Встановлення

Для тесту ефективності Noctua NH-D12L використовувалась платформа AMD AM4 с процесором AMD Ryzen 9 3900X. Кріпленнями підтримуються лише сучасні роз'єми процесорів, для застарілих варіантів доведеться придбати окремі комплекти. До початку встановлення системи охолодження з материнської плати потрібно буде зняти стокові пластикові колодки фіксаторів, викрутивши по два гвинти з кожної.

Noctua NH-D12L

Далі на отвори встановлюються пластикові підпори сірого кольору, на них накладаються лапи кріплення та кожна з них фіксується двома довгими гвинтами.

Noctua NH-D12L

Далі наносимо термопасту, ставимо сам радіатор та притягуємо його двома гайками на пружинах, підкручуючи кожну з них по черзі на декілька обертів для того, щоб уникнути перекосу.

Noctua NH-D12L

Нарешті лишається закріпити на місце вентилятор та під'єднати його до живлення.

Noctua NH-D12L

Так виглядає система з тильної сторони:

Noctua NH-D12L

Радіатор опиняється досить близько до задньої пластикової накладки та елементів охолодження живлення плати.

Жодних конфліктів з планками оперативної пам'яті немає.

Noctua NH-D12L

Так само не буде проблем і з першим роз'ємом PCI-E. Кулер опиниться близько до нього, але заважати не буде. Зверніть увагу, що на даній материнській платі перший роз'єм PCI-E відсутній.

Noctua NH-D12L

При встановленні додаткового другого вентилятору попереду кулера перші три від процесора слоти пам'яті виявляються накритими. Щоб уникнути підіймання пропелера вверх, висота планок пам'яті має бути нижчою за 29 мм. У нашому випадку кулер отримав 3 мм зайвої висоти і досяг 148 мм сумарно.

Noctua NH-D12L

При встановленні додаткового вентилятора позаду він конфліктував з декоративною накладкою задньої панелі материнської плати. Довелося підняти його на 13 мм вище кінців теплових трубок. Загальна висота системи досягла 158 мм.

Noctua NH-D12L

Відтиск термпопасти вказує на чудовий, рівномірний та міцний прижим по всій площині підошви кулера. Або кривина підошви ідеально відповідає кривині кришки процесора, або ж підошва кулера насправді є рівною.

Noctua NH-D12LNoctua NH-D12L

Тестовий стенд

Для випробування ефективності кулера Noctua NH-D12L було використано стенд на базі платформи AMD AM4 в такій конфігурації:

  • процесор: AMD Ryzen 9 3900X (3,8@4,0 ГГц, 1,200 В);
  • материнська плата: ASRock B550 PG Velocita (AMD B550);
  • відеокарта: Gigabyte GeForce RTX 2060 Super WindForce OC 8G GV-N206SWF2OC-8GD (Nvidia GeForce RTX 2060);
  • пам'ять: Kingston Fury Beast KF432C16BBK2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-74 1Т, 1,35 В);
  • SSD накопичувач: ADATA S511 120GB (120 ГБ, SATA 6Gb/s);
  • блок живлення: be quiet! Dark Power 12 850W (850 Вт);
  • контролер вентилятора: Noctua NA-FC1;
  • термопаста: Noctua NT-H2.

Випробування систем охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 29 градусів Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалась через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку зображено максимальне значення температури поміж усіх ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor версії 1.45.0.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір UNI-T UT352. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані у 10 мм від передньої частини вальниці системи охолодження, повернутої на користувача та встановленої на материнську плату. Рівень фонового шуму складав 33 дБ (А).

Ефективність системи охолодження Noctua NH-D12L порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором та з другим додатковим пропелером Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв. Noctua NH-D12L випробувався як з одним стоковим вентилятором, розміщеним посередині між секціями, так і з другим додатковим пропелером з комплекту Noctua NF-A12x25r, встановленим спочатку позаду радіатора в напрямку на видув з нього, а потім — попереду нього на вдув.

Результати випробувань

Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Для Noctua NH-D12L з одним вентилятором на максимальних обертах рівень шуму склав 53 дБ (А), а з двома — 56 дБ (А). Noctua NH-D15S має однакові показники — з одним стоковим пропелером на максимумі рівень шуму дорівнює 53 дБ (А), а з двома також 56 дБ (А). На умовно безшумному рівні у 40 дБ (А) Noctua NH-D12L як з одним, так і з двома вентиляторами працює на швидкості 1200 об/хв. При тому ж рівні шуму Noctua NH-D15S з одним стоковим пропелером видає 900 об/хв, а з двома — 750 та 900 об/хв відповідно.

Noctua NH-D12L

Тепер поглянемо на графіки температур для кожного рівня шуму.

Noctua NH-D12L

З теплового випробовування можна зробити декілька цікавих висновків. В стоковому варіанті з одним вентилятором та з однаковим рівнем шуму Noctua NH-D12L поступається Noctua NH-D15S на 4 градуси на максимальній швидкості, та на 7 градусів в тихому режимі. Досягти повного паритету Noctua NH-D12L допомагає лише встановлення попереду додаткового вентилятора. До речі, другий вентилятор попереду показує на 1 градус ліпший результат, ніж якщо встановлювати його позаду на витяжку. Якщо ж порівнювати з Noctua NH-D15S з другим вентилятором, то різниця температур знову стане на її користь в межах 2–3 градусів. В цілому результати непогані. Але слід пам'ятати, що основна перевага Noctua NH-D12L — це компактність, яка зникає після встановлення другого вентилятора, що накриває собою слоти пам'яті та збільшує висоту кулера. І ще одне цікаве спостереження: фактична потужність охолодження Noctua NH-D12L знаходиться на рівні Noctua NH-U12S redux, який нещодавно був у нас на тесті та вважається бюджетним рішенням. Хоча останній і дійсно працює з трохи більшим рівнем шуму, та є вищим на 13 мм за NH-D12L.

Висновки

Кулер Noctua NH-D12L є однією з найкомпактніших вертикальних двосекційних систем охолодження, доступних сьогодні у продажу. Він має симпатичний зовнішній вигляд, високу сумісність з іншими компонентами системи та елементами материнської плати. При цьому загальна ефективність кулера в стоковому варіанті достатня для розсіювання більш ніж 200 Вт теплової енергії та знаходиться на рівні Noctua NH-U12S redux з трішки пониженим шумом. А другий вентилятор дозволяє досягти та зрівнятися з потужністю охолодження Noctua NH-D15S у стоці. Але загальна доцільність використання додаткового пропелера залежить від висоти планок оперативної пам'яті та обмеження по висоті кулера у конкретному корпусі, де планується його встановлення.

Суттєвих та видимих недоліків Noctua NH-D12L не має. Хтось може зауважити високу ціну продукту, але у цьому випадку за якість доводиться платити й це не будуть марно витрачені гроші.

Компактні розміри, висока якість, низький рівень шуму при достатній ефективності, легкість та зручність монтажу, вичерпний комплект постачання, шестирічна гарантія та безоплатна підтримка від виробника по кріпленням для нових процесорних роз'ємів є традиційними перевагами цього продукту австрійської інженерії. Noctua NH-D12L є безкомпромісним вибором для тих, кому потрібна система охолодження у вузький корпус, де не поміщаються по висоті стандартні кулери баштового типу.