Всім чудовий ноутбук, як пристрій — до тих пір, поки не має потреби працювати з двома екранами. Над інтеграцією другого екрану у звичний конструктив інженери билися, мабуть, років 20, але нині всі ці попередні пристрої пам'ятають тільки ентузіасти комп'ютерного заліза, бо жоден з них не став масовим. Звісно, немає проблеми з підключенням ноутбука до окремого монітору в офісі чи вдома. Та й ніщо не заважає придбати окремий портативний монітор, наприклад із серії ASUS ZenScreen, щоб користуватися в мобільному середовищі. Але зручно мати саме готове рішення в одному пристрої, тож ідея не покидає галузь.

ASUS Zenbook DUO (2024)

І схоже, нарешті розробникам вдалося напрацювати схему, що дійсно працює без обмовок. Ще того року Lenovo представила ноутбук Yoga Book 9i з повноцінними двома дисплеями, от тільки клавіатура в ньому більше нагадує додаткові пристрої для планшетів, що дещо ламає концепцію. Своєю чергою ASUS продавала перше покоління Zenbook Duo аж з 2019 року, де клавіатура знаходилася майже на місці, але другий екран був половинної висоти, а це сильно зменшує його практичну користь. Так само виглядала й ігрова модель ASUS ROG Zephyrus DUO, і Zenbook Pro 14 Duo.

ASUS Zenbook DUO (2024)

В такому стані сегмента ринку дводисплейних ноутбуків нескладно вигадати собі категорію, в якій продукт буде першим у світі. Офіційне формулювання від ASUS з анонсу нового Zenbook DUO на виставці CES 2024 звучить дещо невдало, хоч і чесно: «перший у світі ноутбук з двома 14-дюймовими OLED-екранами». Суб'єктивно ж, не тримавши в руках Lenovo Yoga Book 9i, все ж таки можна ризикнути проголосити набагато амбіційніше: це перший ноутбук з двома повноцінними екранами, який є сенс купувати в якості основного.

Специфікації

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту Zenbook DUO (2024) (UX8406MA-PZ074W)
Процесор Intel Core Ultra 9 185H (2,3/5,1 ГГц, 6+8 ядер/22 потоків, кеш 24 МБ; Intel AI Boost NPU)
Оперативна пам'ять 32 ГБ інтегрованої LPDDR5X
Дисплей Два 14″, 2880x1800, 120 Гц, OLED, HDR
Відеокарта Intel Arc
Накопичувачі 2 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, WD PC SN740 SDDPNQE-2T00-1102
Зовнішні порти 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x Thunderbolt 4 з підтримкою виведення зображення / живлення, 1x HDMI 2.1, TMDS 1x комбінований аудіороз’єм 3,5 мм
Комунікації Wi-Fi 6E (802.11ax) 2x2 + Bluetooth 5.2
Мультимедіа Стереосистема Harman Kardon з підтримкою Dolby Atmos, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p
Безпека TPM 2.0
Акумулятор 75 Вт·год, 4 комірки, літій-іонний
Адаптер живлення, Вт 65
Габарити, мм 359,3 x 229,4 x 17,9
Вага, кг 1,65 (1,35 без клавіатури)
Операційна система Windows 11 Home
Вартість 108 499 грн
 

Упаковка та комплектація

Попередню і нову моделі розрізняють як Zenbook Duo (2021) та Zenbook DUO (2024). Тобто DUO тепер треба писати великими літерами, ну й по можливості таки вказувати прямо рік випуску покоління. Можна заплутатися в назвах, але з одного погляду на пристрій точно не вийде сплутати самі продукти, тож справжньої проблеми ніякої немає. Втім, найнадійніший спосіб — це внутрішній заводський індекс моделі замість маркетингової назви. У старих ноутбуків з вузьким екраном це UX482 для Zenbook Duo (2021) та UX8402 для Zenbook Pro 14 Duo, а у нового Zenbook DUO (2024) — UX8406.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

