градусів, тому цей показник у графік не потрапив.
Поглянемо на графіки температур для кожного рівня шуму.
Наш інженерний екземпляр процесора Intel Core i7-13700K на фіксованій частоті в 5,0 ГГц по P-ядрам та 4,2 ГГц по E-ядрам при напрузі в 1,137 В видав близько 290 Вт теплової енергії у повному постійному навантаженні. При кімнатній температурі у 29 градусів таке TDP є близьким до граничного для можливостей одного з найкращих повітряних кулерів Noctua NH-D15S. На повній швидкості він спроможний утримувати температуру лише в межах 94 градусів. При такому ж рівні шуму перевага у різниці температур на користь ASUS ROG Ryujin III 360 складає 10 градусів. На максимальній швидкості основних вентиляторів, помпи та додаткового вентилятора СРО виграє 13 градусів, але за цю невелику перевагу доводиться платити надзвичайно високим рівнем шуму, слухати який постійно просто неприємно. У режимі повної тиші СРО все ще здатна втримувати температуру в межах 90 градусів.
Щодо ефективності помпи, то в цілому її достатньо і на 2000 об/хв, немає сенсу виставляти повні 3500 об/хв, оскільки по температурі рідини відмінність складає лише 1 градус. Ефективність додаткового вентилятора прямо залежить від його обертів. При повній швидкості силові елементи навколо процесора прогріваються до 50 градусів, на 2100 обертах на хвилину маємо 54 градуси, при 1500 об/хв вже 60 градусів. Тобто користь від нього є, але особливо вона помітна лише на високих обертах і при відповідному рівні шуму.
В цілому, ASUS ROG Ryujin III 360 чудово справляється з охолодженням сучасного гарячого процесора у повному навантаженні та дозволяє в широкому діапазоні балансувати між рівнем шуму та температурою.
Висновки
Оновлення рідинного охолодження ASUS ROG Ryujin III 360 можна вважати цілком успішним. Для підвищення ефективності система отримала нову більш продуктивну помпу 8-го покоління від Asetek, ширші шланги та покращений додатковий 60-мм вентилятор для обдуву силових елементів живлення процесора. Для поліпшення естетики з’явився якісніший екран, спроможний показувати як гарні картинки, так і корисну інформацію. Програмне забезпечення дозволяє налаштувати усі необхідні параметри. В результаті Ryujin III 360 без проблем справляється з охолодженням гарячого сучасного процесора у розгоні та, при необхідності, без зайвого шуму і навіть літом у жаркому приміщенні.
Особливих недоліків у даної системи не має. Звісно, відсутня підтримка деяких старих процесорних роз’ємів, та навряд чи під них будуть купляти цю СРО. Дещо сумнівною є ефективність додаткового вентилятора відносно рівня шуму. Проте температуру VRM він дійсно понижує на 6-10 градусів. Ще, як на мене, можна було б оновити тут вентилятори на більш сучасні, тихі та ефективні Noctua NF-A12x25, хоча це більшою мірою є побажанням для компанії на майбутнє. У декого може виникнути й питання до вартості продукту, але шестирічна гарантія та ефективність охолодження цілком її виправдовує.
ASUS ROG Ryujin III 360 стане у пригоді тим, хто хоче максимально розкрити потенціал топового процесора і не бажає займатися самостійним збиранням повноцінного контуру СРО. А для особливих естетів існує також версія цієї системи з ARGB підсвіткою вентиляторів.