Тестовий стенд
Платформа LGA 1700:
- процесор: Intel Core i7-13700K;
- система охолодження: контур СВО із чілером;
- материнська плата: MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi DDR4 (UEFI E7D91IMS.133);
- пам'ять: GoodRAM IRDM Pro IRP-K3600D4V64L18/32GDC (2x16 ГБ, DDR4-3600, CL18-22-22-42, 1,35 В);
- відеокарта: GeForce RTX 3090 (MSI Ventus 3X 24G OC, mod firmware 390W Gigabyte Gaming OC);
- системний накопичувач: Kingston KC3000 1024 ГБ (SKC3000S/1024G);
- блок живлення: Rosewill Hercules 1600S (1600 Вт);
- операційна система: Microsoft Windows 11 Pro 22H2 x64 (22621.675), актуальні оновлення на момент кінця жовтня 2022 року.
Склад контуру СВО: водоблок EK-Supremacy Acetal+Nickel, дві помпи Hydor Seltz 1200, чілер Hailea HC-300A, бак води 15 л.
Методика тестування та розгін
Управління обертами вентилятора — автоматичне. В ці складні часи було неможливо утримувати чітку температуру у приміщенні, під час тестування діапазон був близько 14–18 градусів за Цельсієм. Показники температур бралися з моніторингу HWINFO, а також з термофото, що було виконано тепловою камерою UNI-T RX-600. Під час фіксації температур материнська плата або була 30 хвилин без навантаження, або 30 хвилин у навантаженні. Вимір енергоспоживання платформи проводився за допомогою енергометра Feron TM55 та електролічильника, протягом 30 хвилин у режимі навантаження (забіг LinX) та без нього. Частотний потенціал ключових вузлів досліджувався кроками напруг 0,025 В, стабільність системи перевірялася комплексом навантажень у вигляді LinX (problem size 28432, 10 ітерацій), а також проходженням Y-cruncher на пресеті Pi-2,5b. Кожен бенчмарк запускався п'ять разів, у результатах зазначено середнє арифметичне, те саме стосується й ігор. В них відбувався запис телеметрії (1% low fps + Average fps) за допомогою Riva Tuner Statistics Server. CS:GO (налаштування якості — мінімальні) — тест на мапі майстерні FPS Benchmark від початку сцени бенчмарку до третього звукового сигналу на чорному екрані. Інші ігри тестувались на заводських пресетах мінімальної якості на стандартних бенчмарках.
Перш за все про дрейфування опорної шини. Це досить дивно бачити на чипсеті Z790, таке чекаєш на якийсь офісній материнській платі бюджетного сегмента. Суть в тому, що BCLK працює в районі 98–102 МГц, і схоже, що це не особливість чи проблема конкретного екземпляра материнської плати, адже виробник зробив налаштування «BCLK 100 MHz Lock On» в MSI Click BIOS 5, чого не було, наприклад, у серії Z690. Дрейфування призводить до ~+100, чи ~–100 МГц частоти процесора під навантаженням, що можуть відчути багато бенчмарків і видати невалідний результат. Вмикання вищезазначеної опції повністю нівелює проблему, проте пошук максимального BCLK не має сенсу.
P-cores Intel Core i7-13700K вдалось розігнати до 5985,36 МГц без фіксації частоти шини. З фіксацією вдалось досягнути повної стабільності при 5,9 ГГц при напрузі 1,35 В, (LLC = 7) без AVX-offset (0). E-cores розігнались до 4,5 ГГц. Розгін IGP UHD Graphics обмежено максимальним множником х46 (2300 МГц). Чимало налаштувань розгону оперативної пам’яті виконано за принципами DDR5, наприклад tREFI 265k, тому розгін DDR4 насправді ближчий до DDR5.
В цілому материнська плата може більше, йти далі не дозволила система охолодження, процесор уходив в тротлінг. Крім того, як крути, як не крути, але пам’ять DDR4 також виступає стримувальним фактором.
Тестування
Почнемо з термофото у різних режимах: спокій, навантаження на заводських параметрах, навантаження в ручному розгоні.
Температури ключових вузлів:
Щодо енергоспоживання, то поточна платформа не сильно виділяється на фоні Alder Lake, цифри досить схожі. На фото графік споживання у навантаженні на заводських параметрах, та розгоні:
DDR4 виступає стримувальним фактором максимального fps в іграх, проте платформа у комплексі досягає відмінних результатів навіть на автоматиці. Оверклокінг рученятами гарантує середній приріст 14%. Однак проблеми також можуть бути, це не помилка, Forza Horizon дійсно втрачає продуктивність в режимі розгону. Ймовірно причиною є сирість платформи.
В бенчмарках можна досягнути середнього приросту у 15%, в найкращому випадку до 47%.
DRAM отримує середній приріст продуктивності у 16% завдяки власноручному розгону.
Висновки
Intel продовжує підтримувати попередній стандарт пам’яті DDR4 для своїх новітніх процесорів та чипсетів, а разом з ним і виробники. Це дуже йде на користь покупцю, адже мати ширший вибір залізяччя завжди приємно. MSI вдалось зробити якісного представника категорії ціна/якість, де вдалось поєднати передові можливості на кшталт PCI-E 5.0 зі все ще народними звичками, як підтримка пам’яті DDR4.
До мінусів потенціально ризикує потрапити охолодження VRM, тестування проводилось взимку в досить прохолодному приміщенні, тому при типовій експлуатації жаркими днями літа краще попіклуватись про наявність додаткового продуву корпусу ПК, або прямого обдуву зони VRM. Хоча навряд чи ця материнська плата буде нести на борті флагманські процесори, це не зовсім логічно, враховуючи стандарт пам’яті DDR4.
Спірний момент — дрейфування BCLK, навряд чи воно буде заважати в типовому користуванні, але коли діло буде про оверклокінг чи eSports, то краще форсувати опцію «BCLK 100 MHz lock on» і не робити тонких налаштувань з використанням BCLK взагалі.
Також спірний момент — це управління DRAM, коли опції DDR5 переїхали на DDR4. З високою ймовірністю доведеться гратись з пам’яттю з нуля, бо принципи Coffee/Comet Lake, а також Rocket Lake тут не спрацюють, але така ціна за використання саме DDR4 вкупі з новітнім Raptor Lake.
Щодо сильних сторін материнської плати, то одразу треба відмітити ціну. Хоча вона здається і не дуже привабливою (навіть з економією на встановленому RGB), але відпрацьовується повністю, адже на борту є усі необхідні можливості для актуальної платформи сьогодення: PCI-E 5.0, якісна підсистема накопичувачів, непоганий звук, 2.5G Ethernet та Wi-Fi 6, свобода оверклокінгу та твікінгу, ну і візитна картка — оперування пам’яттю DDR4, що дозволить своєму користувачу зібрати 64 ГБ чи більше за розумні гроші. Можливостей оверклокінгу достатньо для доведення Core i7-13700K до 6 ГГц по всім P-cores без компромісів типу AVX Offset, та і в цілому на його ж прикладі можна досягти приросту продуктивності до 47% у найкращому випадку, та 15% у середньому.
MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi DDR4 стане чудовим вибором для продуктивних робочих систем чи геймерських ПК, де є необхідність зібрати великий обсяг оперативної пам’яті за розумні гроші.