Комплектне ПЗ та прошивка
Зазвичай ми розглядаємо меню налаштування бездротових маршрутизаторів, а потім переходимо до комплектного ПЗ, але концепція серії ZenWiFi така, що основним способом взаємодії з користувачем є мобільний додаток ASUS Router App для iOS та Android. З його допомогою зручно виконувати початкову конфігурацію пристрою, причому, оскільки з'єднання відбувається за протоколом Bluetooth, навіть не потрібне налаштування мережі Wi-Fi. Після налаштування підключення до Інтернет-провайдера, встановлення параметрів безпеки бездротових мереж та облікового запису адміністратора маршрутизатор повністю готовий до роботи, а більшість додаткових налаштувань також виконуються за допомогою програми. Наприклад, в ASUS Router App можна контролювати утилізацію мережевих інтерфейсів, переглядати перелік підключених пристроїв та задавати параметри Wi-Fi, відстежувати завантаження SoC та оперативної пам'яті, а також керувати пріоритетами трафіку за допомогою функції Adaptive QoS.
У програмі відображається топологія мережі AiMesh, звідки можна перейти до налаштувань кожного з вузлів.
На вкладці Devices наводиться перелік підключених пристроїв. Для клієнтів можна заблокувати доступ до Інтернету, зафіксувати IP-адресу в локальній мережі, вибрати профіль QoS, а також запустити оптимізацію підключення до мережі, яка полягає в перемиканні на найближчий вузол AiMesh.
У розділі Insights наведено рекомендації щодо оптимального налаштування бездротового маршрутизатора, а підменю Family служить для керування функцією батьківського контролю. Крім стандартних можливостей блокування доступу в Інтернет за розкладом ASUS ZenWiFi XD6 дозволяє захистити користувачів від споживання контенту певних небажаних категорій.
І, нарешті, у розділі Settings знаходиться керування всіма основними підсистемами пристрою.
Як було зазначено раніше, більшості покупців буде достатньо можливостей, які дає Router App, а для досвідчених користувачів пропонується web-інтерфейс ASUSWRT. Після входу в меню Network Map схематично відображається топологія домашньої мережі, а в правій частині знаходиться інформаційна панель, де можна встановити базові налаштування мереж Wi-Fi та контролювати завантаження SoC і RAM, а також статус портів Ethernet. Тут же виводиться список клієнтів локальної мережі та надається можливість вручну додати вузол AiMesh.
За налаштування мереж AiMesh відповідає однойменний розділ, хоча у випадку з бездротовими маршрутизаторами серії ZenWiFi втручатися у процес конфігурації взагалі не потрібно. Достатньо виконати за допомогою програми ASUS Router App налаштування головного вузла, що підключений до постачальника послуг Інтернету, після чого подати живлення на пристрій, який планується використовувати як підлеглий вузол, і протягом декількох хвилин воно буде автоматично додано до мережі AiMesh. За замовчуванням для комунікації між маршрутизаторами використовується мережа Wi-Fi 6, але в налаштуваннях можна увімкнути Ethernet Backhaul Mode, при якому для зв'язку використовується дротове з'єднання.
Для підлеглого вузла на вкладці AiMesh наводиться перелік підключених пристроїв, статус мереж та з'єднання з головним маршрутизатором, з яким синхронізуються всі основні налаштування, за винятком режиму роботи світлодіодного індикатора, можливості примусового відключення Wi-Fi та включення підтримки ТСР-пакетів (Jumbo frame) нестандартної довжини.
Налаштування гостьових бездротових мереж знаходяться в підменю Guest Network, а для управління комплексом кіберзахисту AiProtection Pro, розробленим ASUS спільно з компанією Trend Micro, яка також постачає оновлення бази даних сигнатур, відповідає однойменний розділ. Тут користувачі можуть оцінити конфігурацію маршрутизатора з точки зору інформаційної безпеки, включити блокування доступу до сайтів зі шкідливим вмістом, активувати проактивний двонаправлений захист від мережевих вторгнень та функцію ізоляції заражених пристроїв локальної мережі.
На базі AiProtection Pro працює функція Parental Control, за допомогою якої можна обмежити доступ клієнтів до Інтернет-ресурсів із певною тематикою або повністю заблокувати вихід до Всесвітньої мережі за розкладом.
Вкладка Adaptive QoS служить для контролю використання клієнтами смуги пропускання мережевого підключення та управління пріоритетами їх трафіку, причому доступні як заздалегідь сконфігуровані режими на базі профілів, так і традиційні інструменти обмеження максимальної швидкості. Крім того, в підменю Web History виводиться історія відвідування web-сайтів для кожного користувача, а для оцінки швидкості підключення до провайдера можна використати утиліту Internet Speed на базі Ookla Speedtest.
Нарешті, для аналізу трафіку в розрізі пристроїв та програм служить розділ Traffic Analyzer, де крім детальної статистики відображається утилізація фізичних інтерфейсів.
За налаштування бездротових мереж відповідає меню Wireless, де доступне управління режимом та безпекою бездротових мереж, функцією швидкого підключення клієнтів WPS та роботи в режимі медіа-моста, фільтрації МАС-адрес та підключення до RADIUS-серверу. Також, тут зібрані додаткові налаштування радіоприймачів, у тому числі їх робота за розкладом, регулювання потужністю та багато іншого.
Керування локальною мережею зосереджено на вкладці LAN, де задається адресація локальної мережі та параметри сервера DHCP, налаштування статичної маршрутизації та специфічні опції IPTV.
Розділ WAN призначений для керування підключенням до постачальника послуг Інтернету, у тому числі в режимі Dual WAN, в якому друге мережеве з'єднання використовується як резервне або для збільшення пропускної здатності. Тут же задаються параметри «прокидання» та «тригерінг» портів, організація DMZ, сервісу динамічних доменних імен та відключення служби NAT для певних типів трафіку.
ASUS ZenWiFi XD6 підтримує інтеграцію з голосовим помічником Amazon Alexa та здатний працювати з перспективною мережевою адресацією IPv6.
Новачок має розвинені можливості по роботі з віртуальними приватними мережами. У режимі сервера підтримуються протоколи PPTP, OpenVPN та IPSec, а вбудований клієнт VPN сумісний зі стандартами PPTP, L2TP та OpenVPN. Не можна не відзначити наявність функції Instant Guard, яка дозволяє захистити дані користувачів під час роботи їх мобільних пристроїв у публічних мережах. Досягається це шляхом побудови шифрованого тунелю до бездротового маршрутизатора, тим самим забезпечується захист від атак типу Man-in-the-Middle та DNS spoofing.
На додаток до AiProtection є класичний SPI-Firewall, який також захищає від DDoS-атак і здатний блокувати трафік за URL, ключовими словами та мережевими протоколами.
Функції адміністрування, у тому числі вибір режиму роботи пристрою, налаштування облікового запису, синхронізації з сервісом NTP для встановлення точного часу та параметрів віддаленого доступу знаходяться в меню Administration. Тут можна оновити управляючий мікрокод вузлів AiMesh-системи, зробити резервну копію налаштувань або відновити параметри за замовчуванням.
У розділі System Log відображаються журнали системних подій, а на вкладці Network Tools знаходяться утиліти для діагностики мережевого підключення, управління Wake-on-LAN та функцією Smart Connect. Остання дозволяє створити одну бездротову мережу у двох діапазонах та автоматично керувати підключенням клієнтів залежно від стану радіоефіру.