Огляд та тестування ASUS Zenbook DUO (2024) з двома 14″ OLED-дисплеями та процесором Intel Core Ultra 9 185H (Meteor Lake)

Всім чудовий ноутбук, як пристрій — до тих пір, поки не має потреби працювати з двома екранами. Над інтеграцією другого екрану у звичний конструктив інженери билися, мабуть, років 20, але нині всі ці попередні пристрої пам'ятають тільки ентузіасти комп'ютерного заліза, бо жоден з них не став масовим. Звісно, немає проблеми з підключенням ноутбука до окремого монітору в офісі чи вдома. Та й ніщо не заважає придбати окремий портативний монітор, наприклад із серії ASUS ZenScreen, щоб користуватися в мобільному середовищі. Але зручно мати саме готове рішення в одному пристрої, тож ідея не покидає галузь.

І схоже, нарешті розробникам вдалося напрацювати схему, що дійсно працює без обмовок. Ще того року Lenovo представила ноутбук Yoga Book 9i з повноцінними двома дисплеями, от тільки клавіатура в ньому більше нагадує додаткові пристрої для планшетів, що дещо ламає концепцію. Своєю чергою ASUS продавала перше покоління Zenbook Duo аж з 2019 року, де клавіатура знаходилася майже на місці, але другий екран був половинної висоти, а це сильно зменшує його практичну користь. Так само виглядала й ігрова модель ASUS ROG Zephyrus DUO, і Zenbook Pro 14 Duo.

В такому стані сегмента ринку дводисплейних ноутбуків нескладно вигадати собі категорію, в якій продукт буде першим у світі. Офіційне формулювання від ASUS з анонсу нового Zenbook DUO на виставці CES 2024 звучить дещо невдало, хоч і чесно: «перший у світі ноутбук з двома 14-дюймовими OLED-екранами». Суб'єктивно ж, не тримавши в руках Lenovo Yoga Book 9i, все ж таки можна ризикнути проголосити набагато амбіційніше: це перший ноутбук з двома повноцінними екранами, який є сенс купувати в якості основного.

Специфікації

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту Zenbook DUO (2024) (UX8406MA-PZ074W)
Процесор Intel Core Ultra 9 185H (2,3/5,1 ГГц, 6+8 ядер/22 потоків, кеш 24 МБ; Intel AI Boost NPU)
Оперативна пам'ять 32 ГБ інтегрованої LPDDR5X
Дисплей Два 14″, 2880x1800, 120 Гц, OLED, HDR
Відеокарта Intel Arc
Накопичувачі 2 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, WD PC SN740 SDDPNQE-2T00-1102
Зовнішні порти 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x Thunderbolt 4 з підтримкою виведення зображення / живлення, 1x HDMI 2.1, TMDS 1x комбінований аудіороз’єм 3,5 мм
Комунікації Wi-Fi 6E (802.11ax) 2x2 + Bluetooth 5.2
Мультимедіа Стереосистема Harman Kardon з підтримкою Dolby Atmos, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p
Безпека TPM 2.0
Акумулятор 75 Вт·год, 4 комірки, літій-іонний
Адаптер живлення, Вт 65
Габарити, мм 359,3 x 229,4 x 17,9
Вага, кг 1,65 (1,35 без клавіатури)
Операційна система Windows 11 Home
Вартість 108 499 грн
 

Упаковка та комплектація

Попередню і нову моделі розрізняють як Zenbook Duo (2021) та Zenbook DUO (2024). Тобто DUO тепер треба писати великими літерами, ну й по можливості таки вказувати прямо рік випуску покоління. Можна заплутатися в назвах, але з одного погляду на пристрій точно не вийде сплутати самі продукти, тож справжньої проблеми ніякої немає. Втім, найнадійніший спосіб — це внутрішній заводський індекс моделі замість маркетингової назви. У старих ноутбуків з вузьким екраном це UX482 для Zenbook Duo (2021) та UX8402 для Zenbook Pro 14 Duo, а у нового Zenbook DUO (2024) — UX8406.

