Прошивка
Бездротовий маршрутизатор TUF Gaming AX4200 функціонує під керуванням прошивки ASUSWRT на базі ядра Linux. Графічний інтерфейс користувача добре знайомий з огляду TUF Gaming AX3000 V2, але за пів року, що минули з того моменту, програмне забезпечення ASUSWRT оновилося до версії 4.0 та отримало ряд покращень, покликаних підвищити рівень безпеки та зручність користування. Без змін залишився режим швидкого налаштування Quick Internet Setup, який автоматично запускається після першого вмикання пристрою і дозволяє сконфігурувати під’єднання до мережі Інтернет, встановити параметри безпеки Wi-Fi та облікового запису адміністратора.
Головний екран має назву Network Map, він демонструє карту локальної мережі зі статусом основних підсистем, в тому числі стан і параметри під’єднання до інтернету, налаштування Wi-Fi, завантаження на SoC та RAM, а також використання мережевих портів. Крім того, Network Map дозволяє вивести перелік клієнтів LAN і керувати пристроями з інтерфейсом USB.
Розділ AiMesh відповідає за налаштування однойменної технології, яка дозволяє об’єднати більшість із сучасних маршрутизаторів ASUS в єдину мережу, що забезпечує надійне Wi-Fi покриття на великій площі та дозволяє клієнтам переміщатися без розриву з’єднання. Слід зазначити, що TUF Gaming AX4200 може грати роль як головного, так і підлеглого вузла AiMesh.
В меню Guest Network користувачам доступне створення шести гостьових бездротових мереж — по три в кожному з діапазонів 2,4 ГГц та 5 ГГц і встановлення для клієнтів правила користування цими мережами.
Управління комплексом кіберзахисту AiProtection зосереджено в однойменному розділі, де користувачі можуть оцінити налаштування бездротового маршрутизатора з точки зору інформаційної безпеки та виконати рекомендації щодо її покращення, активувати двосторонній захист від мережевих загроз Two-way IPS, обмежити доступ до сайтів зі шкідливим вмістом та ізолювати інфіковані пристрої в локальній мережі.
Окрім того, прошивка пропонує розвинути функції «батьківського контролю», які дозволяють заблокувати контент за категоріями або встановити розклад доступу в Інтернет для окремих клієнтів.
Ігрові можливості ASUS TUF Gaming AX4200 представлені функцією Game Boost, за допомогою якої можна підвищити пріоритет трафіку онлайн-ігор, та технологією Open NAT, що призначена для швидкого налаштувати мережі для доступу до ігрових серверів більшості з популярних онлайн-проєктів.
Управління пріоритетами трафіку знаходиться в меню Adaptive QoS, де окрім, власне, керування Quality of Service в автоматичному та ручному режимах пропонується моніторинг використання трафіку для кожного клієнта в режимі реального часу, відображається історія відвідання web-ресурсів та надається можливість вимірювання швидкості з’єднання з Інтернет на базі сервісу Speedtest від Ookla.
Вкладка Traffic Analyzer містить інструменти для аналізу споживання трафіку за типами сервісу в розрізі додатків та клієнтів локальної мережі й контролю за навантаженням на мережеві інтерфейси.
З функціонування різноманітної периферії відповідає розділ USB Application, де задається конфігурація мультимедійних і файлових серверів SMB та FTP, налаштовується мережевий принтер та встановлюються параметри 3G/4G-модема або Android-смартфона для підключення до WAN. За допомогою функцію AiDisk 2.0 користувачі можуть забезпечити із мережі Інтернет доступ до файлів, які зберігаються на зовнішньому накопичувачі, що під’єднаний до бездротового маршрутизатора, або на жорстких дисках клієнтів локальної мережі з можливістю резервного копіювання в хмарне сховище ASUS Webstorage.
Меню Wireless служить для налаштування радіомодулів, саме тут встановлюється SSID, обирається стандарт, ширина смуги та номер каналу, а також параметри бездротової безпеки. Крім того, меню Wireless керує функцією швидкого під’єднання бездротових клієнтів WPS, режимом роботи медіамосту WDS, фільтруванням клієнтських МАС-адрес і під’єднанням до RADIUS-сервера, тоді як в підменю Professional користувачі можуть налаштувати такі специфічні опції як Beamforming, MU-MIMO, регулювати потужність передавача тощо.
