Ще один рік добігає кінця, а значить, саме час підбивати ігрові підсумки. У цьому матеріалі назвемо не лише гру року та найкращі проєкти у своїх жанрах, а й обговоримо інші знакові новинки, а також провал року. І ось тут невдалих релізів буде одразу декілька. Деталі, як завжди, читайте нижче.

Найбільший провал 2021

Після анонсу умовно-безкоштовної eFootball 2022 гравці турбувалися хіба що про модель поширення та подальшу долю популярного футбольного симулятора. Але після релізу стало зрозуміло, що переживати треба не за це, а за очі та психічний стан від побаченого. eFootball 2022 виявилася зламаною, забагованою і неприємною, в буквальному сенсі цього слова, грою. Як і що пішло не так, залишається загадкою, адже за основу взяли не найкрасивішу, але все ж таки адекватну Pro Evolution Soccer. У результаті геймерам довелося дивитися на жахливі ролики з покрученими обличчями футболістів, терпіти вильоти з матчів, баги, лаги та інші проблеми. Згодом, звичайно, гру виправлять, а щось вже працює добре, та й механіки з геймплеєм тут на прийнятному рівні, але осад залишився, а страшних мемів в інтернеті ще більше.

Така ж доля спіткала і GTA Remastered Trilogy. Ніхто не очікував від культового перевидання такої підлянки, але вона сталася. Ремастер виявився таким, що в нього не можна грати не лише у 2021 році, а й загалом. Здебільшого геймери воліли повернутися до оригінальних ігор, аби не псувати нерви, зір та психічне здоров'я у GTA Remastered Trilogy з її великою кількістю багів та графічними жахами. І хоч ігри робили не самі Rockstar, а студія Grove Street Games, але як таке могли допустити до випуску та ще й до продажу, досі залишається загадкою.

Найкраща RPG 2021

Попри вихід досить приємних і потужних за ігровим процесом Pathfinder: Wrath of the Righteous і New World від Amazon Studios, найкращою рольовою грою року ми назвали оновлену версію класики Blizzard, а саме — Diablo II: Resurrected.

На тлі великих внутрішніх проблем компанії, розробникам вдалося відтворити те забуте почуття ностальгії з дитинства/юнацтва 2000-х. Проєкт вийшов красивим, похмурим, атмосферним і навіть зловісним, що чудово підходить концепції гри. При цьому його не вилизували по графіці, а геймплейно майже нічого не чіпали, лише трохи спростивши деякі механіки. Гра вийшла ностальгічно правильною та здібною привертати увагу й нового покоління геймерів. Природно, дідки та особливо хардкорники знайшли тонну причин не грати у Diablo II: Resurrected. Або грати, але постійно бурчати. Ми ж здебільшого отримали задоволення. Деталі у нашому огляді.

Найкращий ремастер/перевидання 2021

А ось ремастером 2021 ми визнали Mass Effect: Legendary Edition. Мабуть, це найкраща робота Bioware за останні роки, нехай навіть у ключі перевидань, а не випуску нових ігор.

Mass Effect: Legendary Edition складається з оновлених версій Mass Effect, Mass Effect 2 та Mass Effect 3, а також низки різноманітних доповнень. Гра сподобається не лише фанатам серії, а й новачкам. Це повноцінна космічна опера, яка захоплює на дні та тижні. Графіка, звичайно, стала кращою, але назвати її чимось особливим не вийде. Попрацювали й над ігровим процесом, але місцями від нього все ж таки віє минулим, що дуже помітно по першій частині. Але це не здатне затьмарити загальне позитивне враження від ремастера. Розробники все зробили правильно, тут майже немає багів, погано оновлених місць і картинки, що пускає кров з очей.

