Щоб приборкати флагманські процесори Alder Lake на межі своїх можливостей, знадобиться не тільки «прокачаний» на всі сто успіх, необхідно також подбати про ефективне охолодження і, звичайно ж, мати материнську плату вищого ешелону. Посилена підсистема живлення на 22 фази, серйозна система охолодження, готовність працювати при температурах нижче нуля, а також серйозне оснащення, яке зажадало для себе формфактору EATX. І все це у MSI MEG Z690 Ace.

Характеристики

Модель MSI MEG Z690 Ace
Сторінка продукту MEG Z690 Ace
Чипсет Intel Z690
Процесорний роз'єм LGA 1700
Процесори Core i9, Core i7, Core i5, Core i3, Pentium Gold, Celeron покоління Alder Lake (12th Gen)
Пам'ять 4 DIMM DDR5 SDRAM, максимум 128 ГБ:
4800 МГц, 5000-6666+ (OC)
Слоти PCI-E 1 x PCI Express 5.0 x16 — CPU
1 x PCI Express 5.0 x6 (x8) — CPU
1 x PCI Express 4.0 x16 (x4) — Z690
M.2 1 x PCI Express 4.0 x4 M.2_1 (Key M, 2242/2260/2280/22110) — CPU
1 x PCI Express 4.0 x4 M.2_2 (Key M, 2242/2260/2280) — Z690
1 x PCI Express 3.0 x4 M.2_3 (Key M, 2242/2260/2280) — Z690
1 x PCI Express 4.0 x4, SATA 6 Гбіт/с M.2_4 (Key M, 2242/2260/2280/22110) — Z690
1 x PCI Express 4.0 x4, SATA 6 Гбіт/с M.2_5 (Key M, 2242/2260/2280) — Z690
Вбудоване відеоядро (у процесорі) +
Кількість вентиляторів 8 x 4pin, 1 х 3pin
Порти PS/2 -
Порти USB I/O панель: 2 x Thunderbolt 4 (USB Type-C), 1 x USB 3.2 Gen 2 (Type-C), 7 x USB 3.2 Gen 2 (Type-A)
Колодки: 2 x USB 2.0 (4 порти), 2 x USB 3.2 Gen 1 (4 порти), 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (2 порти)
Serial ATA 6 x SATA 6 Гбіт/с (Z690)
RAID 0, 1, 5, 10 (SATA, M.2, Z690)
Вбудований звук Realtek ALC4080
S/PDIF Оптичний (вихід)
Мережеві можливості 2 х Intel I225-V (2.5 Gigabit Ethernet)
Intel Wi-Fi 6E AX210 (Wi-Fi 2.4/5GHz/6GHz (802.11a/b/g/n/ac/ax), Bluetooth 5.2)
COM
RGB 1 x 4-pin RGB LED
2 x 3-pin RAINBOW LED
1 x 3-pin CORSAIR LED
LED RGB Header 4
TPM +
Формфактор EATX
Розміри, мм 305 x 277
Додаткові функції Quadruple M.2, M.2 Shield FROZR, Lightning Gen 5, WIFI 6, Core Boost, 2.5G Network Solution, Lightning USB 20G, Memory Boost, Audio Boost 5
Вартість н/д

Для тих, хто захоче під'єднати кілька моніторів через вбудоване в процесор відеоядро майте на увазі, що роз'єми mini DP в блоці Thunderbolt 4 не виводять картинку з IGP, вони призначені для пристроїв, які підключені по шині Thunderbolt. Так що вбудована графіка здатна вивести картинку тільки на один монітор через суміщений з DisplayPort v1.4 роз'єм USB Type-C і для цього перехідник у комплекті не передбачений (наприклад, потрібно придбати окремо перехідник USB Type-C > DisplayPort). В огляді використовувався перехідник USB Type-C > HDMI, який теж працював як належить.

Комплект постачання

Материнська плата поставляється у великій коробці із ручкою для перенесення.

На звороті коробки є ключові особливості плати, а також її специфікації.

