Результати тестування

Для оцінки швидкодії ASUS 4G-AX56 був задіяний ігровий ноутбук HP Pavilion Gaming 15 на базі процесора AMD Ryzen 5 5600H і ОЗП DDR4 32 ГБ, оснащений адаптером бездротових мереж Intel AX200 і портом Gigabit Ethernet, в якості клієнта та мініатюрний ПК ASUS Mini PC PN50, укомплектований CPU AMD Ryzen 3 4300U, ОЗП DDR4 8 ГБ та Wi-Fi картою Intel AX210, в ролі сервера. Обидва комп'ютери функціонували під управлінням ОС Microsoft Windows 11 версії 22H1 з усіма останніми оновленнями. Додатково для вимірювання швидкості стільникового підключення в хмарі Microsoft Azure була розгорнута віртуальна машина на базі Linux Ubuntu. Під час тестів бездротовий маршрутизатор працював з прошивкою 3.0.0.4.382.45559, а в усіх випадках для оцінки пропускної здатності була задіяна утиліта iperf3.

В першу чергу було вирішено відповісти на питання: яку швидкість передачі даних забезпечує стільниковий модем? Для цього була використана SIM-карта мобільного оператора Київстар, що обслуговується на звичайному контрактному тарифному плані. Тести проводились в середмісті Києва у вихідний день в перші половині дня, коли навантаження на стільникову мережу відносно невисоке.

ASUS 4G-AX56

В реальних умовах швидкість передач даних в напрямку від базової станції до абонента складає від 25 Мбіт/с для одного потоку передачі даних і до 49 Мбіт/с для багатопоточного підключення, тоді як у зворотному напрямку можна отримати в середньому 23–27 Мбіт/с, причому, результати для дротового підключення і Wi-Fi відрізняються на 5-7% на користь першого.

ASUS 4G-AX56

Разом з тим, популярний сервіс Speedtest від Ookla оцінює швидкодію набагато оптимістичніше: до 82 Мбіт/с на завантаження і 21 Мбіт/с у зворотному напрямку. Відмінність в показниках полягає в різних методиках вимірювання, втім, отриманої швидкодії буде достатньо як для розваг, так і для віддаленої роботи або навчання.

ASUS 4G-AX56

Що стосується ефективності роботи підсистеми бездротової мережі, то на частоті 5 ГГц для Wi-Fi 6 показники лежать в межах від 334 Мбіт/с до 711 Мбіт/с в залежності від напрямку передачі та кількості інформаційних потоків. Застосування Wi-Fi 5 знижує швидкодію приблизно на 3-10%, тоді як при двонаправленій передачі старіший стандарт навіть виграє у свого наступника. В діапазоні 2,4 ГГц продуктивність сильно обмежена завадами від сусідніх бездротових мереж, тож для Wi-Fi 4 можна розраховувати на результати від 120 Мбіт/с до 180 Мбіт/с, причому, в дуплексному режимі спостерігається помітне зменшення швидкості. Перехід на Wi-Fi 6 дає суттєвий приріст показників, який для багатопоточної й двонаправленої передачі даних сягає двох і більше разів.

ASUS 4G-AX56

Попередні значення були отримані в умовах прямої видимості при віддалені точки доступу від клієнта приблизно на 5 метрів, але якщо відстань збільшується вдвічі, а на шляху радіосигналу постає залізобетонна стіна, то результати знижуються в середньому на 40% і найбільше — від 47% до 50% страждає швидкодія при використанні стандарту IEEE802.11ax. Найменше падіння спостерігається для IEEE802.11n, але там і швидкості передачі невисокі, тож, як не дивно, найбільш доцільним виявляється використання IEEE802.11ac в діапазоні 5 ГГц, який забезпечує найвищу продуктивність.

ASUS 4G-AX56

У випадку передачі даних між двома бездротовими клієнтами на частоті 5 ГГц для Wi-Fi 6 можна розраховувати на швидкість від 100–144 Мбіт/с при роботі з одним потоком даних до 154–184 Мбіт/с при збільшенні кількості інформаційних потоків до восьми, а переключення в режим Wi-Fi 5 несподівано забезпечує покращення результатів приблизно на 10%. В діапазоні 2,4 ГГц швидкодія в однопотоковому режимі мало залежить від вибору стандарту, проте, при передачі восьми інформаційних потоків спостерігається впевнена перевага Wi-Fi 6 над Wi-Fi 4, яка в середньому сягає 50%.

ASUS 4G-AX56

Щодо ефективності роботи ASUS 4G-AX56 в якості VPN-сервера, то слід зазначити невисокі результати в режимі Open VPN — від 10 Мбіт/с до 20 Мбіт/с, тоді як при використанні менш захищеного протоколу PPTP можна розраховувати на 40–60 Мбіт/с в залежності від напрямку і кількості потоків передачі даних.

Висновки

Наявність вбудованого стільникового модема, яка забезпечує можливість роботи з мобільними мережами 3G/4G, робить бездротовий маршрутизатор ASUS 4G-AX56 унікальним за набором споживчих якостей, а здатність працювати від напруги 12 В дозволяє живити пристрій від акумуляторів без додаткового обладнання. Це дозволяє організувати доступ в Інтернет там, де відсутня можливість скористатися традиційним підключенням, наприклад, під час проведення масових заходів або виїзної торгівлі на свіжому повітрі, а також налаштувати резервування каналу передачі даних за умови нестабільного дротового підключення вдома або в невеличкому офісі. При цьому 4G-AX56, який оснащений стабільною і функціональною прошивкою ASUSWRT, відмінно справляється з базовими функціями бездротового маршрутизатора і може запропонувати не тільки достойний рівень швидкодії, а й функцію кіберзахисту AiProtection і «батьківський контроль». В той самий час користувачі сегмента B2B  гідно оцінять розширені можливості по організації гостьових мереж.

На момент підготовки огляду ASUS 4G-AX56 коштував 7009 грн. З одного боку, за еквівалент 190 доларів користувачі отримують якісний пристрій з унікальним набором властивостей, але варто зазначити, що той же ASUS RT-AX53U, побудований на аналогічній платформі та із можливістю підключення стільникового модема з інтерфейсом USB, коштує майже вдвічі дешевше і навіть з урахуванням вартості окремого модему може здатися більш вигідною пропозицією. Але не слід забувати, що така система поступатиметься в надійності та зручності пристрою з вбудованою підтримкою стільникових мереж, оскільки з’являється додаткова «точка відмови» і контроль за нею повністю лягає на плечі користувача.