Найкраща інді-гра 2021

Звання інді року заслужено забирає модний симулятор виживання Valheim. Але ми не можемо не згадати гарний динамічний та крутий екшен-шутер Bright Memory: Infinite. Спочатку гра створювалася одним китайським програмістом, який випустив її у 2018 році під назвою Bright Memory. Гра настільки сподобалася гравцям, що дозволила автору створити повноцінну студію та перетворити аматорський проєкт на Bright Memory: Infinite. Гра від невеликої китайської студії за графікою та рівнем ігрового процесу не поступається ААА-шутерам за відомими франшизами. «Індичатину» видає лише місцями кострубата історія та дуже коротка сюжетна кампанія. Мабуть, на скільки грошей вистачило, то і зробили. А ми поки що чекаємо на продовження.

А що ж Valheim? Це «виживастик»-пісочниця у світі вікінгів з посередньою графікою, але величезними можливостями всередині. Геймерам подобається масштабний загадковий світ гри, складність проходження, тонни загадок, низькі вимоги до заліза, адекватний цінник, чуйність розробників, позитивне ком'юніті, що швидко зібралося, та вмілий розвиток проєкту. Не можна сказати, що Valheim зайде всім, але якщо вам подобається страждати та виживати, то обов'язково зверніть на неї увагу.

Найкращі перегони 2021

Вже після анонсу точної дати виходу Forza Horizon 5 було зрозуміло, хто отримає звання кращого автосимулятора 2021. Неприємних сюрпризів не сталося, тому у Playground Games вийшло розширити та покращити все те, що було добре в минулій частині та при цьому акуратно перенести більшість робочих механік.

Це ж створило і нову проблему — різниця між Forza Horizon 4 та Forza Horizon 5 досить мінімальна. Графіка, звичайно, в новій частині краща, але й проєкт значно вимогливіший до ПК і навіть консолей. А в іншому це знайома всім гра, яку вкотре треба купити. Хоч би якою буде наступна частина популярних перегонів, але від Forza Horizon 6 однозначно чекатимуть великих змін. А ось чи потрібні вони та чи це піде грі на користь, покаже час.

Найкращий платформер 2021

Нові пригоди Разу в Psychonauts 2 ми назвали найкращим платформером року. З одного боку, це крута, смішна і непересічна гра подобається людям різного віку, з іншого — для повноцінного занурення в другу частину, звичайно, потрібно пройти першу.

Якщо це зробити, то порція задоволення забезпечена, а відразу після геймерів чекає друга в особі Psychonauts 2. Графіка тут не головне, але для мультяшного проєкту все зроблено добре. Суть гри — історія і сам геймплей, у якому головний герой використовує телекінез, левітацію, пірокінез та інші екстрасенсорні здібності, щоб досліджувати ментальні світи.

Також вартий уваги, мабуть, головний ексклюзив року для PlayStation 5, і за сумісництвом, найкрасивіша гра — Ratchet & Clank: Rift Apart (наш огляд тут). Для проходження цього чудового платформера теж бажано пройти першу частину, але все ж таки не так обов'язково, як у випадку з проєктом вище. Тим більше різниця в картинці там величезна, та й стара гра розрахована більше на дітей та підлітків.

Найкраща стратегія 2021

Нова, четверта за рахунком частина Age of Empires також не стала розчаруванням для фанатів і повернула серії звання кращої стратегії року. Принаймні для редакції Overclockers.ua. Новинка має приємну графіку, але при цьому знайомий стиль і ламповий ностальгічний геймплей. Звичайно, не обійшлося без змін, але більшість з них тепло прийняли фанати та інші гравці. Та й тему Age of Empires IV здається вибрали вдало — інтригуючу, брутальну, але водночас історично, військово та політично складного Середньовіччя.

Серед вдалих стратегій 2021 також виділимо The Riftbreaker і Humankind. Перша — незвичайна суміш жанрів та стилів, включаючи роботів та екшн-RPG. Друга — масштабне полотно людської історії від Amplitude Studios у стилі Civilization.

Найкращий екшен 2021

Наш переможець — Marvel's Guardians of the Galaxy. Швидше за все, у цьому жанрі дивуватися нема чому, адже більш тямущих, але не ідеальних, екшенів у 2021 майже не було. Варто виділити Hitman 3, але від екшену там найменше, тому звання і дісталося новій грі за «Вартовими Галактики». До речі, наш огляд тут.

