Класичний тонкий та легкий ноутбук ASUS Zenbook 14 OLED нещодавно отримав оновлення у вигляді найсвіжіших процесорів 12-го покоління Intel Core i5 та Core i7 і зміненого дизайну корпусу. До нас на огляд потрапила модель під маркуванням UX3402ZA-KM308W з OLED екраном, процесором Intel Core i7-1260P, вбудованою графікою Iris Xe, оперативною пам’яттю LPDDR5 на 16 ГБ та NVMe накопичувачем на 1 ТБ.
ASUS Zenbook 14 OLED має габарити в 313x220х19 мм з урахуванням гумових ніжок та фактичну вагу в 1,37 кг. Пристрій вийшов досить компактним та легким, постійно носити його з собою буде не важко. Усі основні характеристики вказані у таблиці нижче.
Виробник | ASUS |
---|---|
Модель та сторінка продукту | ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402ZA-KM308W) |
Процесор | Intel Core i7-1260P 2,1-3,4 ГГц (до 4,7 ГГц в Boost-режимі) |
Оперативна пам'ять | 16 ГБ, LPDDR5-4800 МГц |
Дисплей | Основний: 14", 2880х1800, 16:10, Samsung ATNA40YK07-0 (90 Гц), OLED |
Відеокарта | Intel Iris Xe G7 96EU |
Накопичувачі | 1ТБ, SSD NVMe Gen4 x4 M.2 (2280) Micron 3400 (MTFDKBA1T0TFH-1BC1AABGA) |
Зовнішні порти | 2 x Thunderbolt 4 USB Type C, 1 x USB 3.2 Gen2 Type A, 1 x HDMI 2.0b, 1 x MicroSD кардрідер, 1 x 3,5-мм комбінований аудіо-вихід для гарнітури |
Комунікації | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
Мультимедіа | Веб-камера Full HD (1080p) з технологією 3DNR, стереосистема та масив мікрофонів з сертифікатом Harman Kardon та функцією ШІ для шумозаглушення, підтримка голосових помічників Cortana й Alexa |
Безпека | Модуль TPM, сканер відбитків пальців |
Акумулятор, мА·г | 9702-9420 (75Вт·г, 4 комірки, літій-іонна, полімерна) |
Адаптер живлення, Вт | 65 |
Габарити, мм | 313,6 x 220,6 x 16,9 |
Вага, кг | 1,37 |
Операційна система | Windows 11 Home |
Вартість, грн | 59999 |
Комплект постачання
Ноутбук постачається у чорно-сірій коробці з ручкою для носіння, фронтальна сторона якої повторює дизайн верхньої кришки пристрою. А назва ASUS Zenbook попереду та наліпки з серійними номерами та короткими характеристиками моделі на бортах точно підкажуть, що саме знаходиться в середині.
Коробка відкривається в традиційному для дорогих моделей ASUS стилі. Ноутбук розміщується на підіймальному постаменті, решта аксесуарів сховані в картонних кишенях по боках. Оригінальний чохол знаходиться в ніші під верхньою кришкою.
В комплекті постачання окрім ноутбука є м’який чохол, чотири брошури супровідної документації, блок живлення та перехідник з USB Type A на RJ45 для підключення дротового інтернету.
Блок живлення має габарити 63х101х29 мм та вагу у 227 грамів з урахуванням незнімного кабелю. Для підключення до розетки передбачено вбудовану «євро-вилку» без заземлення. Вона виглядає знімною та можливо може бути замінена роз’ємом іншого стандарту, але невідомо, чи потрібно для цього розбирати сам БЖ.
Фірмовий БЖ має маркування W19-065N2B. Його номінальна потужність складає 65 Вт при 20 В напруги перетвореного постійного струму.
Довжина закріпленого кабелю USB Type C складає 1,95 метра. Він твердуватий і не особливо гнучкий. Для регулювання довжини є багаторазова липуча стрічка та подвійний затискач.
Транспортний чохол зроблений у вигляді конверта на липучці. Фронтальна сторона виготовлена із тканини з логотипом «А» у кутку. Зворот пошитий зі штучної шкіри з витисненими на ній написами «Zenbook». На згині відкидної частини всередині є розтяжне кріплення для стилуса або ручки. Розмір чохла складає 346х261х4 мм, при вазі в 172 грами. З ноутбуком всередині товщина чохла зростає до 24 мм.
