Тонкий. Легкий. Тихий. Гламурний. Робочий. Непоганий набір епітетів може підійти для описання цього ноутбуку і цілком може статися, що їх вже вистачить багатьом для того, щоб звернути увагу на ASUS Vivobook S 16 OLED буквально з першого погляду на сам пристрій та на його екран. Грати на ньому не вийде, але на ринку й так достатньо геймерських моделей, тож ця налаштована на, скажімо так, «бізнес-клас».

Цікаво, що Vivobook S 16 OLED зовсім не схожий по стилю на Vivobook S 15 OLED, хоча формально вони відносяться до однієї лінійки. Якщо у 15-дюймовому варіанті зовнішність розрахована на творчу молодь (навіть наліпки до комплекту поклали), то 16-дюймовий випромінює мінімалістичний шарм преміумсегмента з тим шиком, що був колись притаманний лінійці Sony VAIO.

Під єдиною маркетинговою назвою можуть ховатися два технічно різних ноутбуки. Індекс S5606 має платформу Intel, а M5606 — AMD. Станом на зараз в Україні з процесором AMD, схоже, є тільки одна комплектація M5606UA-MX018X, вона ж максимальна.

Технічні характеристики

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту Vivobook S 16 OLED (M5606UA-MX018X)
Процесор AMD Ryzen 7 8845HS 3,8 ГГц (до 5,1 ГГц, 8 ядер, 16 потоків, кеш 16 МБ); AMD Ryzen AI до 39 TOPS
Оперативна пам'ять 32 ГБ (4x8 ГБ) LPDDR5X, Micron
Дисплей 16″, 3200x2000, 120 Гц, OLED
Відеокарта AMD Radeon 780M Graphics
Накопичувачі 1 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, Micron MTFDKBA1T0QFM-1BD1AABGB
Зовнішні порти 1 x USB4 Gen3 Type-C (з підтримкою DisplayPort та Power Delivery), 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C (з підтримкою DisplayPort та Power Delivery), 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x HDMI 2.1, 1 x комбінований аудіо 3,5 мм, Micro SD
Комунікації Wi-Fi 6E (802.11ax, два діапазони) 2x2 + Bluetooth 5.2
Мультимедіа Стереосистема Harman Kardon з підтримкою Dolby Atmos, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p з захисною шторкою
Безпека TPM, замок Kensington, Microsoft Pluton, ІЧ вебкамера з підтримкою Windows Hello
Акумулятор 75 Вт·год, 4 комірки, літій-іонний
Адаптер живлення, Вт 90
Габарити, мм 353,6 x 246,9 x 13,9–15,9
Вага, кг 1,5
Операційна система Windows 11 Pro
Вартість, грн 52 999 (без ОС)

Упаковка та комплектація

Проста картонна коробка може виглядати дивно для пристрою, що настільки солідний по відчуттях сам по собі, але ASUS прямо на упаковці й повідомляє: вона на 100% піддається переробленню, на 95% складається з паперу, на 90% зроблена з вже переробленої сировини та має деталі, які можна перевикористати. Інакше кажучи, це свідомий внесок у збереження екології, а не просто економія на гламурному картоні.

Комплектація мінімальна:

  • ноутбук;
  • блок живлення;
  • дріт живлення;
  • посібник користувача;
  • гарантійний талон;
  • рекламний флаєр MyASUS;
  • рекламний флаєр RGB-клавіатури(!).

Зовнішній вигляд

ASUS Vivobook S 16 OLED має металевий корпус, що також відрізняє його від 15-дюймової моделі Vivobook S. Пропонується ноутбук у двох варіантах: напівматовому чорному (Neutral Black) та срібному (Cool Silver).

На тест прийшов саме чорний і суб'єктивно він виглядає цікавіше, хоча сірий сподобається тим, хто хоче отримати більш «корпоративний» стиль.

Грані корпусу практично 90-градусні, певне закруглення є тільки по краях. Щось подібне практикує Apple у своїх MacBook, але в ASUS відчуття «гострого, як лезо» дизайну ще більше. І це відчуття цілком гармоніює з технічними показниками: 13,9 мм товщини (ну, точніше це з фронтальної крайки — з тилу товщина доходить до 15,9 мм, але це все одно добре) та 1,5 кг ваги для ноутбука з 16-дюймовим дисплеєм це чудові показники. Навіть для такого пристрою вдалося пройти тест на відповідність стандарту MIL-STD-810H, тож він не надто крихкий.

