Встановлення
Процес монтажу Lian Li Galahad II Trinity SL-INF 360 ми розглянемо на прикладі сокета AMD AM4. З коробки встановлено кріплення Intel, тому міняємо на AMD — це робиться не складно, просто кріплення зсувається у бік.
Стандартне кріплення на материнській платі не чіпаємо, все стає одразу на рідні гачки, але рекомендую зняти скоби з кріплення AMD, та встановити їх на гаки, а потім вже встановлювати водоблок і закручувати гвинти.
Далі, потрібно увімкнути пропелери, помпу та всю підсвітку в контролер. Помпа під’єднувалась до четвертого виходу, і таким чином відображалась в застосунку коректно. Не забуваємо про окремий кабель, який йде з помпи в контролер для підсвітки. Окремо під’єднується помпа та контролер до конекторів USB. І в решті приєднуємо розгалужувач підсвітки та вентиляторів.
Так, кабелів багато, це вам ускладнить кабель-менеджмент, але в загальному потім буде дуже круто виглядати. Підсвітка з нескінченними дзеркалами захоплює, причому вона є і на водоблоці, і на вентиляторах.
Контролер має на борту вісім виходів: чотири для підсвітки та чотири для підключення вентиляторів.
Програмне забезпечення
Для керування підсвіткою, швидкістю помпи та вентиляторів, потрібно звантажити застосунок L-Connect. Інтерфейс максимально простий, в першому вікні ми бачимо просто моніторинг частоти, навантаження та температури процесора з відеокартою, а також завантаження оперативної пам’яті та вашого накопичувача.
В другій вкладці ми можемо керувати швидкостями помпи та вентиляторів, там вже є заготовлені алгоритми роботи, або ви можете створити ще декілька власних.
Чергова вкладка служить для синхронізації підсвітки.
На наступній вкладці ми можемо налаштовувати підсвітку водоблоку, обирати режими, інтенсивність, вмикати окремі режими для внутрішнього та зовнішнього кола, а також змінювати тип кришки корпусу водоблоку. Дивно, що тут теж можна керувати швидкістю помпи.
П’ята вкладка передбачена для налаштування підсвітки вентиляторів. Там можна засісти на цілий день, бо є купа різних ефектів. Також їх можна редагувати як завгодно та синхронізувати.
В останній вкладці — звичайні стандартні налаштування та оновлення застосунку.
Тестовий стенд
Для випробування ефективності системи рідинного охолодження Lian Li Galahad II Trinity 360 SL-Inf було використано стенд на базі платформи AMD AM4 в такій конфігурації:
- процесор: AMD Ryzen 9 3900Х;
- материнська плата: ASRock B550 PG Velocita;
- відеокарта: Asus GeForce GTX 1660 Super ROG Strix OC Edition 6GB GDDR6;
- пам'ять: HyperX Fury HX432C16FB3K2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-74 1Т, 1,35 В);
- твердотілий накопичувач: SSD Kingston NV1 (500GB, NVMe M.2 2280);
- блок живлення: be quiet! PURE POWER 12 M 850W;
- термопаста: ARCTIC MX-4.
Процесор був в розгоні до 4,1 ГГц з напругою 1,25 В та 200 Вт потужності. Випробування системи охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 23 градуси Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії з інструкціями AVX. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor. Для вимірювання рівня гучності використано шумомір Benetech GM1357.
Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані у 30 см від вентиляторів та помпи. Рівень фонового шуму складав 27,7 дБ (А).
Ефективність рідинної системи охолодження порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором та з другим додатковим пропелером Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв.
Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Були встановлені значення у 2100, 1900, 1700, 1500, 1400, 1200 та 1000 обертів у хвилину.
Зважаючи, що на Noctua один вентилятор максимально може обертатись на 1500, а другий на 1200 обертів у хвилину, то схема була така: 1500/1200, 1200/1200, 1000/1000.
Результати випробувань
На однакових обертах вентиляторів ми бачимо сильну схожість температур. На 1000 та 1200 об/хв башта показала більші температури, а на 1400 та 1500 — температури виявилися більшими в СРО. Далі температура процесора з рідинним охолодженням пішла на спад завдяки підвищенню швидкості вентиляторів, тож система AiO має більший потенціал для охолодження.
А тепер поглянемо на діаграму шуму на однакових швидкостях вентиляторів.
Тестувалось все в зібраному вигляді, тобто вентилятори на радіаторі та помпа розташовані на відстані 30 см від шумоміра. Як бачимо, тут ситуація зовсім інша, СРО на тих самих обертах значно тихіша.
Далі поглянемо графік залежності температури від рівня шуму.
І от тепер перед нами є вся картина. Залежність графіків показує перевагу СРО перед баштою, бо дослідивши тільки швидкості, можна зробити поспішний висновок, що башта є кращою. Але, якщо оперувати всіма факторами, а саме співвідношенням шуму до ефективності, то тут система рідинного охолодження все ж має перевагу.
При однаковому шумі ми виграємо майже скрізь 5 градусів, та СРО може бути ще шумнішою або тихішою за потреби, вважайте, що в тесті використовувався процесор в розгоні з потужністю у 200 Вт.
Висновки
Дослідивши та протестувавши систему рідинного охолодження Lian Li Galahad II Trinity SL-INF 360 можна впевнено сказати, що ми отримуємо тандем краси та ефективності. Дзеркальні елементи та яскрава підсвітка не залишить покупців байдужим до цієї системи охолодження. Можливо, будуть якісь складності при під’єднанні кабелів, але воно того варте. Потім все без зайвих проблем налаштовується в застосунку, та зможе задовольнить більшість потреб користувачів.
З явних переваг ми маємо тиху помпу, дуже симпатичні та круті вентилятори, змінний корпус підсвітки водоблоку, ефективність та загальну тишу, навіть при охолодженні процесора потужністю у 200 Вт. Але також варто зазначити, що всі ці можливості відповідним чином вплинули й на ціну продукту. З іншого боку, майже половина вартості системи охолодження приходиться на вентилятори Uni Fan SL-Infinity 120, тож про це не треба забувати.
З недоліків можна відзначити тільки дещо складне під’єднання кабелів. Гарно ж продумали схему підключення вентиляторів, а решту, що стосується дротів, реалізували ніби поспіхом. Також можна відмітити нерівність основи водоблоку. Думаю, за бажанням там можна було б виграти ще декілька градусів, шляхом зменшення шару термопасти.