Процесори з лінійки Mendocino від AMD на базі мікроархітектури Zen 2 та графіки RDNA 2 були представлені майже рік тому. Але ноутбуки з ними почали масово з’являтися у нас лише зараз, перед початком нового шкільного сезону. І то добре, оскільки перспективи навчання онлайн та віддаленої роботи усе ще лишаються актуальними. А у своєму ціновому сегменті це дійсно вигідна пропозиція за співвідношенням вартості та можливостей. Звісно, в залежності від бренду та конфігурації.
Ноутбук, який ми розглянемо сьогодні, називається Acer Aspire 3. Він має маркування A315-24P-R0RF (NX.KDEEU.01F). Це класична модель з 15,6" IPS LED екраном, енергоефективним процесором AMD Ryzen 3 7320U з вбудованою графікою Radeon 610M, оперативною пам’яттю LPDDR5 на 16 ГБ та NVMe накопичувачем на 256 ГБ.
Acer Aspire 3 має фактичні габарити в 363x238х22 мм з урахуванням гумових ніжок та виміряну вагу в 1,68 кг. Ноутбук виглядає простим та зрозумілим пристроєм, без зайвих дизайнерських прикрас.
Виробник | Acer |
---|---|
Модель та сторінка продукту | Aspire 3 (A315-24P-R0RF) NX.KDEEU.01F |
Процесор | AMD Ryzen 3 7320U, 4 ядра/8 потоків, 2,4 ГГц (до 4,1 ГГц у турборежимі) |
Оперативна пам'ять | 16 ГБ, LPDDR5-5500 МГц |
Дисплей | 15,6", 1920х1080, 16:9, BOE 0A56 (NV156FHM-N48), 60 Гц, LED |
Відеокарта | Radeon 610M |
Накопичувачі | 256 ГБ, SSD PCIe NVMe Gen4 x4 M.2 (2280) Micron 2450 (MTFDKBA256TFK-1BC15ABYY) |
Зовнішні порти | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen1 Type A, 1 x HDMI 2.1, 1 x 3,5-мм комбінований аудіовихід для гарнітури |
Комунікації | MediaTek MT7921 Wi-Fi 6E (IEEE 802.11ax), Bluetooth 5.1 |
Мультимедіа | Вебкамера HD (720p) з технологією Acer TNR, стереосистема з двох динаміків, масив з двох мікрофонів з функцією ШІ Acer Purified Voice для шумозаглушення |
Безпека | Модуль TPM, кріплення для замка Kensington |
Акумулятор, мА·г | 3550-3440 (41Вт·г, 3 комірки, літій-іонна) |
Адаптер живлення, Вт | 45 |
Габарити, мм | 363 x 238 x 19 |
Вага, кг | 1,68 |
Операційна система | – |
Середня вартість, грн | 18999 |
Комплект постачання
Транспортна коробка дуже проста, майже без поліграфії та без ручки для перенесення. Модель можна визначити по наліпках на бортах з серійними номерами та короткими характеристиками моделі.
Всередині ноутбук захищений від пошкоджень пакетом зі штучної тканини та двома пресованими формами з картону. БЖ з кабелем міститься у відсіку справа.
В комплекті постачання окрім ноутбука є набір документації, блок живлення з кабелем зі штировим роз’ємом і силовий шнур з євро-вилкою для БЖ.
Блок живлення виготовлений компанією Chicony Power Technology та має маркування A18-045N2A. Габарити у нього досить невеликі — 100х41х27 мм при вазі в 149 грамів. Пристрій вільно вміщається у долоні. Незнімний дріт з Г-подібним штировим роз’ємом та феритовою накладкою має довжину в 1,5 метра. Для підключення до розетки є знімний силовий кабель з заземленою євро-вилкою. Довжина цього шнура складає 0,9 метра при вазі в 107 грамів. Вихідна потужність складає 45 Вт при напрузі в 19 В. БЖ може працювати в електромережах з напругою від 100 до 240 В.
Зовнішній вигляд
Хоча Acer Aspire 3 в даному варіанті виконаний повністю з пластику, хитре фарбування робить його корпус схожим на металевий. Причому не тільки при погляді зблизька, але й навіть на дотик одразу важко розпізнати справжній матеріал. Кольорових схем може бути чотири, а в деяких версіях навіть присутня верхня панель з алюмінію. Грані корпусу в цілому прямі, з трішки заокругленими кутами. На самій кришці зверху є сріблястий логотип Acer, а знизу — дві опори, що підіймають ноутбук при розгортанні екрана на великий кут.