Хромовані літери на кришці зроблені глибоким гравіюванням, тож блищать, майже як ювелірний виріб. Напис ASUS VIVOBOOK S на нижній рамці дисплея зроблено шрифтом, що дуже схожий на нанесений на клавіші й він, як то кажуть, «виглядає дорого». Та взагалі весь цей ноутбук виглядає фантастично. От тільки для збереження цього без іронії пафосного вигляду до нього треба мати серветку з мікрофібри, бо чорний напівматовий Neutral Black дуже легко збирає на себе сліди від рук. Можливо, сірий варіант Cool Silver показав би себе краще, але й магічного враження преміумкласу було б менше…

Цікаво, що в результаті фірмовий логотип ASUS присутній тільки на технічній наліпці знизу. На нижній площині є чотири гумові ніжки, причому одна з них маленька по центру, а одна — майже в усю ширину пристрою. Тримають вони добре на різних поверхнях, зауважень немає.

По лівому боку знаходяться роз'єми HDMI 2.1 TMDS, USB 3.2 Gen1 Type-C, USB4 (для підключення зовнішнього монітора), MicroSD та комбінований аудіороз'єм.

З правої сторони — два порти USB 3.2 Gen1 Type-A, куди зручно приєднати мишу та клавіатуру.

Бокові рамки екрана справді тонкі, нижня «досить тонка», а верхню обмежує доданий блок з камерою та мікрофонами. В результаті дисплей займає 89% площини верхньої панелі.

Екран має майже 180-градусний кут розкриття і в максимально розкладеному вигляді буде вимагати обережності, адже за відсутності гумових вставок верхню кришку можна випадково подерти об поверхню.

Вебкамера зі шторкою гарантує приватність, а роздільна здатність Full HD робить картинку непоганої якості. Інфрачервоний сенсор підтримує Windows Hello і дозволяє входити в систему без пароля. Технології ASUS AiSense пропонують такі функції, як розмиття фону, слідкування за фігурою в кадрі й навіть відображення очей так, наче вони завжди дивляться в камеру. Не забуто й звук — масив мікрофонів здатен відстежувати джерело та підсилювати голоси декількох розмовників у кімнаті одночасно.

Клавіатура належить до серії ASUS ErgoSense. Вона типової ножичної схеми (chiclet). Клавіші чорного кольору на ноутбуках з чорним корпусом, у варіанті Cool Silver вони сріблясті. Форма кейкапів з гострими кутами гармоніює з дизайном самого Vivobook S 16 OLED.

Фірмовий шрифт чудово зчитується як англійською, так і українською мовами й також підходить по стилю до пристрою.

Праворуч від основного блоку розміщено нампад дещо зменшеного розміру та не зовсім стандартної розкладки, але його наявність порадує тих, хто справді користується їм для вводу цифр. У верхньому правому кутку знаходиться кнопка Power.

З цікавого — між правим Alt та блоком стрілочок замість Ctrl наявна окрема клавіша Copilot для швидкого виклику ШІ. Це нове віяння від Microsoft і ноутбук з такою клавішею вперше попадає до нас. Втім, розповідь про ШІ-технології, мабуть, краще вже відкласти до появи пристрою, що відповідає новому стандарту Copilot+ PC, і тоді вже розглядати все в деталях.

LED-підсвічування присутнє, але не варто очікувати рівня пристроїв з ROG Aura Sync. Воно зроблене досить простим способом, близько до того, що деякі виробники називають «райдужним» (rainbow) на відміну від повноцінного RGB. Вся клавіатура — це одна зона підсвітки. Є три режими: постійний колір, дихання, та веселка (що змінює кольори послідовно). Втім, цікаво, що підсвічування працює з Dynamic Lightning у Windows 11. ASUS настільки пишається цією функцією, що додали в комплект до ноутбука флаєр, який пояснює дві речі: як налаштувати підсвічування з Dynamic Lightning та як налаштувати синхронізацію підсвітки з кольором шпалер (точніше, з «акцент»-кольором Windows, що може автоматично підлаштовуватися під обрані шпалери).

Величезний тачпад ErgoSense розміщено по центру основного блоку клавіатури, тобто зсунуто ліворуч від центру. За словами ASUS, він на 40% більше, ніж у попереднього покоління, яким для цього розрахунку виступає власне Vivobook S 15 OLED (K5504). Конструкція тихо працює, а підвищена до 0,23 мм глибина натискання пояснюється тим, що так більш природне відчуття зворотного зв'язку. Разом з тим, відчувається певна нерівномірність — в позиції «на 12 годин» натискати тачпад набагато важче, ніж в діапазоні «від 3 до 9 годин». Як і вся інша поверхня цього ноутбуку як мінімум в його чорному кольорі Neutral Black, тачпад дуже сильно збирає сліди від пальців.

Блок живлення компактний та легкий. Маркування 90W на корпусі одразу підказує, що чекати: 4,5 А при 20 В дають ті самі 90 Вт (але також є режими 5Вх3А, 9Вх3А та 15Вх3А для сумісності з іншими пристроями). Кабель з роз'ємом USB-C зроблено незнімним, а от коротенький вхідний дріт C5/C6 можна від'єднати. Обидва кабелі мають стяжки-липучки для зручного зберігання в згорнутому вигляді.

