Все більше з'являється оновлених моделей ігрових ноутбуків з сучасними процесорами та відеокартами, виконаних на базі AMD Ryzen 7000 або Intel Core 13-го покоління, які доповнюють графічні адаптери Nvidia серії RTX 40. І якщо з представниками «синього» табору ми вже встигли познайомитися в минулих оглядах, то лептопи з CPU конкурента нам ще не зустрічалися, як й з картою GeForce RTX 4090. В останньому випадку дуже хотілося б подивитися на швидкодію цього адаптера, бо, чесно кажучи, нові мобільні відеокарти Nvidia своїми характеристиками зовсім не вразили, окрім старших моделей. І нарешті ноутбук з такими компонентами до нас потрапив, а саме ASUS ROG Strix Scar 17, тож подивимося, наскільки він продуктивний.
ASUS ROG Strix Scar 17 (G733PY-LL020X)
Він базується на топовому процесорі AMD Ryzen 9 7945HX, якій здатен обчислювати 32 потоки, та відеокарті Nvidia GeForce RTX 4090 — найпотужнішій на ринку серед мобільних графічних адаптерів. Цю комбінацію доповнює пам’ять DDR5 загальним об’ємом 32 ГБ та твердотілий накопичувач місткістю 2 ТБ. Зважаючи на ігровий клас пристрою, ноутбук має швидку 17,3-дюймову матрицю з частотою оновлення 240 Гц, підтримкою G-Sync та широким колірним охопленням. Є Wi-Fi 6E, Ethernet 2.5Gb та інші сучасні інтерфейси, а також web-камера, якої так не вистачало в старих моделях Scar. Для такої потужної конфігурації встановлено акумулятор ємністю 90 Вт·г. І все це в великому, але не дуже товстому корпусі при вазі у 3 кг.
Виробник | ASUS |
---|---|
Модель та сторінка продукту | ROG Strix Scar 17 (G733PY-LL020X) |
Процесор | AMD Ryzen 9 7945HX, 16 ядер/32 потоки, 2,5 ГГц (до 5,4 ГГц в Boost-режимі) |
Оперативна пам'ять | 32 ГБ, 2 x SO-DIMM DDR5-4800, SK Hynix HMCG78MEBSA092N |
Дисплей | 17,3″, 2560х1440, BOE NE173QHM-NZ2, 240 Гц, IPS, G-Sync |
Відеокарта | Nvidia GeForce RTX 4090 16GB (150+25 Вт), AMD Radeon 610M |
Накопичувачі | 2 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, Samsung MZVL22T0HBLB-00B00 |
Зовнішні порти | 2 x USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort (один з них з можливістю заряджання), 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x HDMI 2.1, 1 x RJ45 LAN |
Комунікації | 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
Мультимедіа | Cтереосистема, вбудований масив мікрофонів, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 720p |
Безпека | Модуль TPM 2.0 |
Акумулятор, мА·г | 5845 мА·г (90 Вт·г, 15,4 В, 4 комірки, літій-полімерна) |
Адаптер живлення, Вт | 330 + 100 |
Габарити, мм | 395 x 282 x 23,4–28,3 |
Вага, кг | ~3 |
Операційна система | Windows 11 Pro |
Вартість, грн | 179 999 |
Комплект постачання
Ноутбук постачається у чорній товстій коробці з логотипом Republic of Gamers, яка має зсунуту у бік ручку для перенесення.
Але якщо відкрити її, виявиться, що це зовнішня упаковка для ще однієї коробки, де саме знаходиться ноутбук та за ручку якої переноситься вся ця конструкція, й фірмового рюкзака.
У комплекті постачання користувач знайде документацію, два блоки живлення для різного сценарію використання лептопа та дротову мишку.
Один блок живлення потужністю 330 ватів з вихідною напругою у 20 вольтів під’єднується до відповідного роз’єму в корпусі ноутбука. Він розрахований на широкий діапазон вхідної напруги та може використовуватися при максимальному навантажені пристрою. Він великий та важкий, тож для перенесення у рюкзаку не дуже підходить.
А ось інший вже маленький та легкий, має роз’єм Type-C та максимальну потужність у 100 Вт. Його можна під’єднати до відповідного порту USB й брати з собою у дорогу. Звісно, ноутбук у такому випадку буде працювати з обмеженою швидкодією.
Мишка у комплекті — ASUS ROG Gladius III, яка також зустрічається у вільному продажу, має гарну ергономічну форму та обладнана непоганим оптичним датчиком PixArt PAW3370DM.
Зовнішній вигляд
Лептоп з розмірами 395x282x23,4–28,3 мм при вазі 3 кг, що дорівнює характеристикам інших 17-дюймових пристроїв, має знайомі риси серії Scar, але деякі зміни з модельним рядом 2023 року все ж відбулися.
Зверху ноутбук ніяк не вирізняється на тлі старих моделей та має на кришці логотип ROG й діагональну стрічку з маленькими логотипчиками серії. В задній частині вже інший візерунок, декоративна накладка з написом ROG залишилася, але вона вже не знімається.
Нижня кришка тієї ж форми, що й у старих Scar, діагональна решітка залишилася, але велика силіконова накладка зникла і замість неї є невеличка ніжка. Щоб ноутбук не просідав — по центру також проходять гумові ніжки. Ось тільки висота всіх ніжок невелика, та ще й прорізи решітки тонкі, і коли працює система охолодження на великій швидкості, виникає свистячий звук. Тож краще з ноутбуком використовувати якусь підставку, щоб вона підіймала його над поверхнею стола десь на сантиметр або більше. Спереду по боках присутні решітки динаміків, а від них проходить прозора смужка з RGB-підсвічуванням.
Ззаду пристрою є решітки системи охолодження, одна з них стилізована під число 2006 римськими цифрами, що позначає рік появи бренду Republic of Gamers.
На лівому боці є два порти USB 3.2 Gen1 та комбінований аудіороз’єм, а також решітка системи охолодження.
Праворуч також є решітка, більше ніяких портів чи роз’ємів. В старих Scar тут ще була комірка для ключа Keystone, який завдяки технології NFC забезпечував швидкий доступ до деяких програмних функцій та дозволяв відкрити заздалегідь прихований розділ на накопичувачеві, але в новій моделі від нього відмовилися.
А вже на задній стороні є два USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort (один з них з можливістю заряджання пристрою), один HDMI та один LAN-порт, ще присутній роз’єм для під’єднання блоку живлення.
Рамки навколо екрана дуже тонкі, а сам екран займає майже всю площину кришки, яка, доречі, зовні виконана з металу.
Екран відкидається на кут десь у 120 градусів.
Нарешті в моделях Scar з’явилася веб-камера — до цього вона йшла окремим модулем, або й зовсім була відсутня. Вона має роздільну здатність 720p та розміщена у нарості нагорі. Там також розміщений масив мікрофонів.
Клавіатура острівного типу з цифровим блоком та невеличким заглибленням у клавіш. Їх загальний хід складає 2 мм, а завдяки технології ROG Overstroke розробник обіцяє швидкий відгук клавіатури при натисканні на клавіші. Верхня панель зроблена з однорідного пластику з матовим покриттям, яке гарно збирає відбитки пальців.
Кнопка вмикання розміщена окремо з правого боку, що знизить ризик випадкового натискання при роботі з ноутбуком.
Кнопки-стрілки маленькі й також розміщені окремо від загального блоку.
Нагорі є п’ять клавіш швидкого доступу до керування аудіосистемою, режимами роботи ноутбука чи запуску фірмового застосунку Armoury Crate. Також вони можуть використовуватися для активування макросів.
Поруч з ними є індикатори активності накопичувача, підключення до мережі, процесу заряджання чи режиму «в літаку».
Клавіатура має RGB-підсвічування, яке можна налаштувати в застосунку. У режимі очікування клавіші переливаються червоним кольором.
Тачпад великий та має дві вбудовані кнопки.
Крім клавіатури, налаштувати RGB-підсвітку можна також у смуги, яка проходить знизу під панеллю.