Різноманітні параметри локальної мережі, такі як IP-адресація і конфігурація сервера DHCP, статичні маршрути, специфічні налаштування IPTV і агрегація портів IEEE 802.3ad — все це задається на вкладці LAN.
В розділі WAN зосереджені численні налаштування під’єднання до мережі Інтернет, в тому числі конфігурація захищеного протоколу DNS-over-TLS і параметри функції Dual WAN для резервування підключення на випадок втрати основного каналу або балансування навантаження. Також, в цьому розділі задається робота Port Triggering та Port Forwarding, налаштовується «демілітаризована зона» DMZ, під’єднання до сервісу динамічних доменних імен DDNS та NAT Passthrough, що деактивує трансляцію мережевих адрес для певних типів трафіку.
Бездротовий маршрутизатор може бути інтегрований в екосистему «розумного будинку» Amazon Alexa та підтримує новітній протокол адресації IPv6.
Можливості ASUS TUF Gaming AX4200 по роботі з віртуальними приватними мережами зосереджені в меню VPN. Вбудований сервер підтримує протоколи PPTP, OpenVPN, IPSec та новітній WireGuard, який відрізняється високою захищеністю й економним ставленням до системних ресурсів. Клієнтська частина здатна працювати зі стандартами PPTP, L2TP, OpenVPN та WireGuard, а VPN Fusion дозволяє створити до 16 з’єднань до різних серверів і гнучко налаштувати маршрутизацію трафіку від клієнтів LAN. Для захисту передачі інформацію від мобільних пристроїв у публічних мережах служить функція Instant Guard, яка будує шифрований тунель до бездротового маршрутизатора, що виступає довіреним вузлом, і тим самим убезпечує трафік від перехоплення та різноманітних атак.
На додачу до комплексу кіберзахисту AiProtection бездротовий маршрутизатор оснащений «класичним» SPI (Stateful Packet Inspection) Firewall, який забезпечує захист від DDoS-атак і фільтрацію по URL, ключовим словам та мережевим протоколам.
Меню Administration відповідає за адміністративні налаштування пристрою, в тому числі вибір режиму роботи, конфігурацію облікового запису адміністратора, параметри під’єднання до сервісу синхронізації точного часу NTP і віддаленого доступу тощо. Крім того, в меню знаходяться інструменти для оновлення прошивки та збереження конфігурації із можливістю відновлення з резервної копії.
Вкладка Log надає доступ до журналів системних подій, а розділ Network Tools містить утиліти для діагностики мережевого з’єднання та управління функцією Wake-on-LAN.
Для налаштування TUF Gaming AX4200 окрім web-інтерфейсу також можна використовувати мобільний додаток ASUS Router для платформ Android та iOS. В розділі Home застосунок дозволяє в режимі реального часу контролювати трафік, переглядати перелік клієнтів, керувати базовою конфігурацією бездротових мереж і слідкувати за навантаженням на SoC та RAM. Також, користувачі можуть налаштувати мережу AiMesh, обрати профіль QoS та активувати режим Mobile Gaming Mode для підвищення пріоритету ігрового трафіку.
Вкладка Devices служить для відображення статусу самого маршрутизатора та клієнтів локальної мережі. Для самого пристрою виводиться стан портів і бездротових мереж, параметри підключення WAN, версія прошивки та багато іншого, а для клієнтів користувачі можуть не тільки переглянути статус підключення, а й застосувати обмеження швидкості, заблокувати доступ в Інтернет та скористатися функцією Safe Browsing, яка відфільтровує запити до ресурсів з небажаним контентом.
Розділ Insight відповідає за управління комплексом кіберзахисту AiProtection та функції віддаленого захищеного доступу, а в меню Family задаються параметри «батьківського контролю». Врешті-решт, вкладка Settings надає доступ до численних налаштувань бездротового маршрутизатора.