Огляд ноутбука ASUS Vivobook S 15 (S5507Q) класу Copilot+ PC на базі процесора Qualcomm Snapdragon X Elite

Якщо ви хоч якось слідкуєте за індустрією останні два роки, то напевно знаєте, що розповсюдження штучного інтелекту є головною новиною IT-галузі та, мабуть, світу, яким ми його знаємо. І є три способи описати щось нове: негативно а-ля Спайдер Джерусалім, позитивно а-ля хайп з тіктоку (де все, що потрапляє в руки «оглядача» — вже золото), і, хоч важко, але треба — об'єктивно, як вчений-дослідник. Цей огляд буде спробою третього підходу.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

ASUS Vivobook S 15 (моделі S5507Q, що важливо, щоб не плутати з попередниками) є першим ноутбуком компанії, що працює на базі процесора Qualcomm Snapdragon X Elite. Це не просто нова модель — це представник абсолютно нової категорії пристроїв, відомих як Copilot+ PC. Ця комбінація ARM-процесора та Windows 11 є революційною для ринку ПК, потенційно здатною змінити наше уявлення про продуктивність та енергоефективність ноутбуків, одночасно відкриваючи двері до локальних ШІ-обчислень. Правда, ключове слово — «потенційно».

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Цей ноутбук також позиціюється як «MacBook killer», здатний перевершити Apple MacBook Air 15 з процесором M3 за продуктивністю. За даними виробника, Vivobook S 15 демонструє на 21% кращу продуктивність у багатоядерному тесті Geekbench 6 та на 64% кращу продуктивність у багатоядерному тесті Cinebench 2024 порівняно з MacBook Air 15 (M3). Оскільки в господарстві є MacBook Air 15 (M2), то перевіряти ці заяви прийдеться на ньому.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Однак, як і будь-який пристрій першого покоління, Vivobook S 15 орієнтований на early adopters — тих, хто готовий купувати перше покоління нової техніки, попри можливі «дитячі хвороби». Морально нещодавній огляд ASUS Vivobook S 16 OLED підготував до зовнішніх відчуттів, а Acer Chromebook Plus 514 — до дивної поведінки «ноутбуку з нетиповою начинкою». Отже, розгляньмо, що ж пропонує ASUS Vivobook S 15 і чи дійсно він готовий стати новим стандартом для Windows-ноутбуків.

Що таке ARM64?

Snapdragon X Elite є першою серйозною спробою Qualcomm конкурувати з традиційними x86-процесорами від Intel та AMD на ринку високопродуктивних ноутбуків під керуванням Windows. Ключова особливість Snapdragon X Elite — це використання ARM64-архітектури. На відміну від x86-64, яка домінує в настільних комп'ютерах та ноутбуках, ARM-архітектура десятиліттями асоціювалася зі смартфонами та планшетами (тобто там, де економічність та «швидкодія на ват» важливіші за власне абсолютні результати). Однак, успіх Apple з процесорами серії М (M1, M2, M3) показав потенціал ARM у високопродуктивних системах.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Snapdragon X Elite побудований на основі ядер Oryon, розроблених Qualcomm. Ці ядра здатні забезпечити продуктивність, яка конкурує з топовими моделями Intel Core та AMD Ryzen, при значно нижчому енергоспоживанні. Це дозволяє створювати тонкі та легкі ноутбуки з тривалим часом автономної роботи, не жертвуючи продуктивністю. Саме так: традиційний плюс ARM зберігся, бо важливою перевагою ARM64-архітектури є її енергоефективність.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Однак, перехід на нову архітектуру створює певні виклики. Основним з них є питання сумісності програмного забезпечення. Хоча Windows 11 підтримує ARM64 і може емулювати x86-додатки, не всі програми працюють однаково ефективно. Це особливо стосується спеціалізованого програмного забезпечення та деяких ігор — про що мова піде детальніше нижче. Попри деякі обмеження, поява Snapdragon X Elite на ринку відкриває нові можливості для розробників та користувачів. Це стимулює створення нативних ARM64-версій популярних програм, що в перспективі може призвести до загального підвищення продуктивності та енергоефективності Windows-пристроїв.

Що таке NPU?

