Огляд і тестування бездротового маршрутизатора ASUS ExpertWiFi EBR63

Переважна більшість вендорів мережевого обладнання розмежовують свої продуктові лінійки на моделі для масового і корпоративного ринків. Не дивлячись на те, що для їх виробництва часто використовуються одні й ті ж компоненти та програмне забезпечення, пристрої, орієнтовані на замовників сегмента B2B, зазвичай мають додаткові функції, в тому числі для централізованого адміністрування, і розширену підтримку, яка включає оновлення програмного забезпечення для усунення помилок у вразливостях безпеки протягом всього життєвого циклу. Водночас ціна продуктів корпоративного рівня може значно перевищувати відповідники для масового ринку, що спонукає використовувати останні в малому бізнесі, який не може собі дозволити значні видатки. Саме для таких користувачів сегмента SOHO (Small office/home office), а також приватних підприємців — власників невеликих бізнесів на кшталт кав’ярень, салонів краси тощо компанія ASUS пропонує лінійку мережевого обладнання ExpertWiFi, що містить комутатор Gigabit Ethernet з підтримкою PoE, VPN-шлюзи, Wi-Fi точку доступу, Mesh-систему і бездротовий маршрутизатор. З останнім — ASUS ExpertWiFi EBR63 наші читачі зможуть ознайомитися на сторінках сьогоднішнього огляду.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Ззовні ExpertWiFi EBR63 не схожий на жодний інший продукт ASUS. Втім, за незвичним дизайном ховається сучасний бездротовий маршрутизатор класу АХ3000 з підтримкою Wi-Fi 6 і цілої низки додаткових функцій, що можуть стати у пригоді представникам малого бізнесу. Про все це наші читачі зможуть дізнатися трохи згодом, а прямо зараз пропонується ознайомитися з технічними характеристиками пристрою.

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту ExpertWiFi EBR63
Режими роботи Бездротовий маршрутизатор, точка доступу, вузол AiMesh
З’єднання WAN Динамічна IP адреса, статична IP адреса, PPPoE (з підтримкою MPPE), PPTP, L2TP, USB 3G/4G Modem
Стандарти мережі IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, IPv4, IPv6
Швидкості передавання даних 802.11a: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11b: 1; 2; 5.5; 11 Мбіт/с
802.11g: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11n: 300 Мбіт/с
802.11ac: до 1733 Мбіт/с
802.11ax (2,4 ГГц): до 574 Мбіт/с
802.11ax (5 ГГц): до 2402 Мбіт/с
Антени Зовнішні, 4 шт.
Діапазон робочих частот 1 x 2,4 ГГц
1 x 5 ГГц
Ширина смуги 20/40 МГц (діапазон 2,4 ГГц)
20/40/80/160 МГц (діапазон 5 ГГц)
Технологія MIMO 2 x 2 (діапазони 2,4 ГГц, 5ГГц)
Шифрування Wi-Fi WPA/WPA2/WPA3-PSK, WPA/WPA2-Enterprise
Міжмережевий екран та контроль доступу Firewall: SPI, DDoS protection
Access control: Network service filter, URL filter, Port filter
Функції кіберзахисту AiProtection Pro: Router Security Assessment, Malicious site blocking, Two-Way IPS, Infected Device Prevention and Blocking, Parental control, ASUS Safe Browsing, DNS-over-TLS
VPN server PPTP, OpenVPN, IPSec, WireGuard
VPN client VPN Fusion (PPTP, L2TP, OpenVPN, WireGuard, Surfshark)
Системні функції UPnP, IGMP v1/v2/v3, DNS Proxy, NTP клієнт, DDNS, Port Trigger, Port Forwarding, DMZ, Wake on LAN (WOL), SSH, журнал системних подій
Процесор 1700 МГц, 4 ядра, архітектура ARMv7
Пам’ять RAM: DDR3 512 МБ, Flash: 256 МБ
Порти 1 x RJ45 10/100/1000 BaseT для WAN
4 x RJ45 10/100/1000 BaseT для LAN
1 x USB 3.2 Gen 1 Type A
1 x USB 2.0 Type A
Кнопки 1 x живлення, 1 x WPS, 1 x Reset
Додаткові функції Self-Defined Network, VLAN, DUAL WAN USB Backup, AiMesh, Додаток ASUS ExpertWiFi, Adaptive QoS, Bandwidth Monitor, Bandwidth limiter, Traffic Monitor, Traffic Analyzer, Website history, MU-MIMO, OFDMA, RADIUS Server, Beamforming: standard-based and universal, IGMP snooping, IPTV support, LAN Link Aggregation IEEE 802.3ad, WAN Aggregation, L2TP/ PPTP/IPSec Pass-Through, AiCloud, Download master, AiDisk, Media Server, Samba Server, FTP Server, Shared Folder privileges, Smart Connect
Світлодіодні індикатори 1 x 5 ГГц, 1 x 2,4 ГГц, 4 x LAN, 1 x WAN, 1 x живлення
Блок живлення, Вт 24 (зовнішній)
Розміри (ДxШxВ), мм 225 x 127 x 146
Маса, г 436
Вартість, грн 6279
 

