Продукція компанії ID-Cooling знайома на нашому ринку вже давно та має певну популярність серед користувачів завдяки непоганому співвідношенню ціна/якість. В її активі велика кількість моделей повітряних та рідинних систем охолодження на будь-який гаманець, тож користувач може обрати собі щось на кшталт боксового кулера, чи AiO, причому, з РК-екраном. Останнє можна назвати сучасним трендом, на який почали звертати увагу виробники готових систем і ID-Cooling не стала виключенням. Модель SL360 XE, яку ми розглянемо, належить до серії Space LCD, яка пропонує користувачам багато варіантів, як з RGB, так й без нього, але всіх їх об’єднує саме екран на водоблоці. Тож подивимося, наскільки вона гарна.

Технічні параметри

Виробник ID-Cooling
Назва та сторінка продукту SL360 XE
Тип 360 мм
Сумісність с процесорними роз'ємами Intel LGA 20xx / 1700(1851) / 1200 / 115x
Сумісність с процесорними роз'ємами AMD AM5 / AM4
Розміри радіатора (ДхШхВ), мм 397x120x27
Розміри вентилятора (ДхШхВ), мм 120x120x25
Довжина трубок, мм 465
Матеріал та конструкція радіатора Алюмінієвий трисекційний радіатор с ребрами стрічкового типу
Кількість пластин на дюйм, FPI 20
Загальна вага системи у зборі, г н/д
Розмір водяного блоку, (ДхШхВ), мм 76x76x58
Розмір теплоз’ємної пластини (діаметр), мм 60x54
Матеріал водяного блоку Пластиковий корпус з мідною основою
Швидкість помпи, об/хв 0 – 2500 ± 10%
Модель вентилятора XF-120-ARGB V2
Швидкість вентилятора, об/хв 500 – 1800 ± 10%
Повітряний потік, м³/год 76,16
Рівень шуму вентилятора, дБ (А) 35,2
Статичний тиск, мм води 2,16
Тип вальниці вентилятора Гідродинамічна
Особливості 2,1″ повноколірний LCD-дисплей на помпі
Середня вартість, грн 5199

Комплект постачання

Система охолодження постачається в великій довгастій чорній коробці, одна грань якої помаранчевого кольору. На лицевій стороні зображено пристрій, а на тильній — вказані його характеристики.

Для захисту вмісту коробки використовується спінений поліетилен. Система AiO та аксесуари акуратно розкладені по своїх місцях, тож за їх збереження можна не хвилюватися.

В комплекті постачання є все необхідне для встановлення СРО на актуальні зараз процесорні роз’єми, а саме:

  • підсилювальна пластина для роз'ємів Intel LGA 1700/(1851);
  • підсилювальна пластина для роз'ємів Intel LGA 1200/115x;
  • чотири шпильки для роз'ємів Intel LGA 20xx;
  • чотири гумові стопори для роз'ємів Intel LGA 1700/(1851)/1200/115x;
  • чотири чорні пластикові проставки для роз'ємів Intel LGA 1700/(1851);
  • чотири сірі пластикові проставки для роз'ємів Intel LGA 1200/115x;
  • чотири червоні пластикові проставки для роз'ємів AMD AM5/AM4;
  • дві лапи для роз'ємів Intel LGA 1700/(1851);
  • дві лапи для роз'ємів Intel LGA 1200/115x/20xx;
  • чотири лапи для роз'ємів AMD AM5/AM4;
  • чотири накидні гайки для лап кріплення Intel;
  • чотири гвинти для лап кріплення AMD;
  • три вентилятори 120 мм;
  • 12 довгих гвинтів для кріплення вентиляторів до радіатора;
  • 12 коротких гвинтів для кріплення радіатора до корпусу;
  • три пластикових фіксатори для шланга;
  • тюбик термопасти;
  • інструкція.

Дрібні аксесуари постачаються в окремому прозорому пеналі, який виявився зручним лише для проставок, тоді як гвинти та гайки не так легко й розмістити в ньому по своїх місцях. Але якщо є пінцет, то нічого страшного немає, можна буде скласти все по феншую швидко й точно.

Зовнішній вигляд та конструкція

ID-Cooling SL360 XE має стандартний вигляд й нічим не відрізняється він інших подібних систем рідинного охолодження. Звісно, якщо не вважати прямокутний профіль радіатора чимось особливим на тлі класичного дизайну.