Екран
Ноутбук ASUS ROG Strix Scar 17 G733P має чудовий екран діагоналлю 17,3 дюйма з матовою поверхнею, роздільною здатністю 2560х1440 та частотою оновлення 240 Гц з підтримкою G-Sync. Такий дисплей не так часто можна зустріти в ігрових пристроях.
Використовується IPS-матриця NE173QHM-NZ2 виробництва BOE.
Подивимося на її можливості, для чого використаємо прилад X-Rate i1 Display Pro та програми Argyll + DisplayCAL з HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 45% від максимального значення, пресет в Armoury Crate — Default.
Судячи з вимірів екран має повне покриття діапазону кольорів sRGB та 97,6% DCI P3, що можна вважати відмінним результатом. Колірна температура знаходиться майже на ідеальному рівні у 6500К, лише при мінімальній та максимальній яскравості вона трохи вища. Всі інші параметри також знаходяться на пристойному рівні.
Яскравість змінюється в діапазоні від 17,46 до 325,87 кд/м², а коефіцієнт контрастності коливається від 1:1015 до 1:1038.
Екран забезпечує достатньо точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE менш як 1.
При точнішому налаштуванні температури в застосунку Armoury Crate, зменшивши її показник з 50% до 40%, вдалося ще трошки збільшити якість картинки.
Також це вплинуло й на середнє DeltaE.
Внутрішня будова
Зсередини ноутбук має стандартне компонування і більшу частину площі займає материнська плата з системою охолодження.
В конструкції СО використовується випарна камера та декілька теплових трубок, які передають тепло до чотирьох радіаторів. Охолоджуються вони двома відцентровими вентиляторами з максимальною швидкістю 4600 та 4800 об/хв для процесора та відеокарти відповідно. Працюють вони постійно, починаючи зі швидкості десь у 1000 об/хв, крім режиму Silent, де вони зупиняються без навантаження на ноутбук.
Використовується акумуляторна батарея на 5845 мА·г з робочою напругою 15,4 В. Попри її потужність у 90 Вт на тлі корпусу та інших компонентів вона виглядає маленькою.
Два слоти пам’яті SO-DIMM зайняті модулями DDR5-4800 виробництва SK Hynix з маркуванням HMCG78MEBSA092N по 16 ГБ кожен, тож при необхідності можна буде збільшити обсяг ОЗП (максимально 64 ГБ).
Для зберігання великої кількості даних встановлено NVMe-накопичувач Samsung PM9A1, знайомий нам як 980 Pro, місткістю 2 ТБ.
Якщо цього буде недостатньо, користувач зможе встановити ще один SSD з інтерфейсом M.2. Для жодного з них ніяких додаткових охолоджувальних елементів не передбачено.
Все більшу популярність отримують контролери бездротової мережі розробки MediaTek, не став виключенням й ASUS Scar 17. В ньому використовується модуль MT7922A, який підтримує WIFi 6E та Bluetooth 5.2.
Все це накривається металізованою пластиковою кришкою. В зоні вентиляторів приклеєна нейлонова сітка, щоб нічого не завадило системі охолодження при її роботі.
Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
В основі ROG Strix Scar 17 знаходиться новітній процесор AMD Ryzen 9 7945HX сімейства Dragon Range, виконаний за технологічними нормами 5 нм. Він має 16 ядер з підтримкою SMT, що дозволяє йому обчислювати 32 потоки. Його базова частота дорівнює 2500 МГц, але завдяки технології Precision Boost 2 він може автоматично прискорюватися до 5450 МГц. Також він має 64 МБ кеш-пам’яті третього рівня та TDP на рівні 55 Вт.
В реальних задачах його частота при обчислюванні одного потоку дійсно доходила до 5450 МГц, тоді як при 32 — знижувалася до 4800 МГц. Рівень споживання доходив до 92 ватів.
Два модулі пам'яті DDR5 виробництва SK Hynix з загальним обсягом 32 ГБ працюють зі швидкістю 4800 МТ/с з затримками 40-39-39-77 у двоканальному режимі.