Комплект постачання

ASUS ExpertWiFi EBR63 постачається у неймовірно компактній, як для сучасного бездротового маршрутизатора, упаковці, розміри якої складають всього 241x188x73 мм. Коробка вкрита кольоровою поліграфією, але матеріали та фарба підібрані таким чином, щоб завдавати найменшої шкоди навколишньому середовищу при їх перероблюванні. В оформленні фронтальної поверхні використовується світла колірна гама: на світло-сірому тлі нанесено найменування виробника і моделі, а також приведене зображення продукту і перелічені його особливості, серед яких можна зазначити підтримку технології Self-Defined Network, комплексу кіберзахисту AiProtection, резервування підключення WAN і функцію сегментацію локальної мережі VLAN.

ASUS ExpertWiFi EBR63

На зворотному боці наведена інформація про додаткові можливості, такі як налаштування до п’яти окремих бездротових мереж для різноманітних сценаріїв, в тому числі з підтримкою гостьової сторінки, та наявність VPN для побудови захищеного мережевого з’єднання.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Комплект постачання стандартний для бездротових маршрутизаторів ASUS, він складається з:

  • паперової документації;
  • мережевого джерела постійного струму;
  • змінних штепсельних вилок Type C і Type G;
  • плаского патч-корду Cat5E довжиною 1 м білого кольору.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Комплектний блок живлення KA2401A виробництва Shenzhen KEYU Power Supply Technology Co.,Ltd призначений для роботи в мережах змінного струму з напругою 100–240 В і частотою 50/60 Гц. Вихідна потужність становить 24 Вт при напрузі 12 В та силі струму в 2 А.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Можливість роботи від акумулятора 12 В без додаткових перетворювачів можна вважати конкурентною перевагою ASUS ExpertWiFi EBR63, особливо на тлі можливих відключень електроенергії в осінньо-зимовий період. Що ж до енергоспоживання новинки, то воно не перевищує 10–12 Вт в залежності від кількості активних клієнтів бездротової мережі.

Дизайн

Як вже було зазначено, зовнішній вигляд продукту разюче відрізняється від решти бездротових маршрутизаторів ASUS, втім, універсальний дизайн ExpertWiFi EBR63 може стати до вподоби тим користувачам, які вважають ігрові моделі серії ROG занадто агресивними. Бувши орієнтованим на малий бізнес пристрій не може похизуватися кольоровою підсвіткою або шаленою кількістю антен, проте, його прямокутний корпус із матового пластику білого кольору не збирає відбитки пальців, а використання простих форм робить догляд за ним нехитрою справою. ASUS ExpertWiFi EBR63 має порівняно компактні габарити у 225x127x146 мм, причому, висота вказана з урахуванням антен в робочому положенні. Останні, в кількості чотирьох штук — по дві на кожний діапазон Wi-Fi 2,4 ГГц та 5 ГГц, кріпляться до корпусу за допомогою шарнірів, що забезпечують одну ступінь свободи із фіксацією в положенні 90° або 180°. Вздовж переднього краю верхньої кришки вишикувалися в рядок вісім світлодіодів, що сигналізують про активність бездротових мереж в діапазонах 2,4 ГГц та 5 ГГц і чотирьох портів LAN, статус підключення до Інтернету та наявність живлення. Світлодіоди випромінюють помірно-яскраве біле світло, але за потреби індикацію можна відключити в меню налаштування.

