Ноутбуки для творчості займають окрему нішу і пропонують користувачам більше можливостей для створіння графічного та відео контенту. Звісно, для цього може підійти будь-який потужний лептоп з гарною матрицею, але не кожен з них буде легким та мати функціональність для спрощення творення майбутнього шедевру. Наприклад, чутливий до дотику екран зі стилусом у комплекті, чи зручні додаткові органи керування, яким можна призначити деякі функції в робочих застосунках. Завдяки цьому працювати в редакторах стане зручніше, а мала вага не буде відчуватися у дорозі. А якщо постійно доводиться робити проєкти між домом та офісом, або виїжджати з ноутбуком на локацію для фотографування чи фільмування, то маленький пристрій у такому випадку буде незамінним. Ось, наприклад, як ASUS Zenbook Pro 14 OLED (UX6404).
ASUS Zenbook Pro 14 OLED (UX6404)
Ноутбук має 14,5-дюймову OLED-матрицю, але попри свої розміри, він оснащений топовим у своєму класі процесором Intel Core i9-13900H, здатним обробляти одночасно до 20 потоків, та відеокартою Nvidia RTX 4060. Їх доповнюють 32 ГБ пам’яті DDR5 та накопичувач місткістю 1 ТБ. Є також сучасні інтерфейси на кшталт 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, вебкамера 1080р з інфрачервоним датчиком та картридер. Використовується стереосистема з сертифікатом Harman Kardon та підтримкою Dolby Atmos. Для можливості роботи протягом дня без розетки встановлено акумулятор на 76 Вт·г. І все це в металевому корпусі при вазі всього 1,6 кг. Така собі маленька ігрова станція, тобто ноутбук для творчості!
Виробник | ASUS |
---|---|
Модель та сторінка продукту | Zenbook Pro 14 OLED (UX6404) |
Процесор | Intel Core i9-13900H, 6+8 ядра/20 потоків, 3,0 ГГц (до 5,4 ГГц в Boost-режимі) |
Оперативна пам'ять | 32 ГБ, 16 ГБ інтегрованої та 1 x SO-DIMM DDR5-4800 (Samsung M425R2GA3BB0-CQKOL) |
Дисплей | 14,5″, 2880х1800, 120 Гц, OLED |
Відеокарта | Nvidia GeForce RTX 4060 8GB (110 Вт), Intel Iris Xe |
Накопичувачі | 1 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, Samsung MZVL21T0HCLR-00B00 |
Зовнішні порти | 1 x Thunderbolt 4 USB 3.2 Gen2 Type-C (з підтримкою DisplayPort та заряджання), 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C (з підтримкою DisplayPort), 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A, 1 x HDMI 2.1, 1 x RJ45 LAN через адаптер USB Type-A |
Комунікації | 2.5Gb Ethernet через адаптер, Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
Мультимедіа | Cтереосистема Harman Kardon з підтримкою Dolby Atmos, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p з ІЧ-датчиком, кардрідер SD 4.0 |
Безпека | Модуль TPM 2.0, Kensington lock |
Акумулятор, мА·г | 76 Вт, 4 комірки, літій-полімерна |
Адаптер живлення, Вт | 200 |
Габарити, мм | 321,8 x 223,3 x 17,9 |
Вага, кг | 1,6 |
Операційна система | Windows 11 Home |
Вартість, грн | 99 999 |
Комплект постачання
Лептоп постачається в чорній коробці середніх розмірів, яку оснащено пластиковою ручкою для полегшення перенесення.
В ній знаходиться чохол для пристрою та ще одна невеличка коробка, в якій користувач знайде ноутбук, документацію, адаптер 2.5Gb Ethernet та блок живлення з кабелем.
Мережевий адаптер невеличкий та приєднується до єдиного порту USB 3.2 Gen2 Type-A через кабель довжиною 10 см.
Блок живлення розраховано на широкий діапазон вхідної напруги та має потужність у 200 Вт (20 В, 10 А).
