Прошивка і комплектне ПЗ
Подібно до решти бездротових маршрутизаторів ASUS користувацького класу RT-AX88U Pro оснащений прошивкою ASUSWRT на базі ядра Linux. Структура та зовнішній вигляд користувацького інтерфейсу добре знайомі постійним читачам на прикладі того ж RT-AXE7800 — одного з перших продуктів на базі ASUSWRT4.0. Втім, для новачка доступна beta-версія прошивки, яка вирізняється рядом особливостей, що роблять RT-AX88U Pro цікавішим для професіональних користувачів. Скоріш за все, в майбутньому всі ці додаткові можливості потраплять в стабільну версію прошивки й це стане відмінністю пристроїв «професійної» лінійки.
Після першого включення ASUS RT-AX88U Pro користувачів зустрічає майстер швидкого налаштування Quick Internet Setup, який дозволяє встановити параметри підключення до Інтернет-провайдера і задати конфігурації бездротових мереж та облікового запису адміністратора.
На головному екрані, що має назву Network Map, зображено компоненту діаграму мережі, побудованої на базі маршрутизатора, та відображається статус основних підсистем, в тому числі налаштування Wi-Fi, навантаження на SoC та RAM, використання фізичних портів і перелік клієнтів локальної мережі, а також параметри підключення WAN, функції AiMesh та периферії з інтерфейсом USB.
Розділ AiMesh відповідає за налаштування технології, яка дозволяє об’єднати більшість із присутніх на ринку бездротових маршрутизаторів ASUS в єдину мережу для забезпечення покриття Wi-Fi у великих приміщеннях. При цьому сам пристрій може бути як головним, так і підлеглим вузлом.
Перша відмінність beta-версії прошивки — наявність вкладки Guest Network Pro. В той час як стандарті моделі пропонують лише базові можливості по роботі з гостьовими мережами ASUS RT-AX88U Pro дозволяє створити окремі точки доступу для «гостей», клієнтів з обмеженням на рівні «батьківського контролю», різноманітних смартпристроїв IoT та з виділеним підключенням до VPN як клієнт або сервер. Сценарії, що дозволяє реалізувати розділ Guest Network Pro лежать за межами потреб пересічних користувачів та натякають на можливість напівпрофесійного використання бездротового маршрутизатора.
Керування комплексом захисту від кіберзагроз зосереджено в однойменному меню AiProtection, де користувачі можуть оцінити налаштування пристрою з точки зору інформаційної безпеки та покращити їх, скориставшись порадами, активувати блокування ресурсів зі шкідливим вмістом та двосторонній захист від мережевих вторгнень Two-Way IPS, а також ізолювати інфіковані пристрої в локальній мережі. Комплекс AiProtection розроблений у співробітництві з компанією Trend Micro, яка виступає постачальником бази даних сигнатур протягом всього життєвого циклу пристрою.
Функції батьківського контролю, що знаходяться на вкладці Parental Control, дозволяють встановити для окремих клієнтів обмеження на доступ до контенту певних категорій або заблокувати вихід в Інтернет за розкладом.
В розділі Adaptive QoS знаходяться монітор використання пропускної здатності кожним клієнтом, власне, керування функцією QoS для визначення пріоритету трафіку як в ручному, так і автоматичному режимі на базі вбудованих профілів, перегляд історії відвідання ресурсів та інструмент вимірювання швидкості Інтернет-підключення від Ookla.
Меню Traffic Analyzer дозволяє контролювати використання трафіку в розрізі клієнтів та протоколів і слідкувати за навантаженням на мережеві інтерфейси.
Не дивлячись на те, що RT-AX88U Pro формально не належить до продуктових лінійок ASUS ROG чи TUF Gaming, пристрій пропонує досить розвинуті ігрові можливості, які зосереджені в розділах Game та Open NAT. В першому користувачі можуть обрати клієнтів, для яких мережевий трафік ігрових додатків отримає вищий пріоритет, а також під'єднатися до GPN — «Ігрової приватної мережі» WTFPass, що забезпечує оптимальну маршрутизацію до ігрових серверів. А другий розділ — Open NAT — дозволяє в «один клік» налаштувати port forwarding для більшості популярних онлайн-проєктів.
Численні можливості по роботі з периферією містяться на вкладці USB Application, де серед іншого задається робота мультимедійних та файлових серверів, налаштовується підключення до інтернету через мережі стільникових операторів за допомогою 3G/4G модему або Android-смартфону, а в beta-версії прошивки додалася можливість використання для цього iPhone.
Крім того, користувачі можуть надати спільний доступ до принтера, сконфігурувати сервіс резервного копіювання Time Machine для комп’ютерів Apple, а завдяки AiCloud 2.0 — забезпечити доступність інформації, що зберігається на змінних носіях, підключених до порту USB, і дискових накопичувачах клієнтів локальної мережі з Інтернет та налаштувати резервування даних в хмарному сховищі ASUS Webstorage.
