Встановлення

Процес встановлення ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB ми розглянемо на прикладі процесорного роз’єму Intel LGA1700. До речі, дане СРО підтримує монтаж лише на відносно актуальні платформи, як Intel LGA1200 та 115х, AMD AM5 та AM4. Починається усе з пересування пластикових фіксаторів на рамці у потрібне положення та прикладання її до відповідних отворів кріплення на звороті материнської плати.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Далі, вже з фронтальної сторони, потрібно вкрутити в фіксатори гвинтові опори. Не намагайтеся затягнути їх сильніше, ніж до першого упору, оскільки є ризик висмикнути фіксатори з рамки. А конструкція все одно буде ворушитись трохи по вертикалі. Це нормально.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Окремий момент, який потрібно особливо відзначити, стосується гвинтових гайок кріплення. Їх в комплекті є два набори. Різниця полягає в тому, що гайки зі смугою посередині є на 1 мм довшими, ніж ті що без неї. Зроблено це тому, що процесори сокета 1700, наприклад, на 1 мм нижчі за ті, що призначені під сокет 1200. Отже, гайки зі смугою призначені для кріплення на роз’єми Intel LGA1200, Intel LGA115х та AMD AM5. А гайки без смуги підходять для Intel LGA1700 та AMD AM4. Це відповідно до інструкції Q21643 Revised Edition V2 February 2023. У нашому ж наборі була старіша інструкція, пойменована як Q20469 First Edition August 2022. І в ній інформація була прямо протилежна, у тому, що стосувалося саме кріплення на процесорні роз’єми Intel. В результати ми мали унікальну можливість спробувати одразу два варіанти фіксації — спочатку неправильний, а за декілька днів, після того, як звернули на це увагу і правильний. І порівняти їх між собою. Як вважаєте, різниця є? Але притримаємо інтригу трішки на потім.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Отже, лишається лише прикрутити чотирма гайками на місце водяний блок, під'єднати його до живлення та USB колодки, щоб працював дисплей AniMe Matrix. Бажано та логічно, щоб шланги системи охолодження знаходилися знизу. Хоча можливі варіанти, в залежності від того, де буде закріплений радіатор. У будь-якій орієнтації помпа жодним чином не заважає іншим компонентам материнської плати. Далі встановлюємо вентилятори на радіатор та також підключаємо їх до живлення та підсвітки.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Для підсвітки є розгалужувач з одного роз’єму +5VDG на чотири, довжиною більше за 400 мм. На жаль у нього немає захисних ковпачків, тому переконайтеся, що вільні роз’єми контактів не торкаються нічого, здатного проводити струм.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Для вентиляторів також передбачено розгалужувач на три роз’єми, з довжиною основного кабелю в 350 мм та двох додаткових по 50 мм кожен.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Так виглядає підсвітка на радіаторі та картинка на водяному блоці. Загалом досить жваво, хоча у дисплея тут не дуже висока роздільна здатність. Деталізовані зображення будуть на ньому нерозрізненні.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

А ось тут ми розкриваємо інтригу. Так виглядає відбиток на підошві водяного блоку з використанням довгих гайок зі смугою (неправильно для роз’єму Intel LGA1700). Притиск слабкий на чверті площі від кута й далі. Те саме видно і на відбитку на процесорі.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGBASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Притиск з використанням коротких гайок близький до ідеального (правильно для роз’єму Intel LGA1700). Але за результатами ми чомусь отримали на 1 градус вищі температури. Ймовірно, це лише погрішність вимірювання. Але виходить що навіть часткового контакту підошви було достатньо для нормального відведення тепла у розмірі близько 250 Вт. Не факт що його вистачить у більш гарячих сценаріях, тому використовуйте правильні кріплення та ще частіше — здоровий глузд, адже і в інструкціях трапляються помилки.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGBASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Програмне забезпечення

Для коректного функціонування дисплея AniMe Matrix потрібно встановити застосунок ASUS Armoury Crate, навіть якщо у вас материнська плата і не від цього бренду. У ньому можна обирати наперед заготовлені картинки та анімації, та налаштовувати їх під свої потреби.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Окрім готових картинок можна малювати та встановлювати власні. Або навіть налаштувати слайд-шоу. А ще можна використовувати екран для відтворення системних показників на кшталт температури чи частоти та підключати анімацію музичного еквалайзера в такт відтворюваному звуку.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Якщо ваша материнська плата все ж таки від ASUS, то у застосунку можна налаштувати й підсвітку вентиляторів. Якщо ж ні, доведеться шукати відповідну до плати та технології власну програму управління підсвіткою.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Для отримання нових функцій та виправлення старих помилок, не забувайте періодично перевіряти та оновлювати прошивку дисплея.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Тестовий стенд

Для випробування ефективності системи рідинного охолодження ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB було використано стенд на базі платформи Intel LGA1700 в такій конфігурації:

  • процесор: Intel Core i7-13700K (3,4@5,0 ГГц, 1,154 В);
  • материнська плата: ASUS ROG Strix Z790-A Gaming Wi-Fi D4 (Intel Z790);
  • відеокарта: ASUS TUF-RTX3070-O8G-Gaming (Nvidia GeForce RTX 3070);
  • пам'ять: Kingston Fury Beast KF432C16BBK2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-54-2Т, 1,35 В);
  • твердотілий накопичувач: GoodRAM SSD IRDM M.2 IR-SSDPR-P34B-01T-80 (1 ТБ, NVMe M.2 2280);
  • блок живлення: ASUS ROG Strix 850G (850 Вт);
  • термопаста: Noctua NT-H2.