Нейронний процесор (Neural Processing Unit, NPU) — це спеціалізований апаратний компонент, призначений для прискорення операцій, пов'язаних з машинним навчанням та штучним інтелектом. На відміну від центрального (CPU) або графічного (GPU) процесорів, NPU оптимізовано саме для обробки алгоритмів ШІ.

Продуктивність NPU часто вимірюється в TOPS (Trillion Operations Per Second) — трильйонах операцій на секунду. Це показник того, скільки обчислень, пов'язаних з ШІ, процесор може виконати за одну секунду. Наприклад, NPU в Snapdragon X Elite здатний виконувати до 45 TOPS, що є одним з найвищих показників серед мобільних процесорів. З іншого боку, це приблизно вдесятеро нижче показників старших відеокарт GeForce 40 Series в подібних задачах…

NPU дозволяє виконувати складні завдання ШІ локально на пристрої, без необхідності звертатися до хмарних серверів. Це підвищує швидкість роботи ШІ-функцій, забезпечує кращий захист приватності користувача та дозволяє використовувати ШІ-можливості навіть без підключення до інтернету.

Що таке Copilot+ PC та AI PC?

Терміни «Copilot+ PC» та «AI PC» тепер часто використовуються в контексті сучасних комп'ютерів, але між ними є суттєва різниця. AI PC — це більш загальний термін, який стосується комп'ютерів, що мають апаратне забезпечення, оптимізоване для виконання завдань штучного інтелекту. Це може включати наявність NPU, потужного GPU або спеціалізованих ШІ-прискорювачів. AI PC не обов'язково повинен мати конкретні програмні функції чи певну операційну систему.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Copilot+ PC, з іншого боку, — це специфічна категорія, визначена Microsoft. Це підмножина AI PC, які відповідають певним апаратним та програмним вимогам:

  • Наявність NPU з продуктивністю не менше 40 TOPS.
  • Підтримка спеціальних ШІ-функцій Windows 11, таких як Windows Studio Effects, Live Captions та інші.
  • Наявність виділеної клавіші Copilot на клавіатурі.

Таким чином, всі Copilot+ PC є AI PC, але не всі AI PC є Copilot+ PC. Copilot+ PC гарантують сумісність з останніми ШІ-інноваціями від Microsoft та оптимізовані для роботи з Microsoft Copilot — вбудованим ШІ-асистентом Windows 11.

Технічні характеристики

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту Vivobook S 15 (S5507QA-MA058X)
Процесор Snapdragon X Elite X1E 78 100 (кеш 42 МБ, 3,4 ГГц з прискоренням до 4,2 ГГц, 12 ядер/12 потоків)
Оперативна пам'ять 32 ГБ (4x8 ГБ) LPDDR5X
Дисплей 15,6″, 2880x1620, 120 Гц, OLED
Відеокарта Qualcomm Adreno
Накопичувачі 1 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, Micron MTFDKBA1T0QFM-1BD1AABGB
Зовнішні порти 2x USB 3.2 Gen1 Type-A, 2x USB4 Gen3 Type-C з підтримкою дисплея / живлення, 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x 3,5 мм комбінований аудіороз'єм, кардрідер MicroSD
Комунікації Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4
Мультимедіа Стереосистема Harman Kardon з підтримкою Dolby Atmos, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p з захисною шторкою
Безпека TPM, замок Kensington, Microsoft Pluton, ІЧ вебкамера з підтримкою Windows Hello
Акумулятор 70 Вт·год, 3 комірки, літій-полімерний
Адаптер живлення, Вт 90
Габарити, мм 352,6 x 226,9 x 14,7-15,9
Вага, кг 1,42
Операційна система Windows 11 Pro
Вартість, грн 69499
 

Комплект постачання

Як зараз модно — упаковка виконана з екологічних матеріалів, що легко підлягають переробленню, інакше кажучи, з картону без кольорового друку. Всередині ще одна коробка з ноутбуком, бо окремо потрібно було розмістити рюкзак в комплекті.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Комплектація ноутбука включає:

  • ASUS Vivobook S 15;
  • блок живлення 90 Вт;
  • кабель живлення;
  • інструкцію користувача;
  • гарантійний талон;
  • флаєр з рекламою застосунку MyASUS;
  • дротову мишу;
  • рюкзак.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Дизайн