Ноутбук постачається у звичайній картонній коробці, про точний зміст можна дізнатися тільки з наліпок. Ця коробка ховає в собі декілька окремих упаковок. Одна «преміальна» з якісного чорного картону з самим ноутбуком (до речі, вона сама відкривається, як ноутбук та підіймає пристрій всередині — цікаве враження в процесі анбоксингу). Окрема картонна для зарядного пристрою та стилусу ASUS Pen 2.0 у власній коробці. Плюс ще картонні відсіки для чохла та рюкзака. Тобто всього в комплектацію входять:

  • ноутбук;
  • чохол;
  • рюкзак;
  • стилус ASUS Pen 2.0;
  • зарядний пристрій;
  • кабель USB Type-C довжиною 2 м;
  • картонна вкладка, з якої пропонують зробити еко-підставку;
  • інструкція;
  • гарантійний талон;
  • флаєр з рекламою застосунку MyASUS.

Дизайн

В зачиненому стані DUO зі своїм індустріальним дизайном та темно-сірим покриттям алюмінієвого корпусу виглядає як «майже легкий, майже тонкий» ноутбук з лінійки Zenbook. Ну може дещо товстіший, ніж очікувалося — рівно 19,9 мм. Інші габарити відповідають звичайним для 14-дюймового пристрою (313x217 мм). Вага у 1,65 кг також в рамках норми класу.

Цікаво, що й у відкритому вигляді ніщо не натякає на сюрпризи й Zenbook DUO продовжує відчуватися нормальним ноутбуком. Для трансформації потрібно побороти достатньо сильний магніт, який утримує знімну клавіатуру на місці й тоді, якщо ноутбук ввімкнуто, автоматично увімкнеться другий дисплей.

Тобто сукупно цей пристрій пропонує, як каже ASUS, п'ять моделей використання:

  • як звичайний ноутбук,
  • як ноутбук з двома екранами, коли один знаходиться горизонтально і може працювати, як віртуальна клавіатура,
  • як ноутбук з двома екранами, що стоїть на підставці, а фізична клавіатура розміщена на столі,
  • як «настільний ПК» (дещо оптимістично) з розділеним вертикально екраном сукупною діагоналлю 20″,
  • як планшет для спільної роботи, коли лежить горизонтально.

Правда, взагалі без компромісів тут відчувається тільки перший та третій варіант, але це вже вдвічі більше, ніж у звичайного ноутбука.

Для того, щоб Zenbook DUO міг працювати в третьому та четвертому варіанті з офіційної картинки вище, зі зворотного боку знаходиться солідна вбудована підставка для зміни кута нахилу. В складеному стані вона не впливає на розміщення ноутбука, а розкладена — дозволяє в широкому діапазоні регулювати нахил екранів, що розгорнуто горизонтально, або працює, як тримач без можливості регулювання, коли екрани розгорнуто вертикально. Крім цього незвичного елементу, на фото можна побачити решітки двох динаміків акустичної системи Harman/Kardon та вентиляційні отвори.

Якщо Bluetooth-клавіатуру від’єднати від корпусу, ноутбук можна продовжувати використовувати з екранною клавіатурою замість фізичної. Вона викликається одночасним натисканням трьома пальцями обох рук праворуч та ліворуч по нижньому екрану. В цілому, працює ця клавіатура нормально, хоча набирати на ній довгі тексти незвично. Проте є плюс у можливості досить широких налаштувань її виду, розміщення, функцій. Цікаво, що вона містить екранний тачпад, що симулює роботу фізичного.

Щодо габаритів, то без клавіатурного блоку Zenbook DUO в складеному вигляді стає на чверть тоншим з однієї сторони (14,6 мм замість 19,9 мм), а от зі сторони петель на фото в профіль видно, що залишається пустий простір між екранами. Також з 1,65 кг вага зменшується до 1,35 кг. Втім, навіть великим любителям легких ноутбуків треба подумати, чи варто прям залишати клавіатуру вдома заради економії 300 грамів.

Те, як ASUS зробила клавіатуру — є однією з найбільших перемог у конструкції Zenbook DUO. Як вже згадано вище, поки вона на місці — створюється повний ефект звичайного ноутбука, ніщо не натякає на другий екран взагалі. Сама клавіатура належить до сімейства ErgoSense, має зручні клавіші з білою підсвіткою та двомовне маркування: українська розкладка нанесена звичайним шрифтом, а англійська — фірмовим. Тачпад великий, зручний, з віртуальними кнопками. Але це далеко не все. З лівого боку знаходиться USB-роз’єм та перемикач Bluetooth. Якщо він ввімкнений, то клавіатуру можна зняти з ноутбука та використовувати окремо. Тримається вона на доволі потужних магнітах, щоб запобігти випадковій втраті. Зі зворотного боку присутні гумові ніжки та наклейка з маркуванням (клавіатура зроблена виключно для цього ноутбуку та окремо не продається), а більша частина площини має м’яке покриття, яке має захищати екран, поверх якого стоїть клавіатура. Також присутній роз’єм, через який відбувається зарядка та комунікація клавіатури з ноутбуком у під’єднаному стані.

На правому боці Zenbook DUO розміщено два роз’єми: HDMI 2.1 та комбінований аудіоджек 3,5 мм. На лівому — два USB Type-C (Thunderbolt 4 з підтримкою виведення зображення та живлення), плюс один USB 3.2 Gen 1 Type-A. Набір невеликий, але все необхідне — на місці, а любителі підключати багато пристроїв до ноутбуків давно звикли до USB-хабів.

Сенсорна кнопка ввімкнення розміщена на рамці нижнього дисплея. Про це не здогадуєшся, поки не знімеш клавіатуру — виглядає просто, як «кнопка над клавіатурою». Поруч два LED-індикатори. Назва ASUS Zenbook нанесена на рамку верхнього екрана по центру, а праворуч присутнє лого з таємничим написом Intel EVO Edition. Звісно, сертифікація Intel EVO для Zenbook DUO таємницею сама по собі ніяк не може бути, але чому Edition при тому, що не існує варіанту без неї? Це питання до Intel, які саме з переходом на покоління Meteor Lake вирішили таким чином змінити маркування з просто Intel EVO. Вигляд це все оздоблення має солідний та «преміальний», цілком відповідний класу продукту.

Блок живлення компактний, зручний. Він має потужність 65 Вт — цього впритул достатньо для топової конфігурації Zenbook DUO, бо Core Ultra 9 185H має TDP 35 Вт, а ще ж два екрани… Втім, критичного перегріву блока живлення при тестуванні помічено не було. Цікаво зроблений адаптер для європейської розетки — він знімний з приємно працюючим поворотним механізмом. В комплекті йде товстий кабель USB-C довжиною 2 метри.

Оскільки обидва дисплеї мають сенсорну панель, дуже логічно для ASUS було додати стилус Pen 2.0 до комплектації Zenbook DUO. Стилус має форму та вагу звичайної авторучки, працює по протоколу MPP (Microsoft Pen Protocol) та здатний передавати 4096 градацій натиску. Його робота є настільки точною, що в комплекті постачаються чотири змінні насадки для симуляції різної жорсткості олівців — 2Н, Н, НВ та В. Три кнопки дозволяють отримати від стилуса, в принципі, більше функціональності, ніж від типової миші. 30-хвилинної зарядки через USB-C вистачає на 140 годин роботи. Єдиний мінус — в роздріб він коштує близько $100, тож впливає й на ціну ноутбука.

На завершення опису комплектації: до ASUS Zenbook DUO додали одночасно і захисний чохол, і цілий рюкзак. Обидва мають адекватну якість, акуратний брендинг, добре пасують саме до стилю цього ноутбука та цілком можуть виконувати свої функції. Скоріш за все, чохол знайдуть корисним для себе майже всі покупці, тим більше, що завдяки спеціальній формі він також може працювати як підставка. А от формат рюкзака буде менш популярним.