Зовнішній вигляд
ASUS Zenbook 14 OLED має простий, елегантний та естетично вишуканий зовнішній вигляд. Корпус повністю виготовлений з алюмінієвого сплаву та гарно пофарбований у темно-синій колір «Ponder Blue». У продажу також є світлий зеленуватий варіант «Aqua Celadon». Покриття верхньої панелі містить на собі кілька діагональних ліній, які схематично повторюють новий логотип ASUS у формі загостреної літери «А». У правому нижньому кутку можна помітити ще один напис ASUS Zenbook. А біля шарнірів з внутрішньої сторони знаходяться невеликі підпори, на які спирається кришка ноутбука при розкриванні на більші за 110 градусів кути нахилу. Покриття кришки досить стійке до відбитків пальців та забруднення, та легко очищується за необхідністю.
Нижня панель ноутбука має нахилені всередину боковини з метою створення враження тонкішого корпусу. Отвори акустичних динаміків Harman Kardon розташовані по сторонах спереду. Одна тонка суцільна гумова ніжка пролягає вздовж передньої грані, а ще дві коротших ніжки приклеєні по кутах ззаду. Для втягування холодного повітря використовується розташована по центру ззаду решітка. Вихлопна вентиляційна решітка радіатора вбудована в лівій похилій грані.
Позаду є хромована заокруглена вставка, в яку ближче до країв вмонтовано два шарніри типу ErgoLift. При розкриванні кришки на кут більший за 110 градусів, задня частина ноутбука спирається на нижню грань панелі з екраном та підіймається трішки догори. Це покращує вентиляцію внутрішніх компонентів та створює більш зручний нахил клавіатури.
Заглиблення посередині передньої нижньої грані дозволяє відкрити та підняти кришку однією рукою. Нижня частина ноутбука достатньо важка, щоб непорушно залишатись на столі.
По лівому борту, ближче до задньої частини, є лише три вихідні отвори вентиляції та роз’єм USB 3.2 Gen2 Type A.
До USB Type A можна під'єднати перехідник для дротового інтернету зі входом RJ45, який інакше не вміщається в тонкий корпус цього ноутбуку. Адаптер має габарити основної частини 20х14х61 мм, вагу в 17 грамів та довжину кабелю в 100 мм. Індикатор активності мережі розташований біля входу проводу, щоб його було краще помітно.
З правої сторони є два точкові індикатори заряду батареї та активності пристрою, MicroSD картридер, два порти Thunderbolt 4 USB Type C з підтримкою зарядки, комбінований 3,5-мм аудіовихід для гарнітури та один порт HDMI 2.0b. Технологія Easy Charge через обидва порти USB Type C підтримує зарядку від будь-яких блоків живлення чи павербанків з напругою від 5 до 20 В та потужністю до 65 Вт. Швидка зарядка можлива, якщо БЖ мають сертифікат Power Delivery. Якщо ні, то потужність обмежується до 4,5 Вт.
Майбутнім користувачам ASUS Zenbook 14 OLED напевне сподобається, що це є класичний ноутбук стандартного формфактора, простий та інтуїтивно зрозумілий у використанні. Відкрив і працюй — за столом, в ліжку чи на колінах. За нижню частину корпусу його можна тримати та переносити однією рукою, без побоювань. З екраном варто бути обережніше, він має певний ступінь гнучкості, але зловживати нею не варто. Проте, для продукту по міцності та стійкості заявлена відповідність військовому стандарту США MIL-STD 810H.
Шарніри дозволяють ноутбуку розкриватися у повністю лежаче положення на кут в 180 градусів. Невідомо, чи є у цьому практичний сенс, але виглядає вражаюче.
Екран з діагоналлю 14" має візуально тонкі рамки. По боках виходить 2,8 мм та 6,3 мм зверху. До цього по факту слід додати ще товщину металевого корпусу, але все одно, виглядає естетично довершено.
По центру верхньої рамки знаходиться віконце вебкамери. Справа від нього — білий світлодіодний індикатор активності камери. А трохи далі з обох боків вмонтовано по одному мікрофону. Камера Full HD з роздільною здатністю 1080p підтримує багато технологій покращення зображення. Серед них 3DNR (тривимірне усунення шумів на зображенні), відстеження руху, відстеження положення очей, розмиття фону та оптимізацію освітлення. Мікрофони, своєю чергою, мають функцію усунення зайвих шумів за допомогою технології штучного інтелекту.
