Екран
Ноутбук ASUS ROG Strix Scar 17 G733P має чудовий екран діагоналлю 17,3 дюйма з матовою поверхнею, роздільною здатністю 2560х1440 та частотою оновлення 240 Гц з підтримкою G-Sync. Такий дисплей не так часто можна зустріти в ігрових пристроях.
Використовується IPS-матриця NE173QHM-NZ2 виробництва BOE.
Подивимося на її можливості, для чого використаємо прилад X-Rate i1 Display Pro та програми Argyll + DisplayCAL з HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 45% від максимального значення, пресет в Armoury Crate — Default.
Судячи з вимірів екран має повне покриття діапазону кольорів sRGB та 97,6% DCI P3, що можна вважати відмінним результатом. Колірна температура знаходиться майже на ідеальному рівні у 6500К, лише при мінімальній та максимальній яскравості вона трохи вища. Всі інші параметри також знаходяться на пристойному рівні.
Яскравість змінюється в діапазоні від 17,46 до 325,87 кд/м², а коефіцієнт контрастності коливається від 1:1015 до 1:1038.
Екран забезпечує достатньо точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE менш як 1.
При точнішому налаштуванні температури в застосунку Armoury Crate, зменшивши її показник з 50% до 40%, вдалося ще трошки збільшити якість картинки.
Також це вплинуло й на середнє DeltaE.
Внутрішня будова
Зсередини ноутбук має стандартне компонування і більшу частину площі займає материнська плата з системою охолодження.
В конструкції СО використовується випарна камера та декілька теплових трубок, які передають тепло до чотирьох радіаторів. Охолоджуються вони двома відцентровими вентиляторами з максимальною швидкістю 4600 та 4800 об/хв для процесора та відеокарти відповідно. Працюють вони постійно, починаючи зі швидкості десь у 1000 об/хв, крім режиму Silent, де вони зупиняються без навантаження на ноутбук.
Використовується акумуляторна батарея на 5845 мА·г з робочою напругою 15,4 В. Попри її потужність у 90 Вт на тлі корпусу та інших компонентів вона виглядає маленькою.
Два слоти пам’яті SO-DIMM зайняті модулями DDR5-4800 виробництва SK Hynix з маркуванням HMCG78MEBSA092N по 16 ГБ кожен, тож при необхідності можна буде збільшити обсяг ОЗП (максимально 64 ГБ).
Для зберігання великої кількості даних встановлено NVMe-накопичувач Samsung PM9A1, знайомий нам як 980 Pro, місткістю 2 ТБ.
Якщо цього буде недостатньо, користувач зможе встановити ще один SSD з інтерфейсом M.2. Для жодного з них ніяких додаткових охолоджувальних елементів не передбачено.
Все більшу популярність отримують контролери бездротової мережі розробки MediaTek, не став виключенням й ASUS Scar 17. В ньому використовується модуль MT7922A, який підтримує WIFi 6E та Bluetooth 5.2.
Все це накривається металізованою пластиковою кришкою. В зоні вентиляторів приклеєна нейлонова сітка, щоб нічого не завадило системі охолодження при її роботі.
Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
В основі ROG Strix Scar 17 знаходиться новітній процесор AMD Ryzen 9 7945HX сімейства Dragon Range, виконаний за технологічними нормами 5 нм. Він має 16 ядер з підтримкою SMT, що дозволяє йому обчислювати 32 потоки. Його базова частота дорівнює 2500 МГц, але завдяки технології Precision Boost 2 він може автоматично прискорюватися до 5450 МГц. Також він має 64 МБ кеш-пам’яті третього рівня та TDP на рівні 55 Вт.
В реальних задачах його частота при обчислюванні одного потоку дійсно доходила до 5450 МГц, тоді як при 32 — знижувалася до 4800 МГц. Рівень споживання доходив до 92 ватів.
Два модулі пам'яті DDR5 виробництва SK Hynix з загальним обсягом 32 ГБ працюють зі швидкістю 4800 МТ/с з затримками 40-39-39-77 у двоканальному режимі.
Новітня мобільна відеокарта GeForce RTX 4090 має 9728 шейдерних блоків, 304 текстурних блоків та 112 блоків рендерингу, що трохи недотягує до настільної GeForce RTX 4080. Працює чип на частоті 1590 МГц з автоматичним прискоренням до 2040 МГц. Пам’ять GDDR6 обсягом 16 ГБ взаємодіє з GPU через 256-бітну шину та функціонує зі швидкодією 18 ГТ/с. TGP складає 150 Вт, але потужність може автоматично підійматися ще на 25 ватів.
