Огляд хромбука Acer Chromebook Plus 514 на базі процесора AMD Ryzen 5 7520C

П — профдеформація. Ті, для кого ПК є робочим інструментом, часто сприймають його можливості саме через призму власних нужд, забуваючи, що для більшості користувачів комп'ютер є засобом споживання інформації, а не її створення. Іноді автор називає свій MacBook Air «робочою приставкою», як антонім «ігрової приставки». Цей аспект ще жорсткіше проявляється у хромбуках, де замість звичної операційної системи (будемо чесні, замість Windows) використовується Google Chrome OS. Тоді замість «робочої приставки» виходить щось на кшталт «вебприставки». Така собі кібердека з творів раннього Уільяма Гібсона. Компенсацією за обмежену функціональність має бути низька ціна та довша робота від батареї. Або таким є стереотип про ці пристрої, що склався з моменту їх появи на ринку. Самій назві Chromebook вже 13 років і вона одночасно є й торговельною маркою Google, і назвою всього сегменту незалежно від фактичного виробника пристрою. Вже досить давно Chromebook під власним брендом Google взагалі немає — зараз їх виробництвом займаються Acer, ASUS, DELL, HP, Lenovo та Samsung. За останні роки було продано понад 100 000 000 хромбуків, в першу чергу як пристрої для школярів та студентів. Однак, це не єдина модель використання.

Оскільки серед найдешевших хромбуків є певний безлад у конфігураціях і через це — не зовсім очікувана швидкодія, Google представила більш конкретну специфікацію Chromebook Plus, що передбачає:

  • вдвічі більш потужні процесори (як мінімум Intel Core i3 12-го покоління або AMD Ryzen 3 7000-ї серії);
  • як мінімум 8 ГБ оперативної пам'яті;
  • як мінімум 128 ГБ дискового простору;
  • як мінімум Full HD IPS-дисплей;
  • вебкамера Full HD з темпоральним шумозаглушенням.

Додатково, Google обіцяє 10-річну підтримку для Chromebook Plus, вимагає від пристроїв 10 годин роботи від батареї та очікує роздрібні ціни на них на рівні $400. Це правдиво для США, де реальна ціна Chromebook Plus стартує від $350 і закінчується десь на $1500 для солідніших хромбуків. При цьому найдешевші пристрої на ChromeOS (що не відповідають вимогам Plus) взагалі можуть продаватися дешевше $200. На жаль, в Україні ціни дещо вищі.

В нас на тестуванні представник середньої ланки під назвою Acer Chromebook Plus 514. Правда, плутанина не закінчується. Вже у самої Acer серед Chromebook Plus 514 (!) важливо не сплутати моделі CB514-4H/HT на основі Intel та CB514-3H/HT на базі AMD. Бо в них навіть різні співвідношення сторін дисплеїв (16:9 в Intel, 16:10 в AMD). Крім того, залежно від комплектації, може бути наявний сенсорний екран (у моделей з суфіксом «-3HT» замість «-3H»), підсвітка клавіатури, 8 чи 16 ГБ оперативної пам'яті та аж до 512 ГБ SSD. Тож, почнемо з уважного вивчення технічних характеристик — в нашому випадку, це найпотужніша і найдорожча комплектація CB514-3HT-R03H. Не факт, що з її ціною в Україні на рівні 26499 грн це добре з погляду оцінки корисності хромбуків, як класу пристроїв, бо в цьому ж корпусі є варіанти на чверть дешевші та це може стати великим аргументом для частини покупців.

Специфікації

Виробник Acer
Модель Chromebook Plus 514 (CB514-3HT-R03H)
Процесор AMD Ryzen 5 7520C (4 ядра/8 потоків, 2800 МГц, до 4300 МГц у boost-режимі)
Оперативна пам'ять 16 ГБ інтегрованої LPDDR5X
Дисплей 14″, 16:10, 1920x1200, 60 Гц, IPS
Відеокарта Radeon Graphics
Накопичувачі 512 ГБ SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0
Зовнішні порти 1x USB 3.2 Gen1 Type-A, 2x USB 3.2 Gen1 Type-C, 1x HDMI, 1x комбінований аудіороз’єм 3,5 мм
Комунікації Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2
Мультимедіа Стереосистема з підтримкою DTS Audio, два вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p
Безпека Замок Kensington
Акумулятор 53 Вт·год, літій-іонний, 3 комірки
Адаптер живлення, Вт 65
Габарити, мм 319 x 227 x 19,9
Вага, кг 1,45
Операційна система Google ChromeOS
Вартість 26499 грн
 

Комплект постачання

Коробка типова для бюджетного продукту Acer і це системний підхід, про що свідчить текст про екологічність. Те, що всередині хромбук — прямо заявлено на упаковці.

