Результати тестування
Для максимального розкриття швидкісного потенціалу ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition був зібраний тестовий стенд, основою якого став потужний ігровий ноутбук ASUS ROG Strix SCAR 15 оснащений найсучаснішим CPU Intel Core i9-12900H, 32 ГБ ОЗП DDR5 та відеокартою GeForce RTX 3070 Ti.
Але вибір на користь цього лептопа був зроблений, в першу чергу, через наявність в нього інтерфейсу 2.5G Ethernet і бездротового адаптера Intel AX210 стандарту Wi-Fi 6 із максимальною швидкістю передачі 2402 Мбіт/с. В окремих тестах додатково був використаний ноутбук HP Pavilion Gaming 15, на базі процесора AMD Ryzen 5 5600H і 32 ГБ ОЗП DDR4, оснащений портом Gigabit Ethernet і Wi-Fi адаптером Intel AX200. Обидва комп’ютери функціонували під керуванням операційних систем Microsoft Windows 11 зі встановленими драйверами бездротових мереж Intel Wireless версії 22.150.0, а бездротовий маршрутизатор працював із прошивкою 3.0.0.4.386.49273 від 07.06.2022. Як вимірювальний інструмент була застосована програма iperf3, що дозволяє оцінювати пропускну здатність мережевих каналів, має масу налаштувань і зручний інтерфейс у вигляді командного рядка.
Враховуючи тривалу перерву від нашого останнього огляду було прийняте рішення не порівнювати результати новачка із жодним з протестованих раніше пристроїв. Крім того, в наборі тестових сценаріїв відбулися незначні зміни. По-перше, було прийняте рішення відмовитись від тестування NAT, оскільки цей режим вже давно не є чимось складним для сучасних бездротових маршрутизаторів. А по-друге, в сценарії вимірювання продуктивності Wi-Fi був доданий режим дуплексної передачі даних і приділена додаткова увага швидкості обміну даними між бездротовими клієнтами.
Отже, при прямій видимості на відстані близька 5 метрів між клієнтом і бездротовим маршрутизатором та підключенні ноутбука ASUS ROG Strix SCAR 15, що грав роль сервера до інтерфейсу 2.5G Ethernet були отримані наступні результати.
Показники швидкості ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition для Wi-Fi 6 перевищують 1400 Мбіт/с для передачі даних у вісім потоків, для клієнтів з підтримкою Wi-Fi 5 аналогічні результати майже вдвічі менші, тоді як при передачі даних в один потік різниця складає орієнтовно 20% на користь новішій технології. На частоті 2,4 ГГц при використанні стандарту IEEE802.11ax можна розраховувати на швидкість передач до 300 Мбіт/с, тоді як перемикання в режим 802.11n зменшує пропускну здатність до 130–160 Мбіт/с, що обумовлюється великою кількістю завад в цьому діапазоні.
У випадку одночасного підключення клієнта і сервера до бездротової мережі за умов прямої видимості показники продуктивності знизились у два-три рази в залежності від технології передачі даних. Найбільше постраждала швидкість однопоточної передачі, а для режиму Wi-Fi 6 на частоті 5 ГГц помітна ефективна робота OFDMA, яка забезпечує пропускну здатність на рівні 430–540 Мбіт/с.
Цікаво виглядають результати швидкодії бездротових мереж при збільшенні відстані між клієнтом та точкою доступу до 10 метрів і появі на шляху розповсюдження радіохвиль перешкод у вигляді залізобетонних стін. В цьому випадку зменшення показників на частоті 5 ГГц складає 26% і 33% для Wi-Fi 5 і Wi-Fi 6 відповідно, причому, в останньому випадку абсолютні показники сягають 610–740 Мбіт/с. В діапазоні 2,4 ГГц падіння швидкості сягає від 40% при застосуванні стандарту 802.11n до 56% для 802.11ax, отже, ефективна робота на цій частоті можлива тільки за умов чистого радіоетеру, чого неможливо досягти в міських умовах.
Що стосується роботи в якості сервера VPN, то ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition несподівано вразив, демонструючи в режимі IPSec швидкість більше ніж 800 Мбіт/с в напрямку із зовні до локальної мережі та близька 500 Мбіт/с у зворотний бік. При використанні протоколів OpenVPN та PPTP з шифруванням MMPE-128 середня продуктивність сягає 150–200 Мбіт/с, що можна вважати цілком прийнятними показниками для домашніх сценаріїв використання.
На останок поділимося результатами роботи бездротового маршрутизатора в якості мережевого сховища. Для цього до порту USB 3.2 був підключений твердотілий накопичувач HyperX Savage Exo 480GB, відформатований в файлову систему NTFS. При під’єднанні клієнтського ПК до мережевого порту 2.5G Ethernet швидкість запису і читання склали 116 МБ/с і 126 МБ/с, тоді як перехід на Wi-Fi 6 знизив показники до 89 МБ/мс та 56 МБ/с відповідно.
Висновки
Тестування ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition підтвердило його флагманський статус, хоча особливих сумнівів в цьому й не було. Пристрій вирізняється винятково потужним «залізом» і досконалим дизайном, а версія EVA Edition додатково може похизуватися оригінальним оформленням в стилі аніме Evangelion. Окремо слід зазначити наявність у новинки двох портів 2.5G Ethernet, які вже стають стандартом для потужних ігрових моделей лептопів і персональних ПК, а також виняткові результати швидкодії з використанням VPN IPSec, які зумовлені не тільки оновленій SoC Broadcom BCM4912, а й вдосконаленому програмному забезпеченню. Останнє радує розмаїттям корисних функцій і винятковою стабільністю. Отже, задоволеними залишаться всі: геймери оцінять цілу низку додаткових можливостей по пришвидшенню трафіку від ігрових пристроїв, а вибагливим користувачам прийдуть до вподоби розвинуті засоби з кіберзахисту та цікаві інструменти по роботі з бездротовими мережами. Щодо ціни, то на момент тестування в роздрібних мережах України ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition можна було придбати за 18 509 грн, тоді як «звичайна» версія коштувала 16 659 грн. Сума чимала, але за це покупці отримають флагманський продукт із гарантією 36 місяців та запасом потужності на декілька років.