Внутрішня будова

Утиліти HWiNFO64, CPU-Z та GPU-Z дають основне уявлення про комплектацію системи.

AMD Ryzen 7 8945HS — це мобільний процесор сімейства Hawk Point з 8 ядрами та 16 потоками. Він має базову тактову частоту 4,0 ГГц, яка може підвищуватися до 5,2 ГГц у режимі Turbo Boost. Процесор оснащений кешем L3 обсягом 16 МБ, а TDP складає 45 Вт. Додатково Ryzen 7 8945HS підтримує технологію AMD Ryzen AI, яка забезпечує продуктивність штучного інтелекту до 39 TOPS (трильйонів операцій на секунду) — але це тема для якогось окремого дослідження. Процесор має вбудоване графічне ядро Radeon 780M Graphics. Оперативна пам'ять DDR5 розпаяна на платі чотирма чіпами LPDDR5X виробництва Micron. Для зберігання даних використовується SSD Micron MTFDKBA1T0QFM-1BD1AABGB місткістю 1 ТБ.

Щоб відкрити ноутбук, треба відкрутити 10 маленьких гвинтиків (один під центральною ніжкою, один під гарантійною пломбою) та зняти нижню панель. Видно, що вона зроблена з алюмінію з функціональними пластиковими вставками.

Для охолодження встановлено дуже низькопрофільний кулер ASUS Ice Cool з двома вентиляторами та двома тепловими трубками. Фільтри на них запобігають всмоктуванню пилу всередину. Вхідні вентиляційні отвори знаходяться на нижній площині корпусу ноутбука, а видув — через задній торець. Все згуртовано дуже компактно, порти з правого боку винесені на окрему PCB.

На своєму очікуваному місці знаходиться 4-коміркова літій-іонна батарея ємністю 75 Вт·год. ASUS підкреслює, що ця батарея має витримати не менше 1200 циклів зарядки, в той час, як зазвичай в галузі стандартом є 1000 циклів. Втім, «секретна» технологія Battery Care просто обмежує зарядку рівнем 80% батареї — життя подовжує, але шляхом меншої автономності, тож логічніше використовувати режим Full Charge (звичайний заряд до 100%). А от швидке заряджання (60% за 49 хвилин) працює саме так, як очікується. Також, завдяки USB-C Easy Charge, ноутбук здатний приймати заряд від будь-якого джерела, включно з павербанками. Це важливе уточнення, оскільки Vivobook 15 S OLED, згідно з документацією, приймав по USB тільки 20 В x 5 А.

По боках розміщено два двоватні динаміки аудіосистеми, яку розробляли сумісно з Harman/Kardon (про що є нагадування на корпусі біля клавіатури праворуч, а ліворуч — про ще й підтримку Dolby Atmos). Звісно, очікувати аудіофільської якості не варто, але як для ноутбука, звучить справді непогано. Технологія Smart Amp, яку можна активувати через MyASUS, допомагає добитися більшої гучності.

Екран

Дисплей належить до серії ASUS Lumina OLED та має матрицю виробництва Samsung.

Роздільна здатність 3200x2000 точок є дещо нетиповою (це так званий «3.2К display»), що дає щільність пікселів у 236 ppi. Співвідношення сторін складає 16:10. Частота оновлення у 120 Гц зараз не є чимось разючим, втім для OLED-екранів та сегменту робочих пристроїв цього більш аніж достатньо. Сенсорної панелі немає. Захисна поверхня глянцева.

Амбіційно заявлено: 400 кд/м² в нормальному режимі, HDR 600 кд/м², DeltaE < 1 та 100% DCI-P3, VESA Certified DisplayHDR True Black 500. TUV Rheinland сертифікували щодо відсутності мерехтіння (flicker-free) та фільтрації синього світла. Сертифікація SGS Eye Care Display також має підтвердити низький рівень синього світла.

Тестування здійснювалося за допомогою приладу X-Rite i1 Display Pro. Тести проводилися в операційній системі Windows 11. Використані програмні застосунки: Argyll CMS 2.3.1, DisplayCAL 3.8.9.3, HCFR Colorimeter 3.5.2. Яскравість виставлена на рівні 120 кд/м².

Програмне забезпечення

Ноутбук постачається з операційною системою Windows 11 Pro. Головним специфічним застосунком є MyASUS — цілий керівний центр для пристрою, який не варто ігнорувати, обмежуючи себе налаштуваннями через Windows.

