Не секрет, що навколо процесорного водоблоку найчастіше і починається побудова контуру рідинного охолодження. Головна деталь, до вибору якої варто підійти відповідально і бажано з розумінням механіки процесів, що відбуваються. Зараз той час, коли процесорні охолоджувачі з'являються досить рідко, а значні інновації й того рідше. Продуктивність нових водоблоків хоч і висока, але вже немає тієї яскравої переваги з попереднім поколінням пристроїв. Тут уже нічого не вдієш — закони фізики ще нікому не вдавалося обдурити та лише інженерна думка повільно, але впевнено рухає прогрес у правильному напрямку. Сьогодні в нашому огляді процесорний водоблок зі Словенії, а саме EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi, одна з базових моделей для актуальної платформи Intel LGA 1700. Чим вона цікава ми постараємося розібратися нижче.
Зовнішній вигляд та особливості конструкції
З магазину водоблок приходить в акуратній коробці з якісною поліграфією.
Всередині охолоджувач захищений спіненим ущільнювачем і обернутий у прозорий поліетилен із захисною пломбою.
Комплект постачання дуже скромний:
Крім водоблоку всередині коробки лежить термопаста Thermal Grizzly Hydronaut масою 1 грам і два шестигранні ключі. Пасти вистачить на кілька нанесень, а інструмент стане у пригоді для встановлення охолоджувача або його розбирання. Більше нічого немає, навіть паперової інструкції — з нею можна ознайомитись на офіційному сайті виробника, про що говорить QR-код на коробці. Мабуть, це одна з наймінімалістичніших постачань від EKWB, адже раніше користувача зустрічав цілий розсип гвинтів, пластин та іншого дріб'язку. Чому сьогодні це змінилося — про це трохи пізніше, але паперову інструкцію краще повернути б у комплект. Нехай буде побажанням.
У нашому розпорядженні водоблок EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi з модельного ряду Quantum Velocity. З назви зрозуміло, що це базова модель із прозорою акриловою кришкою, доповненою D-RGB-підсвічуванням. Також у виробника є альтернатива у вигляді аналогічних охолоджувачів з ацеталевою кришкою та трьома видами топів з металу, завдяки чому можна оформити бажаний зовнішній вигляд усієї системи.
Візуально водоблок є монолітною конструкцією. В акриловій кришці, яка займає більшу частину площі, розташовані два порти зі стандартною різьбою ¼ дюйма, а по периметру чорної ацеталевої вставки встановлена світлодіодна D-RGB-стрічка на 14 світлодіодів з розсіювачем. Доречі, саме така концепція «водоблокобудування» у 2022 році здобула низку міжнародних нагород, серед яких iF Design, European Hardware Awards, CES та ще 22 інші.
З тильного боку глянсового лиску набагато менше, але саме тут ховаються ключові інженерні рішення. Прямо із коробки на блоці зафіксована пластина жорсткості — це так званий бекплейт.
Пластина з анодованого алюмінію є частиною EK-Exact Mount — запатентованої монтажної системи компанії ЕК. Механізм складається з трьох частин: задньої панелі, кріпильних гвинтів та самого водоблоку. Виробник свідомо відмовився від конструкції фіксації охолоджувача з лицьового боку. Тепер використовуються потайні гвинти із попередньо натягнутими пружинами, замикання яких здійснюється сталевими баранчиками притискної пластини за допомогою комплектного шестигранного ключа. У результаті виходить естетичний Clean look при мінімальних рухах тіла користувача. Спрощення конструкції дозволило позбутися всіляких шайб, прокладок та іншого дріб'язку, що кратно знижує ймовірність припуститися помилки під час монтажу. Єдиний нюанс, який все ж таки варто враховувати — це силу затягування гвинтів. Не варто щиро тягнути баранчик ключем, оскільки в цьому випадку є ймовірність пошкодження механізму. Зусилля має бути розумним, а в ідеалі відповідати значенню 0,6 Нм, яке можна досягти за допомогою динамометричної викрутки, докупивши її окремо. Рішення перфекціоністське, але максимально інженерно правильне.
