Результати тестування
Для оцінки рівня продуктивності ASUS RT-AX86S був зібраний тестовий стенд у складі ігрового лептопа HP Pavilion Gaming 15, оснащеного адаптером бездротових мереж Intel AX200 з підтримкою Wi-Fi 6, і мініатюрного ПК ASUS Mini PC PN50, який має контролер Gigabit Ethernet від Realtek. Обидва пристрої працювали під керуванням операційної системи Microsoft Windows 10 Pro 21H2, а керуючий мікрокод бездротового маршрутизатора було оновлено до версії 3.0.0.4.386.45934 від 11.11.2021. Як вимірювальний інструмент виступила утиліта iperf3, що широко використовувана для оцінки пропускної здатності каналів передачі даних. У тестах швидкодії компанію новачкові склав його "старший брат" - ASUS RT-AX86U, що дозволить порівняти обидві моделі в наближених умовах.
Відкриває сьогоднішнє тестування вимірювання швидкості NAT, що використовується при організації з'єднання WAN.
При підключенні клієнта до порту Gigabit Ethernet пропускна здатність впритул наблизилася до можливостей інтерфейсу, а у разі використання бездротового з'єднання стримуючим фактором виступила швидкодія Wi-Fi 6 і тут спостерігалася мінімальна перевага ASUS RT-AX86U.
У тестах продуктивності бездротової мережі новачок показав відмінні результати на частоті 2,4 ГГц, тоді як у діапазоні 5 ГГц старша модель виявилася швидшою на 7% та 11% у режимах Wi-Fi 5 та Wi-Fi 6 відповідно, причому при багатопотоковій передачі швидкість перевищила 1200 Мбіт/с.
Попередні результати були отримані в умовах прямої видимості та віддаленні клієнта на 5 метрів від точки доступу. Коли на шляху проходження сигналу стала капітальна стіна, а відстань зросла до 10 метрів швидкість передачі Wi-Fi 4 знизилася на 14%, а для Wi-Fi 5 і Wi-Fi 6 падіння склало близько 32%. Таким чином, середнє зменшення пропускної здатності виявилося на рівні 26%, тоді як для ASUS RT-AX86U аналогічний показник знаходився на рівні 19%, що може свідчити про кращу реалізацію радіотракту для частоти 5 ГГц старшої моделі.
У парі із зовнішнім твердотілим накопичувачем SSD HyperX Savage Exo 480GB для клієнтів, підключених до портів LAN бездротовий маршрутизатор ASUS RT-AX86S показав результати на рівні конкурента – близько 110 МБ/с. При використанні Wi-Fi 6 в операціях читання спостерігався паритет, тоді як для запису ASUS RT-AX86U продемонстрував перевагу у 25%.
Нарешті, тестування пристрою в ролі VPN-сервера виявило дуже високі показники швидкодії як при використанні протоколу PPTP із шифруванням MMPE-128, так і із застосуванням популярного стандарту OpenVPN із шифруванням RSA-1028, а різниця зі старшою моделлю склала 23% на користь останньої.
Висновки
Якщо розглядати RT-AX86S як самостійний продукт, то можна з упевненістю сказати, що в модельному ряду ASUS з'явився ще один гарний бездротовий маршрутизатор з високим рівнем швидкодії, стабільною прошивкою зі зручним інтерфейсом та відмінними можливостями розширення. До його переваг слід віднести трирічну гарантію та розвинені функції інформаційної безпеки. Якщо говорити про порівняння з ASUS RT-AX86U, то новинка успадкувала привабливий дизайн, але втратила порт 2.5G Ethernet і один з двох роз'ємів USB 3.2 Gen 1. Що до результатів тестування, то обидва пристрої демонструють подібну швидкодію служби NAT і рівень продуктивності як мережного накопичувача. Підсистеми Wi-Fi при прямій видимості працюють однаково ефективно, тоді як за умов перешкод RT-AX86U показує більш високі результати, крім того, старша модель дещо краще підходить на роль сервера VPN. Таким чином, спрощення, які отримав ASUS RT-AX86S в порівнянні з оригінальною версією, цілком виправдані економією 1000 грн, а ціна пристрою в 7739 грн на момент написання огляду виглядає доречною.