Новітня мобільна відеокарта GeForce RTX 4090 має 9728 шейдерних блоків, 304 текстурних блоків та 112 блоків рендерингу, що трохи недотягує до настільної GeForce RTX 4080. Працює чип на частоті 1590 МГц з автоматичним прискоренням до 2040 МГц. Пам’ять GDDR6 обсягом 16 ГБ взаємодіє з GPU через 256-бітну шину та функціонує зі швидкодією 18 ГТ/с. TGP складає 150 Вт, але потужність може автоматично підійматися ще на 25 ватів.
При активуванні режиму Turbo в застосунку Armoury Crate графічна карта трохи прискорюється на 50 МГц за чипом, та на 200 МТ/с за пам’яттю.
За фабричними налаштуваннями активований режим роботи ноутбука лише з дискретною відеокартою, і це правильно, бо тоді доступне керування технологією G-Sync.
Як і торішні ноутбуки ASUS, ця модель оснащено мультиплексором (MUX), який завдяки технології Nvidia Advanced Optimus автоматично перемикає передавання графічних даних з дискретної карти на екран, минаючи інтегроване в процесор відеоядро. Це до 10% покращує швидкодію в іграх відносно пристроїв без MUX.
В Armoury Crate можна активувати режими, щоб карта обиралася в залежності від навантаження на графічну підсистему. Тоді буде доступне інтегроване графічне ядро AMD Radeon 610M.
Програмне забезпечення
Разом з ноутбуком постачається два застосунки: Armoury Crate та MyASUS. Перший — це потужний програмний комплекс для налаштування пристрою, який вже відомий, мабуть, кожному користувачеві продуктів тайванської компанії.
На головній вкладці відкриваються параметри продуктивності та дані моніторингу. Можна обрати один з чотирьох режимів роботі пристрою з різними обмеженнями по потужності та частотам. При роботі від зовнішнього блока живлення за налаштуванням працює режим Performance, що забезпечує максимальну продуктивність. Turbo передбачає невелике прискорення завдяки підвищенню лімітів потужності та невеликому частотному розгону відеокарти та прискорення вентиляторів. Від акумулятора ноутбук працює в економічному та тихому режимі Silent. Є режим з ручними налаштуваннями та можливістю прямого контролю вентиляторів, де можна розігнати компоненти.
У наступних вкладках можна налаштувати режими енергозаощадження, призначити гарячі клавіші, вибрати режим підсвітки, зробити налаштування звуку, провести моніторинг системи, обрати активні шпалери Aura або записати макроси.
В інших вкладках можна зробити синхронізацію підсвітки чи додати ефекти, також налаштувати колірну температуру або додати бібліотеку ігор чи сценарії роботи ноутбука.
Є ще фірмова крамниця, а також можливість оновити пристрій та ПЗ.
Наступний застосунок My ASUS призначений для діагностики, оновлення ПЗ та зв'язку з техпідтримкою.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо систему охолодження. Враховуючи розміри пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи за фабричним налаштуванням Performance (обирається в Armoury Crate) та Turbo, вибір відеокарти був у режимі Ultimate. Температура в приміщенні була на рівні 20 градусів за Цельсієм.
Процесор при старті мав пікове споживання у 120 Вт, але через декілька секунд знижував його до 92 ват і тримав на цьому рівні до кінця тестування. Його температура у перши хвилини сягала майже 97 градусів, але потім приходила у норму на рівні 92 °C. Частота ядер коливалася в межах 4700–4850 МГц. Рівень шуму системи охолодження не перевищував 41,2 дБ(А).
Тестування відеокарти відбувалося в 3DMark у тесті Speed Way.
За пів години карта нагрілася до 78 градусів (85 °C Hot Spot та 94 °C пам’ять), а її максимальне споживання було близько 165 Вт. Рівень шуму сягав 41,3 дБ(А).
Поглянемо, що відбувається у режимі Turbo.
