Огляд та тестування ноутбука ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304) на базі процесора Intel Core i7-1355U з інтегрованою графікою Iris Xe Graphics

Серія UX5304 з сімейства тонких ноутбуків ASUS Zenbook S 13 OLED має вагу в межах приблизно 1 кг та побудована на потужних процесорах 13-го покоління Intel Core i7-1355U або Intel Core i5-1335U. Від інших моделей у поточній лінійці ці пристрої візуально вирізняються оновленим дизайном корпусу. В першу чергу — конструкцією шарніра та зовнішністю панелі дисплея. До нас на огляд потрапила модель під маркуванням UX5304VA-NQ083 з OLED екраном, процесором Intel Core i7-1355U, вбудованою графікою Iris Xe, оперативною пам’яттю LPDDR5 на 16 ГБ та NVMe накопичувачем на 1 ТБ.

ASUS Zenbook S 13 OLED має орієнтовні габарити у 296x217х16 мм з урахуванням гумових ніжок та фактичну вагу в 1,05 кг. Можливо це не найтонший чи найлегший ноутбук у світі, але точно самий тонкий та легкий з тих, що потрапляли нам на тести. Навіть з урахуванням чохла та блоку живлення він не буде обтяжувати свого власника у дорозі.

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту Zenbook S 13 OLED (UX5304VA-NQ083)
Процесор Intel Core i7-1355U 1,7-5,0 ГГц (P-Core) / 1,2-3,7 ГГц (E-Core)
Оперативна пам'ять 16 ГБ, LPDDR5-5200 МГц
Дисплей 13,3", 2880х1800, 16:10, Samsung SDC417B (ATNA33AA05-0), 60Гц, OLED
Відеокарта Intel Iris Xe G7 96EU
Накопичувачі 1ТБ, SSD NVMe Gen4 x4 M.2 (2280) Samsung PM9A1 (MZVL21T0HCLR-00B00)
Зовнішні порти 2 x Thunderbolt 4 USB Type-C, 1 x USB 3.2 Gen2 Type A, 1 x HDMI 2.1 (TMDS), 1 x 3,5-мм комбінований аудіовихід для гарнітури
Комунікації Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2
Мультимедіа Вебкамера ASUS AiSense Full HD (1080p) з технологією 3DNR, інфрачервоною камерою, датчиком освітленості та кольору, стереосистема з сертифікацією Harman Kardon та підтримкою Dolby Atmos, масив мікрофонів з функцією ШІ для шумозаглушення, підтримка голосового помічника Cortana
Безпека Модуль TPM, підтримка Windows Hello
Акумулятор, мА·г 8140-7902 (63Вт·г, 4 комірки, літій-полімерна)
Адаптер живлення, Вт 65
Габарити, мм 296,2 x 216,3 x 10,9
Вага, кг 1
Операційна система Windows 11 Pro / Windows 11 Home
Середня вартість, грн 59999
 

Комплект постачання

В цій моделі ASUS дуже сильно опікується екологією та вуглецевим слідом, що видно навіть з пакування. Дуже проста коробка з мінімумом поліграфії, в якій навіть ручка виконана з картону, а не з пластику. Що саме знаходиться в середині, можна визначити лише по наліпках на бортах з серійними номерами та короткими характеристиками моделі.

Всередині міститься менша звичайна коробка з ноутбуком, яку від пошкоджень оберігають два об’ємні картонні демпфери по боках. До речі, ці накладки потім можна використовувати як підставки. Ще в одній коробці збоку захований блок живлення, а у пласкому відділені вздовж більшої грані розмістився чохол. Сам ноутбук, чохол та БЖ зберігаються в тканинних мішечках, щоб уникнути подряпин. А самі мішечки на 100% придатні до перероблення.

В комплекті постачання окрім ноутбука є м’який чохол, супровідна документація, блок живлення, євро-вилка для БЖ, кабель USB Type-C.

Блок живлення доволі маленький та зручний. Його габарити складають 30,5х30,5х107,2 мм при вазі в 113 грамів. Для підключення до розетки є знімна євро-вилка без заземлення. Одягається вона шляхом повороту і без неї довжина БЖ скорочується до 60 мм. Довжина кабелю USB Type-C складає 1,95 метра при вазі в 76 грамів. На ньому є феритова накладка та липуча стрічка для фіксації у транспортному положенні.

Фірмовий БЖ має маркування ADP-65TW A. Його номінальна потужність складає 65 Вт при 20 В напруги перетвореного постійного струму. Вхідна напруга може складати від 100 до 240 В. Порт USB Type-C для підключення кабелю розташований на задній грані.

Транспортний чохол зроблений у вигляді конверта на липучці. Фронтальна сторона виготовлена із тканини з логотипом «А» у кутку. Зворот пошитий зі штучної шкіри з витисненими на ній написами «Zenbook». На згині відкидної частини всередині є розтяжне кріплення для стилуса або ручки. Розмір чохла складає 350х260х6 мм, при вазі в 170 грамів. З ноутбуком всередині товщина чохла зростає до 18 мм.