ASUS ExpertWiFi EBR63

На задній панелі бездротового маршрутизатора розташовані кнопки WPS для швидкого підключення бездротових клієнтів і Reset для скидання налаштувань програмного забезпечення, а також клавіша ввімкнення і роз’єм для підключення зовнішнього блока живлення. Крім того, ExpertWiFi EBR63 оснащений одразу двома портами USB — один стандарту 2.0 і другий з підтримкою версії 3.2 Gen1, що дозволяє підключати стільниковий модем або принтер і зовнішній накопичувач одночасно. Для під’єднання до Інтернет-провайдера служить порт Gigabit Ethernet, а для клієнтів локальної мережі пропонуються чотири роз’єми 10/100/1000 BaseT.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Однією з особливостей конструкції новинки є його здатність до експлуатації у вертикальному положенні. Для цього присутня спеціальна рамка, що вкладена в нішу нижньої частини корпусу, яка в робочому положенні виконує функцію опори та дозволяє впорядкувати мережеві дроти й кабель живлення. Слід зазначити, що в такому положенні маршрутизатор економить місце на столі, але вимагає більше простору по вертикалі.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Нижня кришка пристрою рясно вкрита вентиляційними отворами, крізь які видніються металеві елементи системи охолодження. По центру знаходиться пластиковий стікер зі службовою інформацією, в тому числі параметрами для входу в меню налаштування і підключення до бездротової мережі, а по обидва боки від стікера знаходяться отвори для кріплення пристрою на стіну.

ASUS ExpertWiFi EBR63

В основі ASUS ExpertWiFi EBR63 лежить сучасна «система-на-чіпі» Broadcom BCM6756 з чотирма обчислювальними ядрами архітектури ARMv7, що працюють на тактовій частоті 1700 МГц. SoC відповідає за функціонування Wi-Fi на частоті 2,4 ГГц та 5 ГГц з підтримкою стандарту IEEE802.11ax, в тому числі Wave 2 у верхньому діапазоні, що разом з MIMO 2T2R і можливістю працювати в смузі 160 МГц забезпечує швидкість передач до 2402 Мбіт/с на частоті 5 ГГц і до 574 Мбіт/с в діапазоні 2,4 ГГц відповідно. Об’єм ОЗУ становить 512 МБ, а для зберігання прошивки служить NAND-флеш 256 МБ. Тож, в частині апаратного забезпечення новинка дещо нагадує ASUS TUF Gaming AX3000 V2 за виключенням наявності порту 2.5G Ethernet в останнього.

Прошивка і комплектне програмне забезпечення

Як і всі сучасні бездротові маршрутизатори ASUS наш ExpertWiFi EBR63 працює під керуванням прошивки ASUSWRT на базі ядра Linux, але користувацький інтерфейс кардинально відрізняється від продуктів для масового ринку. Перш за все, для входу в меню керування і підключення до Wi-Fi слід використовувати індивідуальний пароль, вказаний на зворотному боці корпусу. Очевидно, це зроблено з міркувань безпеки й розраховано на неуважних користувачів, які забувають включати захист бездротових мереж і задавати власний пароль адміністратора. Окрім зміни теми оформлення — тепер переважають білий і блакитний кольори — змінилася логіка побудови меню налаштування. Відтепер центральне місце займає вкладка Dashboard, на якій зосереджені плитки-віджети, що відповідають за відображення ключових робочих показників пристрою, таких як стан і параметри підключення до мережі Інтернет, статус накопичувача з інтерфейсом USB, перелік клієнтів LAN, затримка доступу до глобальних серверів DNS, завантаженість SoC і RAM, стан фізичних портів і моніторинг трафіку в режимі реального часу.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Більшість «плиток» — інтерактивні, наприклад, зі статусу Інтернет-з’єднання можна перейти в додаток вимірювання швидкості, а з віджета Clients відкривається перелік пристроїв локальної мережі. Крім того, користувачі можуть налаштовувати власні віджети моніторингу.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

