Переважна більшість сучасних бездротових маршрутизаторів ASUS, оснащених портом USB, дозволяють під’єднати стільниковий модем і організувати доступ в Інтернет через мережі мобільних операторів. Таким чином можна влаштувати підключення в тих місцях, де неможливо прокласти «виту пару», або забезпечити резервний канал передачі даних на випадок збою в роботі основного провайдера, обладнання якого досить чутливе до відсутності електропостачанням. В той самий час базові станції операторів стільникового зв’язку зазвичай оснащені системами безперебійного електроживлення від акумуляторів, на вузлових технологічних майданчиках завжди присутні резервні дизель-генератори, а в окремих випадках технічний персонал оператора забезпечує живлення від пересувних джерел електроенергії. Що стосується пропускної здатності, то сучасні мобільні мережі 4-го покоління забезпечують швидкості передачі до 300 Мбіт/с в напрямку від базової станції до клієнта і до 50 Мбіт/с в зворотному боці за наявності абонентського обладнання LTE Cat 6, а попередня — третя генерація за підтримки клієнтським терміналом стандарту HSPA+ дозволяє передавати дані зі швидкістю до 42 Мбіт/с. Звісно, в реальних умовах теоретичні й практичні показники швидкодії помітно відрізняються не на користь останніх і тут велику роль грають кількість абонентів, яких одночасно обслуговує базова станція, потужність сигналу в точці прийому та наявність перешкод на шляху розповсюдження радіохвиль. Втім, пропускної здатності зазвичай достатньо для більшості користувацьких сценаріїв, в тому числі онлайн відеоконференцій, перегляду відео контенту високої чіткості, а також передачі значних обсягів даних в хмарні сховища. Отже, логічним кроком з боку виробників мережевого обладнання було поєднати бездротовий маршрутизатор та стільниковий модем в одному пристрої й чудовим прикладом такої реалізації є ASUS 4G-AX56, який пропонує підтримку Wi-Fi 6 і мобільних мереж 3G/4G.

ASUS 4G-AX56

Зовнішній вигляд продукту нічим не видає його розширені можливості, серед яких є насправді унікальні функції, які будуть розглянуті в процесі сьогоднішнього огляду одразу після знайомства зі специфікаціями, що наведені в таблиці нижче.

Модель ASUS 4G-AX56
Сторінка продукту 4G-AX56
Режими роботи Бездротовий маршрутизатор, Точка доступу, Медіаміст, Повторювач
З’єднання WAN Mobile WAN 3G/4G, динамічна IP адреса, статична IP адреса,
PPPoE (з підтримкою MPPE), PPTP, L2TP
Стандарти мережі IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, IPv4, IPv6, LTE Category 6, HSPA+
Швидкості передавання даних 802.11a: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11b: 1; 2; 5.5; 11 Мбіт/с
802.11g: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11n: 300 Мбіт/с
802.11ac: 866 Мбіт/с
802.11ax (2,4ГГц): до 574 Мбіт/с
802.11ax (5 ГГц): до 1201 Мбіт/с
LTE Category 6: до 300 Мбіт/с (Downlink), до 50 Мбіт/с (Uplink)
HSPA+: до 42 Мбіт/с (Downlink), до 11 Мбіт/с (Uplink)
Антени Wi-Fi: Зовнішні, 2 шт.
Mobile: Зовнішня, 1 шт., Внутрішня, 1 шт.
Діапазон робочих частот 1 x 2,4 ГГц, 1 x 5 ГГц
Ширина смуги 20/40 МГц (діапазон 2,4 ГГц)
20/40/80 МГц (діапазон 5ГГц)
Технологія MIMO 2 x 2 (діапазон 2,4 ГГц/5 ГГц)
Шифрування WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise
Міжмережевий екран та контроль доступу Firewall: SPI intrusion detection, DDoS protection
Access control: Network service filter, URL filter, Port filter
Parental control
Функції кіберзахисту AiProtection Classic, Router Security Assessment, Malicious site blocking, Infected Device Prevention and Blocking
VPN server PPTP, OpenVPN
VPN client PPTP, L2TP, OpenVPN
Системні функції UPnP, IGMP v1/v2/v3, DNS Proxy, NTP клієнт, DDNS, Port Trigger, Port Forwarding, DMZ, Wake on LAN (WOL), SSH, журнал системних подій
Процесор 880 МГц, 2 ядра, архітектура MIPS 1004K
Пам’ять RAM: DDR3 512 МБ, Flash: 128 МБ
Порти 1 x RJ45 10/100/1000 BaseT для WAN,
4 x RJ45 10/100/1000 BaseT для LAN,
1 x слот Nano SIM
Кнопки Power, Reset, WPS
Додаткові функції Додаток ASUS Router, QoS Traffic Manager, MU-MIMO, OFDMA, RADIUS Client, Beamforming: standard-based and universal, IGMP snooping, IPTV support, L2TP/ PPTP/IPSec Pass-Through, AiMesh, Amazon Alexa skills, Guest Networks, Captive Portal
Світлодіодні індикатори 1 x Power,
1 x Wi-Fi 2,4 ГГц
1 x Wi-Fi 5 ГГц
1 x WAN
1 x Mobile WAN
3 x Mobile WAN signal
Блок живлення, Вт 24 Вт (зовнішній)
Розміри (ДxШxВ), мм 220 x 87 x 180 (310*)
Маса, г 513
Вартість 7 009 грн