У клавіатурі острівного типу (маркетингова назва — ErgoSense), заглибленої відносно рівня корпусу, використовується дещо модифікований стандарт ANSI розкладки. Відстань між центрами кнопок складає 19,05 мм. А по центру клавіш є зручне заглиблення в 0,2 мм. Під кнопками встановлено механізми пантографа (ножиць), що забезпечують рівномірне натиснення із загальним ходом у 1,4 мм. Англійська та українська розкладка м'яко та чітко підсвічуються білим кольором з трьома рівнями яскравості. Індикатори Caps Lock, активності мікрофона та камери вбудовані у відповідні кнопки. Кнопка запуску зі сріблястою канвою одночасно містить у собі сканер відбитків пальців і розташована у верхньому правому куті, на одну позицію лівіше від Delete.
Великий чутливий тачпад має розміри 130x74 мм. Його поверхня матова та слизька на дотик, з гідрофобним та олеофобним покриттям. Під лівим та правим нижнім кутами приховані механічні клавіші. Підтримується розпізнавання чотирьох пальців одночасно та великої кількості інтуїтивно зрозумілих жестів. Якщо потримати палець секунду у правому верхньому кутку, увімкнеться технологія ASUS NumberPad 2.0 і на тачпаді з'являться підсвічені контури кнопок віртуального сенсорного цифрового блоку. Іконка у лівому верхньому кутку (якщо потримати палець на ній) дозволяє змінювати один з двох рівнів яскравості підсвітки. А якщо протягнути пальцем від неї вправо, запуститься стандартний застосунок Windows «Калькулятор».
Екран
Глянцевий екран ASUS Zenbook 14 OLED має формат 14" (302х189 мм) з підтримкою HDR та близькими до горизонталі кутами огляду. Частота оновлення кадрів може складати 60 або 90 Гц. Використання OLED-технології компенсує глянцеве покриття дисплея коштом високої яскравості. Все, що зображене на моніторі, видно за будь-якого освітлення, з усіх сторін під усіма кутами та без жодного спотворення кольорів. Екран має сертифікати VESA DisplayHDR True Black 500 і PANTONE за точність передачі кольорів, та TUV Rheinland за знижений на 70% рівень шкідливого для зору синього світла. Заявлено охоплення 100% кольорового простору DCI-P3, контраст 1 000 000:1 та 550 кд/м² максимальної яскравості.
Всередині встановлена матриця Samsung ATNA40YK07-0 з роздільною здатністю 2880х1800 пікселів зі співвідношенням сторін 16:10. Швидкість реакції матриці складає 0,2 мс.
Дисплей ноутбука підтримує чотири варіанти кольорових схем, які перемикаються у застосунку MyASUS: Native (насичені кольори OLED), sRGB (точні кольори для веб-змісту), DCI-P3 (кінематографічна кольорова гамма), Display P3 (розширений спектр). Усі вимірювання проводилися в режимі Display P3 з відключеним HDR та на фабричному ICC профілі, встановленому з «коробки». За нашим вимірюванням екран забезпечує покриття кольорового простору sRGB на рівні 99,6%, Adobe RGB 86,0%, та DCI P3 в 97,1%. Обсяги кольорового простору значно більші і їх має вистачати для роботи з дизайном, кольором та графікою в цілому.
Яскравість регулюється в діапазоні від 0,8 до 380 кд/м² (за нашими замірами). Коефіцієнт контрастності інструментально не встановлюється, оскільки прилад видає значення нескінченності. Приймемо на віру, що він сягає 1 000 000:1. Усі наступні вимірювання проводилися при яскравості 120 кд/м², що відповідає 62% яскравості. Саме цього значення напевне вистачить користувачу у більшості випадків, окрім перебування під яскравим сонцем.
Колірна температура постійно знаходиться на рівні трохи вищому від 6500К в залежності від яскравості. Відхилення гамма-кривих також трохи завищене.
Екран забезпечує достатньо точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE менше ніж 1 майже по всім кольорам. Але нагадаємо, що OLED технологія має таку особливість, як вигоряння кольорів з часом. Тому для продовження життя матриці тут є затемнення екрана після 5 хвилин простою, кольорова заставка після 30 хвилин простою, темна тема Windows за замовчуванням та вбудована технологія Samsung, яка автоматично буде компенсувати вигорання певних кольорових точок шляхом збільшення їх яскравості. З тією ж метою використовується і технологія зсуву пікселів під назвою ASUS OLED Care.