ASUS ExpertWiFi EBR63 підтримує технологію AiMesh, що дозволяє об’єднати в єдину мережу до дванадцяти маршрутизаторів і завдяки безшовному роумінгу клієнти Wi-Fi можуть переміщатися між вузлами без переривання підключення. Слід зазначити, що новинка може працювати як центральний чи підлеглий вузол, а для з’єднання пристроїв між собою можна використовувати Gigabit Ethernet або бездротове підключення.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Одна з ключових відмінностей серії ExpertWiFi — підтримка функції Self-Defined Network, яка дозволяє розгорнути до п’яти окремих SSID на базі заздалегідь підготовлених шаблонів налаштувань для типових сценаріїв використання, які можна розглянути на прикладі організації мережі для невеличкої кав’ярні. Отже, для підключення пристроїв працівників служить шаблон Employee, який пропонує класичну мережу Wi-Fi із захистом WPA2/WPA3 і статичним паролем або підключенням до RADIUS-сервера. За організацію публічної точки доступу відповідають шаблони Guest Portal і Guest Network, що дозволяють створити індивідуальний дизайн стартової сторінки та налаштувати обмеження під’єднання відвідувачів. В разі необхідності встановити розклад роботи Wi-Fi-мережі можна скористатися сценарієм Scheduled Network, а всі «розумні» пристрої, такі як камери спостереження, касовий апарат чи охоронні сигналізації виділити в окрему мережу IoT.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Бездротовий маршрутизатор дозволяє створити окрему бездротову мережу з маршрутизацією трафіку в шифрований VPN-тунель, що може стати у пригоді при підключенні локального офісу до хмари або корпоративної інфраструктури. Але на цьому можливості функції SDN не обмежуються, користувачі можуть обрати один з багатьох доступних сценаріїв, або навіть створити власний, що найбільше підходить під їх потреби.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Можливості пристрою по роботі з віртуальними приватними мережами зосереджені в меню VPN. Як сервер ExpertWiFi EBR63 підтримує протоколи PPTP, IPSec, OpenVPN та WireGaurd. Своєю чергою, клієнт VPN Fusion дозволяє побудувати з’єднання з серверами Surfshark, WireGuard, OpenVPN, PPTP та L2TP, причому, можна створити до 16 окремих підключень і гнучко налаштувати маршрутизацію трафіку від клієнтів локальної мережі.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Для захисту від різноманітних кіберзагроз новинка пропонує потужний і ефективний комплект AiProtection, створений в тісній співпраці зі спеціалістами компанії Trend Micro. В склад комплексу входять модулі для блокування ресурсів зі шкідливим вмістом, двостороннього захисту від мережевих вторгнень, ізоляції інфікованих пристроїв LAN, а також оцінки налаштувань з точки зору інформаційної безпеки.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Своєю чергою, розділ Traffic monitor служить для моніторингу використання пропускної здатності в режимі реального часу і контролю споживання трафіку в розрізі додатків та клієнтських пристроїв.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

В розділі General міститься основна маса налаштувань ExpertWiFi EBR63. Наприклад, вкладка Wireless відповідає за конфігурацію бездротових мереж, LAN служить для керування підсистемою локальної мережі, в тому числі функцією VLAN для розмежування трафіку між окремими групами пристроїв.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Параметри підключення до Інтернет-провайдера зосереджені в меню WAN, де окрім стандартних налаштувань можна сконфігурувати режим Dual WAN для резервування зовнішнього підключення в тому числі шляхом під’єднання до оператора мобільного зв’язку за допомогою стільникового модема з інтерфейсом USB.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

За керування доступом клієнтів до зовнішніх ресурсів відповідає функція Device Access Control, яка дозволяє обмежити споживання контенту певних категорій, або налаштувати блокування виходу в Інтернет за розкладом.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Функція Adaptive QoS дозволяє відстежувати швидкість підключення для кожного з клієнтів, вручну обмежувати пропускну смугу або керувати пріоритетом мережевого трафіку в залежності від його типу, а також переглядати історію відвідання Інтернет-ресурсів для кожного користувача.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Вкладка USB Applications служить для налаштування мультимедійних та файлових серверів на базі зовнішнього накопичувача, забезпечення спільного доступу до принтера, під’єднаного до порту USB, і конфігурації підключення до стільникового оператора за допомогою модема або смартфона.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Бездротовий маршрутизатор підтримує новітню мережеву адресацію IPv6 і на додачу до комплексу кіберзахисту AiProtection оснащений «класичним» міжмережевим екраном, що блокує трафік по URL, ключовим словам і сервісам.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Адміністрування пристрою покладено на розділ Administration, де окрім вибору режиму роботи задаються параметри облікового запису і віддаленого доступу, налаштовується синхронізація із сервісом точного часу. Користувачі можуть скористатися автоматичним оновленням прошивки або завантажити файл вручну, а також зберегти поточні налаштування в файл і за необхідності відновити конфігурацію із резервної копії