Усередині коробка розділена на два блоки. У першому розміщується материнська плата в антистатичному пакеті. У другому міститься решта, а саме:

  • інструкція користувача, стислий посібник з встановлення, подяка за покупку та інше;
  • комплект декоративних наліпок MEG;
  • комплект наліпок для маркування кабелів;
  • висувний пензлик для чищення;
  • серветка-мікрофібра;
  • емблема дракона на корпус (золотиста);
  • комплект викруток;
  • USB-накопичувач 16 ГБ з драйверами та ПЗ;
  • комплект для монтажу накопичувачів M.2 (EZ M.2 Clip, гвинти, стійки);
  • два перехідники mini DisplayPort (mDP) на стандартний DisplayPort (DP);
  • EZ Front Panel Cable для підключення колодки передньої панелі;
  • два термодатчики;
  • Y-розгалужувач RGB LED;
  • кабель CORSAIR RGB LED;
  • кабель RAINBOW RGB LED;
  • чотири чорні SATA-кабелі з металевими засувками (два кутові, два прямі);
  • Wi-Fi-антена з платформою.

Як видно за списком, комплектація дуже щедра і стане в пригоді на всі випадки життя.

Зовнішній вигляд

Для початку найголовніше — материнська плата виконана у форматі EATX і потребує просторі корпуси. Значна частина текстоліту накрита кожухами системи охолодження. Роз'єм живлення процесора зміщений вправо.

Зворотний бік посилено каркасом, який, крім очевидної функції додаткової жорсткості, також бере участь в охолодженні зони VRM.

Використовується сокет LGA 1700 виробництва Lotes, слоти оперативної пам'яті DDR5 нічим не примітні.

Підсистема живлення брутальна, у сенсі цього терміну. Вона представлена схемою 19+1+2 і керується ШИМ-контролером Renesas RAA 229131.

Охолодження виконане на гідному рівні: радіатор на дві секції, які з'єднані між собою тепловою трубкою, в зоні I/O-панелі зверху є додаткова перфорація, скрізь використовується гвинтове кріплення.

Передбачено п'ять місць під накопичувачі M.2, кожне має радіатор.

Слот M.2_1 підключений безпосередньо до процесора і забезпечує підключення PCI-E 4.0 x4. Можна встановити накопичувачі 2242/2260/2280/22110. Користувачеві також потрібно пам'ятати про те, що за радіатором знаходиться отвір для монтажу плати в корпус.

Інші слоти M.2 підключені до чипсета, а їх режими роботи та сумісності можна побачити у таблиці на початку матеріалу.

Чипсет Intel Z690 охолоджується окремим радіатором.

Контакт із чіпом відбувається через термопрокладку, використовується гвинтове кріплення.

Зона аудіо відокремлена від решти текстоліту. Використовується Realtek ALC4082, доповнений ЦАП ESS Sabre ES9018Q2C.

Батарейка CMOS зафіксована на краю I/O-панелі в зоні аудіороз'ємів та підключена двоконтактним дротом. Для того щоб отримати доступ до неї доведеться зняти радіатор системи охолодження VRM, а значить без демонтажу материнської плати з корпусу не обійтися. Це була б катастрофа оверклокера та суттєвий мінус материнської плати, якби не наявність запасної мікросхеми з прошивкою.

Радіатор праворуч від слотів оперативної пам'яті просто декорація і нічого не охолоджує.

Мережеві можливості реалізовані за допомогою двох мережевих карт Intel I225V (2,5G), за Bluetooth 5.2 та бездротовий канал 2,4/5/6 ГГц відповідає Intel Wi-Fi 6E AX210. Роз'єми Thunderbolt 4 і mini DP виведені через окрему плату.

Тепер про конектори. Вгорі плати можна знайти колодку CORSAIR LED, три чотириконтактні колодки для вентиляторів, колодку RAINBOW LED, дисплей і світлодіодний блок індикації POST, а також контактні площинки для вимірювання напруги ключових вузлів за допомогою мультиметра.

У правій частині знизу знаходяться дві колодки USB 3.2 Gen 2 (Type-C), під кутом 90 градусів дві колодки USB 3.2 Gen 1, шість SATA-портів, а в самому низу колодки скидання CMOS, датчик відкриття шасі.

Внизу в правій частині знаходяться колодка RAINBOW LED, колодка передньої панелі, колодка екстремального оверклокінгу (режими LN2, Slow Mode, Safe Boot, Low Temperature boot проти колдбага), колодка TPM, колодка для термодатчика, кнопки включення та перезавантаження, дві колодки USB 2.0, перемикач мікросхем прошивок та вимикач підсвічування кнопок.