Комплектація теж типова, мінімальна:

  • ноутбук;
  • блок живлення;
  • кабель живлення;
  • інструкція;
  • гарантійні та регуляторні папери.

Дизайн

На вигляд, поки не ввімкнеш, Acer Chromebook Plus 514 нагадує типовий недорогий ноутбук. Дизайн спокійний, з закругленими кутами. Корпус пластиковий, весь темно-срібного кольору. На дотик приємний і не схильний збирати відбитки пальців.

Більша частина верхньої кришки має текстуру під шліфований метал, але теж зроблена з пластику. Розміри стандартні та дорівнюють 319x227x19,9 мм, тобто це не «тонкий» пристрій, але хоча б легкий —  лише 1,45 кг. Acer забезпечила відповідність стандарту MIL-STD 810H по ударостійкості. Він не дуже вибагливий і не означає «готовність до бойових умов» навіть будучи стандартом армії США, але це вже краще, ніж нічого. Якість збірки добра, тест на скручування Chromebook Plus 514 проходить без шумів, хоча й не зовсім монолітний по відчуттях.

Хромований логотип Acer має добрий вигляд. Шкода що біля напису Chromebook Plus зникла кольорова емблема Google, яка раніше була на багатьох хромбуках.

Екран має діагональ 14″ при співвідношенні сторін 16:10. Матриця типу IPS з розподільчою здатністю 1920x1200 (Chromebook Plus вимагає Full HD) та частотою оновлення 60 Гц. Рамки звичайні по нинішніх стандартах: 11 мм зверху, 8 мм по боках, 20 знизу. На жаль, протестувати дисплей нічим, бо DisplayCAL та HCFR несумісні з ChromeOS. Наша конфігурація має тачскрін, що не є базовим для Chromebook Plus 514 і додає до ціни приблизно $50 порівняно з аналогічними моделями без сенсорної панелі.

Основні ніжки невеликі, але цупкі, тож тримають пристрій надійно. Знизу решітка вентиляції на втягнення, через яку видно один відцентровий вентилятор. Видув відбувається через решітку біля правого шарніра дисплея.

Починаючи з 100-градусного куту відкриття екрана, маленькі гумові накладки на його нижньому торці починають також працювати як ніжки, підіймаючи корпус хромбука над поверхнею. Таким чином стає краще охолодження та дещо зручніше друкувати на клавіатурі. Загалом же екран відкидається на 180 градусів, але при цьому не в одній площині з корпусом. На жаль, Chromebook Plus 514 не є трансформером — для цього в асортименті Acer присутні дещо дорожчі моделі серії Chromebook Spin.

З лівого боку є три роз'єми: USB-C, USB-A та HDMI. З правого боку замок Kensington та два роз'єми: USB-C та комбінований аудіоджек 3,5 мм. Те, що USB-C є з кожного боку — це дуже зручно, бо немає різниці, в який з них підключати зарядний пристрій.

Клавіатура з білим підсвічуванням, що має п’ять рівнів яскравості (для Chromebook Plus 514 це опція, є комплектації без підсвічування). Конструктивно клавіатура типу chiclet, вона ж острівна. Працює без нарікань, але жодного порівняння по задоволенню, скажімо, з Acer Predator Helios Neo 16, де подібна ж мембранна конструкція має набагато чіткіший і тому приємніший тайпінг. Шрифт англійською та українською мовами акуратний. Незвично, що все малими літерами, лаконічно.

Формат клавіатури загалом типовий, але розкладка буде незвична для тих, хто не бачив хромбуки. F-клавіш взагалі немає, замість них конкретні іконки функцій. Launcher замість Caps Lock. Звісно, немає Windows-клавіші. В правому верхньому кутку знаходиться кнопка Power.

Тачпад великий, зручний, загалом типової функціональності. Правий клік двома пальцями, всі інші жести ChromeOS теж підтримуються. Він на шарнірі з верхньої сторони, тож має мертву зону для кліків зверху та натискається з приємним фізичним кліком в нижній частині. Вироблений з Acer OceanGlass — спеціального склоподібного матеріалу з переробленого пластику, що виловили в океані. Поверхня дуже гладка і приємна на дотик. Але цей матеріал збирає жир та відбитки сильніше, ніж пластик корпусу.

