Ми вже звикли, що ігрові ноутбуки зазвичай великі, товсті та важки. Але час не стоїть на місці й виробники пропонують все компактніші та легші пристрої, з потужними компонентами, які не сильно відстають за продуктивністю від настільних систем. І якщо колись давно лептопи такого класу дозволяли працювати чи дивитися відео лише декілька годин, то зараз робочий день для них вже не є проблемою. А ось з іграми не все так просто — сидіти за ноутбуком більше години-півтори від повної зарядки акумулятора неможливо й досі. Тож любителям розважатися цілий день в шутерах доведеться й надалі бути прикутими до мережевого блоку живлення. Але це не означає, що потужний лептоп не може бути компактним та ще й легким, хоча й грати на ньому прийдеться поруч з розеткою. Крім того, такі ноутбуки дозволяють працювати в дорозі й при цьому вони не будуть займати багато місця, а про зайві грами взагалі можна й не згадувати. І саме для тих, хто цінує компактність та потужність компанія ASUS пропонує серію ROG Zephyrus, пристрої якої вирізняються своєю тонкістю та легкістю.
ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) GU605
Цього року ASUS провела оновлення своїх компактних ігрових ноутбуків, зробивши їх ще тонкішими та легшими. Всі вони оснащуються новітніми процесорами Intel Core Ultra, які мають ядра прискорення штучного інтелекту, та можуть комплектуватися дискретними мобільними відеокартами Nvidia GeForce RTX 40, включно до найстаршої моделі. Пам’ять розпаяна на платі й про слоти SO-DIMM мова вже не йде — тепер вона стандарту LPDDR5X-7467 загальним обсягом до 32 ГБ. Зате накопичувач із роз’ємом M.2 за необхідністю можна міняти без проблем й в цьогорічних пристроях їх місткість складає 1–2 ТБ, причому, в дорожчих моделях Zephyrus G16 встановлені продуктивніші SSD. Також 16-дюймовий екран з роздільною здатністю 2560x1600 може бути або IPS, або OLED, але в обох випадках він з частотою оновлення у 240 Гц та 100% відповідає колірному простору DCI-P3, що робить їх гарним рішенням для перегляду графічного та відео контенту. Звукова підсистема має оновлені динаміки низьких частот, що покращує відтворення аудіоконтенту. Звісно, не слід забувати й про сучасні інтерфейси на кшталт Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen2, Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3. Є також вебкамера з роздільною 1080p та ІЧ-датчик для роботи Windows Hello, а також кардрідер SD з підтримкою карт UHS-II. Ну і звісно, який ігровий ноутбук без потужної батареї у 90 Вт? І все це у витонченому елегантному корпусі з алюмінію та вагою менше ніж 2 кг! До нас потрапив топовий варіант з номером GU605MY-QR041X.
Виробник | ASUS |
---|---|
Модель | ROG Zephyrus G16 (GU605MY-QR041X) |
Процесор | Core Ultra 9 185H (6+8+2 ядер/22 потоків, 3,1 ГГц, до 5,1 ГГц в Boost-режимі) |
Оперативна пам'ять | 32 ГБ, LPDDR5-7467 (Samsung K3KL9L90CM-MGCT) |
Дисплей | 16″, 2560x1600, 240 Гц, OLED, G-Sync |
Відеокарта | Nvidia GeForce RTX 4090 16GB (125 Вт), Intel Arc |
Накопичувачі | 2 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, Samsung |
Зовнішні порти | 1 x Thunderbolt 4 USB 3.2 Gen2 Type-C (з підтримкою DisplayPort та заряджання), 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen2 Type-A, 1 x HDMI 2.1 |
Комунікації | Wi-Fi 6E (802.11ax, 2x2), Bluetooth 5.3 |
Мультимедіа | Стереосистема з чотирма динаміками, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p, ІЧ-датчик, кардрідер SD (UHS-II) |
Безпека | Модуль TPM 2.0 |
Акумулятор, мА·г | 90 Вт (5820 мАг, 15,48 В), 4 комірки, літій-полімерна |
Адаптер живлення, Вт | 240 + 100 |
Габарити, мм | 354 x 246 x 14,9~17,4 |
Вага, кг | 1,95 |
Операційна система | Windows 11 Pro |
Вартість, грн | 179 999 |
Комплект постачання
Ноутбук постачається у довгастій чорний коробці, на лицевій стороні якої намальований логотип серії ROG. Для полегшення перенесення покупки є пластикова ручка зверху.