Лівіше зібрані п'ять чотириконтактних колодок для вентилятора, одна триконтактна колодка для датчика потоку в СРО, дві колодки для термодатчиків, черговий RAINBOW LED і звичайно ж колодка для HD_AUDIO.

Панель I/O вже оснащена заглушкою. На неї виведені кнопки Clear_CMOS та Flash_BIOS_button, а також:

  • 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C/DisplayPort v1.4;
  • 2x RJ-45 (2,5G);
  • 7x USB 3.2 Gen 2 (Type-A);
  • 2x Thunderbolt 4 (Type-C);
  • 2x mini DisplayPort;
  • x5 Mini Jack (Line in, Line out, Mic in, C/SUB, Rear);
  • x1 SPDIF OUT (оптичний);
  • x2 SMA (для підключення антени Wi-Fi).

Можливості UEFI

В наявності два види налаштувань: EzMode та Advanced Mode. Почнемо з першого.

У цьому режимі можна побачити інформацію про процесор, ОЗУ, накопичувачі, вентилятори, частково керувати ними, а також викликати допомогу. Можна керувати інтерфейсом Thunderbolt, попередженням про нульові оберти вентилятора на ЦП, POST-дисплеєм, TPM, VMD (RAID), EZ LED (блок світлодіодів, який доповнює POST-дисплей).

У верхній частині, що регулярно супроводжує користувача, можна перепризначити Smart Button (перезавантаження, увімк/вимк Mystic Light RGB, безпечне завантаження, прискорення роботи вентиляторів), викликати пошук параметра і змінити мову. Нижче зібрані характеристики системи, пріоритет завантаження з накопичувачів, кнопки включення XMP та функції CPU GAME BOOST.

Advanced Mode цілком стандартний для актуальних материнських плат виробництва MSI. Усі налаштування зібрані в шість блоків, але все за порядком.

У розділі Settings можна керувати пристроями материнської плати, вбудованою графікою процесора, перерозподілити лінії PCI-E, і звичайно ж увімкнути опції Re-Size Bar Support та Above 4G Memory.

Розділ OC присвячений, як відомо з назви, розгону. Він може відображатися в режимах Normal і Expert, вони відрізняються асортиментом налаштувань. Традиційно нас цікавить режим Expert, де доступна повна свобода дій. Для екстремального оверклокінгу з використанням рідкого азоту виробник передбачив спеціальний режим LN2.

P-cores і E-cores регулюються в широкому діапазоні, можна виставити єдиний множник на всі ядра (All Core), переналаштувати турборежим (Turbo Core, Turbo Ratio Offset), або призначити індивідуальні частоти кожному конкретному ядру (Per Core). Регулювання окремі для кожного виду ядер, ніщо не заважає використовувати режим Per Core для P-core і All Core для E-core.

У підрозділі Advanced CPU Configuration можна активувати режим екстремального оверклокінгу, налаштувати ліміти споживання та вікно Turbo Boost, TVB, окремо призначити Hyper-Threading на конкретних P-core. Єдиний мінус — прошивки MSI все ще не можуть повністю відключити блок E-cores, активним залишиться щонайменше одне ядро (актуально на момент січня 2022).

AVX offset можна вимкнути як такий (встановити значення «0»). Розгін IGP Alder Lake можливий через множник кроками по 50 МГц, максимальний розгін становить 2100 МГц (множник х42), що дивно, адже той же молодший Tomahawk допускав розгін до 3000 МГц. Опція CPU Cooler Tuning автоматично визначає ліміти споживання процесора залежно від вибраного типу охолодження. BCLK є асинхронним від DMI/PEG.

Можливостей розгону оперативної пам'яті більш ніж достатньо. На допомогу готові прийти заготовлені комбінації таймінгів і частот Memory Try it!, а також спецрежим Benchmark 4800 CL22.

Принцип роботи LLC не відрізняється від інших плат виробника, є режими Mode 1 – Mode 8, є можливість зміщення критичних температур. Напруги на ключові вузли подаються в широкому діапазоні, небезпечні значення підсвічуватимуться червоним.