По боках клавіатури знаходяться решітки динаміків. Враховуючи клас пристрою, грають вони непогано і на диво гучно.

По центру верхньої рамки екрана знаходиться вебкамера зі шторкою. Відповідно до самих вимог Chromebook Plus камера має розподільчу здатність Full HD та темпоральну обробку шумів, тож якість зображення в неї краще, ніж на багатьох ноутбуках в декілька разів дорожче. По боках від камери два мікрофони. Сукупно проводити відеодзвінки просто чудово. Ніяких біометричних функцій у пристрою немає і це неочікувано в часи, коли на смартфонах з Google Android їх наявність просувається навіть у бюджетному сегменті.

Компактний блок живлення виробництва Delta має потужність 65 Вт. Зарядка відбувається через USB Type-C, тож підійде будь-який інший зарядний пристрій з Power Delivery.

 

Всередині

Оскільки звичні Windows-утиліти для ідентифікації не працюють на ChromeOS, на допомогу прийшов CPU-Z для Android:

З нього можна також дізнатися кодову назву материнської плати Acer Chromebook Plus 514 — це markarth. Такі назви є корисним ідентифікатором різних хромбуків і, наприклад, зазначені у списку пристроїв, що підтримують Steam for Chromebook.

Розбирання корпусу типове — відкрутити 10 гвинтиків, після чого підібрати якесь місце, з якого зручно починати роз'єднувати нижню кришку від корпусу. Конструктивно Chromebook Plus 514 всередині не відрізняється від звичайних Windows-ноутбуків.

Єдина теплова трубка відводить тепло від процесора AMD Ryzen 5 7520C (4 ядра, 2800–4300 МГц). Шкода, що на відміну від простіших хромбуків тут не вийшло залишити пасивне охолодження, втім у типовому режимі вентилятор не рухається. І навіть коли вмикається під завантаженням, то пристрій залишається порівняно тихим. Ніяких Celeron чи Pentium у Chromebook Plus не буває — Google жорстко обмежили виробників у тому, щоб зекономити надто багато.

Так само виключені й повільні накопичувачі типу eMMC. Встановлений в протестованому пристрої 512-гігабайтний SSD взагалі стає досить помітним в ціні хромбука. Але що може бути важливим для користувача — сама його наявність замість розпаяних чипів дозволяє провести апгрейд.

За бездротові підключення відповідає модуль Mediatek MT7922A22M. Завдяки йому пристрій підтримує WiFi 6E (2x2) та Bluetooth 5.2.

Літій-іонна батарея AP20CBL власного виробництва Acer має три комірки, номінальну напругу 11,55 В та ємність 4590 мА·г (тобто 53 Вт·год).

Частина портів розміщена на основній платі, частина — на додатковій, що поєднана шлейфом понад SSD.

Програмне забезпечення

Прямо в інструкції до хромбука ж розділ «Запитання й відповіді», де виробник відповідає на найбільш очікувані питання користувачів, які перший раз стикаються з ChromeOS. Простіше за все ці сторінки просто сфотографувати:

Безумовно, повна детальна розповідь про ChromeOS легко потягне навіть не на окрему статтю, а на їх серію, адже це не набагато менш комплексне питання, ніж описати Windows, MacOS чи Android. Є навіть цілі сайти та Youtube-канали, повністю присвячені хромбукам та ChromeOS, тому цей огляд ніяк не зможе навіть почати переконливо показати користувачам Windows, що існує така альтернатива. Але й мовчати ж не можна.

Отже, маємо ноутбук з операційною системою ChromeOS на основі Linux, яка повністю зав'язана на сервіси Google. Інтерфейс в стилі Material You нагадує ванільний Android 13 на смартфонах Pixel. Загальний досвід користування є чимось середнім між Windows та Android.

Перші хромбуки виходили на хвилі популярності браузера Google Chrome і зі слоганом «нічого, крім інтернету». Завдяки розповсюдженню швидкого бездротового інтернету всюди, за роки, що пройшли з появи Chromebook, зав'язка звичайних дій користувачів саме на вебзастосунок виросла багаторазово. Тепер у хмарних сервісах вже знаходяться й офісні пакети, і фоторедактори, і навіть ігри. На відміну від перших поколінь, сучасні хромбуки також дозволяють встановлювати Android-застосунки з Google Play Store, хоча не всі будуть працювати ідеально.