Ноутбук постачається у звичайній картонній коробці, про точний зміст можна дізнатися тільки з наліпок. Ця коробка ховає в собі декілька окремих упаковок. Одна «преміальна» з якісного чорного картону з самим ноутбуком (до речі, вона сама відкривається, як ноутбук та підіймає пристрій всередині — цікаве враження в процесі анбоксингу). Окрема картонна для зарядного пристрою та стилусу ASUS Pen 2.0 у власній коробці. Плюс ще картонні відсіки для чохла та рюкзака. Тобто всього в комплектацію входять:

  • ноутбук;
  • чохол;
  • рюкзак;
  • стилус ASUS Pen 2.0;
  • зарядний пристрій;
  • кабель USB Type-C довжиною 2 м;
  • картонна вкладка, з якої пропонують зробити еко-підставку;
  • інструкція;
  • гарантійний талон;
  • флаєр з рекламою застосунку MyASUS.

ASUS Zenbook DUO (2024)

Дизайн

ASUS Zenbook DUO (2024)

В зачиненому стані DUO зі своїм індустріальним дизайном та темно-сірим покриттям алюмінієвого корпусу виглядає як «майже легкий, майже тонкий» ноутбук з лінійки Zenbook. Ну може дещо товстіший, ніж очікувалося — рівно 19,9 мм. Інші габарити відповідають звичайним для 14-дюймового пристрою (313x217 мм). Вага у 1,65 кг також в рамках норми класу.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

Цікаво, що й у відкритому вигляді ніщо не натякає на сюрпризи й Zenbook DUO продовжує відчуватися нормальним ноутбуком. Для трансформації потрібно побороти достатньо сильний магніт, який утримує знімну клавіатуру на місці й тоді, якщо ноутбук ввімкнуто, автоматично увімкнеться другий дисплей.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

Тобто сукупно цей пристрій пропонує, як каже ASUS, п'ять моделей використання:

  • як звичайний ноутбук,
  • як ноутбук з двома екранами, коли один знаходиться горизонтально і може працювати, як віртуальна клавіатура,
  • як ноутбук з двома екранами, що стоїть на підставці, а фізична клавіатура розміщена на столі,
  • як «настільний ПК» (дещо оптимістично) з розділеним вертикально екраном сукупною діагоналлю 20″,
  • як планшет для спільної роботи, коли лежить горизонтально.

ASUS Zenbook DUO (2024)

Правда, взагалі без компромісів тут відчувається тільки перший та третій варіант, але це вже вдвічі більше, ніж у звичайного ноутбука.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

Для того, щоб Zenbook DUO міг працювати в третьому та четвертому варіанті з офіційної картинки вище, зі зворотного боку знаходиться солідна вбудована підставка для зміни кута нахилу. В складеному стані вона не впливає на розміщення ноутбука, а розкладена — дозволяє в широкому діапазоні регулювати нахил екранів, що розгорнуто горизонтально, або працює, як тримач без можливості регулювання, коли екрани розгорнуто вертикально. Крім цього незвичного елементу, на фото можна побачити решітки двох динаміків акустичної системи Harman/Kardon та вентиляційні отвори.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

Якщо Bluetooth-клавіатуру від’єднати від корпусу, ноутбук можна продовжувати використовувати з екранною клавіатурою замість фізичної. Вона викликається одночасним натисканням трьома пальцями обох рук праворуч та ліворуч по нижньому екрану. В цілому, працює ця клавіатура нормально, хоча набирати на ній довгі тексти незвично. Проте є плюс у можливості досить широких налаштувань її виду, розміщення, функцій. Цікаво, що вона містить екранний тачпад, що симулює роботу фізичного.

ASUS Zenbook DUO (2024)

Щодо габаритів, то без клавіатурного блоку Zenbook DUO в складеному вигляді стає на чверть тоншим з однієї сторони (14,6 мм замість 19,9 мм), а от зі сторони петель на фото в профіль видно, що залишається пустий простір між екранами. Також з 1,65 кг вага зменшується до 1,35 кг. Втім, навіть великим любителям легких ноутбуків треба подумати, чи варто прям залишати клавіатуру вдома заради економії 300 грамів.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

Те, як ASUS зробила клавіатуру — є однією з найбільших перемог у конструкції Zenbook DUO. Як вже згадано вище, поки вона на місці — створюється повний ефект звичайного ноутбука, ніщо не натякає на другий екран взагалі. Сама клавіатура належить до сімейства ErgoSense, має зручні клавіші з білою підсвіткою та двомовне маркування: українська розкладка нанесена звичайним шрифтом, а англійська — фірмовим. Тачпад великий, зручний, з віртуальними кнопками. Але це далеко не все. З лівого боку знаходиться USB-роз’єм та перемикач Bluetooth. Якщо він ввімкнений, то клавіатуру можна зняти з ноутбука та використовувати окремо. Тримається вона на доволі потужних магнітах, щоб запобігти випадковій втраті. Зі зворотного боку присутні гумові ніжки та наклейка з маркуванням (клавіатура зроблена виключно для цього ноутбуку та окремо не продається), а більша частина площини має м’яке покриття, яке має захищати екран, поверх якого стоїть клавіатура. Також присутній роз’єм, через який відбувається зарядка та комунікація клавіатури з ноутбуком у під’єднаному стані.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

На правому боці Zenbook DUO розміщено два роз’єми: HDMI 2.1 та комбінований аудіоджек 3,5 мм. На лівому — два USB Type-C (Thunderbolt 4 з підтримкою виведення зображення та живлення), плюс один USB 3.2 Gen 1 Type-A. Набір невеликий, але все необхідне — на місці, а любителі підключати багато пристроїв до ноутбуків давно звикли до USB-хабів.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

Сенсорна кнопка ввімкнення розміщена на рамці нижнього дисплея. Про це не здогадуєшся, поки не знімеш клавіатуру — виглядає просто, як «кнопка над клавіатурою». Поруч два LED-індикатори. Назва ASUS Zenbook нанесена на рамку верхнього екрана по центру, а праворуч присутнє лого з таємничим написом Intel EVO Edition. Звісно, сертифікація Intel EVO для Zenbook DUO таємницею сама по собі ніяк не може бути, але чому Edition при тому, що не існує варіанту без неї? Це питання до Intel, які саме з переходом на покоління Meteor Lake вирішили таким чином змінити маркування з просто Intel EVO. Вигляд це все оздоблення має солідний та «преміальний», цілком відповідний класу продукту.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

Блок живлення компактний, зручний. Він має потужність 65 Вт — цього впритул достатньо для топової конфігурації Zenbook DUO, бо Core Ultra 9 185H має TDP 35 Вт, а ще ж два екрани… Втім, критичного перегріву блока живлення при тестуванні помічено не було. Цікаво зроблений адаптер для європейської розетки — він знімний з приємно працюючим поворотним механізмом. В комплекті йде товстий кабель USB-C довжиною 2 метри.

ASUS Zenbook DUO (2024)

Оскільки обидва дисплеї мають сенсорну панель, дуже логічно для ASUS було додати стилус Pen 2.0 до комплектації Zenbook DUO. Стилус має форму та вагу звичайної авторучки, працює по протоколу MPP (Microsoft Pen Protocol) та здатний передавати 4096 градацій натиску. Його робота є настільки точною, що в комплекті постачаються чотири змінні насадки для симуляції різної жорсткості олівців — 2Н, Н, НВ та В. Три кнопки дозволяють отримати від стилуса, в принципі, більше функціональності, ніж від типової миші. 30-хвилинної зарядки через USB-C вистачає на 140 годин роботи. Єдиний мінус — в роздріб він коштує близько $100, тож впливає й на ціну ноутбука.

ASUS Zenbook DUO (2024)ASUS Zenbook DUO (2024)

На завершення опису комплектації: до ASUS Zenbook DUO додали одночасно і захисний чохол, і цілий рюкзак. Обидва мають адекватну якість, акуратний брендинг, добре пасують саме до стилю цього ноутбука та цілком можуть виконувати свої функції. Скоріш за все, чохол знайдуть корисним для себе майже всі покупці, тим більше, що завдяки спеціальній формі він також може працювати як підставка. А от формат рюкзака буде менш популярним.