Сумарна транспортна вага ноутбука, чохла, БЖ та кабелю дорівнює 1411 грамів.

Зовнішній вигляд

ASUS Zenbook S 13 OLED має мінімалістичний та естетично довершений зовнішній вигляд. Корпус повністю виготовлений з алюмінієвого сплаву та має колір «базальтовий сірий» (Basalt Gray), що досягається використанням технології «керамізації плазмою» для верхньої кришки дисплея. Вона не тільки робить її схожою на каміння (хоча на дотик все одно відчувається метал), але й підвищує стійкість до фізичних пошкоджень. На практиці, принаймні відбитки пальців на поверхні не помітні. На поверхні є декілька діагональних ліній, що схематично повторюють збільшений логотип ASUS у формі загостреної літери «А». У правому нижньому кутку є напис ASUS Zenbook.

На нижній панелі ноутбука є одна довга гумова ніжка попереду та ще одна така сама позаду. Дві невеликі решітки для втягування холодного повітря вентиляторами є по боках ззаду. Щілини отворів акустичних динаміків Harman Kardon розташовані по сторонах попереду.

На задній грані з обох сторін є подвійні невеликі чи то гумові, а можливо й пластикові підпори, на які спирається дисплейна панель при відкриванні вже починаючи з 45 градусів куту нахилу й аж до повного розгортання на 180 градусів. Сама ця грань є Г-подібним продовженням верхньої панелі. Спираючись на неї, задня частина корпусу з клавіатурою підіймається догори, покращуючи вентиляцію внутрішніх компонентів та створюючи більш зручний нахил клавіатури.

Заглиблення посередині передньої нижньої грані дозволяє відкрити та підняти кришку однією рукою.

По лівому борту, ближче до задньої частини, є повноцінний роз’єм HDMI 2.1, два Thunderbolt 4 USB Type-C з підтримкою зарядки та точковий індикатор заряджання.

З правої сторони позаду є порт USB 3.2 Gen2 Type A, комбінований 3,5-мм аудіовихід для гарнітури та точковий білий індикатор роботи системи.

Попри оригінальний шарнір та компактні розміри, ASUS Zenbook S 13 OLED є ноутбуком класичного та зрозумілого формату. Дуже міцний для таких габаритів корпус можна підіймати за будь-яку частину, тримати чи переносити однією рукою. Екран також досить пружний з невеликим діапазоном гнучкості. Недарма для продукту заявлена відповідність військовому стандарту США MIL-STD-810H.

При розкриванні ноутбука на 90 градусів, задня кришка спирається на нижню грань та підіймає корпус приблизно на 14 мм. Непогана ідея для кращого охолодження на столі, але не дуже зручно, коли тримаєш пристрій на колінах — грані тиснуть на шкіру.

Шарніри дозволяють ноутбуку розкриватися у повністю лежаче положення на кут в 180 градусів. При цьому площина дисплея знаходиться нижче корпусу, повторюючи літеру «S». Можливо саме тому вона з’явилася у назві продукту?

А ще у такому положенні ми нарешті можемо побачити вихлопні отвори системи охолодження, розташовані біля шарнірів. Гарно з точки зору естетика сховати їх там, але постійний обдув нижньої рамки дисплея гарячим повітрям то є доволі суперечливе інженерне рішення. Хіба що з розрахунку на те, що користувач не буде часто навантажувати процесор на повну.

Екран з діагоналлю 13,3" має візуально тонкі рамки. Маркетингова назва цього — NanoEdge. По боках виходить 4,8 мм та 7,8 мм зверху. Покриття дисплея на жаль глянцеве, та добре віддзеркалює усе навколо при низькій яскравості.

По центру верхньої рамки вмонтований цілий набір сенсорів під назвою ASUS AiSense Camera. Він складається з Full HD веб-камери з роздільною здатністю 1080p, білого світлодіодного індикатора активності камери та датчика освітленості з правої сторони. Зліва розташована інфрачервона камера з підсвіткою та датчиком кольору. А по боках вмонтовано два мікрофони. Камера підтримує багато технологій покращення зображення. Серед них 3DNR (тривимірне усунення шумів на зображенні), відстеження руху, відстеження положення очей, розмиття фону та оптимізацію освітлення. Підтримується і біометрична технологія розпізнавання обличчя Windows Hello. Мікрофони, своєю чергою, мають функцію усунення зайвих шумів за допомогою технології штучного інтелекту.

Клавіатура острівного типу виконана у звуженому модифікованому стандарті розкладки ANSI. Клавіатура дещо занижена відносно рівня корпусу та не має захисту від вологи. Відстань між центрами кнопок складає 18,7 мм. А по центру клавіш є ледь помітне заглиблення в 0,1 мм. Повний хід клавіш складає 1,1 мм. Схоже, що від пантографа під кнопками у цей раз вирішили відмовитися, тому що за тактильними враженнями це повноцінна мембрана. Англійська та українська розкладка м'яко та чітко підсвічуються білим кольором з трьома рівнями яскравості. Індикатори Caps Lock, активності мікрофона та камери вбудовані у відповідні кнопки. Кнопка запуску розташована у верхньому правому куті, від Delete. До речі, наліпка Intel Evo — це не про процесор, а про вимоги до пристрою в цілому.