Marvel's Guardians of the Galaxy далеко не у всьому вийшла вдалою — дивна бойова система і трохи затягнута історія тому підтвердження. Але разом з цим, перед нами повноцінний виключно сюжетний екшен з відмінними героями, купою смішних моментів, вміло зрежисованими ігровими сценами та захоплюючою розповіддю.

Найкраща кооперативна гра 2021

Грою року It Takes Two ми, мабуть, не назвемо, але це точно найкращий кооперативний проєкт року та одна зі знакових ігор 2021-го. It Takes Two — новинка від молодої шведської студії Hazelight Studios, авторів A Way Out, насамперед захоплює історією та її подачею, а вже потім притягує неймовірно різноманітним геймплеєм із тоннами міні-ігор, завдань та активностей.

Творці вміло наголошують і на спільному проходженні, де від кожного з учасників вимагається максимальна концентрація та спритні руки. Програти в It Takes Two означає підвести реальну людину, яка сидить поруч і також з величезним завзяттям намагається заради іншого. У цьому й сила проєкту — підтримка та весело проведений час разом із близькими та друзями.

Найкращий шутер 2021

Попри слабкі відгуки на мультиплеєр, сюжет Halo Infinite перевершив усі очікування та привів новий шутер 343 Industries до звання найкращої гри в цьому жанрі за 2021 рік. Проєкт подобається геймерам з кількох причин. Головна для фанатів — чітке дотримання величезного світу франшизи, її історії, правил та іншого. Водночас Halo Infinite досить лояльна до новачків, а по ходу сюжету майже завжди пояснюються головні віхи, розкриваються персонажі, раси та інше. Ну і не менш важливо, що шутер невибагливий до заліза, при цьому на максимальних налаштуваннях видає чудову графіку майже нового покоління. І нехай краще так, ніж суперкартинка, яку змогла б оцінити дуже обмежена кількість користувачів топових машин і свіжих консолей Xbox.

Крім проєкту вище, варто звернути увагу і на Deathloop (наш огляд тут). Гра хоч і від першої особи, і із застосуванням зброї, але все ж насамперед це immersive sim, а вже потім шутер. У будь-якому випадку, на цей проєкт варто звернути увагу, якщо ви раптом пропустили.

Найкращий rogue-like

Returnal — перший повноцінний ексклюзив PlayStation 5 і один з найдорожчих і видовищних рогаликів в історії (наш огляд тут). Студія Housemarque і Sony Interactive Entertainment вирішили зробити зі складного і не найпопулярнішого жанру rogue-like щось більш-менш мейнстримне.

У Returnal завезли відмінну графіку, непоганий хитромудрий сюжет і місцями спірний, але захопливий ігровий процес. Звичайно, не обійшлося без спрощень, але це майже не вплинуло на загальні враження від проєкту, проте зробило його доступним для багатьох мільйонів геймерів.

Гра року 2021

Справжня зимова гра Resident Evil Village (наш огляд тут) отримала звання гри року за версією редакції Overclockers.ua. Лише трохи це пов'язано з відносно малою кількістю інших гідних кандидатів. Більшою мірою гра заслужила звання сама собою.

Resident Evil Village приваблює постійною напругою, добре виписаними лиходіями, закрученою історією та вмінням стильно розтягувати ігровий процес, так, що гравець і не думає дратуватися. У проєкті все ще не дуже добре з логікою, мотивацією головного героя та його розкриттям, але це не завадило грі стати й непоганим шутером, затягуючим екшеном, похмурим хорором, сюжетною грою та захопливим квестом. За це все разом й нагородили.

***

А що думаєте ви, наші читачі? З якими нашими переможцями у номінаціях погоджуєтесь, а з якими ні? Які важливі номінації ми пропустили та які в них вийшли гарні ігри? Чекаємо на вашу думку та відгуки в коментарях. Обов'язково пишіть улюблені ігри 2021 року. До зустрічі у 2022-му, де ми вже готуємо наш топ найочікуваніших проєктів!