Прошивка та комплектне ПЗ
Традиційно для бездротових маршрутизаторів ASUS як прошивку TUF-AX3000 V2 використовує ASUSWRT на базі операційної системи Linux. Організація і наповнення нагадують про інші моделі виробника, тоді як графічний інтерфейс отримав унікальну палітру кольорів за мотивами серії TUF Gaming. Після першого включення користувачів зустрічає майстер налаштування Quick Internet Setup, за допомогою якого можна швидко підготувати пристрій до роботи.
Головний екран меню керування зветься Network Map, тут відображається схема мережі, а в правій частині знаходяться інформаційні панелі, на яких зібрані статуси бездротових мереж, використання ресурсів SoC, RAM та фізичних портів, підключення WAN, USB-накопичувача і перелік клієнтів локальної мережі.
Розділ AiMesh відповідає за налаштування технології, яка дозволяє об’єднати декілька сумісних бездротових маршрутизаторів в єдину мережу для розширення покриття. Згідно з інформацією від вендора підтримку AiMesh мають майже всі сучасні роутери ASUS.
Завдяки функції Guest Network користувачі можуть створити до шести гостьових мереж Wi-Fi — по три в кожному з діапазонів 2,4 ГГц та 5 ГГц.
Розділ AiProtection містить органи керування однойменною технологією кіберзахисту, в розробці якої брали участь фахівці компанії Trend Micro. AiProtection дозволяє оцінити налаштування маршрутизатора з точку зору інформаційної безпеки і надати поради з її покращення, блокувати доступ до ресурсів зі шкідливим контентом, захищати клієнтів від зовнішніх атак, а також ізолювати інфіковані пристрої локальної мережі. Для своєї роботи AiProtection використовує базу даних сигнатур, які автоматично оновлюються протягом всього життєвого циклу продукту.
ASUS TUF Gaming AX3000 V2 пропонує потужні інструменти з батьківського контролю, які містяться в підменю Parental Control. Саме тут задаються обмеження доступу клієнтів до певних категорій контенту або повністю блокується доступ в Інтернет за розкладом.
Ігрові можливості бездротового маршрутизатора зосереджені на вкладці Game Boost. Завдяки Gear Acceleration можна підвищити пріоритет мережевих пакетів від будь-якого клієнта, Mobile Gaming Mode, що вимагає встановлення додатка ASUS Router, забезпечує прискорення ігрового трафіку від мобільних пристроїв. І, нарешті, Open NAT дозволяє швидко налаштувати маршрутизацію для більшості популярних онлайн-проєктів.
Розділ Adaptive QoS відповідає за контроль пропускної здатності для кожного з клієнтів, дозволяє управляти функцією QoS, яка служить для встановлення пріоритету трафіку, і переглядати історію відвідання web-сайтів, а також вимірювати швидкість підключення до мережі Інтернет.
Контроль використання трафіку в розрізі клієнтів та застосунків покладений на підменю Traffic Analyzer, де також відображається утилізація фізичних мережевих інтерфейсів.
Для роботи з різноманітною периферією слугує вкладка USB Application, де налаштовується робота мультимедійних і файлових серверів, мережевого драйвера для принтерів, а також використання модемів і смартфонів для доступу в Інтернет.
Власники комп’ютерів Apple на базі MacOS можуть скористатися сервісом резервного копіювання Time Machine, а функція AiCloud 2.0 дозволяє організувати доступ до файлів, що зберігаються на змінних носіях або клієнтах локальної мережі з Інтернет та запровадити резервне копіювання даних до хмарного сервісу ASUS Webstorage.
В розділі Wireless зібрані різноманітні налаштування модулів Wi-Fi, функції WPS (Wireless Protected Setup), режиму роботи медіамосту, фільтрації клієнтів за МАС-адресами, підключення до зовнішнього RADIUS-сервера і багато іншого.
Вкладка LAN як слідує з назви відповідає за конфігурацію локальної мережі, в тому числі сервера DHCP, статичних маршрутів, специфічних параметрів IPTV та керування вбудованим комутатором, який дозволяє включити на портах LAN1 та LAN2 режим Link Aggregation для об’єднання їх пропускної здатності.
Налаштування підключення до мережі Інтернет відбувається в підменю WAN. Окрім базових можливостей користувачі можуть обрати для підвищення безпеки альтернативний DNS-сервер, скористатися режимом Dual WAN для резервування підключення або збільшення пропускної здатності, сконфігурувати Port triggering і Port Forwarding. Також, ASUS TUF-AX3000 V2 дозволяє створити «демілітаризовану зону», скористатися сервісом Dynamic DNS, котрий в деяких випадках може замінити «білу» статичну IP-адресу, і налаштувати виключення для роботи NAT.
Можливості інтеграції в екосистему розумного будинку Amazon Alexa і виконання різноманітних сценаріїв IFTTT зосереджені в розділі Alexa&IFTTT, а призначення вкладки IPv6 — налаштування протоколу перспективної мережевої адресації для з’єднання з провайдером Інтернет.
Бездротовий маршрутизатор дозволяє працювати в якості VPN-серверу з протоколами PPTP, OpenVPN та IPSec, а завдяки функції VPN Fusion можна налаштувати підключення до зовнішніх серверів VPN стандартів PPTP, L2TP та OpenVPN для окремих клієнтів локальної мережі. Крім того, для захисту передачі даних від мобільних пристроїв в публічних мережах служить технологія Instant Guard, яка будує шифрований IPSec-тунель до маршрутизатора, тим самим унеможливлюючи перехоплення інформації та атаки типу «man-in-the-middle».
На додачу до комплексу кіберзахисту AiProtection ASUS TUF Gaming AX3000 V2 також оснащений традиційним Firewall, який забезпечує захист від атак DDoS і фільтрацію трафіку по URL, ключовим словам і мережевим протоколам.
Розділ Administration дозволяє обирати режим роботи пристрою, задавати різноманітні адміністративні параметри, оновлювати керівне ПЗ, а також скидати налаштування до заводських, попередньо створивши їх резервну копію із можливістю відновлення.
Врешті-решт, на вкладці Logs надається доступ до системних журналів подій, а Network Tools пропонує набір утиліт для діагностики мережі, управління режимом Wake on LAN і конфігурацію функції Smart Connect. Остання дозволяє налаштувати єдину точку доступу Wi-Fi, що функціонує у двох діапазонах 2,4 ГГц та 5 ГГц одночасно, а вибір частоти та стандарту відбувається з боку клієнтів за параметрами приймання сигналу.
Окрім web-інтерфейсу ASUSWRT для керування TUF-AX3000 v2 можна скористатися мобільним додаток ASUS Router для платформ Android та iOS. В «домашньому» розділі користувачі можуть контролювати трафік в режимі реального часу, переглядати перелік клієнтів і налаштування бездротових мереж, а також слідкувати за навантаженням на SoC та ОЗП. Тут же доступне управління технологією AiMesh, вибір профілю QoS та активація ігрового режиму Mobile Game Mode.
На вкладці Devices виводяться параметри бездротового маршрутизатора і клієнтських пристроїв, включених в локальну мережу, причому, для кожного з клієнтів можна обмежити пропускну здатність або повністю заборонити вихід в Інтернет.
Розділ Insights пропонує корисні поради щодо оптимізації налаштувань, меню Family служить для управління функцій батьківського контролю, і, нарешті, Settings дозволяє керувати багатьма специфічними налаштуваннями пристрою.