Нижня панель вже без сумнівів зроблена з рельєфного чорного пластику. На ній є чотири прямокутні ніжки по кутах, наліпка з серійним номером та ще одна підпора по центру знизу. А позаду знаходяться вентиляційні отвори системи охолодження, не прикриті жодною сіточкою проти пилу. Отвори динаміків знаходяться рівно перед передніми ніжками.
Біля лівої грані посередині є маленький отвір, у якому схована клавіша відключення батареї, на випадок повного «зависання» системи.
Вентиляційні отвори для вихлопу системи охолодження розташовані позаду між шарнірами та трохи зміщені в праву сторону.
Заглиблення в передній грані виконане похилим по всій її довжині, що дозволяє братися за нього та відкривати екран у будь-якому місці. Кришку можна підняти однією рукою, якщо робити цю дію повільно.
По лівому борту, ближче до задньої частини, є роз’єм для зарядки, один порт USB 3.2 Gen2 Type-C (також з підтримкою зарядки, Power Delivery та можливістю підключення монітора) один роз’єм HDMI 2.1 та стандартний порт USB 3.2 Gen1 Type A.
З правої сторони позаду є отвір кріплення для замку Kensington, ще один порт USB 3.2 Gen1 Type A, комбінований 3,5-мм аудіовихід для гарнітури та два точкові індикатори живлення системи та заряджання батареї.
Acer Aspire 3 є ноутбуком класичного формфактора. Міцність корпусу достатня, щоб тримати, підіймати чи переносити його однією рукою за будь-яку грань.
При розкриванні екрана ноутбука до 110 градусів корпус лишається на столі.
При відкиданні кришки на кут від 110 до максимальних 160 градусів задня частина корпусу трохи підіймається, спираючись на нижню грань дисплейного блоку. В результаті дещо поліпшується вентиляція.
Екран з діагоналлю 15,6" має рамки стандартної товщини, у 8 мм по боках та 12 мм зверху. Покриття дисплея наполовину матове. Під прямими кутами огляду воно нічого не віддзеркалює. Відображення може з’явитися, якщо дивитися на екран під гострішим кутом та при яскравому освітленні.
По центру верхньої рамки вмонтована HD вебкамера з роздільною здатністю 720p. Зліва від неї розташований зелений індикатор роботи, а по сторонах — два вбудовані мікрофони. Тут застосовані технології Acer TNR та Acer PurifiedVoice, які суттєво покращують якість запису відео з камери та звуку з мікрофона.
Повноформатна клавіатура острівного типу виконана у стандарті розкладки ANSI. Вона дещо занижена відносно рівня корпусу та не має захисту від вологи. Латиниця вигравіювана по центру клавіш, кирилиця справа знизу. Білі індикатори Caps Lock та активності мікрофона вбудовані у відповідні кнопки. Підсвітки клавіатура не має.
Тачпад зміщений дещо вліво від центру та має розміри 126x78 мм. Механічне натискання спрацьовує в середній та нижній частині. Підтримується мультитач.
Екран
Екран Acer Aspire 3 не виділяється чимось надзвичайним. Матовий IPS LED дисплей має формат 15,6" (344х194 мм) з кутами огляду в 170 градусів. Частота оновлення кадрів складає 60 Гц. З підтримуваних технологій заявлена лише Acer ComfyView та можливість відображення 45% спектру кольорів NTSC при 250 кд/м² типової максимальної яскравості.
Всередині встановлена матриця BOE 0A56 (NV156FHM-N48) з роздільною здатністю Full HD в 1920х1080 пікселів зі співвідношенням сторін 16:9. Швидкість реакції матриці складає приблизно 30 мс.
Цей екран навряд чи підходить для дизайну, чи роботи з графікою, оскільки спроможний відтворити трохи більше, ніж половину обсягу кольорового простору sRGB. В сухих цифрах за нашими вимірюваннями екран забезпечує обсяг кольорового простору sRGB на рівні 56,5%, Adobe RGB 39,9%, та DCI P3 в 40,9%.
Яскравість регулюється в діапазоні від 22 до 280 кд/м² (за нашими замірами). Усі наступні вимірювання проводилися при освітленості в 120 кд/м², що відповідає 42% яскравості.
