Екран
15,6-дюймовий OLED-екран з матрицею Samsung ATNA56AC03-0 має роздільну здатність 2880x1620 точок, що забезпечує щільність пікселів на рівні 212 ppi. Співвідношення сторін 16:9, частота оновлення складає 120 Гц. Підтримка HDR з піковою яскравістю 600 кд/м² дозволяє відтворювати контент з високим динамічним діапазоном. Виробник заявляє про 100% охоплення колірного простору DCI-P3 та точність передачі кольору з Delta E < 1. Екран також має сертифікацію TUV Rheinland щодо зниження шкідливого синього випромінювання та відсутності мерехтіння.
Тестування здійснювалося за допомогою приладу X-Rite i1 Display Pro. Тести проводилися в операційній системі Windows 11. Використані програмні застосунки: Argyll CMS 2.3.1, DisplayCAL 3.8.9.3, HCFR Colorimeter 3.5.2. Яскравість виставлена на рівні 120 кд/м².
Внутрішня будова
Сюрпризи почалися вже з CPU-Z та GPU-Z. Перший застосунок тільки базово ідентифікує залізо на платформі ARM64, але для розв'язання проблеми розробники пропонують окрему програму CPU-Z ARM64 (що перебуває у версії 1.04). У випадку GPU-Z, застосунок також майже не впорався з розпізнаванням та запропонував надіслати дані розробникам.
Серце ASUS Vivobook S 15 — процесор Qualcomm Snapdragon X Elite X1E78100. Це 64-бітний ARM-процесор, побудований на архітектурі Oryon. Він має 12 ядер з базовою частотою 3,4 ГГц, яка може підвищуватися до 4,2 ГГц у режимі турбо для двох ядер. Процесор виготовлений за 4-нм технологічним процесом.
Snapdragon X Elite містить вбудоване графічне ядро Qualcomm Adreno X1-85, здатне забезпечити продуктивність до 3,8 TFLOPS. Це дозволяє ноутбуку впоратися з більшістю повсякденних завдань та навіть з деякими нескладними іграми — але про це пізніше. Особливої уваги заслуговує нейронний процесор (NPU) Qualcomm Hexagon, який забезпечує продуктивність до 45 TOPS (трильйонів операцій на секунду). Це дозволяє ефективно виконувати завдання, пов'язані зі штучним інтелектом та машинним навчанням, безпосередньо на пристрої, а також пройти сертифікацію Microsoft Copilot+ PC.
Для розбирання потрібно викрутити 10 гвинтиків, два з яких приховані — один під пломбою, один під центральною гумовою ніжкою. Не розбираючи систему охолодження, нічого дивного в будові ASUS Vivobook S 15 побачити не вдається — вона цілком типова для «тонкого легкого ноутбука», хоча виробник доклав зусиль для оптимізації всієї конструкції аж до петель екрана.
Оперативна пам'ять обсягом 32 ГБ розпаяна у вигляді чипів LPDDR5X.
Для зберігання даних використовується твердотілий NVMe-накопичувач Micron 2400E MTFDKBA1T0QFM з інтерфейсом PCIe 4.0 та місткістю 1 ТБ. Другого слоту для розширення дискового простору немає.
Система охолодження ASUS IceCool ефективно відводить тепло від процесора та інших компонентів. Два вентилятори та теплові трубки розподіляють тепло по всій площі корпусу, запобігаючи локальному перегріву.
Літій-полімерний акумулятор власного виробництва ASUS ємністю 70 Вт·год у поєднанні з дуже економічним процесором забезпечує тривалу автономну роботу. ASUS заявляє про можливість роботи до 18 годин без підзарядки.
Динаміки нічим особливо не дивують, але як для компактного ноутбука, звучать непогано й досить гучно.
Програмне забезпечення
ASUS Vivobook S 15 працює під керуванням операційної системи Windows 11 Pro. Але у складі Copilot+ PC у звичній системі з’являється ряд особливостей, пов'язаних з використанням штучного інтелекту, які стають доступними завдяки потужному NPU Snapdragon X Elite. Про кожну з них можна було б писати більше, але в рамках огляду варто згадати хоча б коротко ключові ШІ-функції:
- Microsoft Copilot: Це вбудований ШІ-асистент, який може допомагати з різноманітними завданнями. Він може відповідати на запитання, створювати контент, аналізувати дані та навіть керувати налаштуваннями системи. На Copilot+ PC багато функцій Copilot працюють локально, забезпечуючи швидкий відгук та підвищену приватність.
- Windows Studio Effects: Ця функція використовує ШІ для покращення якості відео та аудіо під час відеодзвінків. Вона включає:
- Автоматичне кадрування: камера «слідкує» за вами, тримаючи вас у центрі кадру.
- Корекція погляду: створює враження, що ви дивитесь прямо в камеру, навіть якщо ви дивитесь на екран.
- Розмиття фону: автоматично розмиває фон, фокусуючись на вас.
- Шумозаглушення: зменшує фоновий шум під час дзвінків.
