Стартувало судове слухання в рамках позову Міністерства юстиції США щодо монополії корпорації Google. Минулого року вже була судова постанова, що Google справді є монополією та зловживає своїм становищем. Тепер суд вирішуватиме, як вчинити з компанією, щоб виправити ситуацію.

На початку слухань юрист Міністерства юстиції Девід Далквіст виступив із заявою, в якій описав «порочне коло» Google. Компанія витрачає мільярди доларів, щоб бути пошуковою системою за замовчуванням практично скрізь, але в такий спосіб вона отримує більше пошукових запитів і більше даних, щоб поліпшити свої результати та в підсумку заробити більше. У відповідь представники Google заявляють, що становище компанії стало наслідком успішності їхньої пошукової системи.

Вимоги Міністерства юстиції включають три основні пункти. По-перше, це перешкоди для розміщення пошукової системи за замовчуванням у сторонніх продуктах. У прицілі тут Apple, яка щороку отримує 20 мільярдів доларів від Google, щоб їхній пошуковик був за замовчуванням основним у браузері Safari. По-друге, від компанії вимагають виділити Chrome в окремий бізнес-суб’єкт. У браузера чотири мільярди користувачів, що робить його основним «шлюзом» для 35% користувацьких запитів. Третій пункт включає вимогу до Google ліцензувати всі свої пошукові запити (від індексу пошуку до результатів) будь-якому конкуренту в разі відповідного запиту. Саме ця вимога, судячи з усього, викликає найбільшу стурбованість техногіганта. Адвокати стверджують, що це забезпечить неконкурентну перевагу іншим пошуковикам, а також несе багато ризиків, пов’язаних з особистою конфіденційною інформацією.

Поки що Google готова піти на компроміси в питанні розміщення пошуковика за замовчуванням на чужих платформах. Також справа пов’язана з новою сферою штучного інтелекту. Обвинувач говорить про те, що Google використовує свої методи й відносно Gemini, але не бачить прямої конкуренції між пошуком і ChatGPT. Аргументи Google протилежні, появу ChatGPT ставлять у приклад того, що ринок пошуку якраз таки дуже конкурентоспроможний.

За підсумками суду буде визначено поняття того, який вигляд має мати чесний ринок пошуку, що може вплинути на весь Інтернет.

Джерело:
The Verge