Пристрій під час транспортування захищений додатковою коробкою, яка не перевищує розміри лептопа. Там також знайшлося місце для документації.
Крім папірців в комплекті постачання є два блоки живлення з мережевими кабелями та дротова миша з інтерфейсом USB 2.0 Type-A.
Основний блок живлення має довгастий роз’єм для приєднання до ноутбука та розрахований на широкий діапазон вхідної напруги. Його вихідна потужність складає 240 Вт (20 В,12 А). Додатковий блок живлення — це такий собі похідний варіант з потужністю 100 ватів та можливістю живити не тільки лептоп через роз’єм USB Type-C, а й мобільні пристрої. Виходить дуже економічно по вазі, якщо треба десь у дорозі зарядити телефон і при цьому не треба брати додаткові зарядні пристрої, які займають зайве місце в сумці чи рюкзаку.
Миша у комплекті постачання вже давно знайома Strix Impact, яка навіть була в нас на огляді. Вона доволі компактна й не займає багато місця, що буде актуально для тих, хто часто подорожує з ноутбуком. З часом користувач зможе взяти собі щось бездротове.
Крім всього цього є також дуже зручний чохол для ROG Zephyrus G16. Він м’який та гарно захищає пристрій від механічного пошкодження.
Зовнішній вигляд
І тут є що захищати. Елегантний та витончений дизайн підкреслює рівень пристрою й навіть не скажеш, що перед нами ігровий ноутбук. Лише тільки дзеркальна діагональна смужка з рисками та підсвіткою дає зрозуміти, що це не бізнес лептоп для слабкої статі, а повноцінний пристрій для розваг.
ASUS ROG Zephyrus G16 настільки тонкий, що може навіть здатися, що це звичайний ультрабук, бо на старі «зефіри» він ніяк не схожий.
Корпус лептопа повністю виконаний з алюмінієвого сплаву та має розміри 354x246 мм при товщині 14,9~17,4 мм, що робить пристрій одним з найкомпактніших на ринку серед ігрових ноутбуків з матрицею діагоналлю 15–16 дюймів. Вага також на рівні й не перевищує 1,95 кг — а це вже клас найлегших серед потужних.
Нижня частина має дві довгасті гумові ніжки та решітку, як для входу свіжого та прохолодного повітря, так й для виходу вже нагрітого. Ніжка біля задньої стінки як раз відгороджує різні потоки повітря.
Спереду нижньої кришки по кутах пристрою є решітки для динаміків. Через прорізи можна побачити сітку, яка перешкоджає потраплянню всередину великого сміття.
Цікаво, що індикаторам активності системи знайшлося місце лише у задній частині пристрою, де при відкритій кришці їх ніколи не буде видно. Також там можна побачити наскільки маленькі сопла для виходу гарячого повітря.
Піднявши кришку помічаєш, наскільки тонкий корпус, який зміг умістити в собі всі необхідні порти та інтерфейси. Зліва є комбінований 3,5-мм аудіороз’єм, один USB 3.2 Gen2 Type-A, Thunderbolt 4, він же USB 3.2 Gen2 Type-C, з підтримкою DisplayPort та заряджання пристрою, HDMI 2.1 й роз’єм для під’єднання основного блока живлення.
З правого боку знаходяться кардрідер, ще один USB 3.2 Gen2 Type-A та USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою заряджання. Прорізу для замку Kensington не передбачено.
Кришка також тонка, а екран займає майже всю її площу. Рамки тонкі й майже непомітні.
Але зверху все ж таки знайшлося місце для вебкамери 1080p з ІЧ-датчиком та масиву мікрофонів.
Відкидається кришка десь на кут у 120 градусів. Шарніри екрана приховані і їх не видно.
На робочій поверхні встановлена клавіатура острівного типу зі збільшеними клавішами, які можуть витримати до 20 млн натискань. По боках від неї знаходяться решітки аудіосистеми. Виробник акцентує на них увагу, бо зроблені вони шляхом свердління на високій швидкості з неймовірною точністю.
З правої сторони над головним блоком розташовані чотири кнопки для керування гучністю, мікрофоном та швидкого виклику застосунку Armoury Crate. Також вони виконують роль макрокоманд, які можна призначити в фірмовій програмі. Справа розташована клавіша вмикання пристрою, яка до того ж виконана зі скла.