На тильній стороні притискної пластини добре видно сліди від фрези. Текстура малюнка гладка, хоча її вигляд може дратувати деяких естетів. Так, на продуктивність це точно не впливає, але в ідеалі хотілося б бачити естетичніший вигляд по всій площі металу.
Основа контактної пластини (Coldplate) візуально рівна, з ледь помітними слідами фінішної металообробки. Дзеркального полірування у водоблока немає, що добре видно по наступній фотографії:
Як і належить, метал захищений шаром нікелю, що підвищує корозійну стійкість та покращує зовнішній вигляд. Доречі, віднедавна словенці відмовилися від виробництва водоблоків без покриття, правда таке рішення певною мірою збільшить вартість підсумкового виробу.
Розібравши конструкцію, ми побачимо роками перевірене рішення: контактна пластина з масивом каналів, що фрезеруються, і комплектний Jet-Plate — так звана розгінна пластина, що направляє потік у ці ж канали. Як можна побачити Jet-Plate сьогодні один, але недавно виробник пропонував цілий набір різних пластин для експериментів і тонкої настройки контуру. Нічого не вдієш, словенцями обрано шлях уніфікації.
Всі водоблоки, незалежно від матеріалу верхньої частини, мають єдину конструкцію пластини, що охолоджує, під назвою OptiFlow. Обізвати це маркетингом ніяк не можна — у кожному новому поколінні охолоджувачів інженери допрацьовують конструкцію, оптимізуючи потік рідини та знижуючи його гучність. Наявність високопродуктивної помпи так само не обов'язково, оскільки водоблок однаково добре працюватиме навіть у контурах зі слабкою водяною помпою. Зрозуміло, це не привід економити на інших деталях, просто підхід до проєктування має бути розумним.
Ще хотілося б відзначити один цікавий момент. Всі, хто раніше купував продукцію EKWB, пам'ятають, що виробник захищав свої товари маленькою фірмовою наліпкою. Як правило, вона знаходилася на стику мідної контактної пластини з верхньою частиною або в іншому місці. У нашому випадку цієї наліпки немає. Це вважалося гарантійною пломбою, що накладало обмеження на втручання у конструкцію — саме так трактувалася наявність звичайними користувачами. Анулювання гарантійних зобов'язань за її ушкодження тощо. Насправді все набагато простіше, і ніяких санкцій за видалення наклейки немає. Цим стікером виробник завжди гарантував герметичність деталі, що не скасовує гарантію на весь виріб. Тому якщо така наклейка у вас є і з яких-небудь причин вам необхідно розібрати блок для очищення контуру (при цьому заводська гарантія ще не закінчилася) — сміливо робіть це без побоювання втрати гарантії на виріб.
Тестовий стенд та методика тестування
Для вивчення продуктивності водоблоку EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi в тестовому стенді були використані наступні компоненти:
- центральний процесор: Intel Core i9-12900K (5,0 ГГц, 1,199 В);
- материнська плата: ASUS ROG Maximus Z690 HERO (UEFI 2204);
- відеокарта: вбудоване графічне ядро центрального процесора;
- оперативна пам'ять: Kingston Fury Beast KF556C36BBEK2-32 (2х16 ГБ, DDR5-5600, 1,25 В);
- накопичувач: Team CX1 2,5″ SSD 240 GB;
- блок живлення: Enermax Revolution85 + ERV1020EWT.
Контур системи охолодження був таким:
- помпа: EK-Loop D5 G3 PWM Motor;
- резервуар: Watercool HEATKILLER Tube 200 D5;
- радіатор: EK-Quantum Surface X280M;
- вентилятори: ARCTIC P140 PWM;
- фітинги: EK-Quantum Torque STC-10/16;
- шланг: EK-Loop ZMT Soft Tube 10/16;
- рідина: EK-CryoFuel Clear (Concentrate 100ml).
Конфігурацію було зібрано на відкритому стенді під керуванням операційної системи Windows 10 x64 Home з останніми актуальними версіями драйверів на момент тестування. Як базовий термоінтерфейс виступала термопаста EK-TIM Ectotherm. Температура у приміщенні становила близько 26–27 градусів за Цельсієм. Для отримання максимального значення тепловиділення процесора використовувалася програма CPUID PowerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX протягом 10 хвилин. Моніторинг температури здійснювався за допомогою програми CPUID HWMonitor v1.51.
