Результати тестування
Можливість ASUS RT-AXE7800 працювати зі стандартом Wi-Fi 6E змусила переглянути склад тестового обладнання, в результаті чого на роль бездротового клієнта було обрано ASUS ROG Flow Z13 — ігровий ноутбук «2-в-1» з підтримкою зовнішньої відеокарти ROG XG Mobile.
Цей незвичний продукт, що виконаний в формфакторі планшетного ПК зі знімною клавіатурою та 13,4-дюймовим сенсорним дисплеєм з роздільною здатністю 1920x1200 та частотою оновлення 120 Гц, оснащений потужним центральним процесором Intel Core i9-12900H (14 ядер/20 потоків), дискретною графікою GeForce RTX 3050 Ti, 32 ГБ оперативної пам'яті LPDDR5-5200 і NVMe-накопичувачем об’ємом 1024 ГБ. Але вибір ROG Flow Z13 був зумовлений наявністю в нього бездротового модуля Intel AX211, що здатний працювати зі стандартом Wi-Fi 6E в діапазоні 6 ГГц. Функції сервера традиційно виконував мініатюрний персональний комп’ютер ASUS MiniPC PN50 на базі CPU AMD Ryzen 3 4300U, укомплектований 8 ГБ ОЗУ DDR4-3200, гігабітним мережевим інтерфейсом Realtek і адаптером бездротових мереж Intel AX210 з підтримкою Wi-Fi 6E. В окремих тестах також використовувався ігровий ноутбук HP Pavilion Gaming 15, оснащений процесором AMD Ryzen 5 5600H та 32 ГБ ОЗП стандарту DDR4-3200. Всі три персональних комп’ютери працювали під керуванням ОС Microsoft Windows 11 22H2 з усіма встановленим оновленнями та найсвіжішими версіями драйверів, а бездротовий маршрутизатор тестувався з прошивкою 3.0.0.4.388.22068 від 19.12.2022. Для оцінки швидкості передачі даних була використана утиліта Iperf3, яка широко застосовується для вимірювання пропускної здатності мережевих підключень.
Відкриває сьогоднішнє тестування оцінка пропускної здатності бездротових мереж в умовах прямої видимості клієнта та точки доступу при відстані близька 5 метрів. Щоб розкрити потенціал Wi-Fi 6 та Wi-Fi 6E за відсутністю ПК з інтерфейсом 2.5G Ethernet довелося розгорнути й під’єднати до портів WAN/LAN1 та LAN2 два «сервери» та запускати дві копії програми Iperf3 одночасно.
Отримані результати свідчать, що помітної переваги Wi-Fi 6Е відносно Wi-Fi 6 не надає, ба більше, в діапазоні 6 ГГц бездротова мережа працює в середньому на 7% повільніше, ніж на частоті 5 ГГц, де при багатопотоковій передачі даних досягаються показники 1268–1406 Мбіт/с. При цьому пропускна здатність для Wi-Fi 5 менша на 35% та 30% відносно Wi-Fi 6 та Wi-Fi 6E відповідно, а на частоті 2,4 ГГц через велику кількість завад абсолютні значення швидкості не надто вражають, хоча для Wi-Fi 6 можна розраховувати на 300 Мбіт/с, тоді Wi-Fi 4 поступається більш прогресивному стандарту приблизно на 30%.
При збільшенні відстані між клієнтом і бездротовим маршрутизаторам до 10 метрів і виникненні на шляху розповсюдження радіохвиль капітальної стіни швидкість передачі даних очікувано зменшується, і найменше — всього на 12% страждає режим 802.11n в діапазоні 2,4 ГГц, тоді як для 802.11ac спостерігається падіння пропускної здатності до двох, а в окремих сценаріях навіть трьох разів. Щодо стандарту IEEE 802.11ax, то ефективність роботи залежить від робочої частоти, але в середньому зменшення швидкодії складає від двох разів і більше. Втім, не треба забувати, що результати залежать в тому числі і від клієнтського обладнання і для інших пристроїв співвідношення може бути іншим.