Внутрішня структура
Щоб отримати доступ всередину, з нижньої панелі корпусу потрібно відкрутити 7 маленьких гвинтів мініатюрною викруткою Torx. Ще два хрестові гвинти ховаються в задніх кутах під клейкими ніжками. Щоб відкрити корпус повністю, проведіть пластиковою лопаткою вздовж лінії з'єднання, обережно розмикаючи пластикові застібки. На зворотній стороні нижньої панелі є пластикові елементи для підвищення жорсткості, та декілька ізоляційних та термічних прокладок.
Батарея на 75 Вт·г знаходиться в передній частині корпусу, займаючи більшу його частину, в області тачпада та, частково, клавіатури. По боках від неї облаштовано два акустичних динаміки Harman Kardon, а спереду зліва та справа вмонтовано основну та допоміжну антену бездротового зв'язку. Материнська плата з розпаяним на ній процесором, пам’яттю та силовими елементами розташована позаду в правій частині шасі.
Система охолодження складається з одного відцентрового вентилятора з невеликим радіатором зліва та однієї теплової трубки. Силові елементи живлення охолоджуються тією ж планкою, що і процесор. Кулер може працювати у трьох режимах: тихому, стандартному та "ефективному". У перших двох роботу вентиляторів майже не чутно. У останньому рівень шуму трохи вище середнього, але не є занадто гучним.
Адаптер Wi-Fi моделі Intel AX211NGW з відповідним слотом знаходиться відразу поряд з вентилятором. До нього під'єднані дроти від антен.
Під охолоджувальною накладкою біля задньої грані прихований SSD NVMe M.2 (2280) накопичувач на 1ТБ Micron 3400 (MTFDKBA1T0TFH-1BC1AABGA). Вільного місця та роз'ємів для встановлення додаткових дисків немає. І це єдиний елемент, який користувач може замінити самостійно та відносно легко. Але краще залишити усі подібні маніпуляції для авторизованого сервісного центру, щоб не втратити гарантію.
Мобільний процесор Intel Core i7-1260P належить до сімейства Alder Lake-P та поєднує у собі два типи ядер: чотири продуктивних з підтримкою Hyper-Threading та вісім енергоефективних. На виході отримуємо сумарно 16 обчислювальних потоків. У турбо-режимі P-ядра можуть розганятися до 4,7 ГГц, а E-ядра до 3,4 ГГц. TDP обмежено 28 Вт при температурі до 100 градусів. В типовому сценарії максимального навантаження на процесор частоти обмежуються системою охолодження на 3,2 ГГц та 2,6 ГГц відповідно, за умови підключеного блока живлення.
Вбудована пам'ять на 16 ГБ працює в «чотириканальному» режимі на частоті 4800 МГц із затримками 52-44-44-104-1Т. OEM виробника та точне маркування чипів встановити не вдалося.
Для обробки та виводу зображення ноутбук покладається на вбудований графічний чіп Intel Iris Xe Graphics.
Програмне забезпечення
ASUS Zenbook 14 OLED працює під керуванням операційної системи Windows 11 Home.
Програма MyASUS дозволяє налаштовувати всі необхідні параметри пристрою. Зокрема режим споживання батареї, продуктивність заліза та режим роботи вентилятора, якість зображення на екрані, аудіосистему, мікрофон, бездротове підключення та багато чого іншого. Для розширення додаткових можливостей в комплекті встановлені застосунки Link to MyASUS — для інтеграції з мобільними пристроями, ScreenXpert — для керування вікнами на різних підключених дисплеях та GlideX — для спільного користування екраном та перенесення зображення між різними пристроями в дротовому чи бездротовому режимах.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Система охолодження ноутбука прямо пов'язана з режимом роботи та тепловиділенням центрального процесора. Значення грає те, чи працює пристрій від розетки, чи від батареї. В першому випадку процесор розкривається на повну, а схема роботи вентилятора виставляється на «продуктивну», коли його досить добре чутно. В «тихому» та «збалансованому» варіанті потужність пристрою обмежується і вентилятор працює нечутно. Тому нас цікавить сценарій максимальної ефективності при підключеному блоці живлення, коли система охолодження працює на повну з високим рівнем шуму. У ньому, на початку навантаження, частоти P-ядер процесора миттєво сягають майже 3,8 ГГц, а E-ядра утримують близько 3,0 ГГц. Процесор перебуває у 22% тротлінгу близько трьох хвилин, після чого частоти знижуються та стабілізуються на 3,2 ГГц по P-ядрам та 2,6 ГГц по E-ядрам. Температура при цьому утримується в межах 90 градусів. При роботі від батареї частоти P-ядер встановлюються на 2,6 ГГц, а E-ядра працюють на 2,2 ГГц за температури не більше 70 градусів.
Ноутбук випробовувався у стрес-тесті стабільності AIDA64 при температурі навколишнього середовища у 26 градусів Цельсія. Навантаження здійснювалося лише на центральний процесор. Корпус відчутно нагрівається під долонею у правій верхній частині, та трохи менше навколо неї. Холодним він лишається у лівій та нижній третинах своєї площі. Під навантаженням та від розетки цей пристрій краще використовувати у настільному варіанті. А от в автономному режимі живлення нагрів досить помірний.
Результати тестування
Загальна продуктивність
PCMark 10
На графіку наведено загальний результат розширеного тесту та результати окремих груп тестів у складі цього бенчмарку.
CPU-Z Benchmark
Cinebench
Geekbench 5
V-Ray 5 Benchmark
AIDA Cache & Memory Benchmark
Дискова підсистема
Ігрові програми
Вбудована графіка Intel Iris Xe Graphics не розрахована на створення комфортного fps у складній 3D-графіці. Проте вона дозволяє грати в невимогливі ігрові проєкти на низьких та середніх налаштуваннях. Тому ми обмежимось синтетичними тестами.
3DMark
Час автономної роботи
Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено декілька випробувань за допомогою спеціалізованих тестів PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Тест Video вимірює час роботи при відтворенні відео формату Full HD. Яскравість екрану була виставлена на 50% від максимальної. Підсвічування клавіатури увімкнене на повну. Виставлений середній, збалансований режим використання батареї.
Ноутбук має винятковий рівень автономності у комфортному режимі роботи. Завдяки технологіям енергоощадження його можна збільшити ще трішки. А заряджається він також досить швидко і є неперебірливим щодо джерела живлення. Крім того, є можливість подовжити строк експлуатації батареї шляхом налаштувань застосунку MyASUS, де можна обмежити рівень максимального заряду батареї до 80%, або навіть 60%, на випадок, якщо пристрій постійно працює підключеним до мережі живлення.
Висновки
ASUS Zenbook 14 OLED — це компактний, потужний, мобільний та автономний класичний ноутбук для будь-якої повсякденної роботи, комунікації або мультимедійних розваг за виключенням хіба що вимогливих ігрових проєктів. Оновлений процесор у поєднанні з достатньою кількістю оперативної пам’яті та NVMe SSD накопичувачем дозволяє йому виконувати найскладніші завдання швидко та легко. При цьому рівень шуму від системи охолодження не особливо високий навіть у повному навантаженні. Соковитий OLED екран видно у яскравий сонячний день, а його точності у передачі кольорів цілком вистачає для професійної роботи з усіма різновидами графічних застосунків. Міцний корпус ноутбука водночас є вишуканим та легким. Навіть у повністю спорядженій комплектації з чохлом та БЖ, цей пристрій не обтяжить вашу сумку чи рюкзак. З інших приємних дрібниць слід зазначити ергономічну клавіатуру та оригінальний тачпад з можливістю набору цифр. З елементів безпеки є тільки сканер відбитків пальців, але звичайній людині достатньо і цього. Щодо комунікаційних можливостей, то все чудово. Швидкий Wi-Fi, гучна та якісна акустика, мікрофони з шумозаглушенням та в цілому непогана вебкамера з технологіями покращення зображення тут є. А ще є перехідник для дротового інтернету. Автономності вистачає на повністю завантажений робочий день, або більше ніж на половину доби з перервами «на каву». І важко переоцінити можливість заряджатися практично від будь-якого джерела живлення потужністю від 5 до 20 В з роз’ємом USB Type C. Це гарантує, що користувач ніколи не лишиться без енергії, навіть якщо залишить рідну зарядку вдома.
З недоліків, які я знайшов особисто для себе, можу відмітити лише невелику кількість зовнішніх портів та не занадто вдале розташування їх переважно з правої сторони. Це особливо стосується роз’ємів зарядки та HDMI. Крім того, при живленні від розетки, права сторона клавіатури є доволі гарячою в пікових навантаженнях.
ASUS Zenbook 14 OLED є зручним ноутбуком, який повністю підходить під ритм сучасного життя. Незалежно від того, у якому місці користувача знайде робота, цей пристрій допоможе зробити її ефективно.