Радіатор має розміри 397x120x27 мм та розрахований на встановлення трьох 120-мм вентиляторів. Для циркуляції рідини передбачено 12 каналів, між якими розміщено ребра з металічних смуг, зібраних у гармошку. Їх щільність складає 20 FPI (пластин на дюйм), що можна назвати стандартом для систем AiO.

Як вже згадувалося вище, радіатор має квадратний профіль. Не свіжо, але має кращий вигляд за звичайну округлу форму колекторів. На гранях під плівками сховані логотипи серії.

Гумові шланги довжиною 465 мм вкриті нейлоновим обплетенням та мають товщину близько 11 мм. В місцях з’єднання з колектором вони додатково зафіксовані пластиковими обоймами. Якихось отворів для обслуговування системи рідинного охолодження не передбачено.

Водоблок має стандартну для заводських СРО комбіновану конструкцію, яка передбачає теплообмінну пластину та помпу в одному корпусі. Швидкість крильчатки помпи складає 2500 об/хв й вона має характерний гул, до якого іноді додається стрекотання, яке посилюється при зменшенні швидкості. Також до водоблоку зверху доданий круглий 2,1″ РК-екран з роздільною здатністю 480x480 точок та можливістю відтворення 16,7 млн кольорів, зображення на ньому можна налаштувати в фірмовому застосунку.

Розміри водоблоку складають 76x76x58 мм і на відміну від популярних AiO тут використовуються лише дві точки кріплення, як у звичайних кулерах.

Корпус водоблоку має форму циліндра, який закінчується зверху рамкою екрана з фаскою та виємками, наче це якийсь годинник, і була б вона металічна — ці асоціації тільки б посилювалися. Шланги додатково зафіксовані обоймами на фітингах, які можуть обертатися навколо своєї осі в широких межах, що дозволить розмістити трубки в необхідному напрямку.

Мідний п’ятак має довгасту форму зі зрізаними кутами та зафіксований шурупами із зірочкою, тож за необхідністю його можна буде зняти та долити рідину, якщо виникне потреба. А ось блок помпи вже захищено пломбою.

Під’єднання до материнської плати відбувається за допомогою 4-контактного шлейфа керування та живлення помпи (але є ревізії й з 3-контактним проводом), USB-кабелю на один порт та достатньої довжини для використання в корпусах Full-Tower, а також кабелю адресної підсвітки. У водоблоці є RGB-підсвічування у вигляді тонкої смужки під рамкою екрана та його особливо й не помітно.

За охолодження радіатора відповідають три 120-мм вентилятори ID-Cooling XF-120-ARGB V2 (ID12525M12S) з гідравлічною вальницею та максимальною швидкістю у 1800 об/хв. Їх товщина складає 25 мм, а для зменшення вібрацій в кутках кожного з них встановлені гумові демпфери. При швидкості у 800 об/хв їх майже не чути (32,9 дБ(А) на відстані 35 см), тоді як на максимальних вони доволі галасливі (53,1 дБ(А).

Під’єднуються до плати через 4-контактний шлейф для живлення та керування, а також кабель для ARGB. Кабелі мають транзитну функцію й вентилятори можна об’єднувати один з одним в ланцюжок.

Звичайні розміри радіатора з вентиляторами дозволяють встановити AiO в будь-який корпус, який зверху має відповідне місце та підтримку 360-мм радіаторів, що полегшить використання ID-Cooling SL360 XE. Тож користувачу не доведеться шукати те саме шасі, куди зможе влізти ця система.

Встановлення

Процес встановлення розглянемо на прикладі платформи AMD AM4, що дозволить порівняти отримані результати з іншими AiO, які були в нас останнього часу. Беремо червоні проставки, відповідні лапи та гвинти, знімаємо стокові колодки.

Встановлюємо нове кріплення, гарно фіксуємо лапи. Якщо буде необхідність в іншій орієнтації водоблока на процесорі, то треба взяти довгі лапи.

Потім наносимо термопасту, встановлюємо водоблок та затягуємо гайки з хрестоподібним шліцом до кінця, по черзі роблячи декілька обертів за раз, щоб уникнути перекосу. Вони с пружинами, тож прийдеться докладати сили. Потім вже під’єднуються всі кабелі до відповідних роз’ємів на материнській платі.

