Значні події останніх 12 місяців у комп'ютерній галузі не обмежуються релізом нових процесорів та відеокарт. Цього року оперативна пам'ять DDR5 розпочала свій довгий шлях у маси, Microsoft випустила нову операційну систему Windows, виробники жорстких дисків знову наростили граничну місткість HDD, а контрактні чипмейкери тим часом були зайняті розв'язанням проблеми глобального дефіциту напівпровідників.
У третій частині матеріалу постараємося освіжити в пам'яті інші цікаві новинки та події 2021-го, а також позначимо ключові новини найближчих кількох місяців. Як і в минулі роки, відповідальність за вибір тем автор бере на себе. Вас, дорогі читачі, ласкаво просимо висловити свою думку та зауваження у відповідній темі конференції.
Епоха дефіциту
У підсумковому матеріалі, присвяченому новинкам 2021-го з області графічних прискорювачів, ми згадували дефіцит відеокарт, що триває з минулого року. Проте на тлі загальносвітового браку напівпровідників спостерігаються проблеми з випуском й інших високотехнологічних товарів: від мобільних телефонів до автомобілів. Цілком очікувано, що перекіс балансу попиту та пропозиції безпосередньо позначився на цінах для кінцевого споживача.
У рамках боротьби з нестачею напівпровідників більшість чипмейкерів інвестували мільярди доларів у розширення виробничих ліній та будівництво нових заводів. Для їх запуску знадобиться деякий час, так що на миттєве розв'язання проблеми не слід розраховувати. Згідно з прогнозами аналітиків IDC, з дефіцитом мікросхем буде покінчено до середини 2022-го. Водночас керівництво Intel і Nvidia дає більш песимістичні оцінки, заявляючи, що розв'язати проблему вдасться тільки до 2023 року. Хто з них матиме рацію, покаже час.
На вартість споживчої електроніки, зокрема комп'ютерного «заліза», також впливають логістичні проблеми. З початку пандемії коронавірусу значно зросли тарифи на контейнерне доставлення вантажів з Китаю. Причин тому декілька. Серед них надзвичайно високий попит, а також різні природні та техногенні фактори. Чого тільки вартий багатоденний колапс вантажоперевезень через Суецький канал, спричинений аварією контейнеровозу Ever Given.
Контейнеровоз Ever Given у Суецькому каналі. Знімок Maxar Technologies
Double Data Rate 5
З релізом настільних процесорів Intel Core 12 покоління офіційно стартувала епоха оперативної пам'яті DDR5. Стандарт Double Data Rate 5 є збільшенням максимального обсягу модулів та двократним зростанням ефективної частоти відносно DDR4. Попри це, як мінімум спочатку комплекти DDR5 будуть виглядати досить блідо на тлі пам'яті минулого покоління, особливо якщо поглянути на оверклокерські набори DDR4. Насамперед пересічні любителі «заліза» незадоволені формулою затримок, наприклад, у специфікаціях JEDEC для DDR5-4800 прописані таймінги CL40.
На щастя, на ринку є чимало виробників модулів ОЗУ, що випускають більш швидкісні та добірні набори DDR5. Зокрема, G.Skill вже представила 32-гігабайтний комплект Trident Z5 DDR5-7000, при цьому в руках професійних оверклокерів таким планкам вдається підкорити режими більше, ніж DDR5-8000. Рекорд у дисципліні Memory Frequency, зафіксований порталом HWBot.org, на сьогодні дорівнює 8704 МГц (ефективних). Єдина проблема полягає у ціні таких комплектів.
Оперативна пам'ять DDR5 на момент старту продажів опинилася в дефіциті, який тільки посилився в міру поширення платформи Intel LGA1700. Цілком типова ситуація, коли у великих магазинах представлений широкий асортимент плат з роз'ємами під модулі DDR5, а самих планок й удень з каганцем не знайдеш. У день релізу CPU Core 12-го покоління українські рітейлери просили за 32-гігабайтний комплект FURY Beast DDR5-5200 близько 8400 грн. Через тиждень він подорожчав до 10 тисяч гривень, а потім і зовсім зник з продажу.
Windows 11
Несподіваним виявився анонс операційної системи Windows 11 в середині цього року. Представники Microsoft пояснили необхідність релізу нової ОС змінами, що сталися від початку пандемії COVID-19. Вона змусила переглянути роль комп'ютера в повсякденному житті, і щоб більшості користувачів було комфортніше проводити час за ПК, корпорація вирішила переробити інтерфейс. Зміни торкнулися меню «Пуск», центру повідомлень, панелі завдань, магазину програм та багатьох інших елементів.
Зрозуміло, косметичними нововведеннями Microsoft не обмежилася. У Windows 11 софтверний гігант реалізував підтримку Android-додатків, оновлену систему керування ресурсами, алгоритми взаємодії з пам'яттю та інші функції, покликані покращити швидкість реакції ОС. До цікавостей для геймерів Microsoft відносить API DirectX 12 Ultimate, інструмент Auto HDR і технологію DirectStorage, яка дозволить на повну потужність залучити NVMe-накопичувач для прискореного завантаження ігор.