Крім скриншотів UEFI, діапазон регулювання ключових параметрів також зібраний в таблиці нижче:

Параметр Діапазон регулювання Крок
BCLK Frequency (МГц) 9,91–538,36 0,01
CPU Core Ratio (Multiplier) 4–85 1
CPU Load-line Calibration Level1…8 1
CPU P-Core Voltage (В) 0,6–2,155 0,005
CPU E-Core/L2 Voltage (В) 0,6-1,52 0,005
CPU SA Voltage (В) 0,6-1,52 0,005
CPU GT Voltage (В) 0,6-1,55 0,005
CPU Cache Ratio (Multiplier) 8–85 1
DRAM Frequency (МГц) 800–10133 100/133
DRAM Voltage (B) 0,8-2,07 0,001
CPU VDDQ (B) 0,001–2,5 0,005
CPU AUX Voltage (В) 1,4–2,3 0,01

M-Flash не є розділом, це кнопка, яка запускає материнську плату у відповідному режимі для оновлення прошивки.

Розділ OC Profile присвячений профілям налаштувань, можна зберігати налаштування UEFI у внутрішню пам'ять, або імпортувати/експортувати їх на зовнішній Flash-накопичувач.

Розділ Hardware Monitor є ярликом для цього інструменту, він вже описувався вище. Розділ Beta Runner містить у собі вбудований тест NVMe-накопичувача та опцію SRV-IOV Support.

Комплектне ПЗ

Все необхідне записано в ISO-образ, що знаходиться в корені USB Flash-накопичувача, який постачається в комплекті.

Усередині міститься таке програмне забезпечення:

Фірмове MSI Center (Creator Mode, Duet Display, Game Highlights, Gaming Mode, LAN Manager, Live Update, Monitor (System Info), Mystic Light, Speed Up (X Boost), Sound Tune, Super Charger, True Color, User Scenario), Nahimic3, MSI Display Kit, MSI Wallpaper
Додаткове 7-Zip, CPU-Z MSI Gaming, BlueStacks, Google Chrome, Intel XTU, NortonLifeLock, Open Broadcaster Software

Всі фірмові утиліти MSI вже неодноразово докладно описувалися. Якщо коротко, то MSI Center — модульна програма, яку користувач налаштовує під свої завдання. Nahimic3 відповідає за звуковий кодек.

Якщо необхідний виключно оверклокінг з-під ОС — існують програми MSI Dragon Power та MSI Dragon Ball. Перша працює ідеально (1.0.0.6), друга не працює коректно із Windows 11.

Тестовий стенд

Платформа LGA 1700:

  • процесор: Intel Core i7-12700K;
  • система охолодження: контур СВО;
  • материнська плата: MSI MEG Z690 Ace (UEFI 7D27v11);
  • пам'ять: Kingston Fury Beast KF552C40BBK2-32 (2x16 ГБ, DDR5-5200, CL40-40-40-80-2T);
  • відеокарта: GeForce RTX 2070 Super (Turbo-RTX2070S-8G-EVO);
  • системний накопичувач: Kingston KC2000 250 GB (SKC2000M8/250G);
  • блок живлення: Rosewill Hercules 1600S (1600 Вт);
  • операційна система: Microsoft Windows 11 Pro 21H2 x64 (22000.434), актуальні оновлення на момент січня 2022 року.

Склад контуру СВО: водоблок EK-Supremacy Acetal+Nickel, дві помпи Hydor Seltz 1200, чілер Hailea HC-300A, бак води 15 л.

Методика тестування

Температура в приміщенні дорівнювала 20 градусів за Цельсієм. Вимір енергоспоживання платформи проводився за допомогою енерговимірювача Feron TM55 протягом 10 хвилин у режимі навантаження (забіг LinX) та простою. Управління обертами вентилятора — автоматичне. Частотний потенціал ключових вузлів досліджувався кроками напруг 0,025 В, стабільність системи перевірялася комплексом навантажень у вигляді LinX (problem size 28432, 10 ітерацій), а також проходженням Y-cruncher на пресеті Pi-1b. Кожен бенчмарк запускався п'ять разів (виняток PCMark 10, його алгоритм і так має на увазі середнє значення за трьома ітераціями), в результатах зазначено середнє арифметичне, теж стосується ігор. В іграх відбувався запис телеметрії (1% low fps + average fps) за допомогою Riva Tuner Statistics Server. CS:GO — тест на карті майстерні FPS Benchmark від початку сцени бенчмарку до третього звукового сигналу на чорному екрані в кінці, в якому відеокарта була максимально розігнана (2000 МГц по ядру, 1950 МГц по пам'яті), щоб не виступати вузьким місцем в тестуванні потенціалу процесора.

