Напередодні нового року пропонуємо згадати головні новинки 2023-го зі світу апаратного забезпечення. Останні 12 місяців видалися досить багатими на «залізні» анонси, надавши ПК-ентузіастам та геймерам чимало приводів для апгрейду. Вийшли й нові моделі процесорів, і нові відеокарти, і нові високошвидкісні накопичувачі, та чимало інших компонентів персональних комп'ютерів. У цьому матеріалі ми коротко пройдемося по найважливішому. Як завжди, відповідальність за вибір тем автор бере на себе, а ви, шановні читачі, можете висловити зауваження або додати щось в коментарях.

Для Intel та AMD цей рік розвивався за вже відпрацьованою схемою. Обидва чипмейкери почали з презентації нового покоління мобільних процесорів, причому в обох випадках модельний ряд був досить великим. Ми сьогодні не зупинятимемося на характеристиках кожної окремої лінійки, хіба що відзначимо той факт, що топові мобільні рішення обох компаній фактично є настільними процесорами у BGA-виконанні. Завдяки такому підходу Intel може запропонувати 24-ядерні/32-потокові мобільні чипи, а в асортименті AMD є 16-ядерні/32-потокові рішення Zen 4 для ноутбуків, у тому числі з технологією 3D V-Cache.

Доречі, про 3D V-Cache. «Червоні» вже мають непоганий досвід випуску процесорів з цією технологією (чого тільки вартий Ryzen 7 5800X3D — ігровий флагман платформи AM4), тому не дивно, що вони не тягли з релізом аналогічних рішень для сокета AM5. Наприкінці зими до продажу надійшли моделі Ryzen 9 7950X3D та Ryzen 9 7900X3D з 12 та 16 ядрами Zen 4 відповідно. У них поверх одного з чиплетів встановлено кристал із додатковими 64 мегабайтами L3-кешу.

Втім, найцікавішим рішенням для геймерів став молодший Ryzen 7 7800X3D, чий реліз відбувся у квітні. Цей 8-ядерний «камінець» в іграх часто випереджає своїх 12- та 16-ядерних родичів, не кажучи про продукти конкурента, та робить це за порівняно невисокого енергоспоживання. Все, чим відповіла Intel на трійцю процесорів AMD Zen 4 з 3D V-Cache — превентивний реліз флагманської моделі Core i9-13900KS. Фактично це добірний Core i9-13900K зі збільшеним до 6,0 ГГц показником Turbo Boost.

Технологія 3D V-Cache непогано зарекомендувала себе в настільних та серверних процесорах, що підштовхнуло AMD випробувати її у новому сегменті. Влітку дебютував Ryzen 9 7945HX3D, який «червоні» називають найшвидшим ігровим процесором для ноутбуків. Додатковий L3-кеш справді забезпечив йому високу продуктивність в іграх, що підтверджують незалежні випробування. Щоправда, за ноутбук на базі AMD Ryzen 9 7945HX3D доведеться викласти не одну тисячу доларів.

Intel та AMD представили нові покоління десктопних процесорів восени 2022-го, тому в цьому році були зайняті розширенням лінійок «вниз», наприклад, завдяки 65-ватним моделям. Команда Лізи Су при цьому не забула про стару платформу. Для довгожительки AM4, чий формальний дебют відбувся ще 2016 року, продовжують виходити нові процесори навіть у 2023-му. Про якісь кардинально нові рішення не йдеться, і для апгрейду до CPU Zen 4 доведеться придбати нову платформу. Але для власників AM4, хто хоче задешево підвищити fps, влітку вийшов Ryzen 5 5600X3D, який завдяки додатковому L3-кешу в іграх здатний потягатися з молодшими чипами AM5. За чутками, нові моделі процесорів AM4 виходитимуть і наступного року.

Ринок HEDT-процесорів з кожним роком все більше орієнтований на робочі станції, але Intel та AMD все ж залишили ПК-ентузіастам простір для експериментів. Якщо у вас знайдеться кілька тисяч доларів, то ніщо не заважає придбати процесор з кількома десятками ядер та розблокованим на підвищення множником. В асортименті Intel такі характеристики мають CPU Xeon W-2400/W-3400 з суфіксом «X», для яких знадобиться материнська плата LGA4677 на основі набору логіки W790.

Бенч-стенд на базі 56-ядерного Intel Xeon W9-3495X. Фото Safedisk

Однак по-справжньому монструозними процесорами для десктопів може похвалитися AMD. Цього року вона випустила нове покоління чипів Ryzen Threadripper разом із платформою Socket TR5, де не лише перейшла на архітектуру Zen 4 та оперативну пам'ять DDR5, але й наростила максимальну кількість ядер до 96 штук. Що найголовніше — всі нові процесори підтримують оверклокінг! За бажанням можна придбати Ryzen Threadripper PRO 7995WX (96 ядер/192 потоки) та, наприклад, вичавити з нього понад 200 тисяч балів в Cinebench R23. Щоправда, таке задоволення влетить у копійчину, адже рекомендована ціна флагманського CPU AMD становить десять тисяч доларів.

У рамках щорічного оновлення асортименту процесорів для ПК Intel цієї осені вивела на ринок перші чипи Core 14-го покоління. Вони не принесли якихось суттєвих нововведень та є «рефрешем» торішних Raptor Lake-S. Наприклад, Core i9-14900K відрізняється від Core i9-13900K лише трохи збільшеними тактовими частотами, внаслідок чого приріст швидкодії десктопного флагмана Intel від покоління до покоління становить лічені відсотки. Винятком можна назвати Core i7-14700K, який отримав чотири додаткові E-ядра. Але загалом вагомих причин для апгрейду власникам процесорів Core 13-го покоління Intel не надала.

Фото Der8auer

Усі інновації Intel приберегла для мобільного сегменту. Наприкінці року вийшли процесори Core Ultra першого покоління, відомі під кодовим ім'ям Meteor Lake. Вони в першу чергу примітні багаточиповим компонуванням, причому для виготовлення кристалів використовуються різні технологічні норми, у тому числі TSMC. Якщо говорити про продуктивність, то навіть сама Intel визнає, що процесори Meteor Lake не стануть рекордсменами. Однак приріст швидкодії вони таки отримали, особливо якщо йдеться про інтегровану графіку. Вона показує себе не гірше за iGPU Radeon 780M у складі актуальних мобільних чипів AMD Ryzen.

Розповідь про процесори для персональних комп'ютерів буде неповною без пари абзаців про новинки Apple. Купертинівці вже повністю мігрували на чипи власної розробки та тепер зайняті регулярним оновленням модельного ряду SoC. Цей рік видався для компанії дуже насиченим. Спочатку вона випустила 5-нм однокристальні системи M2 Pro та M2 Max, у яких наростила кількість CPU- та GPU-блоків щодо попередників, а також покращила загальну енергоефективність. Зустріти ці SoC можна, наприклад, у 14- та 16-дюймових Apple MacBook Pro.

У середині року дебютувала однокристальна система Apple M2 Ultra. Як і у випадку M1 Ultra, це «склейка» з двох чипів Max-серії, тобто в порівнянні з M2 Max новинка пропонує вдвічі більше обчислювальних блоків. Використовується ця SoC у робочих станціях Mac Studio та Mac Pro. Ну а восени відбувся реліз 3-нм процесорів Apple M3, причому одночасно компанія представила три моделі: M3, M3 Pro та M3 Max. В них особливу увагу приділено продуктивності графічного блоку, наприклад, реалізовано апаратне прискорення трасування променів. Також зросла потужність CPU-ядер та нейронного рушія, що відповідає за роботу ШІ-алгоритмів.

AMD, Nvidia та навіть Intel випустили нові покоління відеокарт у другій половині 2022-го, тому цього року були зайняті розширенням лінійок. У січні на виставці CES 2023 відбулася презентація відеокарти GeForce RTX 4070 Ti, яка спочатку називалася GeForce RTX 4080 12GB. На тлі невдоволення ПК-ентузіастів «зелені» не лише змінили назву, але й зменшили рекомендовану ціну карти з $899 до $799. Надалі Nvidia випустила і доступніші моделі з архітектурою Ada Lovelace: GeForce RTX 4070, RTX 4060 Ti 8GB/16GB та RTX 4060. Цікаво, що для них компанія не вимагала від партнерів обов'язкового використання роз'єму 12VHPWR. Додаткове джерело живлення у молодших 3D-прискорювачів Ada Lovelace під'єднується через старий добрий PCI-E Power (6+2)-pin.

