Результати тестування

Оцінювання швидкодії ASUS TUF Gaming AX6000 проходило за стандартною методологією, тоді як тестовий стенд зазнав чергового покращення. Клієнтська частина залишилася без змін, її функції виконував ноутбук HP Pavilion Gaming 15, оснащений процесором AMD Ryzen 5 5600H, 32 ГБ ОЗУ стандарту DDR4-3200 та адаптером Intel AX200, сумісним з Wi-Fi 6, і мережевою картою ASUS USB-C2500 з підтримкою 2.5G Ethernet. Роль сервера дісталася міні-ПК на базі CPU AMD Ryzen 5 5600H з 16 ГБ ОЗУ DDR4-3200, укомплектованого Wi-Fi-адаптером MediaTek MT7922 з підтримкою IEEE 802.11ax та мережевою картою на чипсеті Realtek RTL8156B, що забезпечує роботу порту 2.5 Gigabit Ethernet. Обидва комп’ютери функціонували під керуванням операційних систем Microsoft Windows 11 Pro 22H2 з усіма актуальними на момент тестування оновленнями. Для вимірів пропускної здатності була застосована утиліта iperf3, яка широко використовується ІТ-професіоналами для перевірки якості каналів зв’язку. В тестах швидкодії компанію TUF Gaming AX6000, що працював під керуванням прошивки 3.0.0.4.388.31927 від 18.04.2023, склав бездротовий маршрутизатор ASUS RT-AX88U Pro, який, як вже було зазначено раніше, має однакову з новинкою конфігурацію портів розширення та ідентичний бездротовий клас АХ6000. Тим цікавіше буде порівняти два пристрої різних цінових діапазонів.

Із широким розповсюдженням бездротових маршрутизаторів з портами 2.5G WAN знову стало актуальним тестування швидкодії сервісу NAT, який широко використовується Інтернет-провайдерами для організації клієнтських підключень.

ASUS TUF Gaming AX6000

Судячи з результатів ASUS TUF-AX6000 здатен повністю утилізувати пропускну здатність порту WAN на швидкості 2.5 Gigabit Ethernet як при одно-, так і при багатопотоковому використанні, в тому числі в режимі дуплекса. В цьому є незаперечна заслуга платформа MediaTek Filogic 830, що забезпечує ефективне апаратне прискорення NAT. Безпосереднє порівняння результатів з RT-AX88U Pro не зовсім коректне, адже останній працював з клієнтом LAN, включеним в порт Gigabit Ethernet. Втім, як мінімум в одній дисципліні учасників можна оцінити об’єктивно — при тестуванні бездротового клієнта, підключеного до Wi-Fi 6, новинка виглядає значно краще при передачі даних в один потік, тоді як при одночасній роботі восьми інформаційних потоків спостерігається мінімальна перевага RT-AX88U Pro.

ASUS TUF Gaming AX6000ASUS TUF Gaming AX6000

В продовження теми ефективності роботи бездротових мереж слід зазначити, що на частоті 5 ГГц під час використання стандарту IEEE 802.11ax TUF Gaming AX6000 демонструє в середньому на 15% кращі результати, ніж його дорожчий побратим. При перемиканні в режим IEEE 802.11ac обидва пристрої демонструють майже однакові показники при багатопотоковій передачі, а при роботі з даними в один потік новинка виявляється швидша на 10%. Тестування в діапазоні 2,4 ГГц ускладнюється великою кількістю завад від сусідніх мереж, проте, це не стало проблемою для нашого роутера. Для Wi-Fi 6 його швидкодія в середньому краща на 15% від суперника, тоді як з перемиканням на технологію Wi-Fi 4 перевага скорочується до 8%.

ASUS TUF Gaming AX6000ASUS TUF Gaming AX6000

Попередні результати були отримані в умовах прямої видимості клієнта й точки доступу на віддалені 5 м, та коли відстань збільшилась вдвічі, а на шляху розповсюдження радіохвиль з’явилася капітальна стіна, обидва учасники втратили у швидкості, причому, у випадку з TUF Gaming AX6000 на частоті 5 ГГц падіння для Wi-Fi 5 та Wi-Fi 6 складає 29% і 32% відповідно, а для RT-AX88U Pro аналогічні показники становлять 14% і 22%. В діапазоні 2,4 ГГц ситуація дещо інша: при використанні стандарту Wi-Fi 4 для новинки спостерігається зменшення пропускної здатності на 30% проти 42% в конкурента, тоді як RT-AX88U Pro виявляється більш ефективнім під час роботи з Wi-Fi 6: його швидкодія знижується на 35% проти 39% для TUF Gaming AX6000.

ASUS TUF Gaming AX6000ASUS TUF Gaming AX6000

Зате, новинка повністю реабілітується в тестах пропускної здатності між двома клієнтами бездротових мереж. Ефективна робота MU-MIMO дозволяє роутеру на частоті 5 ГГц демонструвати на 20% кращі результати для Wi-Fi 6, а в діапазоні 2,4 ГГц перевага TUF Gaming AX6000 для IEEE 802.11ax сягає 43%.