Зовнішній вигляд
Ноутбук має лаконічний та строгий дизайн при розмірах 321,8 x 223,3 x 17,9 та вазі 1,6 кг. Це трохи більше, ніж у 14-дюймових пристроїв, але враховуючи відносно потужні компоненти, показники вийшли непогані.
Верхня кришка, як й увесь лептоп, виконана з анодованого алюмінієвого сплаву темно синього кольору. Простоту площини розбавляє лише логотип з правого боку.
Кришка має прямокутний профіль з фаскою, тож ноутбук приємно брати в руки і ніякого дискомфорту не виникає.
«Коритце» знизу в задній частині має купу прорізів для вентиляції, там також є довгаста гумова ніжка. Ще ніжки є з переднього краю та по середині, яка зустрічається в мобільних пристроях не так часто.
Спереду, вдовж боків є решітки динаміків. На диво, грають вони непогано, мабуть, не дарма їх сертифікували Harman Kardon. Звукова система підтримує Dolby Atmos та має розумну технологію підсилювання звуку.
В задній частині також є решітка для виходу гарячого повітря, яка розмістилася майже по всій довжині пристрою.
Через розміри ноутбука інтерфейсні роз’єми є лише по боках, але їх кількість обмежена. Так, справа знаходиться комбінований 3,5-мм аудіороз’єм, порт USB 3.2 Gen2, HDMI та роз’єм для під’єднання блока живлення. Тут також знайшлося місце для решітки системи охолодження.
З лівого боку є пара індикаторів, картридер та два порти USB 3.2 Gen2 з підтримкою DisplayPort, один з них навіть Thunderbolt 4 з можливістю заряджання пристрою.
Екран займає 90% площі верхньої кришки. Бокові рамки дуже тонкі та мало помітні.
Верхня також не дуже товста, але на ній розмістилася камера Full HD та інфрачервоний датчик з підтримкою Windows Hello. Цікаво, що вебкамери такого формату раніше іноді постачалися у вигляді зовнішнього блоку навіть в ігрових пристроях ASUS.
Екран може відхилятися на кут десь у 130 градусів.
Клавіатура острівного типу без цифрового блоку. Клавіші мають хід у 1,4 мм, їх тактильно відчуваєш, через що клавіатурою приємно користуватися. Деякі кнопки мають індикатори, які світяться білим кольором, якщо їх активувати.
Клавіша вмикання знаходиться між кнопками у верхньому правому куті, тож є невеликий шанс вимкнути пристрій при роботі в текстовому редакторі.
Клавіатура має білу підсвітку, інтенсивність якої регулюється у декілька кроків. Вона не дуже яскрава, тож не буде відвертати увагу під час праці у графічних редакторах чи інших застосунках.
Тачпад відносно великий з гладким покриттям проти відбитків пальців. Крім стандартних двох кнопок він також має сенсорний «джойстик» ASUS DialPad, для активування якого достатньо провести пальцем по діагоналі від верхнього правого кута, після чого засвітиться маленьке коло в його центрі. За фабричним налаштуванням ним можна керувати яскравістю екрана та гучністю динаміків, але в фірмовому застосунку Pro Art Creator Hub є можливість призначити йому до восьми функцій.
Екран
Ноутбук оснащено 14,5-дюймовою OLED-матрицею з нестандартною роздільною здатністю 2880х1800 точок та частотою оновлення 120 Гц. За словами виробника, вона не гірша за IPS-екрани з частотою 240 Гц. Для захисту матриці встановлено скло Corning Gorilla Glass NBT, що гарно з одного боку, та не дуже з іншого — при яскравому світлі віддзеркалення навколишнього світу може відвертати увагу під час користування ноутбуком. У такому разі прийдеться збільшувати яскравість екрана.
Встановлено матрицю ATNA45AF04-0 виробництва Samsung.
ASUS каже про 100% покриття колірного простору DCI-P3. Гучна заява, яку треба перевірити, для чого візьмемо прилад SpyderX Pro та програми DisplayCAL з Argyll й HCFR Colormeter. Яскравість встановимо на рівні 120 кд/м², що дорівнює 65% від максимального значення.
І справді, матриця видає всі 100 відсотків колірного простору sRGB та DCI-P3 і майже 95% Adobe RGB. З нею без проблем можна працювати в графічних та відео редакторах. З соковитими кольорами контент на ній виглядає просто чудово. А після калібрування буде ще краще, бо матриця трошки холодить.
Запас яскравості знаходиться на прийнятному рівні та змінюється в діапазоні від 0,39 до 308,26 кд/м². Виробник обіцяв 550 кд/м², але вони доступні лише за умов використання режиму HDR.
З точним передаванням кольорів також питань немає, середня DeltaE менше ніж 1, але матрицю все ж таки треба відкалібрувати.
Внутрішня будова
Zenbook Pro 14 OLED (UX6404) всередині побудований за класичною схемою, коли більшу частину площі займає материнська плата з системою охолодження, а все інше — акумуляторна батарея.
В системі охолодження використовується п’ять теплових трубок, три з яких спільні, чотири радіатори та два відцентрових вентилятори з 84 лопатями.
Для живлення «без розетки» встановлений доволі потужний акумулятор на 76 Вт·г з напругою 15,48 В та ємністю 4920 мА·г. Навіть в великих ігрових пристроях часто зустрічаються батареї на 50–60 Вт·г, а тут така несподіванка.
Підсистема пам’яті комбінована: на платі розпаяні чипи стандарту DDR5-4800 загальним обсягом 16 ГБ, ще встановлено модуль SO-DIMM Samsung M425R2GA3BB0-CQKOL зі швидкістю 4800 МТ/с та обсягом 16 ГБ. За необхідністю користувач може замінити його на місткіший та довести загальний обсяг до 48 ГБ.
Через розміри пристрої місце для накопичувача з роз’ємом M.2 вийшло лише одне і воно зайняте SSD Samsung PM9A1, знайомим по роздрібній моделі 980 Pro. Його місткість складає 1 ТБ.
Бездротова мережа Wi-Fi 6E працює завдяки модулю Intel AX211D2W, який до того ж підтримує Bluetooth 5.3.
Динаміки у своїх капсулах через силіконові демпфери кріпляться по кутах до корпусу.
Все це накривається металевою кришкою з нейлоновою сіткою для зниження кількості пилу всередині пристрою. Для накопичувача передбачено товсту термопрокладку, тож кришка виступає ще й в ролі радіатора для SSD.
Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
Ноутбук виконаний на базі процесора Intel Core i9-13900H сімейства Raptor Like, який поєднує в собі шість продуктивних P-ядер з підтримкою технології Hyper-Threading та вісім енергоефективних E-ядер, що дозволяє йому обробляти до 20 потоків даних одночасно. Його базова частота складає 3000 МГц, але завдяки Turbo Boost і залежно від навантаження та температури він може автоматично прискорюватися до 5400 МГц. Кеш L3 дорівнює 24 МБ, а TDP процесора обмежено 45 Вт з можливістю підвищення до 115 Вт.
В реальних задачах процесор дійсно прискорюється до 5400 МГц при однопотоковому навантаженні, а не тільки під час простою, та до 5100 МГц при залученні усіх потоків. Непоганий результат, тоді як у деяких виробників більш як 4500 МГц не побачиш, і це на потужних ігрових пристроях!
Пам’ять працює у двоканальному режимі зі швидкістю 4800 МТ/с та затримками 40-39-39-76.
Встановлена відеокарта Nvidia GeForce RTX 4060 — не найпотужніша серед нових графічних акселераторів, але обмеження розмірами пристрою не дозволить отримати гарну швидкодію, якщо встановити кращу карту. Чип при стандартному режимі працює на частоті 1140 МГц з можливістю прискорення до 1470 МГц з максимальним TGP на рівні 110 Вт. Швидкодія пам’яті дорівнює 16 ГТ/с.