Коефіцієнт контрастності знаходиться на рівні 1370:1 у діапазоні яскравості від максимальної до 60%. Зі зниженням яскравості контрастність зростає трохи більше, ніж до 1400:1. В цілому досить непогано. І зображення виглядає чітким.
Колірна температура тримається майже на еталонних 6500К в усьому діапазоні яскравості. Показники трохи завищені лише при мінімальній та максимальній яскравості екрана. Відхилення гамма-кривих незначне, лише синій колір просідає нижче від номіналу. Гамма не ідеальна, до номіналу наближається на відрізку від 20 до 60% яскравості.
Екран забезпечує дуже точну передачу кольорів, як для свого класу, із середнім відхиленням DeltaE значно менше одиниці майже по всім кольорам, окрім двох відтінків чорного і сірого.
Внутрішня структура
Щоб отримати доступ всередину, з нижньої панелі корпусу потрібно відкрутити 11 маленьких гвинтів звичайною хрестовою викруткою. Прихованих гвинтів та пломб тут немає, усі кріплення мають однакову довжину. Щоб відкрити корпус повністю, проведіть пластиковою лопаткою вздовж лінії з'єднання, обережно розмикаючи пластикові застібки.
Батарея на 41 Вт·г знаходиться попереду в центрі. З огляду на кількість вільного простору всередині, сюди напевне можна було б додати й більший за розміром акумулятор. У лівому і правому передніх кутах розташовано два акустичних стереодинаміки, які особливо нічим не закріплені. Материнська плата з розпаяним на ній процесором, пам’яттю та силовими елементами знаходиться в задній лівій частині шасі.
Справа від батареї (у лівій частині корпусу) закріплений у своєму роз’ємі стандартний SSD NVMe M.2 (2280) накопичувач на 256 ГБ Micron 2450 (MTFDKBA256TFK-1BC15ABYY). Під ним схована батарейка BIOS.
Система охолодження процесора складається з єдиної теплової трубки та відцентрового вентилятора з 36 лопатями із радіатором, розташованим поряд. В окремих варіантах моделі є навіть повністю пасивна та безшумна система охолодження. Загалом же у правій частині корпусу доволі пусто, якщо не рахувати невеликої плати бокових портів, приєднаної до материнської плати шлейфом. До речі, антени бездротового зв’язку виведені через отвори шарнірів під рамку екрана.
На основній материнській платі біля процесора двома чіпами розпаяна оперативна пам’ять. Жодних додаткових елементів охолодження чи термічних прокладок тут не передбачено.
Модуль бездротового зв’язку — MediaTek MT7921 Wi-Fi 6E (IEEE 802.11ax) з підтримкою Bluetooth 5.1.
Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з утиліти HWiNFO.
Мобільний енергоефективний процесор AMD Ryzen 3 7320U належить до лінійки з кодовою назвою Mendocino та має у собі чотири ядра на базі 6-нм архітектури Zen 2. Обчислення виконуються у вісім потоків. Тепловий пакет коливається від 8 до 15 Вт. Типова робоча частота у 2,4 ГГц може зростати у турборежимі до 4,1 ГГц.
Вбудована пам'ять LPDDR5 на 16 ГБ працює у двоканальному режимі на частоті 5500 МГц із затримками 16-13-15-29-2Т. Частоти пам’яті та затримки можуть автоматично змінюватися в залежності від навантаження. В CPU-Z можна побачити OEM виробника та маркування.
Для обробки та виводу зображення ноутбук використовує вбудовану в процесор графіку Radeon 610M на базі архітектури RDNA 2. Обсяг відеопам'яті в 512 МБ запозичений в основної оперативки. Також це відеоядро має усього лише два обчислювальні блоки.
Програмне забезпечення
Наш екземпляр Acer Aspire 3 працює під керуванням операційної системи Windows 11 Pro. Але в офіційному продажі модель під даним маркування пропонується без операційної системи.
Фірмова програма Acer Care Center дозволяє слідкувати за «здоров’ям» системи та підтримувати її у належному стані.