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Врешті-решт, меню System Logs надає доступ до журналів системних подій, а Network Tools містить набір утиліт для діагностики мережевого з’єднання, керування функцією Wake-in-LAN і налаштувань технології Smart Connect. Остання дозволяє створити єдину SSiD у двох частотних діапазонах і керувати підключенням клієнтів в залежності від стану підключення.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Для користувачів, що бажають керуванню бездротовим маршрутизатором через мобільний додаток спеціально для сімейства ExpertWiFi розробники ASUS підготували однойменний застосунок для платформ Android та iOS. З його допомогою на вкладці Home можна керувати підключеними вузлами AiMesh, переглядати перелік клієнтів, слідкувати за використанням каналу WAN та навантаженням на SoC і RAM.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Для самого бездротового маршрутизатора доступний переглядати статус мережевих портів, вимкнення світлодіодної індикації й вибір профілю QoS, а для клієнтів LAN в меню Devices можна не тільки спостерігати за станом підключення, а й встановити обмеження швидкості та налаштувати режим безпечного перегляду Safe Browsing.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

В меню Dashboard виводиться загальна інформація про стан основних підсистем бездротового маршрутизатора, її наповнення аналогічне однойменному розділу меню ASUSWRT. Вкладка SDN відповідає за налаштування технології Self-Defined Network на основі набору шаблонів, а досвідченим користувачам надається можливість самостійно сконфігурувати мережу під свої потреби.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Остання вкладка — Settings надає доступ до великої кількості налаштувань бездротового маршрутизатора, зокрема функцій Device Access Control та AiProtection, які відповідають за керування обмеженнями доступ клієнтських пристроїв в мережу Інтернет і захисту від мережевих загроз.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Результати тестування

Оцінювання швидкодії ASUS ExpertWiFi EBR63 відбувалося в складі тестового стенда, де роль бездротового клієнта зіграв ігровий ноутбук HP Pavilion Gaming 15, оснащений процесором AMD Ryzen 5 5600H, 32 ГБ ОЗП стандарту DDR4-3200 та мережевим адаптером Intel AX200 з підтримкою Wi-Fi 6. Функцію сервера виконав персональний комп’ютер, укомплектований CPU AMD Ryzen 7 5800H, ОЗП DDR4 16 ГБ і мережевою картою ASUS USB-C2500 з підтримкою стандарту 2.5G Ethernet та інтерфейсом USB 3.2 Gen1. Обидва ПК працювали під управлінням операційної системи Microsoft Windows 11 Pro 22H2, а бездротовий маршрутизатор ASUS ExpertWiFi EBR63 тестувався з єдиною доступною версією прошивки EBR63 3.0.0.6.102_31931 від 27.07.2023. Для вимірювання пропускною здатності була використана утиліта iPerf3, а для оцінки швидкості підключення до Інтернету додатково був залучений застосунок Speedtest від Ookla.

Одна з головних задач бездротового маршрутизатора — забезпечення швидкого і стабільного покриття Wi-Fi, тож сьогоднішнє тестування відкривають результати вимірювання продуктивності в умовах прямої видимості на відстані 5 метрів, а також за наявності на шляху розповсюдження радіохвиль перешкоди у вигляді залізобетонної стіни на віддаленні 10 метрів між клієнтом і точкою доступу.

ASUS ExpertWiFi EBR63

В ідеальних умовах на частоті 5 ГГц новинка забезпечує показники продуктивності на типовому для моделей середнього класу рівні: для Wi-Fi 6 показники лежать в діапазоні від 475 Мбіт/с до 1220 Мбіт/с, тоді як для клієнтів з підтримкою Wi-Fi 5 можна розраховувати на результати від 340 Мбіт/с до 630 Мбіт/с в залежності від напрямку передачі та кількості інформаційних потоків. При появі перешкод швидкодія знижується в середньому на 42%, проте абсолютні показники залишаються достатніми для комфортного використання в більшості сценаріїв.

ASUS ExpertWiFi EBR63

В умовах великого міста через велику кількість завад від сусідніх бездротових мереж в діапазоні 2,4 ГГц важко досягти видатних показників пропускної здатності. Тож невисокі результати — від 120–140 Мбіт/с до 150–190 Мбіт/с для Wi-Fi 4 і Wi-Fi 6 відповідно, не повинні дивувати, а в умовах перешкод середнє зменшення продуктивності складає ті самі 42%. Втім, навіть такої швидкодії вистачить для пристроїв IoT та старих клієнтів, що не підтримують бездротові мережі на частоті 5 ГГц.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Щодо пропускної здатності служби NAT, яка використовується для підключення до більшості сучасних Інтернет-провайдерів, то при роботі клієнтів LAN швидкість передачі досягає фізичних обмежень порту Gigabit ethernet, а при дуплексній передачі результати менше очікуваних приблизно на 30%. Для бездротових клієнтів показники коливаються в межах 450–900 Мбіт/с, що можна вважати досить високим, хоча й не рекордним результатом.

ASUS ExpertWiFi EBR63ASUS ExpertWiFi EBR63

Додаткове тестування в утиліті Ookla Speedtest дає схожі результати для клієнтів локальної мережі, тоді як при підключенні до Wi-Fi показники приблизно на 30% менші від результатів синтетичного тестування. Проте, швидкодія реальних додатків залежить від багатьох факторів, в тому числі навантаження не сервер застосунку і канали передачі Інтернет-провайдера.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Одним з розповсюджених сценаріїв використання маршрутизаторів є побудова Site-2-Site VPN між локальною мережею віддаленого офісу з центральною інфраструктурою компанії й, слід зазначити, тут ASUS ExpertWiFi EBR63 відпрацьовує «на відмінно»: при використанні протоколу IPSec середня швидкість складає 660 Мбіт/с, а максимальна сягає 850 Мбіт/с, тоді як перспективний стандарт WireGuard забезпечую пропускну здатність від 270 Мбіт/с до 395 Мбіт/с в залежності від напрямку і кількості потоків передач даних. При цьому, застосування PPTP та OpenVPN не дозволяють розраховувати більш ніж на 100 Мбіт/с та 60 Мбіт/с відповідно.

ASUS ExpertWiFi EBR63

Завершує сьогоднішнє тестування перевірка швидкодії бездротового маршрутизатора в ролі мережевого файлового сховища в парі із зовнішнім накопичувачем з інтерфейсом USB 3.2 Gen 1. Для клієнтів LAN результати знаходяться на рівні 67–75 МБ/с, тоді як для бездротових клієнтів швидкодія не перевищує 23 МБ/с і 43 МБ/с для запису і читання відповідно.

Висновки

За підсумками тестування ASUS ExpertWiFi EBR63 залишив по собі переважно позитивні враження завдяки вдалому поєднанню практичного, але менше з тим стильного дизайну, сучасної апаратної складової та потужного програмного забезпечення. Саме останнє робить продукти ExpertWiFi цікавими для представників малого бізнесу, які не готові інвестувати значні кошти в розбудову і підтримку ІТ-інфраструктури, але потребують безпечного і надійного рішення для організації локальної мережі з виходом в Інтернет. З виконанням окреслених задач чудово справляється технологія Self-Defined Network, яка дозволяє сегментувати мережу в залежності від задач і типу підключених пристроїв, разом із функцією AiProtection та широкими можливостями по роботі з сервісами VPN, що захищають користувачів від мережевих загроз і несанкціонованого доступу до даних. За потреби масштабування продукт дозволяє організувати мережу AiMesh, причому, підлеглими вузлами можуть бути не тільки моделі ExpertWiFi, а й будь-які бездротові маршрутизатори ASUS, що підтримують відповідну технологію. Також, слід відзначити оновлений користувацький інтерфейс, в якому акцент зроблено на керування бізнес-функціями, і новий мобільний додаток, здатний закрити всі основні потреби з налаштування і подальшої експлуатації пристрою.

Разом з тим, ASUS ExpertWiFi EBR63 може зацікавити й домашніх користувачів завдяки своєму вдалому зовнішньому вигляду, невисокому енергоспоживанню і багатством налаштувань. Що ж до швидкодії, то новинка не б’є рекордів, особливо в складних умовах розповсюдження радіохвиль, але це цілком очікувана поведінка для пристрою середнього цінового діапазону, де показники пропускної здатності зазвичай менші в порівнянні зі флагманськими моделями. Втім, продуктивності ExpertWiFi EBR63 буде достатньо для більшості користувацьких сценаріїв, тож рекомендована ціна в 6279 грн виглядає цілком виправданою як для сучасного бездротового маршрутизатора із трирічною гарантією і розширеними можливостями програмного забезпечення.