Встановлення

Для тесту ефективності кулера DeepCool AK500 використовувалась платформа AMD AM4 с процесором AMD Ryzen 9 3900X. Кріплення підтримують усі актуальні процесорні роз’єми від AMD та Intel. А ще зроблені вони дуже просто та продумано. До початку встановлення системи охолодження, з материнської плати потрібно буде зняти стокові пластикові колодки фіксаторів, викрутивши по два гвинти з кожної. Потім вкрутити пластико-металеві опори у відповідні отвори підсилювальної платини.

DeepCool AK500

Далі на підпори накладаються лапи кріплення та кожна з них фіксується двома гайками. Їх можна закручувати вручну та дотягнути комплектною викруткою за бажанням.

DeepCool AK500

Далі наносимо термопасту, ставимо сам радіатор та притягуємо його двома гайками на пружинах до упору, підкручуючи кожну з них по черзі на декілька обертів для того, щоб уникнути перекосу.

DeepCool AK500

Щоб дістатися задньої гайки, потрібно попередньо зняти верхню декоративну пластину з радіатора та встромити комплектну Г-подібну викрутку у відповідний отвір.

DeepCool AK500

Нарешті лишається закріпити скобами на місце вентилятор та під'єднати його до живлення.

DeepCool AK500

Так виглядає система з тильної сторони. Радіатор опиняється досить близько до задньої пластикової накладки та елементів охолодження живлення. Якщо позаду є планки оперативної пам’яті (на певних моделях материнських плат), їх висота має бути меншою за 43 мм, щоб уникнути конфлікту з нижніми ребрами кулера чи додатковим вентилятором.

DeepCool AK500

Жодних конфліктів з планками оперативної пам'яті попереду немає і бути не може, оскільки кулер не потрапляє у їх площину.

DeepCool AK500

Не конфліктуватиме кулер і з першим роз'ємом PCI-E. Він опиниться близько до нього, але заважати не буде. Зверніть увагу, що на даній материнській платі перший роз'єм PCI-E відсутній. Але про його розташування можна судити з положення, де закінчується довжина планки оперативної пам’яті.

DeepCool AK500

Коли я намагався зняти кулер після тестування, то згадав, чому мені не подобається проводити тести на процесорних роз’ємах AMD. І чому AM5 по визначенню краще за усі попередні роз’єми від AMD, включно з тестовим АМ4. Притискання було настільки хороше, що процесор приліпився до підошви кулера і знявся разом із ним, попри обережність, усі перестороги та стандартні методи демонтажу. На щастя він вижив, а ніжки лишилися неушкодженими. Але чи усім так пощастить?

DeepCool AK500

Побачити реальний відтиск термпопасти мені не вдалося, оскільки процесор знявся лише після десятого повороту по осі підошви, змазавши усю картину плями контакту. Але, з огляду на чисті кути підошви, там контакту практично немає, а усе зусилля притискання зосереджене у центрі.

DeepCool AK500DeepCool AK500

Тестовий стенд

Для випробування ефективності кулера DeepCool AK500 було використано стенд на базі платформи AMD AM4 в такій конфігурації:

  • процесор: AMD Ryzen 9 3900X (3,8@4,0 ГГц, 1,200 В);
  • материнська плата: ASRock B550 PG Velocita (AMD B550);
  • відеокарта: Gigabyte GeForce RTX 2060 Super WindForce OC 8G GV-N206SWF2OC-8GD (Nvidia GeForce RTX 2060);
  • пам'ять: Kingston Fury Beast KF432C16BBK2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-74 1Т, 1,35 В);
  • SSD накопичувач: ADATA S511 120GB (120 ГБ, SATA 6Gb/s);
  • блок живлення: be quiet! Dark Power 12 850W (850 Вт);
  • контролер вентилятора: Noctua NA-FC1;
  • термопаста: Noctua NT-H1.

Випробування систем охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі у 21 градус Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з AVX інструкціями впродовж 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалась через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку відображено максимальне значення температури поміж усіх ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor версії 1.45.0.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір Benetech GM1357. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані в 10 мм від передньої частини підшипника системи охолодження, повернутої на користувача та встановленої на материнську плату. Рівень фонового шуму складав 30 дБ (А).

Ефективність системи охолодження DeepCool AK500 порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором.

Результати випробувань

Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Для DeepCool AK500 на максимальних обертах рівень шуму склав 58 дБ (А). Для Noctua NH-D15S з одним стоковим пропелером на максимумі рівень шуму дорівнює 55 дБ (А). На умовно безшумному рівні в 40 дБ (А) DeepCool AK500 працює на швидкості 950 об/хв. При тому ж рівні шуму Noctua NH-D15S з одним стоковим пропелером видає 800 об/хв.

DeepCool AK500

Поглянемо на графіки температур для кожного рівня шуму.

DeepCool AK500

DeepCool AK500 в тестових умовах поступається своєму іменитому австрійському супернику, який має трохи більше площі розсіювання тепла, одну додаткову теплову трубку та ребра на припої. На максимальних обертах показники температур однакові, але AK500 працює на 3 дБ (А) голосніше. На умовно безшумних швидкостях DeepCool поступається чотирма градусами. Але цей кулер має перевагу в менших габаритах та відсутності конфліктів з іншими компонентами, чого не можна сказати про Noctua NH-D15S навіть з одним вентилятором.

DeepCool AK500 демонструє хорошу ефективність на високих обертах вентилятора відносно рівня шуму. Але на знижених обертах він здає позиції, оскільки статичного тиску одного вентилятора на низах явно не вистачає для повноцінного продуву глибокого тіла радіатора. На щастя в комплекті є додатковий набір кріплень, який дозволить швидко вирішити за потреби це питання, шляхом встановлення позаду другого пропелера в орієнтації на витяг.

Висновки

DeepCool AK500 — це зовнішньо гарна, потужна, тиха та технічно досконала система охолодження, що підходить для переважної більшості сучасних процесорів, за виключенням найбільш гарячих моделей у розгоні.

Явних недоліків у цій системі не виявлено. А серед основних переваг кулера слід відзначити сумісність з усіма актуальними процесорними роз’ємами, просту та продуману систему кріплення, невеликі габарити та відсутність конфліктів з іншими компонентами, що особливо актуально на материнських платах формату MicroATX. Якщо кулер потрібен переважно для роботи на знижених обертах, сюди варто додати ще один вентилятор.

Аргументом на користь DeepCool AK500 є і виважене співвідношення його ефективності до вартості. Коштує цей кулер суттєво менше, ніж топові моделі систем повітряного охолодження і майже не поступається їм у потужності.