Ще один фірмовий застосунок Acer Quick Access відповідає за перемикання захисту від блакитного світла та дозволяє налаштувати конфігурацію мережі у ролі точки доступу.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Система охолодження цього ноутбуку пов'язана з режимом роботи та тепловиділенням центрального процесора. Пристрій може працювати у трьох режимах — тихому, збалансованому та продуктивному. Продуктивний режим зазвичай вмикається, коли пристрій підключений до розетки. У ньому максимальний рівень шуму при повному навантаженні не перевищує 55 дБ (А) та сприймається на слух як середній і не подразливий. Оптимізований режим активується завжди при роботі від батареї. Єдина відмінність від режиму максимальної продуктивності полягає у зниженні частоти простою вполовину. Під навантаженням усе те ж саме. У тихому режимі жодних відмінностей в поведінці процесора від оптимізованого режиму споживання не помітно. Мінімальний рівень шуму системи охолодження у простої складає 35 дБ (А) суб’єктивно його взагалі не чути. Рівень фонового шуму в у приміщенні становив 30 дБ (А).
Продуктивність процесора не обмежується в цьому випадку ефективністю системи охолодження, по факту її більш ніж достатньо. У максимальному навантаженні усі ядра працюють на частотах від 3,4 до 3,8 ГГц. Тротлінг відсутній, а максимальна температура не перевищує 92 градуси. Загальне споживання енергії при цьому дорівнює 25 Вт. Ті самі показники маємо і при роботі від батареї. У простої від розетки частота процесора тримається на 2,4 ГГц.
Ноутбук випробовувався у стрес-тесті стабільності AIDA64 при температурі навколишнього середовища у 29 градусів Цельсія. Навантаження здійснювалося на центральний процесор, пам’ять та відеоядро. Корпус найбільше нагрівається у зоні зверху та зліва — до 44 градусів. Повністю холодним він лишається у нижній частині та з правого боку. В цілому цей пристрій досить тихий та прохолодний.
Результати тестування
Загальна продуктивність
PCMark 10
На графіку наведено загальний результат розширеного тесту та результати окремих груп тестів у складі цього бенчмарку.
CPU-Z Benchmark
Cinebench
Geekbench 6
V-Ray 5 Benchmark
AIDA Cache & Memory Benchmark
Дискова підсистема
Ігрові програми
Вбудована графіка Radeon 610M відверто слабка у тривимірних сценах. Вона дозволяє грати в невимогливі ігрові проєкти на низьких налаштуваннях якості зображення. Тому ми обмежимось синтетичними тестами.
3DMark
Час автономної роботи
Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено випробування за допомогою спеціалізованих тестів PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Тест Video вимірює час роботи при відтворенні відео формату Full HD. Яскравість екрана була виставлена на 42% від максимальної, що відповідає 120 кд/м². Виставлений середній, збалансований режим використання батареї.
Ноутбук має достатній рівень автономності у комфортному режимі роботи. Для повного заряджання від комплектного БЖ з увімкненим екраном потрібно 2 години й 20 хвилин часу. Швидкість заряджання зменшується по досягненню 90% рівня заряду. Також привертає увагу досить сильний нагрів блоку живлення у процесі — до 65 градусів на поверхні.
Висновок
Acer Aspire 3 з процесором AMD Ryzen 3 7320U є типовим ноутбуком для навчання, комунікації та нескладної офісної роботи. Відносно швидкий процесор поєднується з доволі слабкою графікою, тому усі звичайні завдання для робітників та студентів будуть виконуватися з комфортом. А з іншого боку можна бути упевненим, що ніхто не буде витрачати свій час в іграх ААА класу. Хоча звісно, від браузерних іграшок це не врятує. З переваг варто зазначити хорошу та тиху систему охолодження, яка дозволяє повністю розкрити можливості процесора. Екран, хоча і не підходить для дизайну чи редагування фото, загалом є досить приємним та не напружує очі. Ті кольори, які його матриця спроможна відтворювати, вона показує дуже точно. Оперативної пам’яті та дискового простору тут також достатньо і їх швидкодія знаходиться на пристойному рівні. В достатній кількості є швидкісні зовнішні інтерфейси та сучасна версія Wi-Fi. І вага пристрою в 1,68 кг робить його цілком транспортабельним. А автономності батареї вистачить на повний робочий день.
З того, чого хотілося б, але немає, можна зазначити хіба що відсутність підсвітки клавіатури та сканера відбитків пальців. Крім того, для більшої зручності та за бажанням можна підібрати блок живлення достатньої потужності, що працює через Type-C.
Дана модель Acer Aspire 3 є типовою сучасною робочою машиною середнього рівня без помітних недоліків. Це пристойний варіант, вартий уваги, особливо враховуючи його вартість.