Але, звісно, реальні враження напряму залежать від потреб та звичок. Все, що належить до власної екосистеми Google працює просто ідеально і дещо навіть краще, ніж у Windows (наприклад, Google Drive та Google Photos). Працює Microsoft Office, Adobe Photoshop та Lightroom, Figma, Canva. Є клієнт Zoom та Microsoft Teams, навіть Skype можна запустити в Android-версії. З популярних розважальних сервісів не буде проблем з Netflix, Spotify, Twitch, TikTok... Навіть окремий клієнт Amazon WorkSpaces існує для ChromeOS. А от програмістам, наприклад, працювати на хромбуку вийде тільки за допомогою віртуальної машини. Тож перед покупкою краще провести дослідження — чи підтримує операційна система від Google саме ті застосунки, що планується використовувати?

Сумісність з Android означає, що на Chromebook можливо запускати мобільні ігри. Скажімо, вперше за декілька років казуальної гри я побачив на великому екрані пригоди Остіна з Homescapes або сховище з Fallout Shelter. Тачскрін сильно допомагає отримати звичний геймплей, правда одночасно нагадуючи, що у вигляді трансформера хромбук був би ще цікавішим.

Але окрім ігор з Android, є набагато цікавіша альтернатива — хмарний геймінг через NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming чи Boosteroid. Як і самі хромбуки, ці сервіси пройшли великий шлях і станом на 2024 рік пропонують чудовий рівень якості без зависань та лагів, а бібліотека ігор містити ААА-тайтли та регулярно розширюється. Оскільки у Chromebook Plus 514 звичайний Full HD-дисплей, то для ідеальної гри достатньо Priority-підписки на GeForce Now. Тож грати в Cyberpunk 2077 чи Diablo IV цілком звично й зручно.

Нарешті, є клієнт Steam для Chromebook і це чудова новина. Він знаходиться в бета-версії та сумісний з не дуже довгим переліком пристроїв — на щастя, включно з Acer Chromebook Plus 514. Працює через Valve Proton: він дозволяє запускати ігри з Windows під Linux, різновидом якої є й ChromeOS. Звісно, сумісність конкретних ігор не гарантується і чим складніше графіка, тим менше шансів, що з цього вийде щось хороше... Але, бібліотека Steam настільки нескінченна, що кожен знайде для себе хоч щось, що буде до смаку і запрацює на хромбуці. Скажімо, автор з радістю знов занурився у Sunless Sea та пройшов на хромбуці доповнення до Dredge.

Холодне завантаження системи відбувається за 10 секунд, вихід зі сну взагалі миттєвий, як на телефоні. За своєю природою Chromebook сильно зав'язаний на інтернет-з'єднання, тож такі речі, як робота з файлами в хмарі чи оновлення системи та застосунків відбувається так само надійно та прозоро, як до цього звикли на Android. При цьому завдяки синхронізації файлів, можна налаштувати й автономну роботу — взагалі, хромбук на диво легко поєднує локальні та хмарні ресурси. Ще одним плюсом ChromeOS є безпека, бо вірусів можна не боятися.

Нарешті, потужним аргументом на користь хромбуків є чудова інтеграція з Android, яка виходить за межі просто «наскрізного» користування застосунками виробництва Google та синхронізації гугл-акаунту. Функції керування телефоном можна викликати прямо з нижньої док-панелі операційної системи. Доступ до останніх вкладок Chrome чи останніх файлів на телефоні миттєво з’являється на хромбуку. Також можливо налаштувати, щоб при розблокованому смартфоні у зоні досяжності Bluetooth хромбук не блокувався паролем — і ця можливість теж працює миттєво та без глюків. Нарешті, сумісність з нативними застосунками для Android дозволяє продублювати їх набір на телефоні та хромбуку. Такої можливості не було в попередніх поколіннях, а в його сучасному стані Chromebook Plus виглядає дуже привабливо саме як розширювач можливостей смартфона на базі Android — щось на кшталт дуже просунутого бездротового екрана з фізичною клавіатурою.

 

Тестування

Одразу постає питання: «Як його тестувати?», коли традиційні бенчмарки не працюють? І це питання тягне за собою наступне: «А навіщо взагалі його тестувати?». Адже більша частина того, що відбувається на хромбуках, відбувається або в рамках браузера Google Chrome, або в застосунках, що все одно є вебсервісами за своєю природою.