Реліз нової операційної системи Windows зазвичай не обходиться без «ложки дьогтю». Чимало шуму наробили системні вимоги Windows 11. Спочатку перелік сумісних процесорів був обмежений моделями не старше трьох років. Крім того, криптографічний модуль Trusted Platform Module (TPM) 2.0 і підтримка Secure Boot стали обов'язковими, щоправда, для деяких ринків Microsoft все ж таки обіцяє випустити збірки без TPM. Ентузіасти досить швидко знайшли шляхи обходу цих обмежень і встановлюють Windows 11 на, здавалося б, «стародавні» системи.
Завдяки тісній інтеграції з технологією Intel Thread Director, що відповідає за розподіл навантаження між різнорідними ядрами CPU, Windows 11 є оптимальною ОС для комп'ютерів на базі процесорів Core 12 покоління. Ну а власниками AMD Ryzen спочатку рекомендувалося уникати нової операційної системи до виходу оновлення, що усуває 15% падіння ігрової швидкодії. На щастя, Microsoft не планує відправляти Windows 10 на відпочинок. Аж до кінця 2025-го для «десятки» виходитимуть великі щорічні оновлення, тому пересідати на Windows 11 ніхто не змушує.
Системи охолодження
В останні роки сегмент повітряних CPU-кулерів страждає від відсутності інновацій. Усі нововведення зводяться до експериментів з конструкцією радіатора, «підошви» та кількістю теплових трубок, але кардинального покращення ефективності відведення тепла це не приносить. Ковтком свіжого повітря можна назвати систему охолодження IceGiant ProSiphon Elite, випущену минулої зими. Цей монструозний кулер заснований на ефекті термосифона, важить близько двох кілограм і, за словами виробника, може розсіяти більше ніж 300 Вт теплової потужності.
Найбільшу ефективність IceGiant ProSiphon Elite демонструє у зв'язці з HEDT-процесорами, наприклад старшими AMD Ryzen Threadripper. Встановити його можна і на масові платформи, зокрема Intel LGA1200 та AMD AM4. Щоправда, судячи з незалежних тестів, їх власникам все ж таки краще звернути увагу на традиційні повітряні суперкулери. Та й ціна їх буде істотно нижчою за 185 євро, які просять за ProSiphon Elite.
Ще однією цікавою новинкою став пасивний кулер Noctua NH-P1. На те, щоб перейти зі стадії прототипу до серійних продуктів, йому знадобилося понад два роки. Кінцевий виріб є радіатором, набраним 13 алюмінієвими пластинами, з шістьма тепловими трубками та масою більше одного кілограма. Як показують огляди, NH-P1 виявився досить нішевим продуктом, втім, це можна сказати про всі безвентиляторні системи охолодження.
Твердотілі та дискові накопичувачі
Якщо не звертати уваги на галас, пов'язаний з криптовалютою Chia Coin, то у сфері твердотілих накопичувачів рік, що минає, був досить нудним. Вартість мікросхем флешпам'яті та твердотілих накопичувачів залишається стабільною, що не може не тішити в епоху «дефіциту всього». Чипмейкери продовжують працювати над збільшенням кількості шарів у мікросхемах 3D NAND, а незмінним лідером ринку залишається компанія Samsung, відповідальна за постачання кожного четвертого SSD (дані TrendFocus).
Проте цікаві події та анонси все ж таки є. Micron Technology повністю розчарувалася в енергонезалежній пам'яті 3D XPoint, так і не випустивши жодного пристрою на її основі. Навесні чипмейкер оголосив про згортання подальших розробок, а влітку стало відомо, що фабрику, на якій вироблялися мікросхеми 3D XPoint, буде продано Texas Instruments. Разом з тим Intel припинила випускати споживчі накопичувачі з пам'яттю 3D XPoint, залишивши її тільки в нішевих SSD для серверного ринку.
У вересні компанія Team Group представила перший у світі SSD із повноцінною системою водяного охолодження — T-Force Cardea Liquid II. Цей NVMe-накопичувач виконаний у форматі карти розширення M.2, використовує чотири лінії PCI-E 4.0 і оснащений СВО зі 120-мм алюмінієвим радіатором. Доцільність такого рішення залишається під великим питанням та й сама Team Group не поспішає виводити новинку на ринок.
Середина весни, як згадувалося вище, запам'яталася галасом навколо криптовалюти Chia Coin. Вона призвела до зростання цін на SSD та жорсткі диски, забезпечила їх виробникам рекордний виторг і підштовхнула до випуску твердотілих накопичувачів з підвищеним ресурсом запису. Серед перших відзначилася Team Group, що анонсувала лінійку пристроїв T-Create Expert. На додаток до 12-річної гарантії дані SSD примітні значним показником витривалості. Згідно з заявами вендора, 2-терабайтна модель витримає запис 12 Пбайт інформації.