Значення мінімальної та максимальної температури найгарячішого P-ядра визначалося у трьох режимах:
- 50% потужності помпи / 50% швидкості вентиляторів;
- 50% потужності помпи / 100% швидкості вентиляторів;
- 100% потужності помпи / 100% швидкості вентиляторів.
Альтернативою для порівняння ефективності охолодження EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi була обрана AIO-система в особі популярної моделі ARCTIC Liquid Freezer II 280. Робота комплексу в цьому випадку була можлива лише у двох режимах:
- 50% потужності помпи / 50% швидкості вентиляторів;
- 100% потужності помпи / 100% швидкості вентиляторів.
Це пов'язано з тим, що система AIO не дозволяє працювати помпі та вентиляторам асинхронно.
Результати тестування
Мінімальні температури ядер у режимі простою в обох конфігураціях однакові. Під тривалим навантаженням помітну перевагу має кастомне рішення від EKWB. Підсумкові температури досить високі, але не варто забувати, що температура в приміщенні також була далекою від ідеальної — 27 градусів за Цельсієм не найлегші умови для проведення випробувань.
Збільшення швидкості вентиляторів до максимуму без зміни витрати помпи дозволило EK-Quantum Velocity відіграти градус у простої та чотири градуси під навантаженням. Дуже гідний результат.
Збільшення витрати помпи до максимуму для водоблоку EKWB дозволило відіграти рівно один градус порівняно з попереднім режимом. Якщо ж порівнювати показники першого та третього графіків, то результат становить вже п'ять градусів. У випадку системи AIO від ARCTIC на максимумі своїх можливостей їй вдалося охолодити найгарячіше ядро до 86 градусів, що на три градуси вище, ніж в EK. Температури без навантаження у всіх конфігурацій ідентичні. За підсумками EK-Quantum Velocity² має перевагу в будь-якому режимі, додаючи в скарбничку ще одну монету на користь кастомних СРО.
Висновки
Перемога водоблоку EKWB над системою від ARCTIC загалом була очікуваною. Потужне словенське рішення сьогодні у лідерах. Але якою ціною? На економічній та технологічній складовій хотілося б зупинитися трохи докладніше. Роздрібна вартість водоблоку EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi для європейського ринку становить близько 115 євро. І це лише один блок. Якщо додавати в контур якісні європейські деталі, то підсумковий рахунок фінального складання злякає найзатятіших СРО-шників. Так, топові відеокарти на порядок дорожчі, проте гарна кастомна «вода» зараз коштує непристойно дорого. Вже непристойно дорого, а що буде далі? Це питання навіть не хочеться ставити. А ось комплект від ARCTIC дозволяє уникнути такого цінового шоку, віддавши в жертву кілька градусів підсумкових температур кристала процесора. Повертаючись до ціни EK-Quantum Velocity², мимоволі згадуєш вартість водоблоків минулих поколінь, які коштували буквально у два або навіть три рази (якщо йдеться про дуже старі версії) менше.
В чому може бути причина? EKWB останні кілька років будує власну екосистему, намагаючись зробити її простою та зрозумілою. Концепція побудови контуру під назвою EK-Matrix7 є унікальною, оскільки дозволяє конфігурувати деталі простіше і швидше. Нічого подібного конкуренти зараз не мають. Ні Watercool, ні Aqua Computer, яка за рік так і не спромоглася випустити жодного блоку для 4000-тисячної серії відеокарт, не можуть запропонувати користувачеві щось аналогічне. Фітинги EK, як ніколи, стильні, вони фізично додали у вазі, та й з інших деталей видно довгу інженерну роботу, що в результаті відбивається на роздрібній вартості. Якщо раніше на п'єдесталі важкого люксу красувалися тайванці з Bitspower, то зараз міцно влаштувалися словенці з EKWB.
Водоблок EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi для тестування був наданий інтернет-магазином систем водяного охолодження Power Cooling.