- Live Captions: Ця функція використовує ШІ для розпізнавання мови та створення субтитрів у реальному часі для будь-якого аудіо на вашому пристрої. На Copilot+ PC ця функція працює локально та підтримує переклад з понад 40 мов.
- Voice Clarity: Покращує якість вашого голосу під час дзвінків, використовуючи ШІ для фільтрації фонового шуму та покращення чіткості мовлення.
- Windows Hello: Хоча ця функція існувала і раніше, у Windows 11 вона використовує ШІ для покращення розпізнавання обличчя, роблячи вхід у систему більш безпечним та надійним.
- Snap Layouts: ШІ допомагає передбачити, як ви хочете розташувати вікна на екрані, пропонуючи оптимальні варіанти розкладки.
- Покращений пошук: Пошук Windows тепер використовує ШІ для кращого розуміння ваших запитів та надання більш релевантних результатів.
- Адаптивне затемнення: Ця функція використовує ШІ для аналізу вашого використання пристрою та автоматичного регулювання яскравості екрана для оптимізації енергоспоживання.
- Windows Update: ШІ використовується для визначення найкращого часу для встановлення оновлень, мінімізуючи переривання вашої роботи.
- Рекомендації додатків: Система використовує ШІ для аналізу вашого використання пристрою та рекомендації додатків, які можуть бути вам корисні.
- Clipchamp: Вбудований відеоредактор використовує ШІ для автоматичного створення відео з ваших фото та відеокліпів.
- Paint Cocreator: Оновлена версія Paint використовує ШІ для допомоги у створенні та редагуванні зображень.
- Фотографії: Застосунок «Фотографії» тепер має вбудовані ШІ-інструменти для покращення якості зображень, видалення фону та інших функцій редагування.
Важливо відзначити, що ASUS Vivobook S 15, як і інші Copilot+ PC, отримує пріоритетний доступ до нових AI-функцій Windows 11. Це означає, що користувачі цього ноутбука зможуть першими випробувати нові можливості, які Microsoft планує впроваджувати в майбутньому. І це добре, адже станом на зараз враження від використання більшості з вищезазначеного змішані. Воно справді працює, але за винятком Copilot наче якогось «вау-фактору» само по собі не приносить — той же ChatGPT чи Claude набагато цікавіші у повсякденному використанні й при цьому не вимагають ніяких сертифікацій «заліза».
З іншого боку, сама ідея локальних ШІ-обчислень замість роботи з «хмарою» є дуже перспективною, адже розв’язує й занепокоєність щодо приватності, й має допомогти з обходом певних обмежень публічних моделей ШІ… От тільки сама ця технологія ще в зародку і чи вистачить для більш практичних майбутніх застосувань потужності NPU у 40-45 TOPS — питання відкрите. Майбутнє й покаже.
А поки, повертаючись до практики, використання ARM-архітектури створює певні виклики щодо сумісності звичайного програмного забезпечення, не пов’язаного з ШІ. Хоча Windows 11 на ARM може запускати як нативні ARM64-застосунки, так і традиційні x86- та x64-програми через емуляцію, при цьому швидкодія емульованого ПЗ може бути нижчою. Більшість популярних програм, таких як Microsoft Office, Adobe Creative Suite та браузери вже мають нативні ARM64-версії, які працюють швидко та ефективно. Проте, деякі специфічні або старіші програми можуть працювати лише через емуляцію, що може призвести до зниження продуктивності та збільшення споживання енергії — ну, а деякі взагалі не працюють.
ASUS також включила ряд власних утиліт, оптимізованих для роботи на ARM-процесорах. Серед них MyASUS — центр керування пристроєм, який дозволяє налаштовувати продуктивність, режими роботи вентиляторів, кольорові профілі дисплея та інші параметри системи.
Цікавою особливістю є підтримка застосунку StoryCube — ексклюзивного AI-інструменту від ASUS для управління цифровими активами. Він використовує штучний інтелект для сортування, редагування та експорту файлів, що особливо корисно для творчих професіоналів.
Нагрів, шум та енергоспоживання
ASUS Vivobook S 15 демонструє разючі показники енергоефективності, що є однією з ключових переваг ARM-архітектури. У режимі легкого навантаження (вебсерфінг, робота з документами) споживання енергії становить близько 10 Вт! При більш інтенсивному використанні, наприклад, під час роботи з відео або складних обчислень, споживання пристрою зростає до 55 Вт, а рівень шуму може сягати 38 дБ, що все ще рахується «тихим».
Система охолодження ASUS IceCool ефективно відводить тепло, а Snapdragon X Elite дуже економічний. В купі це дозволяє підтримувати високу продуктивність протягом тривалого часу без значного підвищення температури — ноутбук справді нагрівається помітно менше, ніж це звично для моделей на базі типових x86-64 процесорів. Заміри при малому навантаженні навіть немає сенсу публікувати, тож одразу переходимо до результату під час 3DMark Time Spy при температурі повітря 24 градуси: