Екран
Головний екран ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED сенсорний з глянцевим покриттям, має формат 14,5″ (312х195 мм) з підтримкою HDR, частотою оновлення 120 Гц та близькими до горизонталі кутами огляду. Використання OLED технології повною мірою компенсує глянцеве покриття дисплея коштом високої яскравості. Все, що зображене на моніторі, видно за будь-якого освітлення, з усіх сторін під усіма кутами та без жодного спотворення кольорів. Екран має сертифікати VESA DisplayHDR True Black 500 і Pantone за точність передачі кольорів, та TUV Rheinland за занижений рівень шкідливого для зору синього світла. Заявлено охоплення 100% кольорового простору DCI-P3, контраст 1000000:1 та 550 кд/м² максимальної яскравості.
Всередині встановлена матриця Samsung ATNA45AF01-0 роздільної здатності 2880х1800 пікселів зі співвідношенням сторін 16:10. Швидкість реакції матриці складає 0,2 мс. Підтримується стилус та одночасне розпізнавання 10 дотиків пальців.
За нашими вимірюваннями екран забезпечує покриття кольорового простору sRGB на рівні 99%, Adobe RGB 95,3%, та DCI P3 в 98%. Обсяги кольорового простору відповідно ще більші і цього має вистачати для роботи з дизайном, кольором та графікою в цілому.
Яскравість регулюється в діапазоні від 0,5 до 346 кд/м² (за нашими замірами). Коефіцієнт контрастності інструментально не встановлюється, оскільки прилад видає значення нескінченності. Приймемо на віру, що він сягає 1 000 000:1. Усі наступні вимірювання проводилися при яскравості 120 кд/м².
Колірна температура постійно знаходиться на рівні трохи нижчому за 6500К в залежності від яскравості. Відхилення гамма-кривих незначне.
Екран забезпечує майже ідеально точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE значно менше ніж одна одиниця майже по всім кольорам. Але нагадаємо, що OLED-технологія має таку особливість, як вигоряння кольорів з часом. Тому для продовження життя матриці тут є затемнення екрана після 5 хвилин простою, кольорова заставка після 30 хвилин простою, темна тема Windows за замовчуванням та вбудована технологія Samsung, яка автоматично буде компенсувати вигоряння певних кольорових точок шляхом збільшення їх яскравості.
Додатковий дисплей ScreenPad Plus також сенсорний, з матовою поверхнею та розміром 12,7″ (308х93 мм). IPS матриця тут має помітний кристалічний ефект та підтримує частоту в 120 Гц з дуже непоганими кутами огляду та високою максимальною яскравістю в 500 кд/м². Так само заявлено виробником 100% охоплення кольорового простору DCI-P3 та сертифікацію Pantone.
Всередині встановлена матриця BOE0A8D (NV127H4M-NX1) з роздільною здатністю у 2880х864 пікселів та співвідношенням сторін 32:10. Також підтримується стилус та одночасне розпізнавання 10 дотиків пальців.
За нашим вимірюванням екран забезпечує покриття кольорового простору sRGB на рівні 99,9%, Adobe RGB на 91,2% та DCI P3 в 96%. Як би не завужені розміри, тут також цілком комфортним чином можна було б працювати з графікою.
Яскравість регулюється в діапазоні від 26,8 до 580 кд/м² (за нашими замірами). Коефіцієнт контрастності тримається в межах 842:1 при яскравості понад 80% та на 835:1 при всіх нижчих рівнях освітленості. Усі наступні вимірювання проводилися при яскравості 120 кд/м².
Колірна температура постійно знаходиться на рівні близько 6300К при рівнях яскравості вище 30%. Відхилення гамма-кривих практично відсутнє.
Екран забезпечує ідеально точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE значно менше ніж одна одиниця по всім кольорам.
Внутрішня будова
Щоб отримати доступ всередину, з нижньої панелі корпусу потрібно відкрутити 10 маленьких гвинтів. Жодних пломб помічено не було. Щоб відкрити корпус повністю, пройдіться пластиковою лопаткою вздовж лінії з'єднання, обережно розмикаючи пластикові застібки. На зворотній стороні нижньої панелі є пластикові елементи для підвищення жорсткості, та декілька м'яких термічних прокладок. Зверніть також увагу, що два центральні гвинти мають більшу довжину, ніж інші. Крім того, по центру є два додаткові зачепи.
Батарея на 76 Вт·г знаходиться в передній частині корпусу, в області під клавіатурою. По боках від неї облаштовано два акустичних динаміки Harman Kardon, а спереду зліва та справа вмонтовані антени бездротового зв'язку. Материнська плата та все інше начиння розташовано у зоні під додатковим екраном.
Під накладкою по центру біля задньої грані прихований SSD NVMe M.2 (2280) накопичувач на 2 ТБ Samsung PM9A1 (MZVL22T0HBLB-00B00). Вільного місця та роз'ємів для встановлення додаткових дисків немає. Оперативна пам'ять розпаяна на платі. Процесор та графічний адаптер вмонтовані нижче по центру. Від них, в сторони до вентиляторів, розходяться дві товсті 8-мм теплові трубки.
Система охолодження складається з двох відцентрових вентиляторів з виходами радіаторів у ліву сторону та назад. Повітря для них береться як з під нижньої панелі (тому не слід забувати розкладати там клейкі ніжки), та і з верхньої, у прозорі між корпусом та додатковим дисплеєм. Виробник декларує можливість розсіювання до 85 Вт теплової енергії у сумі від процесора та відеокарти одночасно. Працюють кулери у трьох режимах роботи — тихому, стандартному та «ефективному». У перших двох роботу вентиляторів не чутно взагалі. У останньому вони створюють дуже помітний шум під повним навантаженням.