Без 3D-навантаження графічна система перемикається на вбудоване в процесор відеоядро Intel Iris Xe. Перемикання відбувається автоматично завдяки режиму MSHybrid, але в фірмовому застосунку MyASUS можна обрати й режим лише з дискретним акселератором.
Програмне забезпечення
З Zenbook Pro 14 OLED (UX6404) постачається низка застосунків, серед яких Pro Art Creator Hub та MyASUS. Перший нагадує звичний Armoury Crate, який зустрічається на ігрових пристроях тайванського виробника, а другий має більше налаштувань ніж зазвичай.
В Pro Art Creator Hub кількість опцій обмежена, а ті що є, у своїй більшості, відповідають за творчі функції. З основних можна виділити невеличкий моніторинг системи та можливість обрати режим роботи ноутбука, провести оптимізацію процесів та оновити ПЗ.
Далі вже йде можливість провести калібрування екрана, але підтримуються лише прилади X-Rate.
Або налаштувати ASUS DialPad, додавши застосунок та окрему функцію на одну з восьмі доступних позицій панелі керування. Є підтримка програмних продуктів Adobe та Microsoft. Також заявлена можливість одночасної роботи з Surface Dial від Microsoft.
І, звісно, є керування кольорами, без чого якісний графічний контент робити буде важко.
MyASUS для цього ноутбука перетворився на справжній комбайн, тоді як для інших пристроїв він має лише декілька опцій. Все залежить від моделі та її конфігурації, і в нашому випадку керування лептопом прийшлося саме на цю програму.
В ній можна провести налаштування акумулятора, режиму роботи ноутбука, графічної та звукової системи, екрану та колірної гами, бездротової мережі тощо.
Також в ній можна подивитися програмні новинки, які пропонує компанія, провести діагностику системи, відновити стан пристрою, оновити ПЗ та інше.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо на що спроможна система охолодження. Враховуючи розміри пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи в ProArt Creator Hub — Standart, Performance та Full Speed. Температура в приміщенні дорівнювала 22 градусам за Цельсієм.
Standart
Отже, перший режим характеризується піковою потужністю процесора у 112 Вт, яка потім знижується до рівня 20–54 Вт з частотою близько 3100 МГц. Температура CPU після пікових 93 градусів знижується до 74 °C. Рівень шуму сягав лише 37 дБ(А).
Поглянемо на результати в 3D, для чого використаємо синтетичний пакет 3DMark з тестом Speed Way.
Тут відеокарта після 30 хвилин роботи мала частоту від 1365 до 1560 МГц з нагріванням ядра та пам’яті до 64 та 76 градусів відповідно. Її максимальна потужність склала 46 Вт. Частота процесора доходила до 5200–5400 МГц з нагріванням ядер до 85 °C, а його потужність була лише 28 ватів. Рівень шуму системи охолодження також не перевищував 37 дБ(А).
Performance
Продуктивний режим мав вже пікові 123 Вт з нагріванням процесора до 98 градусів, після чого потужність знижувалася до 72 ватів з температурою ядер 88 °C. Частота CPU вже піднялася до 3800 МГц максимум, а рівень шуму був 41,6 дБ(А).
Зросла й потужність карти, тепер вона складає майже 95 ватів, а частота піднялася до рівня 2130–2265 МГц. Звісно, все це вплинуло на нагрівання ядра до 81 градуса (Hot Spot 95 °C) та 88 градусів за пам’яттю. Рівень потужності процесора знизився до 22 Вт, як і його частота, яка тепер не перевищувала 4900 МГц — з такими показниками він не нагрівався понад 79 градусів. Рівень шуму вже зріс до 45,3 дБ(А).
Full Speed
І останній режим, в якому маємо вже пікові 127 Вт з частотою 5400 МГц та нагріванням процесора до 100 °C! Після такого стрибка він знизив частоту до 4600 МГц та потужність до 96 Вт, а ось максимальна температура залишилася та сама, через що CPU постійно тротлив. Рівень шуму у такому режимі був вже 44,3 дБ(А).