Тестування

Без зайвих питань MSI MEG Z690 Ace заводиться на частоті BCLK 133 МГц, не те щоб багато, але вистачить для тонкого налаштування частот вузлів пам'яті, вбудованої графіки та процесора.

Як показало тестування материнських плат MSI MEG Z690 Unify, а також MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4 режими автоматичного розгону переважно знаходяться на одному рівні, так що немає сенсу «вантажити» читача статті цією інформацією. Для демонстрації можливостей материнської плати порівняємо стандартний заводський режим роботи, і навіть ручний розгін. Перший не потребує коментарів, у другому були залучені наступні опції:

  • P-Cores Ratio Appy Mode = All Core;
  • E-Core ratio Apply Mode = All Core;
  • CPU Ratio Mode = Fixed Mode;
  • CPU Ratio Offset when running AVX = 0;
  • CPU IMC = Gear 2;
  • LLC = Mode 1;
  • CPU Core Voltage = 1,3;
  • CPU VDDQ = 1,4;
  • DRAM VDDQ = 1,3;
  • DRAM Voltage = 1,3 Ст.

Частота P-Cores становить 5000 МГц, E-Cores 3900 МГц, IGP 2000 МГц. Пам'ять працювала на частоті 5066 МГц із таймінгами CL32-39-35-52-2T.

Відкриває хіт-парад графіків вбудована у процесор відеокарта Intel UHD Graphics 770:

Так, UHD Graphics 770 — це лише жалюгідна пародія на GeForce GT 1030, і далеко не рівень Iris XE Graphics, але як показує практика, розгін частоти відеоядра добре збільшує продуктивність цього рішення, приблизно до 36%, що напевно знадобиться користувачам, які планують «пересидіти» на IGP якийсь час. Тепер про «прокачування» fps процесором:

Обчислювальної потужності флагманських процесорів Alder Lake і так вистачає із запасом для будь-яких сучасних ігор.

Ручний розгін у середньому підіймає загальну продуктивність до 6%, видно, що материнська плата готова до більшого розгону, але конкретний екземпляр процесора вже не женеться навіть на чилері. Ну що вдієш, пощастило на «картоплю», а не «золотий чип». Щодо температур, то були отримані такі цифри:

Висновки

На правах екстремального оверклокера хочеться сказати «дякую» за режим LN2 та наявність можливостей роботи при температурах нижче нуля з відсутнім «ретроклокерського» інтерфейсу PS/2, адже одне без іншого не повноцінно

Критичних недоліків у плати не виявлено. З боку виробника не зовсім логічно було постачати плату перехідниками mini DP > DP для блоку Thunderbolt 4, і при цьому забути за перехідник USB Type-C > DP, адже саме через нього можна вивести зображення з вбудованої графіки. Комплектація і так дорога, один перехідник безперечно не завдав би незручностей, як і значних переплат. Є, звичайно, неприємні моменти, ніби зовсім невдалого розташування батарейки та прихований за радіатором M.2 отвір монтажу плати в корпус. Але це все ж таки ситуативні моменти, які зачеплять вкрай малий відсоток користувачів.

Що ж стосується безпосередньо експлуатації материнської плати, то тут все на найвищому рівні. Відмінне оснащення з усіма сучасними інтерфейсами із запасом, на зразок Wi-Fi 6, PCI-E 5.0, 2,5G Ethernet, USB 3.2 Gen 2/2x2, та що вже там, навіть є Thunderbolt 4! Видно грамотний комплексний підхід до охолодження всіх важливих вузлів: кожен M.2 накопичувач має двосторонні радіатори, в системах охолодження VRM і чипсету присутня додаткова перфорація на кожухах, не кажучи про очевидні масивні радіатори. І, безумовно, очевидний серйозний підхід до питань розгону, включаючи екстремальний оверклокінг.

MSI MEG Z690 Ace стане чудовою основою комп'ютера без компромісів та гарантовано зможе розкрити потенціал процесорів Alder Lake.