* - висота з урахуванням довжини антен

 

Комплект постачання

Продукт постачається в картонному пакуванні середніх габаритів, в оформлені якого безпомилково вгадується належність до модельного ряду бездротових маршрутизаторів ASUS. На лицьовій поверхні приведено зображення пристрою і його найменування, а також зазначається бездротовий клас AX1800, одна з основних особливостей 4G-AX56 — наявність вбудованого модема мобільних мереж 3G/4G, а також підтримка сучасного стандарту Wi-Fi 6 і комплексу кіберзахисту AiProtection.

ASUS 4G-AX56

Зі зворотного боку коробки наведені відомості про можливість передачі даних на швидкості до 300 Мбіт/с завдяки сумісності стільникового модема зі стандартом LTE Advanced Category 6, переваги бездротових мереж Wi-Fi 6 над попередніми версіями, а також сценарії можливого застосування пристрою за умови підключення до мереж мобільних операторів.

ASUS 4G-AX56

Комплект постачання продукту дещо відрізняється від решти бездротових маршрутизаторів, він містить:

  • набір паперової документації;
  • лоток для встановлення SIM-карти формату Nano;
  • ключ для відкриття лотка SIM-карти;
  • пару змінних штепсельних вилок;
  • блок живлення;
  • патч-корд Cat5e довжиною близько 1 м;

ASUS 4G-AX56

Звертає увагу блок живлення S30Y1X-120A200-C4 виробництва Shenzhen Gongjin Electronics Co., Ltd, який призначений для роботи в мережах змінного струму з частотою 50 Гц або 60 Гц і напругою від 100 В до 240 В. На виході джерело живлення забезпечує постійну напругу 12 В при силі струму 2 А, що становить вихідну потужність 24 Вт.

ASUS 4G-AX56

Слід зазначити, що на відміну більшості бездротових маршрутизаторів ASUS, розрахованих на робочу напругу 19 В, 4G-AX56 працює від напруги 12 В. Це дозволяє живити його напряму від широко розповсюджених свинцево-кислотних акумуляторних батарей без додаткового обладнання. Не менш важливою перевагою пристрою є його економічність: в стані спокою з увімкненим стільниковим модемом споживання «від розетки» не перевищує 6 Вт, тоді як при максимальному навантаженні маршрутизатор потребує для роботи менше ніж 8 Вт.

Дизайн

Ззовні 4G-AX56 мало в чому відрізняється від інших сучасних бездротових маршрутизаторів ASUS: корпус має вертикальну орієнтацію, матеріал — чорний матовий пластик вкритий складною текстурою і таким чином опирається появі відбитків пальців. У верхній частині пристрою розташовані три антени, дві з яких відповідають за роботу Wi-Fi, а третя служить для прийому і передачі сигналів від мобільних операторів. Ще одна антена — внутрішня — під’єднана до стільникового модема, завдяки їй реалізований режим MIMO 2x2 та технологія Carrier Aggregation, що забезпечує можливість об’єднання декількох несучих від базової станції для збільшення швидкості передачі даних. Зовнішні антени виконані невіддільними від корпусу, але оснащені шарнірами, що забезпечують два ступені свободи та обертання навколо своєї осі. Розміри пристрою становлять 220 x 87 x 180 мм, тоді як антени в робочому положенні збільшують висоту до 310 мм.

