Прошивка та комплектне ПЗ
В якості управляючого програмного забезпечення в ZenWiFi AX Hybrid XP4 використовується ASUSWRT на базі ядра Linux. Користувацький інтерфейс і функціональні можливості прошивки не відрізняються від більшості бездротових маршрутизаторів ASUS. Веб-інтерфейс знаходиться за посиланням http://router.asus.com, після першого увімкнення пристрою автоматично запускається майстер швидкого налаштування Quick Internet Setup, де задаються параметри підключення до провайдера Інтернет, безпеки бездротових мереж і облікового запису адміністратора. Додатково Quick Internet Setup дозволяє додати вузол AiMesh, для цього достатньо розмістити пристрої на відстані не більше 3 метрів і залишити їх включеними для завершення конфігурування.
Після виконання швидкого налаштування користувачі потрапляють на вкладку Network Map, де схематично зображена мережа та надається можливість контролювати стан окремих підсистем. Поміж іншим, тут виводиться статус підключення WAN і параметри мереж Wi-Fi, поточне навантаження на центральний процесор і ОЗП, відображається перелік клієнтів локальної мережі й задаються налаштування накопичувача, підключеного до порту USB 3.2, а для мережі AiMesh наводиться список вузлів.
Розділ AiMesh відповідає за керування однойменною технологією, тут можна додати новий вузол, переглянути клієнтів та стан з’єднання маршрутизаторів, а також виконати конфігурацію підпорядкованих пристроїв, зокрема обрати переважний тип підключення між вузлами, вибірково деактивувати передавачі Wi-Fi та налаштування додаткові функції USB.
Підменю Guest Network служить для налаштування гостьових мереж, а на вкладці AiProtection зібране керування комплексом мережевого кіберзахисту AiProtection. Останній дозволяє виконати аналіз конфігурації бездротового маршрутизатора з точки зору інформаційної безпеки, а також пропонує обмеження доступу до ресурсів зі шкідливим контентом, двосторонній захист від мережевих вторгнень і блокування інфікованих клієнтів в локальній мережі. AiProtection створений в партнерстві з компанією Trend Micro, яка також виступає постачальником оновлень бази даних сигнатур протягом всього життєвого циклу продукту.
ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) пропонує потужні інструменти «батьківського контролю», які зосереджені в розділі Parental Control. Саме тут користувачі можуть задати обмеження доступу клієнтів локальної мережі до певних категорій контенту, а також заблокувати доступ в Інтернет за розкладом.
В меню Adaptive QoS знаходяться функції контролю пропускної здатності, управління пріоритетами трафіку, перегляд історії відвідування Інтернет-ресурсів та статус використання мережевих інтерфейсів.
Керуюче ПЗ ZenWiFi AX Hybrid XP4 надає різноманітні можливості по роботі з периферією, що підключається до порту USB. Зокрема, надається можливість налаштувати мережевий принтер, відкрити доступ з Інтернет до файлів, що зберігаються на зовнішньому носії, а також створити мультимедійний та файлові сервери для клієнтів локальної мережі.
Користувачі можуть використати USB-модем або смартфон на Android для підключення до Інтернету та організувати сервіс резервного копіювання Time Machine для пристроїв Apple. Врешті-решт, AiCloud 2.0 за допомогою однойменного мобільного додатку дозволяє надати доступ до файлів, що зберігаються на USB-носіях та клієнтах локальної мережі із Інтернет зі створенням локальної копії в хмарному сховищі ASUS Webstorage.
Численні налаштування підсистеми Wi-Fi містяться на вкладці Wireless. Окрім керування режимом роботи, вибором каналу і опцій безпеки тут можна задавати параметри функції WPS і бездротового підключення WDS, фільтрацію клієнтів за МАС-адресами та з’єднання з сервером RADIUS, а також багато інших специфічних налаштувань.
Для управління локальною мережею призначений розділ LAN, де разом з IP-адресацією налаштовується сервер DHCP, задаються статичні маршрути та параметри IPTV.
Підменю WAN служить для конфігурації підключення до мережі Інтернет і режиму Dual WAN для резервування зовнішнього каналу доступу, налаштування Port Triggering та Port Forwarding, а також створення «демілітаризованої зони» і підключення до сервісу Dynamic DNS, який може стати в нагоді за відсутності «білої» IP-адреси.
За інтеграцію в системи «розумного будинку» відповідає підменю Alexa&IFTTT, де користувачі можуть створити сценарії автоматизації для екосистеми Amazon Alexa та сервісу IFTTT.
Бездротовий маршрутизатор підтримує перспективну адресацію IPv6, а також може виступати в ролі сервера VPN PPTP, IPSec та OpenVPN. У підключенні до зовнішніх серверів віртуальних приватних мереж допомагає функція Multiple VPN Connection, яка дозволяє встановлювати з’єднання за протоколами PPTP, L2TP та OpenVPN, а також задавати правила маршрутизації для окремих клієнтів локальної мережі. Також, ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) підтримує технологію Instant Guard для побудови шифрованого тунелю IPSec в бік мобільних пристроїв для захисту останніх від кіберзагроз у публічних мережах.
На додачу до AiProtection є класичний міжмережевий екран із захистом від атак DDoS та фільтрацією трафіку по ключовим словам, URL і типам сервісу.
В меню Administration задається режим роботи пристрою, налаштовується обліковий запис адміністратора, підключення до сервера точного часу і параметри віддаленого доступу, а також надається можливість оновлення прошивки і резервування налаштувань. Вкладка System Log забезпечує доступ до журналів системних подій, в той час, як розділ Network Tools містить утиліти для діагностики мережевого з’єднання і конфігурації правил Smart Connect, що дозволяють створити єдину Wi-Fi-точку доступу у двох частотних діапазонах.
Окрім веб-інтерфейсу ASUSWRT для налаштувань ZenWiFi AX Hybrid XP4 користувачам пропонується мобільний додаток ASUS Router для платформ Android та iOS. Одною з переваг пристроїв сімейства ZenWiFi є можливість підключення мобільних пристроїв по Bluetooth для початкової конфігурації маршрутизатора. В «домашньому» розділі застосунку виводяться споживання трафіку в режимі реального часу, перелік підключених клієнтів, налаштування бездротових мереж і показники навантаження на центральний процесор та оперативну пам’ять.
Додатково в розділі Home відображається топологія AiMesh-мережі й надається можливість базового налаштування головного і підлеглих вузлів, а також вибору режиму Adaptive QoS, який визначає пріоритет трафіку згідно до заздалегідь налаштованих профілів.
Вкладка Devices відповідає за виведення на екран переліку клієнтів локальної мережі, для яких можна переглянути поточну інформацію про підключення, заблокувати доступ і Інтернет та обмежити пропускну здатність з’єднання.
В меню Insight можна знайти поради щодо підвищення безпеки налаштувань пристрою і статус роботи технології кіберзахисту AiProtection, тоді як розділ Family служить для управління функцією «батьківського контролю». І, нарешті, вкладка Settings містить велику кількість налаштувань всіх основних підсистем бездротового маршрутизатора.