А ось тут вже цікаво: процесор мав пікове споживання на рівні 128 Вт і близько 10 хвилин він працював з такою потужністю, після чого знижував її до 112 Вт. Причому, нагрів ядер до 101 градуса його ніяк не бентежило. Після нормалізації споживання він нагрівався лише до 96 °C. Частота коливалася від 4500 до 4950 МГц з піковими 5450 МГц на старті. Рівень шуму сягав вже 49,5 дБ(А).
Відеокарта мала максимальне споживання на рівні 180 Вт, а її температури були навіть нижчими, ніж у режимі Performance. Звісно, це було досяжне завдяки збільшенню швидкості обертання вентиляторів, що приводило до зростання рівня шуму до 48,9 дБ(А).
Результати тестування
Тестування відбувалося у режимі Performance з дискретним графічним адаптером.
Загальна продуктивність
PCMark 10
CPU-Z Benchmark
Cinebench
Geekbench 5
V-Ray 5 Benchmark
AIDA Cache & Memory Benchmark
Дискова підсистема
Ігрові програми
В іграх ми перевіримо три режими: Performance, Turbo, який замінить розгін, та Turbo Max з додатковим налаштуванням системи охолодження на максимальну швидкість. В іграх використовувалася роздільна здатність 2560х1440 та пресети з максимальною якістю графіки й трасуванням променів, де вони були наявні, з активованою технологією DLSS в режимі «Якість» у важких проєктах. В грі F1 22 використовувалася траса Імола.
3DMark
Assassin’s Creed Valhalla
Cyberpunk 2077
F1 22
Far Cry 6
Hogwarts Legacy
Red Dead Redemption 2
The Callisto Protocol
Total War: WARHAMMER III
Час автономної роботи
Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час роботи під час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на 120 кд/м², щоб можна було порівняти результати з іншими ноутбуками. Підсвічування клавіатури вимкнено, гучність динаміків була виставлена на 20%, використовувалися режими графічного процесора Стандарт та Оптимізовано, бо інакше тестування пройти було неможливо.
Ноутбук має звичайні показники, як для ігрового пристрою, та без проблем може проробити 3–5 годин.
Висновки
ASUS ROG Strix Scar 17 G733P — один із найпотужніших ноутбуків на ринку, який оснащений топовими та сучасними компонентами. Виконаний в гарному дизайні серії Scar він має продуктивний процесор AMD, здатний скласти конкуренцію Intel Core i9 13-го покоління, особливо у багатопотоковому навантажені. Його доповнює топова відеокарта Nvidia GeForce RTX 4090, яка забезпечує максимальну швидкодію у сучасних проєктах при роздільній здатності Quad HD. А для прийнятного температурного режиму цих компонентів використовується ефективна система охолодження. Звісно, з розгоном, навіть фабричним, впоратися їй дуже важко, але й процесор з графічним адаптером тут не холодніші на ринку, та й обмеження розмірів ноутбука з вагою накладає своє. Обсягу пам’яті DDR5 у 32 ГБ буде достатньо не тільки для ігор, але й для робочих застосунків, а якщо й цього буде замало, то можна буде встановити інші модулі. Не варто забувати й про твердотілий накопичувач, який встановлено місткістю 2 ТБ, з можливістю додавання ще одного. Відповідно до компонентів використовується гарна та яскрава 17,3-дюймова матриця з частотою оновлення 240 Гц й підтримкою G-Sync, а також майже повним покриттям діапазону кольорів DCI P3, що дозволяє не тільки з комфортом розважатися та проводити час в іграх, а й працювати з графічним та відео контентом. До цього додамо сучасні інтерфейси на кшталт WiFi 6E, 2.5Gb Ethernet, USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort та отримаємо пристрій, готовий до будь-якого сценарію використання. Ще й вебкамера з’явилася, чого не було в старих Scar, а у комплекті постачання є непогана дротова мишка та фірмовий рюкзак. Ось тільки коштує такий лептоп майже 4,5 тис. доларів, що можуть дозволити собі лише забезпечені користувачі або ті, кому потрібна по роботі потужна та мобільна конфігурація. Але за якість та продуктивність, як то кажуть, треба платити, тим паче, що продукція конкурентів знаходиться на тому самому ціновому рівні.