Команда Лізи Су теж не сиділа склавши руки, щоправда, за темпами розширення лінійки вона поступається «зеленому» конкуренту. Порівняно недорогі відеокарти RDNA 3-го покоління компанія AMD вивела на ринок у середині року. Наприкінці весни дебютувала модель Radeon RX 7600, виконана на базі монолітного кристала Navi 33. Влітку відбувся реліз Radeon RX 7900 GRE з урізаним GPU Navi 31, а вже восени до продажу надійшли відеокарти Radeon RX 7700 XT та RX 7800 XT. Для останніх компанія підготувала новий графічний процесор з чиплетним компонуванням — Navi 32. Також варто відзначити той факт, що AMD розглядала можливість оснастити ці моделі роз'ємом живлення 12VHPWR, але врешті-решт віддала перевагу PCI-E Power.

Вихід нового покоління графічних прискорювачів зовсім не означає, що старі моделі відразу втратили актуальність. Завдяки знижкам відеокарти GeForce RTX 30-ї серії та Radeon RX 6000 все ще залишаються досить цікавим продуктом, часто пропонуючи краще співвідношення ціни й продуктивності, ніж нові рішення. AMD й зовсім вирішила, що непогано б розширити лінійку RDNA 2-го покоління, та восени випустила два варіанти Radeon RX 6750 GRE. Ці відеокарти успадкували характеристики від Radeon RX 6700 (XT) та покликані заповнити нішу між Radeon RX 7600 та Radeon RX 7700 XT.

В той самий час Intel не може похвалитися широким асортиментом 3D-прискорювачів для настільних ПК. Фахівці процесорного гіганта нині працюють над покращенням програмної підтримки відеокарт Arc Alchemist, продуктивність яких зростає з кожним новим релізом пакета драйверів. Але Intel все ж знайшла час для релізу нової відеокарти — Arc A580. Ця модель була анонсована ще торік та, грубо кажучи, є додатково урізаною Arc A750. Пристрій позиціюється як рішення для 1080p-геймінгу та, як показують незалежні тести, справляється з цим завданням.

У сегменті 3D-прискорювачів для ігрових ноутбуків домінує корпорація Nvidia. Вона представила повну лінійку мобільних відеоадаптерів Ada Lovelace у січні, й одразу новинки були взяті на озброєння великими виробниками лептопів. Флагманська GeForce RTX 4090 Laptop базується на графічному процесорі AD103 і може вважатися десктопною GeForce RTX 4080 з урізаним TDP, частотами GPU та мікросхемами пам'яті GDDR6. Якщо порівнювати мобільні «топи» Nvidia минулого та нинішнього покоління, то актуальний флагман демонструє приблизно на 40% більшу продуктивність.

Намагаючись не віддати цей сегмент ринку на розтерзання конкуренту, компанія AMD почала рік з релізу ноутбучних відеоадаптерів Radeon RX 7000-й серії на ядрі Navi 33, причому підготувала відразу кілька моделей. Ці пристрої розраховані на конкуренцію з молодшими рішеннями GeForce RTX 40-ї серії, тоді як по-справжньому топовий продукт «червоні» представили тільки восени. Відеоадаптер Radeon RX 7900M використовує чиплетний GPU Navi 31 та є прямим суперником GeForce RTX 4080 Laptop. Це в цілому підтверджують незалежні огляди, щоправда, асортимент ноутбуків з дискретною графікою Radeon RX 7900M поки залишається невеликим.

З іншого боку, для Nvidia розробка ігрових GPU на сьогодні не є головною сферою діяльності. Вже кілька кварталів поспіль левову частину своїх доходів чипмейкер отримує внаслідок продажу прискорювачів обчислень. Наприклад, за підсумками попереднього кварталу ігровий напрямок приніс Nvidia «всього» $2,86 млрд, а підрозділ, відповідальний за продукцію для дата-центрів, звітував про $14,5 мільярда. Завдяки надзвичайно високому попиту на прискорювачі обчислень «зеленим» навіть вдалося обійти Intel за обсягом квартального виторгу, чого раніше ніколи не траплялося.