ASUS 4G-AX56

На передній поверхні окрім золоченого логотипа виробника можна знайти ряд світлодіодів, які сигналізують про рівень сигналу і стан підключення до мобільних мереж, статус з’єднання з WAN, активність Wi-Fi та наявність живлення.

ASUS 4G-AX56

Збоку стає помітною призматична форма корпусу із розвиненою основою, яка ззаду помітно виступає за горизонтальну проєкцію, що разом із вагою 513 г забезпечує стійкість пристрою на гладких поверхнях. Бокові грані позбавлені будь-яких функціональних елементів і вентиляційних отворів.

ASUS 4G-AX56

В нижній частині корпусу видніється ряд прорізей для доступу свіжого повітря всередину, на основі ближче до передньої панелі знаходяться дві гумові ніжки, які запобігають ковзанню і, нарешті, в глибині помітний слот, в який вставляється лоток з SIM-картою формату Nano-SIM. Для відкриття лотка слугує комплектний ключ, а для захисту від потрапляння пилу лоток закривається гумовою заглушкою.

ASUS 4G-AX56

На задній панелі ASUS 4G-AX56 розміщені мініатюрні кнопки Reset та WPS для скидання налаштувань прошивки й активації функції Wi-Fi Protected Setup відповідно, тумблер вмикання і гніздо для підключення зовнішнього блоку живлення, справа від якого знаходиться порт WAN і чотири LAN — всі у виконанні RJ-45 з підтримкою Gigabit Ethernet. Між ними розташований пластиковий стікер з найменуванням моделі та різноманітною службовою інформацією. Слід зазначити, що стікер виконує функцію гарантійної пломби: під ним знаходиться гвинт, що скріплює половинки корпусу, отже, розібрати продукт не пошкодивши його товарний вигляд неможливо.

ASUS 4G-AX56

В плані апаратного забезпечення новачок нагадує ASUS RT-AX53U. Обидва пристрої базуються на SoC Mediatek MT7621A, яка вже багато років досить успішно використовується в мережевому обладнанні класу SOHO. Обчислювальна частина MT7621A містить два ядра з 32-бітною архітектурою MIPS 1004K, що працюють на частоті 880 МГц і можуть обробляти по два незалежних потоки даних. «Систему-на чипі» доповнюють 512 МБ оперативної пам’яті DDR3 і 128 МБ флеш MCL NAND, що виконує функцію постійного запам’ятовуючого пристрою. В складі SoC міститься комутатор Gigabit Ethernet, а також контролери шини USB та PCI Express. Саме до останніх підключені два радіомодулі Mediatek MT7905D, які відповідають за функціонування Wi-Fi на частотах 2,4 ГГц і 5 ГГц. Чипи забезпечують роботу бездротових мереж стандартів IEEE802.11 a/b/g/n/ac+ax, підтримують технології MU-MIMO, Beamforming, 1024QAM та MIMO в конфігурації 2T2R. Кожен з радіомодулів працює в парі з чипами MT7975DN, які відповідають за обробку та підсилення високочастотних сигналів. Завдяки підтримці смуги частот до 80 МГц для Wi-Fi 6 на частоті 5 ГГц ASUS 4G-AX56 забезпечує швидкість передачі 1201 Мбіт/с, а в діапазоні 2,4 ГГц можна розраховувати на 574 Мбіт/с включно, що забезпечує приналежність продукту до бездротового класу AX1800. Врешті-решт, за роботу мобільних мереж 3G/4G відповідає модем Fibocom FG621-EA з підтримкою LTE Category 6 і DC-HSPA+. Серед підтримуваних частот присутні актуальні для України 900 МГц, 1800 МГц та 2600 МГц для мереж 4-го покоління та діапазон 2100 МГц для роботи в 3G. Теоретична пропускна здатність LTE Cat.6 сягає 300 Мбіт/с на завантаження і 50 Мбіт/с у зворотному напрямку, тоді як для DC-HSPA+ дозволяє розвинути 42 Мбіт/с та 11 Мбіт/с для Downlink та Uplink відповідно. Швидкісні характеристики будуть розглянуті в практичній частині сьогоднішнього огляду, а прямо зараз читачі можуть ознайомитися з інтерфейсом і можливостями керуючого програмного забезпечення.