При активуванні режиму Turbo в застосунку Armoury Crate графічна карта трохи прискорюється на 50 МГц за чипом, та на 200 МТ/с за пам’яттю.
За фабричними налаштуваннями активований режим роботи ноутбука лише з дискретною відеокартою, і це правильно, бо тоді доступне керування технологією G-Sync.
Як і торішні ноутбуки ASUS, ця модель оснащено мультиплексором (MUX), який завдяки технології Nvidia Advanced Optimus автоматично перемикає передавання графічних даних з дискретної карти на екран, минаючи інтегроване в процесор відеоядро. Це до 10% покращує швидкодію в іграх відносно пристроїв без MUX.
В Armoury Crate можна активувати режими, щоб карта обиралася в залежності від навантаження на графічну підсистему. Тоді буде доступне інтегроване графічне ядро AMD Radeon 610M.
Програмне забезпечення
Разом з ноутбуком постачається два застосунки: Armoury Crate та MyASUS. Перший — це потужний програмний комплекс для налаштування пристрою, який вже відомий, мабуть, кожному користувачеві продуктів тайванської компанії.
На головній вкладці відкриваються параметри продуктивності та дані моніторингу. Можна обрати один з чотирьох режимів роботі пристрою з різними обмеженнями по потужності та частотам. При роботі від зовнішнього блока живлення за налаштуванням працює режим Performance, що забезпечує максимальну продуктивність. Turbo передбачає невелике прискорення завдяки підвищенню лімітів потужності та невеликому частотному розгону відеокарти та прискорення вентиляторів. Від акумулятора ноутбук працює в економічному та тихому режимі Silent. Є режим з ручними налаштуваннями та можливістю прямого контролю вентиляторів, де можна розігнати компоненти.
У наступних вкладках можна налаштувати режими енергозаощадження, призначити гарячі клавіші, вибрати режим підсвітки, зробити налаштування звуку, провести моніторинг системи, обрати активні шпалери Aura або записати макроси.
В інших вкладках можна зробити синхронізацію підсвітки чи додати ефекти, також налаштувати колірну температуру або додати бібліотеку ігор чи сценарії роботи ноутбука.
Є ще фірмова крамниця, а також можливість оновити пристрій та ПЗ.
Наступний застосунок My ASUS призначений для діагностики, оновлення ПЗ та зв'язку з техпідтримкою.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо систему охолодження. Враховуючи розміри пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи за фабричним налаштуванням Performance (обирається в Armoury Crate) та Turbo, вибір відеокарти був у режимі Ultimate. Температура в приміщенні була на рівні 20 градусів за Цельсієм.
Процесор при старті мав пікове споживання у 120 Вт, але через декілька секунд знижував його до 92 ват і тримав на цьому рівні до кінця тестування. Його температура у перши хвилини сягала майже 97 градусів, але потім приходила у норму на рівні 92 °C. Частота ядер коливалася в межах 4700–4850 МГц. Рівень шуму системи охолодження не перевищував 41,2 дБ(А).
Тестування відеокарти відбувалося в 3DMark у тесті Speed Way.
За пів години карта нагрілася до 78 градусів (85 °C Hot Spot та 94 °C пам’ять), а її максимальне споживання було близько 165 Вт. Рівень шуму сягав 41,3 дБ(А).
Поглянемо, що відбувається у режимі Turbo.
А ось тут вже цікаво: процесор мав пікове споживання на рівні 128 Вт і близько 10 хвилин він працював з такою потужністю, після чого знижував її до 112 Вт. Причому, нагрів ядер до 101 градуса його ніяк не бентежило. Після нормалізації споживання він нагрівався лише до 96 °C. Частота коливалася від 4500 до 4950 МГц з піковими 5450 МГц на старті. Рівень шуму сягав вже 49,5 дБ(А).
Відеокарта мала максимальне споживання на рівні 180 Вт, а її температури були навіть нижчими, ніж у режимі Performance. Звісно, це було досяжне завдяки збільшенню швидкості обертання вентиляторів, що приводило до зростання рівня шуму до 48,9 дБ(А).