Відеокарта теж вирішила наздогнати свого компаньйона та почала споживати свої максимальні 110 Вт, піднявши частоту ядра до 2265–2460 МГц. Це вплинуло на температуру, яка зросла на 2–6 градусів, а Hot Spot взагалі перевищив 104 °C. Процесор мав частоту 5200 МГц максимум та температуру у 90 градусів при споживанні 24 Вт. Рівень шуму — 50,2 дБ(А) з характерним посвистуванням.
Результати тестування
Тестування відбувалося у режимі Performance.
Загальна продуктивність
PCMark 10
CPU-Z Benchmark
Cinebench R23
Cinebench 2024
Corona 10
Blender
Geekbench 6
Octane
V-Ray 5 Benchmark
AIDA Cache & Memory Benchmark
Дискова підсистема
Ігрові програми
Звісно, це не ігровий ноутбук, але тестування графічної системи стане непоганим випробуванням для компонентів мобільного пристрою. Отже, ми перевіримо три режими: Standart, Performance та Full Speed. В іграх використовувалася роздільна здатність 2880х1800 та пресети з високою якістю графіки без трасування променів та з активованою технологією DLLS чи FSR в режимі якість. В грі Diablo IV відбувалася пробіжка протягом хвилини через місто Kyovashad у бік храму, також пробіжка відбувалася в Hogwarts Legacy через містечко Hogsmeade у бік Old Fool. В Ratchet & Clank: Rift Apart, Remnant II та Resident Evil 4 відбувалася прогулянка протягом хвилина на початку стартового рівня, в The Last of Us — на рівні після прологу.
3DMark
Cyberpunk 2077
Diablo IV
Hogwarts Legacy
Ratchet & Clank: Rift Apart
Red Dead Redemption 2
Remnant II
Resident Evil 4
The Callisto Protocol
The Last of Us
Total War: WARHAMMER III
Час автономної роботи
Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час роботи під час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на 120 кд/м², щоб можна було порівняти результати з іншими ноутбуками. Підсвічування клавіатури вимкнено, гучність динаміків була виставлена на 20%, використовувався режим Standard.
Завдяки потужному акумулятору лептоп має гарні показники автономної роботи, які дозволять працювати або дивитися кінофільми за ним цілий робочий день.
Висновки
Дивовижно, але компанії ASUS вдалося втиснути в маленький корпус ноутбука доволі потужні компоненти. Двадцятипотоковий процесор Core i9 топового рівня стане у пригоді для складних обчислювань, а відеокарта нової серії GeForce RTX 40 йому в цьому допоможе. Прийнятний тепловий режим підтримується ефективною системою охолодження, яку тільки можна було зробити у міру своїх розмірів. Він також оснащений якісним та яскравим OLED-екраном, за яким працювати та розважатися одне задоволення. Звісно, 14,5-дюймів занадто мало для комфортної роботи, але як для звичайного мобільного пристрою його цілком достатньо. Навіть з нестандартною роздільною здатністю 2880х1800 на ньому можна грати в сучасні проєкти з якісним налаштуванням графіки. Є вбудований в тачпад фірмовий маніпулятор DialPad, завдяки якому працювати в графічних та відео редакторах стане зручніше. Через розміри лептопа кількість інтерфейсів обмежена, але присутні всі сучасні на кшталт Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen2 Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 та 2.5Gb Ethernet через адаптер. Навіть встановлений кардридер для SD 4.0. Відповідно рівню пристрою вебкамера має роздільну здатність Full HD та інфрачервоний датчик з підтримкою Windows Hello, а стереосистема взагалі з сертифікатом Harman Kardon та підтримкою Dolby Atmos. Все це доповнює потужна батарея, якої вистачить на цілий робочий день, та металевий корпус з загальною вагою лише 1,6 кг!
Тож, якщо потрібен компактний, але потужний ноутбук високого рівня з витонченим дизайном, ASUS Zenbook Pro 14 OLED (UX6404) стане ідеальним варіантом для покупки, якого буде достатньо, як для роботи, так й для розваг з іграми.