Така ситуація пояснюється вибуховим зростанням досліджень у галузі штучного інтелекту. Всі великі IT-компанії зараз зайняті розробкою власних ШІ-моделей та апаратних рішень для цих завдань, а поки що змушені замовляти їх у команди Дженсена Хуанга. Попит настільки великий, що між замовленням та фактичним відвантаженням може пройти цілий рік. Абсолютно всі моделі прискорювачів Nvidia нині розкуповуються, наче гарячі пиріжки, що змушує замовників шукати альтернативи. Наприклад, у Китаї було налагоджено виробництво двослотових відеокарт GeForce RTX 4090 для щільної установки у серверах. Їхнім продажам дещо завадили санкції США, що обмежують постачання топових GPU Nvidia до Піднебесної, але «зелені» вже працюють над їхнім обходом. Незабаром компанія представить пристрої, які відповідають оновленим експортним правилам Сполучених Штатів. «Ми намагаємося вести бізнес з усіма, з ким можемо», — розповідає голова Nvidia.

Тестування двослотових GeForce RTX 4090 на китайській фабриці

Але повернемося до «залізних» новинок для геймерів і ПК-ентузіастів. Цього року компанія Valve оновила портативну ігрову систему Steam Deck. Пристрій отримав OLED-дисплей, збільшений акумулятор та бездротовий модуль Wi-Fi 6E, а однокристальна система AMD у його складі тепер випускається за 6-нм технологією. Швидкодія комп'ютера в цілому залишилася на старому рівні, проте загальний комфорт використання помітно покращився. Крім того, Valve знизила рекомендовану ціну старої версії з РК-дисплеєм.

Ті, кому обчислювальної потужності Steam Deck здається мало, можуть звернути увагу на альтернативи від інших виробників. Зокрема, ASUS та Lenovo цього року випустили власні відповіді на Steam Deck. Обидва вендори використали у своїх пристроях гібридні процесори AMD Ryzen Z1 (Phoenix), специфікації яких наведені за посиланням. Це забезпечило їм не лише кращу продуктивність CPU/iGPU, але й низку інших переваг, наприклад, можливість під'єднати зовнішню відеокарту, перетворивши гаджет на потужний ігровий комп'ютер. Щоправда, працюють вони під керуванням операційної системи Windows 11.

У сфері твердотілих накопичувачів цей рік запам'ятався стартом масового виробництва NVMe SSD з підтримкою інтерфейсу PCI Express 5.0. Як і під час переходу на PCI-E 4.0, тут відзначилася компанія Phison. Вона випустила SSD-контролер з новим інтерфейсом раніше за конкурентів, через що зараз у NVMe-накопичувачах PCI-E 5.0 використовується практично одна і та ж платформа, а відмінності зводяться до системи охолодження. Варто додати, що такі SSD вийшли досить гарячими та в «голому» вигляді дуже швидко перегріваються.

MSI Spatium M570 Pro

Якщо не гнатися за швидкісними показниками, які найчастіше можна побачити тільки в бенчмарках, то у 2023 році була можливість недорого збільшити обсяг твердотілого сховища. Ціни на мікросхеми флешпам'яті NAND досягли «дна» у другій половині 2023-го та, наприклад, терабайтний NVMe-накопичувач Samsung 980 Pro можна було придбати лише за ~3300 гривень (дані Hotline). Зараз ціни NAND почали потроху йти вгору, тож із покупкою SSD краще не затягувати.

Схожі тенденції спостерігалися і на ринку оперативної пам'яті. Найсильніше вони помітні у разі стандарту DDR5 та, наприклад, якщо на початку року 32-гігабайтний комплект Kingston FURY Beast DDR5-6000 коштував понад дев'ять тисяч гривень, то зараз його можна придбати приблизно за 5000 грн. Разом із частотами зростає й місткість модулів ОЗП. Вендори вже налагодили серійне виробництво 24- та 48-гігабайтних планок DDR5 й найближчим часом розпочнуть випуск 64-ГБ модулів для настільних ПК. Це дозволить оснастити масову платформу Intel/AMD до 256 ГБ оперативної пам'яті.

Окрім місткіших комплектів оперативної пам'яті у найближчому майбутньому нас чекає ще чимало новинок зі світу hardware. В першій половині січня у Лас-Вегасі пройде виставка електроніки CES 2024, де відбудуться презентації лідерів ринку апаратного забезпечення. Nvidia має представити лінійку відеокарт GeForce RTX 40 Super, Intel випустить нові моделі процесорів Core 14-го покоління, а компанія AMD нарешті виведе на ринок десктопні чипи Ryzen 8000G з потужною вбудованою графікою. І це лише невелика частина «залізних» анонсів січня! Як завжди, про ці та інші новинки ми розповімо в новинних матеріалах та оглядах. Залишайтеся з нами та з прийдешнім Новим роком!