Розділ Wireless служить для управління підсистемою бездротових мереж. Саме тут задаються режим роботи, ширина смуги та номер каналу, параметри безпеки та багато іншого. Крім того, в розділі Wireless налаштовується функція WPS, режим медіамосту WDS, фільтрування клієнтів за MAC-адресами та підключення до зовнішнього RADIUS-сервера. Підменю Advanced пропонує численні додаткові налаштування на кшталт розкладу роботи й регулювання вихідної потужності радіомодуля, активації Beamforming, режиму MU-MIMO тощо.
Вкладка LAN відповідає за конфігурацію локальної мережі й наряду зі звичними можливостями, як-то налаштування адресації та сервера DHCP, управління статичними маршрутами, параметрами IPTV та агрегацією портів в режимі IEEE 802.3ad beta-версія прошивки ASUS RT-AX88U Pro пропонує повноцінну підтримку VLAN. Завдяки їй користувачі можуть вказати для кожного порту LAN режим Access або Trunk, а також створити для VLAN окрему бездротову мережу, вказавши для неї власне ім’я, частоту, параметри безпеки та навіть окремий діапазон IP-адрес. Для створеного VLAN можна дозволити доступ в Інтернет, встановити обмеження швидкості та налаштувати під'єднання до VPN.
Конфігурація підключення до мережі Інтернет знаходиться в меню WAN. Тут окрім базових параметрів задається режим Dual WAN для резервування каналу або збільшення пропускної здатності, налаштовуються функції Port Triggering та Port Forwarding, а також надається можливість створити «демілітаризовану» зону DMZ, під'єднатися до сервісу динамічних доменних імен DDNS і відключити NAT для певних типів трафіку.
Бездротовий маршрутизатор підтримує інтеграцію в екосистему «розумного будинку» Amazon Alexa та перспективну мережеву адресацію IPv6.
Можливості RT-AX88U Pro по роботі з віртуальними приватними мережами містяться в розділі VPN. В ролі сервера бездротовий маршрутизатор може працювати з протоколами PPTP, IPSec, OpenVPN та WireGuard. Як клієнт VPN Fusion дозволяє створити для пристроїв в локальній мережі індивідуальні профілі підключення до шлюзів VPN з підтримкою PPTP, L2TP, OpenVPN та WireGuard, а прошивка beta-версії ще й додає можливість роботи з сервісом Surfshark. Крім того, завдяки функції Instant Guard користувачі мають змогу захистити свої мобільні пристрої в публічних мережах шляхом побудови шифрованого тунелю до бездротового маршрутизатора, що дозволяє убезпечитися від мережевих загроз.
Окрім комплексу кіберзахисту AiProtection Pro бездротовий маршрутизатор оснащений «класичним» Firewall з підтримкою захисту від DDoS-атак та фільтруванням трафіку по URL, ключовим словам і мережевим протоколам.
Вкладка Administration відповідає за вибір режиму роботи пристрою та налаштування облікового запису адміністратора і віддаленого доступу, підключення до сервісу точного часу, оновлення прошивки, а також скидання параметрів і збереження резервної копії конфігурації з можливістю відновлення.
Врешті-решт, меню Logs надає доступ до різноманітних системних журналів, а розділ Network Tools містить утиліти для діагностики мережевого з’єднання, керування функцією Wake-on-LAN і технологією Smart Connect. Остання дозволяє створити єдину точку доступу у двох діапазонах.
На додачу до графічного інтерфейсу ASUSWRT для управління RT-AX88U Pro можна застосовувати мобільний додаток ASUS Router для платформ Android та iOS. З його допомогою на вкладці Home користувачі можуть слідкувати за використанням трафіку в режимі реального часу, контролювати підключенням клієнтів і керувати бездротовими мережами, а також відстежувати навантаження на однокристальну систему та оперативну пам’ять.
Крім того, в розділі Home налаштовується робота AiMesh, активується режим Mobile Game та завдається профіль Adaptive QoS.
В меню Devices відображається перелік всіх пристроїв локальної мережі. Для самого маршрутизатора можна переглянути параметри WAN-підключення, статус використання фізичних портів, версію прошивки та вимкнути світлодіодну індикацію. А для клієнтів надається можливість переглянути параметри підключення, обмежити швидкість доступу, заблокувати доступ в Інтернет чи активувати режим безпечного перегляду Safe Browsing.
Вкладка Insights служить для управління віддаленим доступом та комплексом мережевого захисту AiProtection, розділ Family пропонує налаштування функцією «батьківського контролю» і, нарешті, меню Settings надає можливість керування більшістю з параметрів ASUS RT-AX88U Pro.