Випробування системи охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 24 градуси Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалась через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку зображено максимальне значення температури поміж усіх P-ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor версії 1.50.1.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір UNI-T UT352. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані у 10 мм від передньої частини вальниці системи охолодження, повернутої на користувача та встановленої на материнську плату. Рівень фонового шуму становив 33 дБ (А). Загальне споживання енергії системою склало 331 Вт під навантаженням на процесор. Швидкість помпи була зафіксована на максимумі та коливалась в межах від 2600 до 3000 об/хв.

Ефективність системи охолодження ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором та з другим додатковим пропелером Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв.

Результати випробувань

Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Для ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB з трьома вентиляторами на максимальних 2100 обертах на хвилину рівень шуму склав 66 дБ (А). Noctua NH-D15S з двома вентиляторами на максимумі має рівень шуму в 56 дБ (А). Система рідинного охолодження при тому ж рівні шуму має швидкість вентиляторів в 1500 об/хв. На умовно безшумному рівні у 40 дБ (А) ROG Ryuo III 360 ARGB працює на швидкості 800 об/хв. При тому ж рівні шуму Noctua NH-D15S з двома пропелерами має 750 та 900 об/хв відповідно.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Поглянемо на графіки температур для кожного рівня шуму.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Наш інженерний екземпляр процесора Intel Core i7-13700K на частоті в 5,0 ГГц по P-ядрах та 4,2 ГГц по E-ядрах при напрузі в 1,154 В видає близько 250 Вт теплової енергії у повному постійному навантаженні. При кімнатній температурі у 24 градуси таке TDP виявляється близьким до граничного для можливостей одного з найкращих повітряних кулерів Noctua NH-D15S. На повній швидкості він спроможний утримувати температуру лише в межах 88 градусів. При такому ж рівні шуму перевага у різниці на користь ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB складає 12 градусів. А якщо розігнати її до максимальної швидкості пропелерів, то і всі 14 градусів, але при цьому маємо забагато зайвого шуму. І навіть у безшумному режимі СРО обходить на 5 градусів Noctua NH-D15S, яка працює на повну. Якщо повітряний охолоджувач уповільнити до тихого режиму, то процесор опиниться на грані перегріву, а різниця на користь СРО знову складе 12 градусів.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB без проблем та доволі тихо справляється з охолодженням одного з найгарячіших сучасних процесорів у повному навантаженні, та створює непоганий додатковий запас потужності для подальшого розгону до максимуму.

Висновки

Світ навколо стрімко змінюється. Пару років тому системи рідинного охолодження були необов’язковими та і не дуже доцільними, щоб розганяти процесори. Але з виходом сучасних топових процесорів від Intel з AMD, стрімким ростом TDP, малою площею передачі тепла, схоже, що без СРО вже не обійтися. Інакше не розкрити їх можливості повністю. Бо навіть найкращі баштові кулери не витягують ці обсяги виділення тепла. Так, можна придбати найпотужніший процесор, поставити його в чіткі рамки теплового пакета і, в принципі, він зможе працювати з будь-яким кулером. Але навіщо платити за можливості якими не користуєшся? З іншого боку, за використання всього потенціалу доведеться віддати ще половину вартості процесора, а можливо і більше — потужне рідинне охолодження, відповідна материнська плата, блок живлення.

На фоні цього, щодо доцільності придбання ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB можна довго сперечатися. Система охолодження відверто дорога, тут є доплата за бренд, зовнішність та прикраси типу світлодіодного екрана та підсвітки. Але ж і по ефективності вона чудова. Нарешті Asetek змогли з восьмої спроби зробити нормальну помпу. А це створює значний запас по ефективності. Тиха керована помпа та вентилятори дозволяють реалізувати сценарій або безшумної роботи в середньому розгоні, або ж максимальної продуктивності попри шум. Скажете, що зможете зібрати самі щось краще і дешевше? Може й краще, але не факт, що буде дешевше. А тут придбав і поставив, без особливих проблем і навичок. Є претензії до довговічності? На це є шість років гарантії. За цей період деякі й процесор встигнуть пару раз змінити. З якихось помітних недоліків можу відмітити хіба що систему кріплення під процесори Intel. А от під AMD навпаки, все зроблено краще і надійніше, ніж було у минулому.

Якщо ви бажаєте вичавити усе, що може ваш процесор, душа прагне краси, гармонії та захоплюється брендом ROG, тоді система охолодження ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB є безальтернативним вибором. Причому як в асортименті самої компанії, так і серед аналогічних продуктів від конкурентів, станом на зараз. Якщо ж естетика не на першому місці, є сенс спробувати простіші варіанти.