Прошивка і комплектне ПЗ

Як і в переважної більшості бездротових маршрутизаторів ASUS класу SOHO в 4G-AX56 в якості прошивки використовується керуюче програмне забезпечення ASUSWRT на базі ОС Linux. Графічний інтерфейс користувача має режим «швидкого налаштування» Quick Internet Setup, що дозволяє задати параметри підключення до провайдера Інтернет, а також налаштувати мережі Wi-Fi й обліковий запис адміністратора.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Після завершення початкового налаштування на вкладці Network Map відображається схема мережі, побудованої на базі бездротового маршрутизатора, а для кожної з підсистем виводяться основні робочі показники та надається можливість їх базової конфігурації. Звертає увагу наявність двох підключень WAN — дротового і стільникового, що можуть працювати поодинці, або разом в режимі балансування навантаження чи резервування.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Меню Guest Network, зазвичай скромне і малопомітне, у випадку з ASUS 4G-AX56 окрім, власне, створення шести гостьових мереж Wi-Fi пропонує функцію Free WiFi, яка дозволяє налаштувати сторінку-заставку з користувацьким тлом і прийняттям умов, опціональним введенням пароля і обмеження швидкості для клієнтів. Крім того, користувачі можуть створити власний Captive Portal, для якого також можна налаштувати обмеження тривалості та швидкості підключення, задати дизайн сторінки-заставки, а також налаштувати авторизацію за списком із 32 клієнтів або від сервера RADIUS.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Продукт оснащений комплексом кіберзахисту AiProtection, створеним в партнерстві з компанією Trend Micro, який дозволяє провести аудит налаштувань з точки зору інформаційної безпеки, блокувати доступ до ресурсів зі шкідливим контентом, а також ізолювати інфіковані пристрої в локальній мережі. Є функція «батьківського контролю», що пропонує обмеження доступу в Інтернет за розкладом.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Для управління пріоритетами використання пропускної здатності служить вкладка QoS, де налаштовуються обмеження швидкості підключення порту WAN та задається максимальна пропускна здатність для кожного з клієнтів локальної мережі.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Наявність стільникового модема наділяє ASUS 4G-AX56 можливістю прийому і передачі коротких текстових повідомлень SMS. Непотрібна, на перший погляд, функція, але вона може знадобиться для активації додаткових послуг на тарифному плані та отримання сервісних повідомлень від мобільного оператора про стан рахунку або одноразових паролів для входу в персональний кабінет.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Розділ Wireless відповідає за чисельні налаштування мереж Wi-Fi, де окрім базових параметрів задається функціонування WPS для швидкого під’єднання клієнтів, підключення в режимі «медіаміст», фільтрація MAC-адрес бездротових пристроїв та робота із зовнішнім RADIUS-сервером для авторизації клієнтів. Також в цьому ж розділі зосереджені додаткові налаштування, такі як активація MU-MIMO, Beamforming і багатьох інших.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Управління локальною мережею міститься в меню LAN, де окрім адресації й режиму роботу сервера DHCP задається статична маршрутизація, специфічні опції IPTV та мережевого комутатора.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Вкладка WAN служить для налаштувань підключення до Інтернет, в тому числі за допомогою стільникового модема, для якого можна задати такі специфічні параметри як тип мережі (3G/4G), версію протоколу IP при встановленні підключення PDP, обрати діапазон LTE, дозволити передачу даних в роумінгу, а також відстежувати обсяги споживання даних і навіть формувати SMS-нотифікації по досягнені граничних значень. Окрім того, користувачі можуть встановити специфічні параметри APN (Access Point Name) та переглядати статус підключення до стільникової мережі.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Також, на вкладці WAN налаштовується з’єднання до провайдера Інтернет і задається режим Dual WAN, який відповідає за сумісну роботу стільникового і дротового підключень. Користувачі можуть встановлювати пріоритети підключень та обрати один з двох алгоритмів роботи: Load Balancing, в якому об’єднуються пропускні здатності обох інтерфейсів, або Fail over, який автоматично активує резервний канал при втраті підключення на основному. На додачу до переліченого вище ASUS 4G-AX56 підтримує Port triggering і Port Forwarding, створення «демілітаризованої зони» DMZ, функцію Dynamic DNS та NAT Passthrough для відключення трансляції мережевих адрес для певних протоколів.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Бездротовий маршрутизатор підтримує інтеграцію в екосистему «розумного будинку» Amazon Alexa та перспективний протокол маршрутизації IPv6.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Серед можливостей пристрою слід зазначити роботу в якості VPN-сервера PPTP та OpenVPN і відсутність підтримки IPSec, тоді як вбудований VPN-клієнт працює з протоколами L2TP, PPTP та OpenVPN.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Окрім комплексу кіберзахисту AiProtection ASUS 4G-AX56 може похизуватися наявністю «класичного» Firewall із захистом від атак DDoS і фільтрацією по URL, ключовим словам і мережевим сервісам.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Розділ Administration відповідає за адміністративні налаштування пристрою, такі як режим його роботи, параметри сервера NTP, віддаленого доступу й облікового записку адміністратора, оновлення прошивки та збереження резервної копії налаштувань із можливістю їх відновлення.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