При обміні даними між двома бездротовими клієнтами через маршрутизатор гірше за все виглядають результати однопотокової передачі даних для Wi-Fi 6 — близько 50 Мбіт/с, тоді як при збільшенні кількості інформаційних потоків до восьми, середня пропускна здатність становить від 166 Мбіт/с для діапазону 6 ГГц до 253 Мбіт/с на частоті 5 ГГц. В цій дисципліні Wi-Fi 4 — явний аутсайдер, хоча навіть з його допомогою можна отримати швидкості дротового Fast Ethernet, а використання стандарту Wi-Fi 5 виглядає ще виправдано завдяки середній швидкодії на рівні 200 Мбіт/с.
Вбудований в ASUS RT-AXE7800 сервер VPN з використанням стандарту PPTP з шифруванням MPPE-128 дозволяє розраховувати в середньому на 92 Мбіт/с. При роботі з протоколом IPSec спостерігається швидкодія до 845 Мбіт/с, причому, маршрутизатор чудово справляється з одночасною передачею восьми інформаційних потоків з мінімальним падінням продуктивності. Чого не скажеш про OpenVPN, який працює не більше ніж з двома сесіями передачі даних та й робить це не надто ефективно, швидкість сягає лише 60 Мбіт/с. Тож на його фоні справжнім чемпіоном виглядає новітній стандарт WireGuard, який чудово масштабується при багатопотоковому навантаженні і забезпечує в залежності від режиму швидкість від 285 до 420 Мбіт/с.
Щодо роботи в якості мережевого накопичувача, то в парі з SSD HyperX Savage Exo 480GB с інтерфейсом USB 3.2 Gen 2, відформатованим у файлову систему HFS, роутер демонструє швидкодію 62–73 МБ/с із клієнтом, під’єднаним у порт LAN, а при використанні бездротового підключення Wi-Fi 6 можна розраховувати від 31–38 МБ/с до 21–46 МБ/с в залежності від частотного діапазону.
Висновки
Перед тим, як складати оцінку ASUS RT-AXE7800 варто оцінити переваги, які надало впровадження Wi-Fi 6E. В першу чергу, оновлений стандарт сам по собі не забезпечує збільшення пропускної здатності, як, наприклад, відбулося при переході від IEEE 802.11ac до IEEE 802.11ax. І в цьому немає нічого дивного, адже змінилася лише робоча частота, але сам протокол бездротової передачі даних залишився без змін. Отже, переваги Wi-Fi 6E будуть помітні, в першу чергу, в корпоративному середовищі, де є необхідність забезпечити одночасне функціонування великої кількості бездротових мереж, а домашні користувачі позбавляться побічних ефектів від роботи функції DFS на окремих каналах діапазону 5 ГГц, які проявляються в збільшенні часу встановлення з’єднання та раптовим зникненням Wi-Fi на час налаштування на вільну від завад частоту. А, отже, не доведеться переривати відеоконференцію, потоковий перегляд улюбленого фільму або онлайн-битву.
Що ж до самого RT-AXE7800, то продукт вирізняється сміливим дизайном, видатним класом швидкості АХ7800 і відмінним набором характеристик, серед яких варто зазначити здатність одночасно працювати в трьох частотних діапазонах 2,4 ГГц, 5 ГГц та 6 ГГц, наявність гібридного порту WAN/LAN 2.5G Ethernet, багаті можливості по роботі з периферією з інтерфейсом USB і серйозний арсенал засобів кіберзахисту, в який входить комплекс мережевого захисту AiProtection Pro, функції Safe Browsing та Instant Guard. Окремої згадки заслуговує прошивка ASUSWRT, користувацький інтерфейс якої зазнав оновлення, що зробили його ще більш зручним та інформативним. Також, неможливо не відмітити підтримку бездротовим маршрутизатором нового VPN-протоколу WireGuard, який забезпечує відмінний рівень захисту і високу швидкодію. І, нарешті, слід зазначити хороші показники швидкодії майже у всіх дисциплінах, хоча, звісно, від флагманських пристроїв на кшталт ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition цей пристрій дещо відстає. Зате, ASUS RT-AXE7800 може похизуватися помірним енергоспоживанням і здатністю працювати від джерела постійного струму з напругою 12 В без додаткового обладнання, що може стати в пригоді при організації автономного живлення. З огляду на перелічене вище вартість ASUS RT-AXE7800 в 11000 грн або приблизно $300 виглядає цілком виправданою як за продукт з підтримкою перспективного стандарту Wi-Fi 6E та багатим набором додаткових можливостей.