Уже кілька років група дослідників і вчених із Саутгемптонського університету займається розробкою нової технології довгострокового зберігання даних на оптичному носії 5D. І технологія вже вийшла на той рівень, коли вчені можуть записувати на новий тип носія великі обсяги даних. Днями група дослідників на чолі з Пітером Казанським оголосила, що їм вдалося записати весь геном людини на кристал пам'яті 5D за допомогою Helixworks Technologies.

Технологія базується на лазерному записі на довговічний прозорий матеріал, наприклад, кварцове скло. Такий кристал здатен вмістити до 360 терабайтів даних на площі в п'ять квадратних дюймів. Головна перевага такого носія — неймовірна довговічність та міцність. Він здатний витримувати космічну радіацію, температуру до 1000 градусів за Цельсієм і зовнішній фізичний вплив силою до 10 тонн на квадратний сантиметр. Назву 5D такі носії отримали через особливості технології, яка використовує вже наявні методи оптичного 3D-запису з додаванням «подвійного променезаломлення». У підсумку кожна мікроскопічна «лунка» зберігає вісім біт замість одного біта на «лунку».

Ця технологія стала кульмінацією десятиліть досліджень з лазерного запису на прозорі носії інформації, що почалися ще 1996 року. Але у вчених ще більш амбітні плани. Вони вірять, що їхня технологія допоможе зберегти геном людей та може стати основою для майбутнього плану із запобігання вимиранню людства в перспективі мільйонів або навіть мільярдів років.

Джерело:
Tom's Hardware