Кнопки-стрілочки тут дуже маленькі, причому, бокові теж виконані у загальному стилі, хоча іноді в інших ноутбуках вони мають більші розміри. Попри ігровий клас пристрою блок WASD ніяк не відокремлений від інших клавіш. Можливо, виробник не хотів псувати естетичний вигляд елегантного Zephyrus G16.
Клавіатура має однозонне RGB-підсвічування, яке можна налаштувати на свій смак, а за необхідністю взагалі вимкнути.
Тачпад тут дуже великий та займає центральну частину зони під долоні. Він має дві кнопки, а завдяки великій площі курсором простіше керувати, та й в іграх такі розміри не будуть зайвими.
Екран
В ROG Zephyrus G16 (2024) GU605 встановлена OLED-матриця з глянцевим покриттям та роздільною здатністю 2560x1600 точок. Частота оновлення екрана складає 240 Гц, а для зменшення розривів в динамічних сценах є підтримка Nvidia G-Sync.
Матриця виробництва Samsung, модель — ATNA60DL01-0.
Якість відтворення кольорів перевіримо приладом SpyderX Pro та програмами DisplayCAL з Argyll й HCFR Colormeter. Яскравість екрана встановимо на рівні 120 кд/м², що дорівнює 38% від максимального значення.
В підсумку ми отримуємо обіцяні показники — 100% для DCI-P3, а також 100% для sRGB і… 98% для Adobe RGB, а це вже гарні результати. За цим екраном можна буде не тільки переглядати будь-який контент, але й працювати в графічних та відео редакторах.
Ось тільки треба буде зробити калібрування, бо він холодить, і якщо температуру ще можна налаштувати в Armoury Crate, то окремі кольори вже потребують прилад та сторонні програми.
Яскравість змінюється в діапазоні 20–430 кд/м², що трохи менше від заявлених 500 кд/м², які, скоріше за все, досяжні в режимі HDR.
Середня DeltaE менше ніж 1, але для ще точнішого відображення кольорів калібрування все одно не завадить.
Внутрішня будова
Зсередини ноутбук має класичне компонування й материнська плата із системою охолодження займає більшу частину площі корпусу.
В системі охолодження використовується випарна камера та два відцентрові вентилятори з радіаторами, гаряче повітря від яких виходить лише через задню частину пристрою — в сторону та вниз. Виробник заявляє про використання рідкого металу замість звичайної термопасти в місцях контакту кристалів чипів з камерою.
Встановлений акумулятор дуже потужній, як для таких розмірів лептопа, та має ємність у 5820 мА·г при напрузі 15,48 В, а це вже дорівнює 90 Вт·г. Часто виробники ставлять гірші батареї навіть в більші за розмірами моделі.
По кутах в передній частині ноутбука знаходяться низькочастотні динаміки у своїх капсулях, тоді як високочастотні гучномовці встановлені на робочій поверхні біля клавіатури.
Накривається вся конструкція металевою кришкою, в якій прорізі накриті сіточками, щоб нічого не могло потрапити всередину пристрою.
Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) GU605 на базі новітнього флагманського процесора Intel Core Ultra 185H архітектури Meteor Lake, який у своєму складі має шість продуктивних ядер з підтримкою Hyper-Threading, вісім енергоефективних та ще два енергоефективних ядра в SoC, що дає можливість обчислювати дані у 22 потоки. Також він має блок прискорення штучного інтелекту, так званий NPU. Базова частота CPU складає 2300 МГц, але завдяки технології Turbo Boost він може прискорюватися до 5100 МГц по P-ядрах та 3800 МГц по E-ядрах, а також до 2500 МГц по LP E-ядрах. Кеш-пам’ять третього рівня складає 24 МБ, рівень TDP дорівнює 45 Вт, але під час прискорення він у піку може сягати 115 Вт.
В реальності процесор працює на частоті 4500 МГц при залученні всіх потоків одночасно та може при цьому прискорюватися до 5100 МГц.
Використовується пам'ять стандарту LPDDR5X-7467, на платі розпаяні чипи загальним обсягом у 32 ГБ й розширити їх ніяк не вийде.