Після збирання на шланги можна натягнути пластикові кліпси, щоб вони не перекручувалися.

З ними система виглядає акуратною й прикро, що інші виробники не здогадалися про таку дрібничку.

Відбиток пасти виявився акуратним, притиск гарний по всій площі дотику процесора до мідної пластини водоблока.

Програмне забезпечення

Після під’єднання водоблока до роз’єму USB при старті системи користувача постійно буде зустрічати напис на екрані, доки не буде встановлено фірмовий застосунок та обрано «циферблат». Програму можна завантажити на сайті виробника.

Вона дозволяє встановити заставку на екран, зі списку або свою, навіть відеоролик, налаштувати колір показників, які відображаються, обрати яскравість або орієнтацію екрана. Також в ній можна налаштувати моніторинг, отримати підказку за тими чи іншими пунктами програми або обрати темну чи світлу тему.

Тож в умілих руках ця програма може стати потужним інструментом для кастомізації системи охолодження.

Тестовий стенд

Для випробування ефективності системи рідинного охолодження ID-Cooling Space LCD SL360 XE було використано стенд на базі платформи AMD AM4 в такій конфігурації:

  • процесор: AMD Ryzen 9 5950X (3,4@4,25 ГГц, 1,225 В);
  • материнська плата: ASRock B550 PG Velocita (AMD B550);
  • відеокарта: AMD Radeon RX 7900 XT;
  • пам'ять: Kingston Fury Renegade KF436C16RB1K2/32 (2x16 ГБ, DDR4-3600, 16-20-20-39-1Т, 1,35 В);
  • SSD накопичувач: SSD Kingston NV1 (500 GB, NVMe M.2 2280);
  • блок живлення: be quiet! PURE POWER 12 M 850W;
  • термопаста: Noctua NT-H1.

Випробування системи охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 24 градуси Цельсія у приміщенні. Частота процесора фіксувалася на 4250 МГц, а напруга дорівнювала 1,225 В, що давало у підсумку споживання на рівні 250 Вт. Для його прогріву застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. На графіку відображено максимальне значення температури поміж усіх ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWInfo версії 8.07.5505.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір Benetech GM1357. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані в 35 см від вентилятора. Рівень фонового шуму складав 27,7 дБ (А). Швидкість помпи була зафіксована на максимумі у 2500 об/хв.

Ефективність системи охолодження LCD SL360 XE порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором та з другим додатковим пропелером Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв.

Результати випробувань

Вертушки ID-Cooling голосніші за Noctua, але серйозно помітити різницю між ними можна лише на швидкості 1500 об/хв, тоді як при менших значеннях вони виступають фактично на одному рівні. При мінімальній швидкості в тестуванні Noctua також будуть тихіші.

При однакових швидкостях вентиляторів ефективність AiO виявилася на 5–8 градусів кращою, ніж у повітряного кулера. На мінімальних обертах Noctua програє найбільше, тоді як система рідинного охолодження плавно змінює свою ефективність і лише після 1500 об/хв вона вже не така явна.

Висновки

Система рідинного охолодження ID-Cooling SL360 XE виявилася ефективною та ефектною одночасно. AiO сумісна з усіма актуальними сокетами та легко встановлюється. Вона без проблем впоралася з великим навантаженням та виступила краще за повітряний суперкулер. І завдяки таким показникам можна зменшити швидкість вентиляторів, тим самим знизивши рівень шуму ПК, але періодичне стрекотання помпи не дозволить зробити дійсно тиху систему. З іншого боку, модель SL360 XE має незаперечну перевагу зі своїм зовнішнім виглядом. Естетично вона гарно виконана, має ARGB-підсвітку вентиляторів та водоблоку, а найголовніше — РК-екран з можливістю відтворення широкої палітри кольорів. На нього можна виводити статичну чи динамічну заставку з показниками моніторингу та індивідуальним налаштуванням під себе, а якщо наявних «циферблатів» буде недостатньо — на допомогу прийде звичайний відеоролик. І таку функціональність на ринку можуть запропонувати лише декілька продуктів ціною у 2–3 рази більше. Тож, якщо потрібна доступна й ефектна система рідинного охолодження з гарною ефективністю та можливістю кастомізації, ID-Cooling SL360 XE стане майже єдиним варіантом, який зможе задовольнити пересічного користувача.