В меню Logs надається доступ до різноманітних системних журналів, а вкладка Network Tools містить утиліти для діагностики мережевого підключення і відповідає за роботу функції Wake-on-LAN.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Окрім графічного інтерфейсу ASUSWRT для налаштування 4G-AX56 можна скористатися мобільним додатком ASUS Router для платформ Android та iOS. В розділі Home доступний перегляд основних налаштувань пристрою, статус використання інтерфейсів, параметрів мереж Wi-Fi та переліку підключених пристроїв, а також утилізації SoC і RAM.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

На вкладці Devices виводиться перелік під’єднаних клієнтів і для кожного з них можна переглянути статус, обмежити швидкість підключення або повністю заблокувати доступ в Інтернет.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Меню Insight відповідає за управління комплексом кіберзахисту AiProtection, а розділ Family служить для керування «батьківським контролем». І, нарешті, вкладка Settings надає доступ до налаштувань багатьох підсистем і функції бездротового маршрутизатора.

ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56ASUS 4G-AX56

Результати тестування

Для оцінки швидкодії ASUS 4G-AX56 був задіяний ігровий ноутбук HP Pavilion Gaming 15 на базі процесора AMD Ryzen 5 5600H і ОЗП DDR4 32 ГБ, оснащений адаптером бездротових мереж Intel AX200 і портом Gigabit Ethernet, в якості клієнта та мініатюрний ПК ASUS Mini PC PN50, укомплектований CPU AMD Ryzen 3 4300U, ОЗП DDR4 8 ГБ та Wi-Fi картою Intel AX210, в ролі сервера. Обидва комп'ютери функціонували під управлінням ОС Microsoft Windows 11 версії 22H1 з усіма останніми оновленнями. Додатково для вимірювання швидкості стільникового підключення в хмарі Microsoft Azure була розгорнута віртуальна машина на базі Linux Ubuntu. Під час тестів бездротовий маршрутизатор працював з прошивкою 3.0.0.4.382.45559, а в усіх випадках для оцінки пропускної здатності була задіяна утиліта iperf3.

В першу чергу було вирішено відповісти на питання: яку швидкість передачі даних забезпечує стільниковий модем? Для цього була використана SIM-карта мобільного оператора Київстар, що обслуговується на звичайному контрактному тарифному плані. Тести проводились в середмісті Києва у вихідний день в перші половині дня, коли навантаження на стільникову мережу відносно невисоке.

ASUS 4G-AX56

В реальних умовах швидкість передач даних в напрямку від базової станції до абонента складає від 25 Мбіт/с для одного потоку передачі даних і до 49 Мбіт/с для багатопоточного підключення, тоді як у зворотному напрямку можна отримати в середньому 23–27 Мбіт/с, причому, результати для дротового підключення і Wi-Fi відрізняються на 5-7% на користь першого.

ASUS 4G-AX56

Разом з тим, популярний сервіс Speedtest від Ookla оцінює швидкодію набагато оптимістичніше: до 82 Мбіт/с на завантаження і 21 Мбіт/с у зворотному напрямку. Відмінність в показниках полягає в різних методиках вимірювання, втім, отриманої швидкодії буде достатньо як для розваг, так і для віддаленої роботи або навчання.

ASUS 4G-AX56

Що стосується ефективності роботи підсистеми бездротової мережі, то на частоті 5 ГГц для Wi-Fi 6 показники лежать в межах від 334 Мбіт/с до 711 Мбіт/с в залежності від напрямку передачі та кількості інформаційних потоків. Застосування Wi-Fi 5 знижує швидкодію приблизно на 3-10%, тоді як при двонаправленій передачі старіший стандарт навіть виграє у свого наступника. В діапазоні 2,4 ГГц продуктивність сильно обмежена завадами від сусідніх бездротових мереж, тож для Wi-Fi 4 можна розраховувати на результати від 120 Мбіт/с до 180 Мбіт/с, причому, в дуплексному режимі спостерігається помітне зменшення швидкості. Перехід на Wi-Fi 6 дає суттєвий приріст показників, який для багатопоточної й двонаправленої передачі даних сягає двох і більше разів.

ASUS 4G-AX56

Попередні значення були отримані в умовах прямої видимості при віддалені точки доступу від клієнта приблизно на 5 метрів, але якщо відстань збільшується вдвічі, а на шляху радіосигналу постає залізобетонна стіна, то результати знижуються в середньому на 40% і найбільше — від 47% до 50% страждає швидкодія при використанні стандарту IEEE802.11ax. Найменше падіння спостерігається для IEEE802.11n, але там і швидкості передачі невисокі, тож, як не дивно, найбільш доцільним виявляється використання IEEE802.11ac в діапазоні 5 ГГц, який забезпечує найвищу продуктивність.

ASUS 4G-AX56

У випадку передачі даних між двома бездротовими клієнтами на частоті 5 ГГц для Wi-Fi 6 можна розраховувати на швидкість від 100–144 Мбіт/с при роботі з одним потоком даних до 154–184 Мбіт/с при збільшенні кількості інформаційних потоків до восьми, а переключення в режим Wi-Fi 5 несподівано забезпечує покращення результатів приблизно на 10%. В діапазоні 2,4 ГГц швидкодія в однопотоковому режимі мало залежить від вибору стандарту, проте, при передачі восьми інформаційних потоків спостерігається впевнена перевага Wi-Fi 6 над Wi-Fi 4, яка в середньому сягає 50%.

ASUS 4G-AX56

Щодо ефективності роботи ASUS 4G-AX56 в якості VPN-сервера, то слід зазначити невисокі результати в режимі Open VPN — від 10 Мбіт/с до 20 Мбіт/с, тоді як при використанні менш захищеного протоколу PPTP можна розраховувати на 40–60 Мбіт/с в залежності від напрямку і кількості потоків передачі даних.

Висновки

Наявність вбудованого стільникового модема, яка забезпечує можливість роботи з мобільними мережами 3G/4G, робить бездротовий маршрутизатор ASUS 4G-AX56 унікальним за набором споживчих якостей, а здатність працювати від напруги 12 В дозволяє живити пристрій від акумуляторів без додаткового обладнання. Це дозволяє організувати доступ в Інтернет там, де відсутня можливість скористатися традиційним підключенням, наприклад, під час проведення масових заходів або виїзної торгівлі на свіжому повітрі, а також налаштувати резервування каналу передачі даних за умови нестабільного дротового підключення вдома або в невеличкому офісі. При цьому 4G-AX56, який оснащений стабільною і функціональною прошивкою ASUSWRT, відмінно справляється з базовими функціями бездротового маршрутизатора і може запропонувати не тільки достойний рівень швидкодії, а й функцію кіберзахисту AiProtection і «батьківський контроль». В той самий час користувачі сегмента B2B  гідно оцінять розширені можливості по організації гостьових мереж.

На момент підготовки огляду ASUS 4G-AX56 коштував 7009 грн. З одного боку, за еквівалент 190 доларів користувачі отримують якісний пристрій з унікальним набором властивостей, але варто зазначити, що той же ASUS RT-AX53U, побудований на аналогічній платформі та із можливістю підключення стільникового модема з інтерфейсом USB, коштує майже вдвічі дешевше і навіть з урахуванням вартості окремого модему може здатися більш вигідною пропозицією. Але не слід забувати, що така система поступатиметься в надійності та зручності пристрою з вбудованою підтримкою стільникових мереж, оскільки з’являється додаткова «точка відмови» і контроль за нею повністю лягає на плечі користувача.