Мобільна дискретна відеокарта Nvidia GeForce RTX 4090 має обмеження по потужності до 80 Вт з максимальним значенням у 125 Вт, що значно нижче, ніж в більшості інших ігрових ноутбуках з такою картою. Але навіть таке значення досяжне буде лише при розгоні в застосунку Armoury Crate, тоді як в інших режимах користувач може розраховувати на 115 Вт максимум. Частота GPU складає 930 МГц з прискоренням до 1455 МГц, пам’ять працює зі швидкодією 18 ГТ/с.
При вмиканні Turbo-режиму лептопа в Armoury Crate частота чипа зростає до 980 МГц з прискоренням до 1505 МГц, а пам’ять вже починає функціонувати зі швидкодією у 18200 ГТ/с.
При слабкому навантаженні на відеопідсистему чи ручному вимиканні дискретної графіки завдяки мультиплексору (MUX), яким оснащено ноутбук, починає працювати інтегрована графіка Intel Arc зі 128 шейдерними блоками.
Програмне забезпечення
Разом з ноутбуком постачається два застосунки: Armoury Crate та MyASUS. Перший — це потужний програмний комплекс для налаштування пристрою, який вже відомий, мабуть, кожному користувачеві продуктів тайванської компанії.
На головній вкладці присутні параметри продуктивності та дані моніторингу. Можна обрати один з чотирьох режимів роботі пристрою з різними обмеженнями по потужності та частотам. При роботі від зовнішнього блока живлення за налаштуванням працює режим Performance, що забезпечує максимальну продуктивність. Turbo передбачає невелике прискорення завдяки підвищенню лімітів потужності та невеликому частотному розгону відеокарти та прискорення вентиляторів. Від акумулятора ноутбук працює в економічному та тихому режимі Silent. Є режим з ручними налаштуваннями та можливістю прямого контролю вентиляторів, де можна розігнати компоненти.
У наступних вкладках можна налаштувати режими енергозаощадження, призначити гарячі клавіші, вибрати режим підсвітки, зробити налаштування звуку, провести моніторинг системи, обрати активні шпалери Aura або записати макроси.
В інших вкладках можна зробити синхронізацію підсвітки чи додати ефекти, також налаштувати колірну температуру, зробити калібрування екрана або додати бібліотеку ігор чи сценарії роботи ноутбука.
Є ще фірмова крамниця, можливість переглянути новини або пропозиції ASUS, а також оновити пристрій та ПЗ. Цікаво, що новини та пропозиції тепер українською та регіональні, тож актуальні.
Наступний застосунок My ASUS призначений для діагностики, оновлення ПЗ та зв'язку з техпідтримкою.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо на що спроможна система охолодження. Враховуючи компактність пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи в Armoury Crate — Performance, Turbo та ручний розгін. Температура в приміщенні дорівнювала 22 градусам за Цельсієм.
Performance
В стандартному продуктивному режимі процесор напочатку тестування споживав пікові 90 Вт, а після — лише 70–80 Вт, температура при цьому доходила до 100 градусів. Частота P-ядер коливалася від 2500 до 4600 МГц з піковими 4900–5100 МГц. Цікаво, що споживання постійно падало до 49 Вт, після чого знову підіймалося до 80 Вт і цей процес мав вигляд пилки. Рівень шуму у такому режимі сягав 41,4 dB(A).
Споживання дискретної відеокарти не перевищувало 90 Вт, частота коливалася у діапазоні 975–1305 МГц, а температура ядра не підіймалася вище 75 градусів, пам’ять була на рівні 84 °C. Рівень шуму — 42,2 dB(A) максимум.
Turbo
В турборежимі процесор споживав 95 Вт максимум та 75 Вт у середньому, й так само нагрівався до майже 100 градусів. Частота коливалася від 2700 до 4500 МГц з піковими у 5250 МГц, хоча, може це помилка, бо утиліта моніторингу відображала значення й у 30 тисяч. Шум вже був на рівні 46,4 dB(A).
Рівень споживання відеокарти зріс до 115 Вт, частота коливалася на рівні 1290–1590 МГц, а температура GPU піднялася лише до 76 °C, тоді як пам’яті — вже до 90 градусів. Шумові характеристики менші, ніж в процесорному тесті та дорівнювали 45,5 dB(A).
OC
Ручний розгін не чіпав процесор, бо він й так «жарився» й без зайвого втручання, але збільшення обертів вентиляторів гарно вплинуло на режим CPU: температура на градус стала меншою та й прискорювався він частіше при тому ж самому споживанні. А ось тут вже рівень шуму збільшився до 50,4 dB(A).
