Огляд і тестування бездротового маршрутизатора ASUS ExpertWiFi EBR63

Результати тестування

Оцінювання швидкодії ASUS ExpertWiFi EBR63 відбувалося в складі тестового стенда, де роль бездротового клієнта зіграв ігровий ноутбук HP Pavilion Gaming 15, оснащений процесором AMD Ryzen 5 5600H, 32 ГБ ОЗП стандарту DDR4-3200 та мережевим адаптером Intel AX200 з підтримкою Wi-Fi 6. Функцію сервера виконав персональний комп’ютер, укомплектований CPU AMD Ryzen 7 5800H, ОЗП DDR4 16 ГБ і мережевою картою ASUS USB-C2500 з підтримкою стандарту 2.5G Ethernet та інтерфейсом USB 3.2 Gen1. Обидва ПК працювали під управлінням операційної системи Microsoft Windows 11 Pro 22H2, а бездротовий маршрутизатор ASUS ExpertWiFi EBR63 тестувався з єдиною доступною версією прошивки EBR63 3.0.0.6.102_31931 від 27.07.2023. Для вимірювання пропускною здатності була використана утиліта iPerf3, а для оцінки швидкості підключення до Інтернету додатково був залучений застосунок Speedtest від Ookla.

Одна з головних задач бездротового маршрутизатора — забезпечення швидкого і стабільного покриття Wi-Fi, тож сьогоднішнє тестування відкривають результати вимірювання продуктивності в умовах прямої видимості на відстані 5 метрів, а також за наявності на шляху розповсюдження радіохвиль перешкоди у вигляді залізобетонної стіни на віддаленні 10 метрів між клієнтом і точкою доступу.

ASUS ExpertWiFi EBR63

В ідеальних умовах на частоті 5 ГГц новинка забезпечує показники продуктивності на типовому для моделей середнього класу рівні: для Wi-Fi 6 показники лежать в діапазоні від 475 Мбіт/с до 1220 Мбіт/с, тоді як для клієнтів з підтримкою Wi-Fi 5 можна розраховувати на результати від 340 Мбіт/с до 630 Мбіт/с в залежності від напрямку передачі та кількості інформаційних потоків. При появі перешкод швидкодія знижується в середньому на 42%, проте абсолютні показники залишаються достатніми для комфортного використання в більшості сценаріїв.

ASUS ExpertWiFi EBR63

В умовах великого міста через велику кількість завад від сусідніх бездротових мереж в діапазоні 2,4 ГГц важко досягти видатних показників пропускної здатності. Тож невисокі результати — від 120–140 Мбіт/с до 150–190 Мбіт/с для Wi-Fi 4 і Wi-Fi 6 відповідно, не повинні дивувати, а в умовах перешкод середнє зменшення продуктивності складає ті самі 42%. Втім, навіть такої швидкодії вистачить для пристроїв IoT та старих клієнтів, що не підтримують бездротові мережі на частоті 5 ГГц.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Щодо пропускної здатності служби NAT, яка використовується для підключення до більшості сучасних Інтернет-провайдерів, то при роботі клієнтів LAN швидкість передачі досягає фізичних обмежень порту Gigabit ethernet, а при дуплексній передачі результати менше очікуваних приблизно на 30%. Для бездротових клієнтів показники коливаються в межах 450–900 Мбіт/с, що можна вважати досить високим, хоча й не рекордним результатом.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Додаткове тестування в утиліті Ookla Speedtest дає схожі результати для клієнтів локальної мережі, тоді як при підключенні до Wi-Fi показники приблизно на 30% менші від результатів синтетичного тестування. Проте, швидкодія реальних додатків залежить від багатьох факторів, в тому числі навантаження не сервер застосунку і канали передачі Інтернет-провайдера.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Одним з розповсюджених сценаріїв використання маршрутизаторів є побудова Site-2-Site VPN між локальною мережею віддаленого офісу з центральною інфраструктурою компанії й, слід зазначити, тут ASUS ExpertWiFi EBR63 відпрацьовує «на відмінно»: при використанні протоколу IPSec середня швидкість складає 660 Мбіт/с, а максимальна сягає 850 Мбіт/с, тоді як перспективний стандарт WireGuard забезпечую пропускну здатність від 270 Мбіт/с до 395 Мбіт/с в залежності від напрямку і кількості потоків передач даних. При цьому, застосування PPTP та OpenVPN не дозволяють розраховувати більш ніж на 100 Мбіт/с та 60 Мбіт/с відповідно.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Завершує сьогоднішнє тестування перевірка швидкодії бездротового маршрутизатора в ролі мережевого файлового сховища в парі із зовнішнім накопичувачем з інтерфейсом USB 3.2 Gen 1. Для клієнтів LAN результати знаходяться на рівні 67–75 МБ/с, тоді як для бездротових клієнтів швидкодія не перевищує 23 МБ/с і 43 МБ/с для запису і читання відповідно.

Висновки

За підсумками тестування ASUS ExpertWiFi EBR63 залишив по собі переважно позитивні враження завдяки вдалому поєднанню практичного, але менше з тим стильного дизайну, сучасної апаратної складової та потужного програмного забезпечення. Саме останнє робить продукти ExpertWiFi цікавими для представників малого бізнесу, які не готові інвестувати значні кошти в розбудову і підтримку ІТ-інфраструктури, але потребують безпечного і надійного рішення для організації локальної мережі з виходом в Інтернет. З виконанням окреслених задач чудово справляється технологія Self-Defined Network, яка дозволяє сегментувати мережу в залежності від задач і типу підключених пристроїв, разом із функцією AiProtection та широкими можливостями по роботі з сервісами VPN, що захищають користувачів від мережевих загроз і несанкціонованого доступу до даних. За потреби масштабування продукт дозволяє організувати мережу AiMesh, причому, підлеглими вузлами можуть бути не тільки моделі ExpertWiFi, а й будь-які бездротові маршрутизатори ASUS, що підтримують відповідну технологію. Також, слід відзначити оновлений користувацький інтерфейс, в якому акцент зроблено на керування бізнес-функціями, і новий мобільний додаток, здатний закрити всі основні потреби з налаштування і подальшої експлуатації пристрою.

Разом з тим, ASUS ExpertWiFi EBR63 може зацікавити й домашніх користувачів завдяки своєму вдалому зовнішньому вигляду, невисокому енергоспоживанню і багатством налаштувань. Що ж до швидкодії, то новинка не б’є рекордів, особливо в складних умовах розповсюдження радіохвиль, але це цілком очікувана поведінка для пристрою середнього цінового діапазону, де показники пропускної здатності зазвичай менші в порівнянні зі флагманськими моделями. Втім, продуктивності ExpertWiFi EBR63 буде достатньо для більшості користувацьких сценаріїв, тож рекомендована ціна в 6279 грн виглядає цілком виправданою як для сучасного бездротового маршрутизатора із трирічною гарантією і розширеними можливостями програмного забезпечення.