 

Екран(и)

Найзахопливішим елементом ASUS Zenbook DUO є те, що в нього два дисплеї. Втім, навіть якби він був один — то цей ноутбук отримав би схвальний огляд в цій частині. Це OLED-панелі Samsung діагоналлю 14″ з розподільчою здатністю 2880x1800 (так званий «3K»), що дає щільність 242 ppi. Частота оновлення складає 120 Гц, максимальна яскравість 400 кд/м² (але пікова яскравість HDR — 500 ніт з сертифікацією VESA True Black 500). Співвідношення площі екрана до корпусу становить 91%, при цьому фізичні рамки дисплеїв є мінімальними з трьох боків, але у робочому стані видно ще чорний простір під захисним склом між рамкою та фактичним зображенням. До речі, захисне скло — Gorilla Glass і це актуально через дві причини. По-перше, наявність другого екрану підвищує ризики. По-друге, обидва екрани ще й мають сенсорні панелі, тож користувачі будуть торкатися їх часто. Олеофобне покриття працює добре.

Тестування здійснювалося за допомогою приладу X-Rite i1 Display Pro. Тести проводилися в операційній системі Windows 11. Використані програмні застосунки: Argyll CMS 2.3.1, DisplayCAL 3.8.9.3, HCFR Colorimeter 3.5.2. Яскравість виставлена на рівні 120 кд/м². Всі результати приведені для «верхнього» з двох дисплеїв тому, що ASUS зробила феноменальну роботу по підбірці — обидва працюють ідентично.

Як видно з результатів тестування, досягнуто навіть обіцяних 100% DCI-P3, а от фактична яскравість виявилася нижчою за 400 кд/м². Перевіряти контрастність та рівномірність підсвітки для OLED немає сенсу, адже результати будуть ідеальними.

Всередині

Окрім унікального формфактора, ASUS Zenbook DUO цікавий нам через те, що він став першим представником платформи Intel Meteor Lake в нашій Тестовій лабораторії. А це не просто нове покоління процесора, а перехід до нової архітектури. Zenbook DUO також може бути в доступніших конфігураціях (наприклад, з Core Ultra 7 155H, 16 ГБ пам’яті, 1 ТБ SSD та 60-герцовими Full HD-екранами), але до нас на тестування потрапив саме максимальний варіант і це, мабуть, логічно для початку знайомства з радикально новою моделлю. Повний індекс протестованого різновиду: UX8406MA-PZ074W.

Процесор Intel Core Ultra 9 185H є верхівкою сімейства Meteor Lake, тож має максимальну можливу кількість ядер: шість «великих», вісім «малих» та два додаткових «малих» в SoC. Частота роботи складає до 5100 МГц.

CPU-Z та HWiNFO дають всю звичну інформацію про систему, але оминають незвичну. Річ у тім, що до складу Meteor Lake входить ще двоядерний нейронний процесор (NPU, Neural Processing Unit) під назвою Intel AI Boost. Яким чином його тестувати і як він допоможе роботі ноутбука з ШІ — питання за межами цього огляду…

А от як тестувати те, що можна побачити на екрані GPU-Z — цілком зрозуміло. Нарешті до складу мобільних процесорів покоління Meteor Lake, які мають у своїй назві суфікс «H» (як от Core Ultra 9 185H), замість старовинного вбудованого графічного ядра додали GPU з сімейства Intel Arc. Важливо, що інші процесори мають замість Intel Arc Graphics старе ядро, що тепер названо просто Intel Graphics. Між різними процесорами з Intel Arc Graphics може бути відмінність у максимальній частоті — в даному випадку вона максимальна з наявних та складає 2350 МГц.

