Встановлення
Для тесту ефективності DeepCool AK620 використовувалася платформа AMD AM4 із процесором Ryzen 9 3900X. Кулер підтримує лише сучасні процесорні роз'єми. За непідтвердженими даними, для нього існує окреме кріплення під сокет Intel LGA1700, але в комплекті його немає. Процес монтажу починається зі зняття стокових пластикових кріплень з материнської плати, для чого потрібно викрутити по два гвинти з кожного з них. Рідна підсилювальна пластина залишається на місці.
Далі на отвори стокової підсилювальної пластини материнської плати накручуються чотири металеві гвинтові стійки з пластиковою основою.
Потім укладаємо дві кріпильні лапи та прикручуємо їх чотирма комплектними гайками. Правильна орієнтація вказана на самих лапах стрілочками у напрямі процесора.
У фіналі залишається нанести термопасту, поставити радіатор і прикрутити його двома пружними гайками-втулками за допомогою комплектної викрутки. Нагадую, що слід закручувати поступово, по черзі, по кілька обертів за раз, щоб кулер став на місце без перекосу.
Завершується установка кріпленням на місце вентиляторів за допомогою скоб і підключенням їх до живлення. Оскільки кулер накриває всі слоти оперативної пам'яті, її необхідно встановити до початку монтажу охолоджувача.
Так все виглядає зі зворотного боку. У разі конфлікту з пам'яттю сюди можна перенести передній вентилятор. Але варто враховувати, що у роботі «на витяжку», загальна ефективність охолодження може бути трохи знижена.
Кулер у зборі з вентилятором накриває всі слоти оперативної пам'яті. В оптимальному положенні, коли рамка пропелера встановлена врівень з верхівкою радіатора, допустима висота пам'яті становить 43 мм. З урахуванням вирізу в радіаторі і якщо підняти або повністю зняти вентилятор, висота пам'яті може становити 59 мм в першому слоті від процесора і бути необмеженою в інших. При максимально піднятому вгору вентиляторі, висота пам'яті в слотах з другого до четвертого не може перевищувати 73 мм.
З першим слотом PCI-E кулер конфліктувати не буде, але опиниться дуже близько до нього. На даній материнській платі відеокарта встановлена фактично у другий слот.
Судячи з відбитка, найбільше зусилля притиску кулер розвиває в центральній частині кришки процесора і вздовж поперечної осі симетрії. По сторонах (попереду та ззаду), зусилля менше, що, втім, не заважає рівномірному контакту та гарному розподілу термопасти по поверхні.
Тестовий стенд
Для тестування ефективності кулера DeepCool AK620 використовувався стенд на базі платформи AMD AM4 наступної конфігурації:
- процесор: AMD Ryzen 9 3900X (3,8@4,0 ГГц, 1,200 В);
- материнська плата: ASRock B550 PG Velocita (AMD B550);
- відеокарта Gigabyte GeForce RTX 2060 Super WindForce OC 8G GV-N206SWF2OC-8GD;
- пам'ять: Kingston Fury Beast KF432C16BBK2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-74-1Т, 1,35 В);
- твердотілий накопичувач: ADATA S511 120GB (120 ГБ, SATA 6Gb/s);
- блок живлення: be quiet! Dark Power 12850W (850 Вт);
- контролер вентилятора: Noctua NA-FC1;
- термопаста: Noctua NT-H1.
Тестування систем охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальному положенні материнської плати за постійної температури в приміщенні на рівні 22 градуси Цельсія. Для прогрівання центрального процесора використовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX протягом 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалася через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку показаний максимальний серед усіх ядер температурний результат. Для моніторингу температури процесора застосовувалася програма HWMonitor 1.45.
Для вимірювання рівня звукового тиску застосовувався шумомір UNI-T UT352. Усі виміри проводилися у тихому приміщенні без сторонніх джерел звуку. Шумомір розташовувався на відстані 10 мм від передньої частини підшипника системи охолодження, зверненої до користувача та змонтованої на материнську плату. Рівень шуму фону становив 33 дБ (А).
Ефективність відведення тепла кулером DeepCool AK620 порівнювалася з двобаштовим повітряним суперкулером Noctua NH-D15S з додатковим вентилятором Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв.
Результати тестування
Системи охолодження порівнювалися між собою по відношенню рівня шуму до загальної ефективності. На максимальній швидкості двох вентиляторів 1800 об/хв DeepCool AK620 показує рівень шуму 55 дБ (А). Для Noctua NH-D15S максимум склав 1500 та 1200 об/хв для двох вентиляторів Noctua NF-A15 PWM при 56 дБ (А). При рівні шуму 40 дБ (А) випробуваний кулер працює на 1000 об/хв, а пропелери Noctua NH-D15S обертаються на 750 і 900 об/хв відповідно. Обидві системи охолодження без особливих проблем спроможні відвести від процесора 180 Вт тепла на знижених обертах, чому сприяє й «зимова» кімнатна температура.
Подивимося на графік температур для кожного рівня шуму.
На максимальних обертах DeepCool AK620 демонструє аналогічну ефективність у порівнянні з кулером Noctua NH-D15S, оснащеним двома вентиляторами. Відмінний результат, враховуючи компактніший розмір і трохи менший рівень шуму у DeepCool, не кажучи вже про вартість. На знижених обертах, при однаково низькому рівні шуму, AK620 поступається Noctua NH-D15S всього два градуси, що також дуже гідно, з урахуванням розмірів опонента.
Висновки
DeepCool AK620 є якісним, потужним, тихим та відносно компактним двосекційним кулером. У ньому функціонально продумано все, починаючи від пакування й комплектації та закінчуючи конструкцією і простотою процесу установки. З урахуванням своєї поточної вартості це охолодження відпрацьовує кожну вкладену в нього копійку.
Недоліків у даному кулері практично немає. Якщо чіплятися, можна відзначити хлипкувате кріплення верхніх накладок радіатора і відсутність підтримки «з коробки» гнізда Intel LGA1700.
DeepCool AK620 вигідно виглядає не лише на тлі найближчих іменитих конкурентів. У своєму модельному ряду він виглядає більш раціональним придбанням, ніж громіздкий DeepCool Assasin III. І навіть становить гідну альтернативу для трохи більшого за висотою DeepCool AS500 та його версії «плюс» із двома вентиляторами.