Потужний мобільний процесор Intel Core i9-12900H належить до сімейства Alder Lake-H та поєднує у собі набір з двох типів ядер: шести великих, «справжніх» двопотокових Perfomance-ядер з архітектурою Golden Cove, та восьми «маленьких», однопотокових енергоефективних Efficient-ядер архітектури Gracemont. У сумі маємо можливість обробки 20 потоків даних одночасно. Формально P-ядра можуть сягати 5 ГГц в однопотоковому навантаженні, а E-ядра — 3,8 ГГц. На практиці все приблизно в три рази скромніше при багатопотоковому навантаженні, оскільки TDP обмежується 45 Вт при температурі в 100 градусів, замість можливих впродовж 1 секунди 115 Вт. М’яко кажучи, в рамках корпусу ноутбука цьому процесору відверто тісно.
Вбудована пам'ять на 32 ГБ працює в «чотириканальному» режимі на частоті 4800 МГц із затримками 56-44-44-104-1Т. OEM виробника та точне маркування чипів встановити не вдалося.
Основним відеоадаптером у цьому ноутбуку є дискретна Nvidia GeForce RTX 3050 Ti з 4 ГБ відеопам'яті GDDR6. Вона не тільки дозволяє прискорювати апаратну обробку важких застосунків, але й досить комфортним чином грати в ігри у вільний від роботи час.
Для обробки та виводу двовимірного зображення ноутбук покладається на вбудований графічний чип Intel Iris Xe Graphics. Перемикання між відеоадаптерами здійснюється автоматично, в залежності від обсягу та характеру навантаження.
Програмне забезпечення
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED працює під керуванням операційної системи Windows 11 Pro.
Програма MyASUS дозволяє налаштовувати всі необхідні параметри пристрою. Зокрема режим споживання батареї, продуктивність заліза та режим роботи вентилятора, якість зображення на екрані, аудіосистему, мікрофон, бездротове підключення та багато чого іншого.
Для тих, хто відчуває себе митцями, окремо є програмне забезпечення ProArt Creator Hub. В деяких функціях воно дублює MyASUS, але дозволяє проводити калібрування дисплея та створювати панелі застосунків. Нехай у ньому і підтримується усього один інструмент калібрування, проте найпопулярніший.
Для зручної роботи з додатковим екраном ScreenPad Plus призначена програма ScreenXpert 3. Панель керування нею можна прикріпити по боках чи унизу дисплею. В ній є регулювання яскравості, перемикання між вікнами та застосунками, перемикання у режим тачпаду, та виклик застосунків Handwriting, Number Key, Quick Key та Control Panel, призначення яких цілком зрозуміле з назви.
Ефективність системи охолодження
Система охолодження ноутбука прямо пов'язана з режимом роботи та тепловиділенням центрального процесора. Значення грає те, чи працює пристрій від розетки, чи від батареї. Лише в першому випадку процесор розкривається на повну. В «тихому» та «збалансованому» варіанті потужність пристрою обмежується і вентилятор працює нечутно. Тому нас цікавить сценарій максимальної ефективності при підключеному блоці живлення, коли система охолодження працює на повну з високим рівнем шуму. У ньому, на початку навантаження, частоти P-ядер процесора миттєво сягають майже 5 ГГц, а E-ядра утримують близько 3,7 ГГц. Процесор зовсім трішки не дотягується до точки кипіння і за пару секунд стається 24% тротлінг. Після виходу вентиляторів на максимальну швидкість частоти знижуються та стабілізуються на 1,7 ГГц по P-ядрам та 1,3 ГГц по E-ядрам. Максимальна температура графічного адаптера сягає 90 градусів при одночасному навантаженні усіх підсистем. Такий сценарій є найтяжчим та найменш ймовірним, оскільки в робочих застосунках більше зайнятий процесор, а в іграх повністю використовуються можливості відеоадаптера, але процесор залучений значно менше. Температури вихлопу сягають 50 градусів з обох радіаторів, і приблизно так само гріється і нижня панель ноутбука, попри те, що вона піднята під нахилом на ніжках.
Другий варіант тестування, який ми провели — це навантаження лише на центральний процесор та пам’ять. Тобто типовий сценарій роботи зі складними застосунками в офісі з підключенням до розетки. Тут частоти P-ядер, обмежені тепловим пакетом, стабілізувалися на 3,4 ГГц, а E-ядра працювали на 2,6 ГГц. Тобто, без підігріву від відеокарти, процесор працює вдвічі продуктивніше.
І, нарешті, третій варіант — це мобільна робота від батареї при повному навантаженні процесора та пам’яті. Тут частоти P-ядер процесора стабілізуються на 1,9 ГГц, а E-ядра працюють усього лише на 1 ГГц. Зрозуміло, що продуктивність ніяка, у порівнянні з роботою від розетки, проте вдвічі менший тепловий пакет, усього 72 градуси максимальної температури та досить тиха робота системи охолодження. Звісно, грати в ігри в такому варіанті не варто, адже fps там буде незручним, особливо у вимогливих до заліза жанрах.
Ноутбук випробовувався у стрес-тесті стабільності AIDA64 при температурі навколишнього середовища у 23,5 градуси Цельсія. Завдяки неординарній конструкції, корпус лишається ледь теплим. Нагрів відчувається лише в центральній верхній частині клавіатури, а додатковий екран взагалі найхолодніший з усього. Зате стіл під ноутбуком та простір позаду і зліва від нього прогрівається добряче. На колінах цей пристрій під навантаженням краще не використовувати.