ASUS TUF Gaming AX6000ASUS TUF Gaming AX6000

Обидва бездротових маршрутизатори оснащені чотириядерними SoC з тактовою частотою 2000 МГц, втім, ефективність роботи в ролі сервера VPN в них відрізняється. При використанні IPsec краще виглядає RT-AX88U Pro, його показники в середньому на 20% вище, тоді як застосування протоколу РРТР з шифруванням МРРE-128 виводить в лідери TUF-AX6000 із відривом у два і більше раз. Виключення становить аномально низька швидкість передача даних в напрямку до клієнта в локальній мережі, що можна пояснити особливостями поточної версії прошивки. Проте, для сучаснішого стандарту WireGuard спостерігається невеличке перевищення показників новинки, за виключенням двунаправленої багатопотокової передачі, де перевага становить більше ніж 30%, тоді як для OpenVPN виграш складає 13%, зате відсутні проблеми з одночасної передачі даних в більш ніж два потоки.

ASUS TUF Gaming AX6000

Наостанок поглянемо на ефективність використання TUF Gaming AX6000 в ролі мережевого накопичувача при підключенні до порту USB 3.2 Gen1 швидкісного зовнішнього SSD місткістю 480 ГБ. В режимі FTP-сервера, результати швидкості зчитування складають 284 МБ/с та 128 МБ/с для клієнтів з дротовим і бездротовим підключенням відповідно, що зіставне з показниками RT-AX88U Pro, тоді як в операціях запису продуктивність становить близько 50 МБ/с і мало залежить від типу підключення. В той самий час для клієнтів, під’єднанних до порту 2.5G LAN, RT-AX88U Pro демонструє втричі більший результат. Щодо швидкості роботи сервера SMB, то показники зчитування цілком задовільні — від 40 МБ/с до 123 МБ/с в залежності від технології доступу через локальну мережу, але швидкість запису на рівні 17 МБ/с неприпустимо мала.

Висновки

На початку сьогоднішнього огляду була висунута гіпотеза, що ASUS TUF Gaming AX6000 можна розглядати як доступна альтернатива дорожчому RT-AX88U Pro, тож спробуємо розібратися в цьому питанні по пунктах. Отже, перший пункт — «залізо» і тут спостерігається приблизний паритет. Обидва пристрої побудовані на базі потужних чотириядерних SoC із сучасними радіомодулями, що відповідають стандарту Wi-Fi 6 Release 2 і забезпечують однаковий клас швидкості АХ6000, та оснащені двома портами 2.5 Gigabit Ethernet і чотирма 10/100/1000 BaseT. Єдина перевага RT-AX88U Pro полягає в наявності 1024 МБ ОЗП проти 512 МБ в моделі TUF, але навряд це буде помітно при домашньому використанні. Тут також слід зазначити приблизно однакову ефективність систем охолодження, яка в обох бездротових маршрутизаторів хоч і справляється зі своїми задачами, але робить це без значного запасу ефективності. Щодо другого пункту — ПЗ, то обидва пристрої оснащені прошивками ASUSWRT, які пропонують безліч можливостей для налаштування, декілька цікавих ігрових функцій і демонструють стабільну поведінку. Втім, програмне забезпечення RT-AX88U Pro підтримує VLAN і розширенні можливості використання гостьових мереж Wi-Fi, що може стати в пригоді при напівпрофесійному використанні бездротового маршрутизатора.

І, врешті-решт, третій, мабуть, головний пункт — швидкодія, який заслуговує більш ретельного розгляду. ASUS TUF Gaming AX6000 демонструє ефективнішу роботу Wi-Fi в умовах прямої видимості і помітно кращі результати при передачі даних між двома клієнтами бездротових мереж. Також слід зазначити його відмінні показники при роботі в ролі VPN-сервера, особливо з використанням WireGuard, і це справжній комплімент з огляду на те, що суперник оснащений SoC, яка використовується у флагманських моделях ASUS. Водночас RT-AX88U Pro дещо ефективніше працює в складних умовах розповсюдження радіосигналів і здатен забезпечити набагато кращу швидкодію в операціях запису при використанні як мережевий накопичувач. Таким чином, ASUS TUF Gaming AX6000 з рекомендованою роздрібною вартістю 7999 грн цілком здатен замінити ASUS RT-AX88U Pro, який коштує 11999 грн, в більшості сценаріїв домашнього використання за виключенням випадків, коли необхідно забезпечити покриття Wi-Fi на більшій площі чи в складних умовах, є критична потреба в роботі з великими об’ємами даних в режимі NAS або користувач однозначно планує скористатися можливостями RT-AX88U Pro по роботі з VLAN і гостьовими мережами. В перелічених випадках переплата 4000 грн буде виглядати доцільною, а для решти задач підійде TUF Gaming AX6000.