Відеокарта стала споживати вже свої максимальні 125 Вт, грітися стала менше при частотах 1155–1695 МГц, а ось пам’ять дійшла вже до 94 градусів, але й прискорювалася вона краще. До речі, процесор теж став прискорюватися на більшу частоту. У тесті відеокарти у режимі розгону рівень шуму вже сягав 49,8 dB(A).
Результати тестування
Тестування відбувалося у режимі Performance.
Загальна продуктивність
PCMark 10
CPU-Z Benchmark
Cinebench R23
Cinebench 2024
Geekbench 6
V-Ray 6 Benchmark
AIDA Cache & Memory Benchmark
Дискова підсистема
Ігрові програми
В іграх ми перевіримо три режими: Performance, Turbo та Overclocking. Використовувалася роздільна здатність 2560x1600 та пресети з максимальною чи високою якістю графіки та трасуванням променів, де вони були наявні, з активованою технологією DLLS в режимі якість. В грі Diablo IV відбувалася пробіжка протягом хвилини через місто Kyovashad у бік храму, також пробіжка відбувалася в Hogwarts Legacy через містечко Hogsmeade у бік Old Fool. В Ratchet & Clank: Rift Apart, Remnant II та Resident Evil 4 відбувалася прогулянка протягом хвилини на початку стартового рівня, в The Last of Us — на рівні після прологу.
3DMark
Cyberpunk 2077
Diablo IV
Hogwarts Legacy
Ratchet & Clank: Rift Apart
Red Dead Redemption 2
Remnant II
Resident Evil 4
The Callisto Protocol
The Last of Us
Total War: WARHAMMER III
Час автономної роботи
Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на 120 кд/м², щоб можна було порівняти результати з іншими ноутбуками. Підсвічування клавіатури вимкнено, гучність динаміків була виставлена на 20%. У повсякденних тестах використовувався режим роботи ноутбука Silent з Eco для відеокарти, для ігор — Performance з Maximum.
На лептопі можна працювати та переглядати відео протягом робочого дня. Гарний показник, як для ігрового пристрою. А ось з іграми, як завжди, не склалося й ноутбук трохи не дотягнув до години. З іншого боку, в нас налаштування системи було максимально можливе для роботи від акумулятора, тож розраховувати на більше можна назвати занадто оптимістичним.
Висновки
Ноутбук ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) GU605 вийшов потужним та компактним, при цьому витонченим та елегантним. Він оснащений новітнім процесором Intel Core Ultra 185H з блоком прискорення штучного інтелекту, можливості якого можуть використовуватися, наприклад, для покращення відео конференцій та контенту. В пару до нього встановлена топова відеокарта Nvidia GeForce RTX 4090, хоча й з обмеженнями. Це впливає на результат, але наявність відеопам’яті у 16 ГБ робить карту перспективнішою, ніж молодші моделі серії GeForce RTX 40. Можна буде ще довго використовувати високі налаштування графіки в іграх, або прискорити роботу в графічних редакторах, де вже давно залучені GPU. Для графічного та відео контенту особливо підійде встановлений OLED-екран з діагоналлю 16″ та колірним покриттям Adobe RGB майже у 100 відсотків, а підтримка частоти оновлення у 240 Гц та G-Sync зменшить розриви картинки в динамічних сценах. Обсягу пам’яті у 32 ГБ для ігор вистачить ще надовго, а ось для роботи навіть в Photoshop цього може бути вже недостатнім. Місткій та швидкий накопичувач у 2 ТБ дозволить встановити велику кількість ігор та не думати про нестачу дискового простору. Є також всі необхідні сучасні інтерфейси, вебкамера 1080p з ІЧ-датчиком та кардрідер SD з підтримкою карт UHS-II. А для довгої роботи лептопа без розетки наявний потужний акумулятор. І все це в алюмінієвому корпусі завтовшки менше ніж 2 см при вазі лише 1,95 кг! А ще в комплекті є зручний чохол та мишка, хоча й дротова. Тож якщо потрібен потужний, але компактний та тонкий ноутбук з елегантним дизайном та малою вагою, ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) GU605 стане відмінним вибором, який дозволить як грати вдома, так й працювати в дорозі, при цьому він не займе багато місця, як для своєї діагоналі.