Зі «справжніх» бенчмарків знайшовся лише Geekbench 6.3.0 для Android:

А от набір веббенчмарків, що вимірюють швидкодію всередині вікна браузера, є досить широким, хоч і незвичним для інших наших оглядів. Для того, щоб знайти хоч якісь базові точки для порівняння, ці тести автор провів на тому, що було під рукою: Apple MacBook Air M2, смартфон Google Pixel 5, ноутбук Razer Blade Stealth 13 (2016) з Core i7-7500U та зовнішньою GeForce GTX 1060, десктоп на базі Intel Core i9-12900K та GeForce RTX 4070 Ti, а також сучасний ігровий ноутбук Acer Predator Helios Neo 16 (2024), чий огляд нещодавно вийшов.

Як видно, Acer Chromebook Plus 514 як мінімум набагато швидше старого ноутбуку Razer при тому, що ніяких проблем зі швидкодією у щоденних побутових задачах у Blade Stealth 13 досі немає.

Для замірів температури використовувався вбудований діагностичний застосунок ChromeOS, що показує температуру процесора одночасно із завантаженням стрес-тестом. Температура в приміщенні складала при цьому 21 градус.

В простої процесор нагрівається до 31 градусу, а споживання від мережі становить 5–9 Вт залежно від яскравості екрана.

Системний стрес-тест підіймає температуру процесора до 53–54 градусів, а споживання від мережі до 15–20 Вт. Зарядка батареї споживає близько 40 Вт. Повний заряд займає близько 1,5 годин.

Для практичного тесту батареї є сенс використовувати перегляд YouTube-відео в Full HD при різній яскравості екрана:

Висновки

Парадокс в тому, що як мінімум сучасні Chromebook Plus не є саме бюджетною альтернативою звичайним ноутбукам. У тієї ж Acer є лінійка Aspire 3, де можна отримати типову Windows-функціональність навіть помітно дешевше, ніж за ціну протестованого хромбука. Додає пікантності й те, що кожна опція комплектації Chromebook Plus 514 (як то 16 ГБ оперативної пам'яті чи тачскрін) підіймає його ціну ще більше. Тому питання вибору стає філософським. Звісно, це взагалі не пристрій для ентузіаста саме платформи ПК, як такої. З іншого боку, зараз у кожного є або iPhone, або Android. Вибір ноутбука серед власників смартфонів Apple очевидний і тоді закрита екосистема виробництва однієї компанії допомагає їм отримувати дуже одноманітній в хорошому сенсі досвід користування обома пристроями. А от пара Android+Windows в цьому сенсі, в кращому випадку, лише «дещо перетинається».

Тож чи вдалося Google створити «свою MacOS» у вигляді ChromeOS за роки її існування? Не зовсім, бо хромбуки, як клас, взагалі зупиняються там, де MacBook ще навіть не починаються. Але нативна інтеграція в сервіси Google робить з хромбука чудового компаньйона для Android-смартфона. В результаті є безліч речей, які робити на хромбуці краще, ніж на смартфоні при тому, що він коштує вполовину менше за флагманський смартфон. Причому пристрій класу Chromebook Plus гарантує, що не буде розчарувань щодо його роботи порівняно з найдешевшими моделями. Правда, в ідеалі це має бути ще й трансформер, щоб замінити ще й планшет — але за моделі типу Acer Chromebook Spin прийдеться ще доплатити.

Плюси:

  • безпека ChromeOS;
  • чудова інтеграція з Android;
  • сенсорний екран;
  • клавіатура з підсвіткою;
  • тихий та прохолодний;
  • адекватна швидкодія;
  • сумісність з Steam;
  • непогана автономність;
  • стандарт Chromebook Plus гарантує рівень якості.

Мінуси:

  • всі обмеження ChromeOS;
  • ціна не менше за Windows-ноутбук;
  • у вигляді трансформера функціональність пристрою була б цікавіша;
  • протипоказаний власникам iPhone та хейтерам Google.

Мінусів наче небагато, але вони також принципові. Отже, у Google вийшло зробити добрий клас Chromebook Plus, а в Acer — добрий продукт в цьому класі. Але для того, щоб звернути на нього увагу, треба або свідомо хотіти такий собі «аксесуар, що розширяє функціональність Android-смартфона», або купляти його для тих, хто не сильно звик до Windows взагалі. Бо інакше багаторічні звички заважатимуть оцінити розумну простоту ChromeOS. А вона справді розумна і старі уявлення про хромбуки, як про недолугі недолептопи вже несправедливі хоча б для пристроїв протестованого класу. Google з роками довели стан своєї системи до рівня, коли сукупний досвід користування Chromebook Plus стає більш приємним, ніж у доступного Windows-ноутбуку взагалі. Є, що спробувати.

 

Обговорити в форумі (коментарів: 34)