Новий ASUS Vivobook S 15 належить до категорії тонких та легких. Корпус виконаний повністю з металу, що забезпечує міцність конструкції при загальній вазі всього 1,42 кг. Товщина пристрою варіюється від 14,7 до 15,9 мм, що робить його одним з найтонших 15-дюймових ноутбуків на ринку.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Ззовні лептоп повністю втратив натяки на дизайн попередника Vivobook S 15 OLED (K5504). Візуальний стиль дуже близький до того, що ми вже бачили в Vivobook S 16 OLED (M5606). Причому в срібному варіанті, як й передбачалося, він справді не має якоїсь «гламурної» аури чорної версії, проте виглядає в хорошому сенсі «більш макбучним, ніж Macbook» у своїй корпоративній елегантності. Якби не ціна, а зовнішній вигляд вирішував позиціювання, то варто було б очікувати такий продукт в більш преміальній лінійці ASUS Zenbook.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

На лівому боці розташовані два порти USB4 Type-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, повнорозмірний HDMI 2.1, кардрідер microSD та комбінований аудіороз'єм 3,5 мм. На правому боці знаходяться два порти USB-A 3.2 Gen1, а також світлодіодні індикатори.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Клавіатура типу ASUS ErgoSense має типову «острівну» конструкцію. Повнорозмірна розкладка з цифровим блоком прийде до смаку тим, хто працює з числовими даними. Однозонне rainbow-підсвічування клавіатури налаштовується по яскравості та кольору. Легенди англійської та українською мовою добре зчитуються. Звісно, між правим Alt та стрілочками присутня фізична кнопка Copilot, яка є частиною вимог Microsoft для сертифікації Copilot+ PC. Кнопка живлення маскується під звичайну праву верхню кнопку на нампаді.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Тачпад великого розміру підтримує мультитач-жести. Він розташований по центру відносно основного блоку клавіатури, а не всього пристрою, що може бути незвичним для деяких користувачів, але забезпечує ергономічне положення рук під час набору тексту.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Особливої уваги заслуговує дисплей ноутбука. Не дивлячись на відсутність суфікса OLED в назві моделі, використовується саме цей тип матриці. 15,6-дюймовий OLED-екран має незвичну роздільну здатність 2880x1620 пікселів (3К, як це називає виробник) та частоту оновлення у 120 Гц. Підтримка HDR та пікова яскравість у 600 ніт роблять його придатним для роботи з мультимедійним контентом. Бокові рамки тонкі, а верхню обмежує блок вебкамери та мікрофонів. Кут відкриття становить 180 градусів, при цьому варто бути обережним з поверхнею, щоб не пошкодити покриття ноутбука, адже ніяких захисних ніжок на верхній кришці не передбачено.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

На нижній кришці знаходяться чотири гумові ніжки: одна довга, дві звичайного розміру, та одна маленька по самому центру. По боках є отвори для двох динаміків аудіосистеми, яка розроблена у співпраці з Harman/Kardon та має підтримку Dolby Atmos.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Вебкамера з роздільною здатністю 1080p забезпечує чітке зображення під час відеодзвінків. Вона оснащена фізичною шторкою для захисту приватності. Мікрофонний масив з функцією шумозаглушення дозволяє чітко передавати голос навіть у шумному оточенні.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

Блок живлення власного виробництва ASUS компактний та легкий, що додає зручності при перенесенні ноутбука. Він підтримує швидку зарядку (90 Вт) через USB-C, а також здатний працювати в інших режимах, щоб заряджати інші пристрої за потреби.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

В комплекті до ASUS Vivobook S 15 йде компактна дротова миша ASUS A43. Нічого важливого про неї сказати не вийде, бо з погляду характеристик це просто «щось, щоб не використовувати тачпад», не більше.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)

А от сумка-рюкзак, яка теж йде в комплекті, справді чудова. Вона (чи він, бо носити можна різними способами) якісно зшита, має достатньо місця для ноутбука та аксесуарів, приємна на дотик і має ненав’язливе брендування.

ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)ASUS Vivobook S 15 (S5507Q)
 
Обговорити в форумі (коментарів: 16)

Останні огляди: