Прошивка і комплектне програмне забезпечення
Як і всі сучасні бездротові маршрутизатори ASUS наш ExpertWiFi EBR63 працює під керуванням прошивки ASUSWRT на базі ядра Linux, але користувацький інтерфейс кардинально відрізняється від продуктів для масового ринку. Перш за все, для входу в меню керування і підключення до Wi-Fi слід використовувати індивідуальний пароль, вказаний на зворотному боці корпусу. Очевидно, це зроблено з міркувань безпеки й розраховано на неуважних користувачів, які забувають включати захист бездротових мереж і задавати власний пароль адміністратора. Окрім зміни теми оформлення — тепер переважають білий і блакитний кольори — змінилася логіка побудови меню налаштування. Відтепер центральне місце займає вкладка Dashboard, на якій зосереджені плитки-віджети, що відповідають за відображення ключових робочих показників пристрою, таких як стан і параметри підключення до мережі Інтернет, статус накопичувача з інтерфейсом USB, перелік клієнтів LAN, затримка доступу до глобальних серверів DNS, завантаженість SoC і RAM, стан фізичних портів і моніторинг трафіку в режимі реального часу.
Більшість «плиток» — інтерактивні, наприклад, зі статусу Інтернет-з’єднання можна перейти в додаток вимірювання швидкості, а з віджета Clients відкривається перелік пристроїв локальної мережі. Крім того, користувачі можуть налаштовувати власні віджети моніторингу.
ASUS ExpertWiFi EBR63 підтримує технологію AiMesh, що дозволяє об’єднати в єдину мережу до дванадцяти маршрутизаторів і завдяки безшовному роумінгу клієнти Wi-Fi можуть переміщатися між вузлами без переривання підключення. Слід зазначити, що новинка може працювати як центральний чи підлеглий вузол, а для з’єднання пристроїв між собою можна використовувати Gigabit Ethernet або бездротове підключення.
Одна з ключових відмінностей серії ExpertWiFi — підтримка функції Self-Defined Network, яка дозволяє розгорнути до п’яти окремих SSID на базі заздалегідь підготовлених шаблонів налаштувань для типових сценаріїв використання, які можна розглянути на прикладі організації мережі для невеличкої кав’ярні. Отже, для підключення пристроїв працівників служить шаблон Employee, який пропонує класичну мережу Wi-Fi із захистом WPA2/WPA3 і статичним паролем або підключенням до RADIUS-сервера. За організацію публічної точки доступу відповідають шаблони Guest Portal і Guest Network, що дозволяють створити індивідуальний дизайн стартової сторінки та налаштувати обмеження під’єднання відвідувачів. В разі необхідності встановити розклад роботи Wi-Fi-мережі можна скористатися сценарієм Scheduled Network, а всі «розумні» пристрої, такі як камери спостереження, касовий апарат чи охоронні сигналізації виділити в окрему мережу IoT.
Бездротовий маршрутизатор дозволяє створити окрему бездротову мережу з маршрутизацією трафіку в шифрований VPN-тунель, що може стати у пригоді при підключенні локального офісу до хмари або корпоративної інфраструктури. Але на цьому можливості функції SDN не обмежуються, користувачі можуть обрати один з багатьох доступних сценаріїв, або навіть створити власний, що найбільше підходить під їх потреби.
Можливості пристрою по роботі з віртуальними приватними мережами зосереджені в меню VPN. Як сервер ExpertWiFi EBR63 підтримує протоколи PPTP, IPSec, OpenVPN та WireGaurd. Своєю чергою, клієнт VPN Fusion дозволяє побудувати з’єднання з серверами Surfshark, WireGuard, OpenVPN, PPTP та L2TP, причому, можна створити до 16 окремих підключень і гнучко налаштувати маршрутизацію трафіку від клієнтів локальної мережі.
Для захисту від різноманітних кіберзагроз новинка пропонує потужний і ефективний комплект AiProtection, створений в тісній співпраці зі спеціалістами компанії Trend Micro. В склад комплексу входять модулі для блокування ресурсів зі шкідливим вмістом, двостороннього захисту від мережевих вторгнень, ізоляції інфікованих пристроїв LAN, а також оцінки налаштувань з точки зору інформаційної безпеки.
Своєю чергою, розділ Traffic monitor служить для моніторингу використання пропускної здатності в режимі реального часу і контролю споживання трафіку в розрізі додатків та клієнтських пристроїв.
В розділі General міститься основна маса налаштувань ExpertWiFi EBR63. Наприклад, вкладка Wireless відповідає за конфігурацію бездротових мереж, LAN служить для керування підсистемою локальної мережі, в тому числі функцією VLAN для розмежування трафіку між окремими групами пристроїв.
Параметри підключення до Інтернет-провайдера зосереджені в меню WAN, де окрім стандартних налаштувань можна сконфігурувати режим Dual WAN для резервування зовнішнього підключення в тому числі шляхом під’єднання до оператора мобільного зв’язку за допомогою стільникового модема з інтерфейсом USB.
За керування доступом клієнтів до зовнішніх ресурсів відповідає функція Device Access Control, яка дозволяє обмежити споживання контенту певних категорій, або налаштувати блокування виходу в Інтернет за розкладом.
Функція Adaptive QoS дозволяє відстежувати швидкість підключення для кожного з клієнтів, вручну обмежувати пропускну смугу або керувати пріоритетом мережевого трафіку в залежності від його типу, а також переглядати історію відвідання Інтернет-ресурсів для кожного користувача.
Вкладка USB Applications служить для налаштування мультимедійних та файлових серверів на базі зовнішнього накопичувача, забезпечення спільного доступу до принтера, під’єднаного до порту USB, і конфігурації підключення до стільникового оператора за допомогою модема або смартфона.
Бездротовий маршрутизатор підтримує новітню мережеву адресацію IPv6 і на додачу до комплексу кіберзахисту AiProtection оснащений «класичним» міжмережевим екраном, що блокує трафік по URL, ключовим словам і сервісам.
Адміністрування пристрою покладено на розділ Administration, де окрім вибору режиму роботи задаються параметри облікового запису і віддаленого доступу, налаштовується синхронізація із сервісом точного часу. Користувачі можуть скористатися автоматичним оновленням прошивки або завантажити файл вручну, а також зберегти поточні налаштування в файл і за необхідності відновити конфігурацію із резервної копії
Врешті-решт, меню System Logs надає доступ до журналів системних подій, а Network Tools містить набір утиліт для діагностики мережевого з’єднання, керування функцією Wake-in-LAN і налаштувань технології Smart Connect. Остання дозволяє створити єдину SSiD у двох частотних діапазонах і керувати підключенням клієнтів в залежності від стану підключення.
Для користувачів, що бажають керуванню бездротовим маршрутизатором через мобільний додаток спеціально для сімейства ExpertWiFi розробники ASUS підготували однойменний застосунок для платформ Android та iOS. З його допомогою на вкладці Home можна керувати підключеними вузлами AiMesh, переглядати перелік клієнтів, слідкувати за використанням каналу WAN та навантаженням на SoC і RAM.
Для самого бездротового маршрутизатора доступний переглядати статус мережевих портів, вимкнення світлодіодної індикації й вибір профілю QoS, а для клієнтів LAN в меню Devices можна не тільки спостерігати за станом підключення, а й встановити обмеження швидкості та налаштувати режим безпечного перегляду Safe Browsing.
В меню Dashboard виводиться загальна інформація про стан основних підсистем бездротового маршрутизатора, її наповнення аналогічне однойменному розділу меню ASUSWRT. Вкладка SDN відповідає за налаштування технології Self-Defined Network на основі набору шаблонів, а досвідченим користувачам надається можливість самостійно сконфігурувати мережу під свої потреби.
Остання вкладка — Settings надає доступ до великої кількості налаштувань бездротового маршрутизатора, зокрема функцій Device Access Control та AiProtection, які відповідають за керування обмеженнями доступ клієнтських пристроїв в мережу Інтернет і захисту від мережевих загроз.