Що стосується жорстких дисків, то нарощувати їхню місткість виробникам стає все складніше. Цього року вендори запустили масове постачання 20-терабайтних пристроїв. Досягти такого об'єму Western Digital вдалося завдяки дев'яти магнітним пластинам та зберіганню метаданих на вбудованому флеш-модулі в рамках технології OptiNAND. Тим часом Seagate без зайвих витівок збільшила кількість пластин у 20-терабайтних HDD до десяти штук. Жорсткі диски такої місткості насамперед призначені для корпоративних клієнтів та центрів обробки даних.
Steam Machine 2.0
AMD має за плечима чималий досвід випуску однокристальних систем для приставок Sony і Microsoft, тому не дивно, що коли Valve вирішила випустити власний ігровий пристрій, вона звернулася до команди Лізи Су. У середині літа відбувся анонс портативної консолі Steam Deck. Для неї компанія AMD розробила SoC під кодовим ім'ям Van Gogh/Aerith, об'єднавши в одному кристалі чотири x86-ядра Zen 2, контролер пам'яті LPDDR5-5500 та графічний модуль RDNA 2-го покоління з обчислювальною потужністю 1,6 TFLOPS.
На папері Steam Deck має перспективний вигляд. Швидкодії SoC Van Gogh/Aerith буде достатньо для комфортної гри в багато ААА-проєктів на 7-дюймовому екрані (1280x800 пікселів). Щоправда, релізу консолі та виходу повноцінних оглядів доведеться почекати. Спочатку Valve планувала розпочати постачання Steam Deck у грудні, проте через труднощі з виробництвом була змушена відкласти старт на два місяці. Додамо, що в ролі штатної операційної системи виступає SteamOS 3.0 на базі Arch Linux, яка пізніше вийде як окремий дистрибутив.
Спортивний оверклокінг
Розповідь про підсумки року у світі комп'ютерного «заліза» буде неповною, якщо не згадати про досягнення українських майстрів спортивного розгону. На початку січня були оголошені підсумки оверклокерського чемпіонату HWBot Country Cup 2020. Україна тривалий час трималася у п'ятірці лідерів, але зрештою посіла сьоме місце, що теж можна вважати непоганим результатом.
Команда конференції Overclockers.UA успішно виступила на турнірі HWBot Team Cup 2021, зайнявши четвертий рядок. Варто додати, що у рейтингу найсильніших оверклокерських колективів на HWBot.org наші хлопці ділять четверту-п'яту позицію з німецьким колективом Team Hardware-Reaktor-Reloaded, регулярно обмінюючись ударами. Сподіватимемося, що наступного року українські ентузіасти остаточно закріпляться на четвертому рядку.
Прогноз на майбутнє
Наступного року головним завданням виробників електроніки стане розв'язання проблеми глобального дефіциту напівпровідників. Як було сказано вище, на цю мету було виділено не один мільярд доларів і, якщо вірити лідерам галузі, до норми ситуація почне повертатися не раніше другої половини 2022-го або на початку 2023-го. Однак це не означає, що ринок апаратного забезпечення в наступні дванадцять місяців чекає на застій.
Вже на початку січня відбудуться презентації безлічі «залізних» новинок. Intel явить світові дискретні відеоадаптери Arc Alchemist, розширить асортимент настільних процесорів Core 12-го покоління моделями із заблокованим множником, а також представить CPU Alder Lake для ноутбуків та молодші набори логіки 600-ї серії.
AMD випустить свою відповідь на платформу Intel LGA1700 у формі процесорів Zen 3 зі збільшеним обсягом кеш-пам'яті третього рівня. Крім того, до планів команди Лізи Су входить випуск мобільних чіпів Ryzen 6000 (Rembrandt) на архітектурі Zen 3+ та молодших 3D-прискорювачів сімейства Navi 2X: Radeon RX 6400 та RX 6500 XT.
Nvidia тим часом представить ноутбучні версії GeForce RTX 3070/3080 Ti та свою найшвидшу відеокарту — GeForce RTX 3090 Ti. Усі три вищезгадані компанії проведуть онлайн-презентації одного дня, четвертого січня. ПК-ентузіастам можна порадити скасувати всі справи та запастись попкорном.
У 2022 році нас також чекає перехід NVMe-накопичувачів на інтерфейс PCI Express 5.0, результати угоди між Nvidia та ARM, вихід наступника суперкулера Noctua NH-D15, платформи AMD AM5 з підтримкою оперативної пам'яті DDR5 та нових ARM-процесорів для персональних комп'ютерів та ноутбуків, у тому числі «яблучних». Про ці та інші новинки можна буде дізнатися зі сторінок Overclockers.ua. Залишайтеся з нами та з Новим роком!