Окрім MyASUS, є ще два фірмових застосунки, які рекомендовано встановити на цей ноутбук. ScreenXpert допомагає організації зручної роботи на декількох екранах. А GlideX допоможе зв'язати ноутбук ASUS з дисплеями інших пристроїв, в першу чергу, телефонів.

Нагрів, шум та енергоспоживання

Для користувача в сенсі нагріву, шуму та енергоспоживання фактично важливі два режими використання: або звичайна офісна робота, або ігри. Заміри проводилися при температурі 25 градусів. Для навантаження використовувався 3DMark Time Spy, система при цьому перебувала у двох режимах налаштувань Windows 11 — max battery та max performance.

При роботі в офісних програмах чи браузері поведінка ноутбука аналогічна режиму простою: 29 дБ шум, від 18 до 26 Вт споживання від мережі залежно від режиму.

3DMark в режимі max battery вимагав від мережі 76 Вт, вентилятори ввімкнулися, але шум склав дуже незначні 37 дБ.

Навіть у режимі max performance шум залишився невисоким (40 дБ), споживання також залишилося на рівні 76 Вт.

В будь-якому випадку, корпус ноутбука нагрівався не дуже сильно окрім однієї частини по центру біля верхнього ряду клавіш, що цілком зрозуміло з огляду на схему материнської плати — там процесор.

Перевірка поведінки при роботі від мережі та батареї виявила, що ASUS дуже чемно поставилися до специфікацій: в режимі max performance швидкодія від акумулятора залишалася такою ж самою, як під час зарядки. Мало того, в режимі max battery по-справжньому просідають результати тільки при роботі від власне батареї, а від мережі — залишаються досить непоганими. Процесор, звісно, знижує частоти, що позитивно відгукується на енергоспоживанні, але відеоядро працює так само, та й процесорні показники падають лише на 20%, а не так агресивно, як в деяких інших ноутбуків.

  Від мережі Від батареї
  Продуктивність Макс. економія Продуктивність Макс. економія
3DMark Time Spy 3028 3004 2944 2871
3DMark Time Spy, GPU 2703 2697 2628 2606
3DMark Time Spy, CPU Score 9518 8464 9247 6811
CPU-Z, Single Core 659 483 666 343
CPU-Z, Multi Core 6405 5200 6477 3627
Споживання в простої 28 18
Споживання CPU-Z 77 44
Споживання 3DMark 76 76
Макс. температура корпусу 48 48 45 42

Результати тестування

Синтетичні тести

Всі заміри відбувалися в режимі Performance.

Ігрові тести

Звісно, серйозного ігрового навантаження на такий ноутбук планувати не варто, тож і наше тестування не було надто глибоким — буквально після декількох замірів вже все стає зрозуміло. Всі тести проходили в режимі Performance, на мінімальних налаштуваннях графіки та у двох режимах: нативному 3200x2000 та «половинчастому» 1600x1000.

Висновки

Поєднання вбудованого графічного ядра та дисплея з високою роздільною здатністю автоматично ставить хрест на ігровому використанні ASUS Vivobook S 16 OLED. Тести вище демонструють, що в режимі 1600x1000 як мінімум на низьких налаштуваннях графіки можна побачити вже достатню швидкодію, але грати з «апскейлингом» не дуже приємно. Втім навряд чи це зупинить цільову аудиторію — такий ноутбук купують для офісної роботи. І тоді на пристрій потрібно дивитися під іншим кутом.

Плюси:

  • видатний стиль (особливо у чорному кольорі), причому за некосмічні гроші;
  • справді тонкий та легкий, як для 16″;
  • чудовий «3.2К» OLED-дисплей 120 Гц;
  • зручна клавіатура з нумпадом та підсвічуванням;
  • безшумний при невеликому навантаженні, все ще тихий при великому;
  • адекватні налаштування енергоощадження — не «ріжуть» швидкодію, коли не треба;
  • добра автономність.

Мінуси:

  • графічне ядро не дозволяє грати в нативних 3200x2000;
  • напівматове чорне покриття дуже легко збирає сліди від рук;
  • треба бути обережним, якщо ноутбук відкрито на 180 градусів, щоб не подерти покриття.

Можливо, в мінуси можна було б спробувати записати недостатньо потужний процесор, але насправді він саме «достатньо потужний». Особливо, якщо врахувати адекватну ціну ASUS Vivobook S 16 OLED в цій комплектації. Так і виходить, що окрім специфіки покриття, єдиним справжнім недоліком моделі залишається те, що з самого початку очевидно знаходилося за межами її можливостей — вибагливі ігри. Порівняно з 15-дюймовою моделлю в начебто цій же лінійці Vivobook S, виробник пропонує пристрій, який виглядає набагато дорожче своєї ціни та стане прикрасою робочого місця, при цьому даруючи користувачу чудові враження від OLED-дисплея та можливість досить довгої роботи від батареї.