Нажаль, відкрити корпус ноутбука не вдалося. Нижче буде видно за результатами, що ASUS не даремно дуже багато зусиль витратили на проєктування внутрішньої будови Zenbook DUO та системи охолодження таким чином, щоб одночасно забезпечити добрі температури й відвести тепло від нижнього дисплея. Але це все означало, що для розбирання було потрібно знімати дисплей — і це виглядало надто ризиковано. Легко знялася лише підставка на дні ноутбука, яка дала доступ до маленького віконця, під яким ховалися конектори. Тож такі деталі, як оперативна пам’ять (розпаяні на платі 4-гігабайтні чіпи LPDDR5 виробництва Micron) та SSD (WD SN740 об’ємом 2TB) прийшлося пізнавати тільки теоретично, по звітах діагностичних програм…

Програмне забезпечення

В комплекті Zenbook DUO лежить флаєр з рекламою застосунку MyASUS. Він безплатний та вже встановлений на пристрої, але якщо його ігнорувати — користувач не отримає доступ до цікавих додаткових налаштувань та можливостей за межами системних. Нещодавно ASUS провели велике оновлення в рамках виходу MyASUS 4.0, тож програма тепер має сучасніший інтерфейс.

Окрім цього, встановлено застосунок ScreenXpert, який допомагає у налаштуваннях «робочого простору», та GlideX, що працює з мобільними пристроями (смартфонами, планшетами) як додатковий екран. Ноутбук постачається з Windows 11 Home та 1-місячною підпискою на Office 365 Personal. На додачу до цього, в програмі MyASUS з'являються іноді знижки на інші програми. Варто згадати також Intel Unison — новий застосунок зі складу сертифікації Intel EVO для обміну інформацією між ноутбуком та смартфоном.

Нагрів, шум та енергоспоживання

Для користувача в сенсі нагріву, шуму та енергоспоживання фактично важливі два режими використання: або звичайна офісна робота, або ігри — мінімальний та максимальний режими «з реального світу». Заміри проводилися при температурі 21 градус. Для навантаження використовувався 3DMark Time Spy, причому тестування відбувалося у двох режимах MyASUS — Silent та Performance. Температури замірялися на нижньому дисплеї в дев’ятьох місцях аналогічно тому, як це робиться для клавіатурних блоків звичайних ноутбуків. В цьому випадку міряти щось на знімній клавіатурі поверх дисплея особливого сенсу не має, бо вона працює, як ізолятор.

В режимі простою чи офісної роботи енергоспоживання складає до 20 Вт навіть с двома дисплеями, шум близький до мінімального (32 дБ).

В режимі Performance шум підіймається до 48 дБ, а енергоспоживання під час тесту 3DMark — до 68 Вт. Втім, суб’єктивно навіть це відчувалося достатньо тихим, як для ноутбука, що опрацьовує 3D-картинку. Температури залишаються на комфортному рівні. Що ще більш важливо: температура процесора не підіймалася вище 78 градусів, при цьому ніякого тротлінгу моніторинг також не фіксував. І це чудові результати — Meteor Lake доводить свою енергоефективність.

Нарешті, при переході в Silent-режим, температура у верхній частині корпусу незначно зростає. Загальний результат 3DMark Time Spy падає на 15%, шум знижується до 44 дБ (дуже помітно), а споживання з 68 Вт зменшується до 63 Вт. Варто нагадати, що клавіатура ASUS Zenbook DUO при цьому взагалі знята і працює через Bluetooth, тож руки все одно не відчувають температуру корпусу (точніше, дисплею), хоча нічого страшного й тут немає.

 

Синтетичні тести

Всі заміри відбувалися в режимі Performance.

Ігрові тести

Оскільки ASUS Zenbook DUO має лише вбудовану графіку, першим бажанням було взагалі не тестувати його в 3D нічим, крім номінальної перевірки в 3DMark.

Але Intel Arc у складі Core Ultra 9 185H зміг здивувати й тому декілька ігор все ж таки додалися до пакета тестів. Для замірів використовувалися тільки найнижчі налаштування графіки, бо запускати сучасні ігри на ноутбуку без дискретного GPU і так дуже оптимістично. Проте окрім режиму Performance у нативних 2880x1800, ігри також перевірялися у 1920x1080 та при роботі в режимі максимальної тиші (через MyASUS). Примітка: Forza Horizon 5 в тихому режимі відмовляється запускатися — втім, загальна тенденція видна й так.

Час автономної роботи

75-ватна батарея дозволяє ASUS Zenbook DUO відпрацювати повний робочий день в офісних задачах навіть з двома екранами. Якщо перевести пристрій в режим звичайного ноутбука, то цей результат можна підвищити майже на 50%. Скоріш за все, у нескладних задачах типу відтворення відео, де Core Ultra 9 185H зможе застосовувати енергоефективні ядра, результат буде ще краще. В іграх навіть з одним екраном заряду вистачає максимум на 2 години. Зарядка з 0 до 60% відбувається менше, ніж за годину, як і обіцяв виробник.

Висновки

Як на диво для інноваційного продукту, в ASUS Zenbook DUO (2024) важко знайти багато мінусів і легко описати цілу купу плюсів. Втім, він звісно «перший у світі ноутбук з двома 14-дюймовими OLED-дисплеями», але є результатом багаторічних експериментів інженерів ASUS з форматом двоекранного ноутбуку, включно з першим поколінням Zenbook Duo, тож велика робота над помилками була вже проведена до його появи на ринку.

Плюси:

  • чудова реалізація схеми двох дисплеїв;
  • висока якість OLED-екранів;
  • ідеальне рішення знімного клавіатурного блоку;
  • новітня платформа Meteor Lake з графікою Intel Arc;
  • сертифікація Intel EVO Edition;
  • розміри та вага, як у звичайного 14-дюймового ноутбука;
  • якість виробу відповідає чималій ціні;
  • висока автономність навіть з двома дисплеями;
  • стилус ASUS Pen 2.0 для творчих потреб;
  • чохол та рюкзак в комплекті.

Мінуси:

  • грати у 2880x1800 на Intel ARC безперспективно;
  • шарнір не дозволяє розкласти екрани в справді єдину площину.

Сукупно, як вже було сказано прямо у вступній частині огляду, ASUS Zenbook DUO (2024) виглядає як перший ноутбук з двома повноцінними екранами, який є сенс купувати в якості основного. Його висока ціна оправдана унікальною поки функціональністю на додачу до інших чудових вражень від пристрою, як від просто ноутбуку для роботи на основі найсучаснішої платформи Intel.

До речі, про роботу. Автору зазвичай потрібно три екрани для того, щоб було максимально зручно. Тож, користуючись тим, що на тесті одночасно був ASUS ZenScreen MB16AHG, вдалося зібрати мобільну робочу станцію мрії, яка повністю закрила всі потреби не гірше за десктопний сетап (окрім діагоналі моніторів, звісно).

Тоді в процесі виявилося, що таким чином можна ще й дещо виправити ігрову складову. Адже цей додатковий портативний монітор з роздільною здатністю 1920x1080 допоміг Intel Arc витягти середні fps у протестованих іграх хоча б на низьких налаштуваннях до терпимішого рівня. І оскільки клавіатура у Zenbook DUO знімна, то сам ноутбук при цьому можна закрити, щоб відеоядро не витрачало сили на опрацювання картинки на вбудованих дисплеях. Вийшло непогано, наскільки можна це чекати від GPU в процесорі. І це цікава новина для покупців неігрових ноутбуків взагалі. Бо якщо декілька місяців тому в огляді ASUS VivoBook S 15 OLED ми змогли порівняти вбудовану графіку Iris Xe та дискретну Arc A350M, то висновок був однозначний: «наявність дискретної графіки Intel Arc A350M не робить ноутбук геймерським». Тепер же той самий рівень результатів в іграх ми побачили вже на вбудованому GPU, а це ж абсолютно змінює ситуацію. Треба бути уважним, бо не всі Meteor Lake мають саме Arc графічним ядром, але при Full HD-екрані звичайний ноутбук з відповідним процесором цього сімейства без окремої відеокарти на борту може дозволити хоча б базовий рівень іграбельності сучасних ігор. Загалом же Core Ultra 9 185H при повністю новій архітектурі продемонстрував результати схожі на Core i9-13900H, але при меншому нагріві та енергоспоживанні, що разом з GPU рівня Intel Arc і є великим прогресом станом на зараз. Цікаво, що чекає нас попереду, адже у сімейства Core Ultra все тільки починається.

 

Обговорити в форумі (коментарів: 6)