Тестовий стенд
На тестування до нас потрапила не тільки материнська плата, а й повноцінний прес-кіт з AIO-охолодженням, комплектом оперативної пам’яті та подібним.
Процесор є представником по дійсному нової архітектури, відтепер Intel споряджає процесори Arrow Lake потужним інтегрованим відеоядром, новими інтерфейсами обміну даними NGU та D2D, покращеними E-cores, а також нативними можливостями роботи з ШІ завдяки NPU.
Комплект оперативної пам’яті належить до новітнього стандарту CUDIMM, конструкція якого передбачає спеціальний клієнтський тактовий драйвер для зменшення шумів, джитерів, а також він покращує цілісність сигналів, що допомагає утримувати високі частоти при роботі без ризику втрати стабільності.
AIO-кулер має в комплекті кріплення не тільки для поточної платформи LGA 1851, а й для старих платформ Intel, та представників AM4/AM5. Помпа традиційно встановлена прямо на сокетному блоці, а наявність зовнішнього клапана на радіаторі натякає на те, що виробник попіклувався про можливість обслуговування свого продукту на довгій дистанції й потенційній службі на довгі роки.
Але як крути, як не крути, навіть кастомний контур вищого класу не зможе нічого протипоставити чилеру середнього класу, не кажучи про AiO, тож наше тестування відбувається в традиційних умовах, які рівні абсолютно для всіх, без виключень, а саме: водоблок EK-Supremacy Acetal+Nickel, дві помпи Hydor Seltz 1200, чилер Hailea HC-300A, бак води 15 л.
Тестування виконувалося з такими компонентами:
- процесор: Intel Core Ultra 9 285K;
- система охолодження: контур СВО із чилером;
- материнська плата: MSI MEG Z890 Ace (UEFI 1.A41);
- пам'ять: G.Skill Trident Z5 CK F5-8200C4052G24GX2-TZ5CK (DDR5-8200, 2x24 ГБ, CL40-52-52-131 2T, 1,4 В);
- відеокарта: GeForce RTX 3090 (MSI Ventus 3X 24G OC, mod firmware 390W Gigabyte Gaming OC);
- системний накопичувач: Kingston KC3000 1024GB (SKC3000S/1024G);
- накопичувач SATA: Kingston A400 1,92TB (SA400S37/1920G);
- блок живлення: Rosewill Hercules 1600S (1600 Вт);
- операційна система: Microsoft Windows 11 Pro 24H2 x64 (26100.2605), актуальні оновлення на момент початку січня 2024 року.
Методика тестування
Типові налаштування аналогічні OPTIMIZED_DEFAULTS, виключення — частота пам'яті, що встановлена у режимі DDR5-6400 з таймінгами JEDEC (максимальна частота без префіксу «OC» в специфікаціях процесора). Управління обертами вентилятора за фабричним налаштуванням — автоматичне. Для наближення до стандартних умов експлуатації в операційній системі Memory_integrity та Core_isolation не вимикалися.
Температура в приміщенні утримувалась на рівні 20 градусів за Цельсієм. Вимір енергоспоживання процесора відбувався через прямий замір EPS12V за допомогою BENCHLAB (опитування датчика кожні 100 мс). Вимір температури фіксувався за програмними датчиками HWINFO, а також з термофото, що було виконано тепловою камерою UNI-T RX-600. Тест являв собою забіг 30 хвилин LinX 0.7.0 (problem size 46290). Кожен бенчмарк запускався п'ять разів, у результатах зазначено середнє арифметичне. Ігри тестувались на заводських пресетах мінімальної якості в стандартних бенчмарках. Counter-Strike 2 тестувався на мапі майстерні CS2 FPS BENCHMARK.
Оверклокінг
MSI MEG Z890 Ace не утилізує можливості встановлення дрібних множників процесора, а дотримується класичних цілих значень. Можливо, цю функціональність буде додано в майбутньому з оновленнями прошивок. Асинхронні режими роботи BCLK доступні в повному обсязі, кожна окрема (CPU, SOC, PEG/DMI) керується в діапазонах від 70 до 655. Оперативна пам’ять працювала в режимі DDR5-8200 CL40-52-52-131 2T та Gear 2, весь оверклокінг відбувався на рівні субтаймінгів типу trefi. Процесор було розігнано до 5,9 ГГц за одним P-core та 5,6 ГГц за всіма P-cores. E-cores зафіксовано в статичному режимі на 4,9 ГГц. NPU, NGU та D2D працювали на заводських частотах. Ліміти енергоспоживання встановлено в режимі MSI Unlimited Settings. AVX offset залишився в автоматичному режимі.
Тестування
Телеметрія під час простою:
В режимі навантаження при типових налаштуваннях материнська плата утримувала середню частоту P-cores на рівні 5311,3 МГц з максимальним прискоренням одного ядра до 5401 МГц. E-cores працювали на середній частоті 4575,3 МГц з максимальним прискоренням до 4600,9 МГц. Глобальна середня частота ядер склала 4820,9 МГц.
Обслужені рученята оверклокера досягли середньої частоти P-cores на рівні 5566,7 МГц. E-cores утримувались на статичному рівні 4900 МГц. Глобальна середня частота ядер склала 5124,1 МГц.
Термофото. Порядок: простій, навантаження в типовому режимі, навантаження в режимі ручного розгону.
Графіки енергоспоживання та температури окремих вузлів:
Показники в іграх:
Показники в бенчмарках:
Показники вузла ОЗП:
Висновки
MEG Z890 Ace — це майже флагманський представник всього доступного модельного ряду у виробника, тож за його можливості потрібно сплатити справедливу ціну, що в сьогоденних реаліях вітчизняного ринку можна об’єктивно назвати високою ціною. На щастя у виробника є чимало дешевших альтернатив.
Ace в тому числі пропонується як болід для оверклокінгу, однак він не має потрібних йому атрибутів. Це не заважає йому розкривати потенціал на типовому охолодженні, чи навіть на чилері, однак коли справа буде стосуватись рідкого азоту — топологія 2DPC, відсутність PS/2, та старих USB-контролерів може заважати в досягненні рекордів.
Критичних мінусів під час тестування виявлено не було. Ситуативні моменти стосуються позиції батарейки CMOS в зоні I/O й для доступу до неї доведеться повністю демонтувати радіатор VRM. Також розташування EPS12V може одночасно грати й в плюс і в мінус, все залежить від корпусу чи конкретного користувача.
З сильних сторін можна відмітити ту саму підготовку до серйозного оверклокінгу, два Flash ROM з прошивками, підготовка для LN2, можливість встановлення зовнішніх датчиків і прямого заміру напруг ключових вузлів, посилене охолодження VRM. Приємним бонусом стане наявність мережі 10G-Ethernet, і навіть є можливість встановити плату розширення Thunderbolt 5, для тих кому замало інтерфейсу минулого покоління. Інше, можна сказати, стандартно. Наявність необхідних сьогодні та у найближчому майбутньому PCIe 5.0, Wi-Fi 7, якісного звуку, можливості розширення, функції ШІ, підтримка CUDIMM.
MSI MEG Z890 Ace відмінно вписується в високопродуктивний ПК. Це фізична демонстрація підходу «overkill» при виборі основи комп’ютера, і якщо користувач зможе її собі дозволити — вона гарантовано залишить файні враження.