Великий чутливий тачпад ErgoSense має розміри 129x81 мм. Його поверхня матова та слизька на дотик, з гідрофобним та олеофобним покриттям. Гучне механічне натискання починає спрацьовувати в нижніх 2/3 поверхні. Підтримується розпізнавання чотирьох пальців одночасно та великої кількості інтуїтивно зрозумілих жестів.

Екран

Глянцевий екран ASUS Zenbook S 13 OLED має маркетингову назву ASUS Lumina OLED та формат 13,3" (285х178 мм) з підтримкою HDR і близькими до горизонталі кутами огляду. Частота оновлення кадрів складає 60 Гц. Використання OLED-технології компенсує глянцеве покриття дисплея внаслідок високої яскравості. Все, що зображене на моніторі, видно за будь-якого освітлення, з усіх сторін під усіма кутами та без жодного спотворення кольорів. Екран має сертифікати VESA DisplayHDR True Black 500 і PANTONE за точність передачі кольорів, Dolby Vision, TUV Rheinland за знижений на 70% рівень шкідливого для зору синього світла. Заявлено охоплення 100% кольорового простору DCI-P3, контраст 1 000 000:1 та 550 кд/м² максимальної яскравості.

Всередині встановлена матриця Samsung SDC417B (ATNA33AA05-0) з роздільною здатністю 2880х1800 пікселів зі співвідношенням сторін 16:10. Швидкість реакції матриці складає 0,2 мс.

Дисплей ноутбука підтримує чотири варіанти кольорових схем, які перемикаються у застосунку MyASUS: Native (насичені кольори OLED), sRGB (точні кольори для веб-змісту), DCI-P3 (кінематографічна кольорова гамма), Display P3 (розширений спектр). Усі вимірювання проводилися в режимі Native з відключеним HDR та на фабричному ICC профілі, встановленому з «коробки». За нашими вимірюваннями екран забезпечує покриття кольорового простору sRGB на рівні 100%, Adobe RGB 93,3%, та DCI P3 в 99,3%. Обсяги кольорового простору значно більші і їх має вистачати для роботи з дизайном, кольором та графікою в цілому.

Яскравість регулюється в діапазоні від 0,8 до 358 кд/м² (за нашими замірами). Коефіцієнт контрастності інструментально не встановлюється, оскільки прилад видає значення нескінченності. Приймемо на віру, що він сягає 1 000 000:1. Усі наступні вимірювання проводилися при освітленості в 120 кд/м², що відповідає 63% яскравості. Саме цього значення напевне вистачить користувачу у більшості випадків, окрім перебування під яскравим сонцем.

Колірна температура коливається в межах від 6500К до 6800К в залежності від яскравості. Відхилення гамма-кривих незначне.

Екран забезпечує достатньо точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE значно менше ніж 1 одиниці майже по всім кольорам. Також нагадаємо, що OLED технологія має таку особливість, як вигоряння кольорів з часом. Тому для продовження життя матриці тут є затемнення екрана після 5 хвилин простою, кольорова заставка після 30 хвилин простою, темна тема Windows за замовчуванням та вбудована технологія Samsung, яка автоматично компенсує вигорання певних кольорових точок шляхом збільшення їх яскравості. З тією ж метою використовується і технологія зсуву пікселів під назвою ASUS OLED Care.

Внутрішня структура

Щоб отримати доступ всередину, з нижньої панелі корпусу потрібно відкрутити 11 маленьких гвинтів типу Т5 мініатюрною викруткою Torx. Прихованих гвинтів та пломб тут немає. Але зверніть увагу, що частина гвинтів коротші за інші, тому при збиранні пристрою потрібно дотримуватись їх початкового розташування. Щоб відкрити корпус повністю, проведіть пластиковою лопаткою вздовж лінії з'єднання, обережно розмикаючи пластикові застібки.

Батарея на 63 Вт·г знаходиться в передній частині корпусу, займаючи більшу його частину. По боках від неї облаштовано два акустичних динаміки Harman Kardon, а спереду зліва та справа вмонтовано дві антени бездротового зв'язку. Материнська плата з розпаяним на ній процесором, пам’яттю та силовими елементами розташована в задній частині шасі.

Система охолодження процесора складається з двох теплових трубок та двох окремих тонких відцентрових вентиляторів, розташованих по сторонах від нього. Поряд з процесором розпаяні мікросхеми оперативної пам’яті виробництва Micron.

SSD NVMe M.2 (2280) накопичувач на 1 ТБ Samsung PM9A1 (MZVL21T0HCLR-00B00) ховається під термічною прокладкою нижче правого вентилятора. Це єдиний елемент у пристрої, який користувач може замінити самостійно та відносно легко, але втратить офіційну гарантію на пристрій.

Біля лівого вентилятора під чорною наліпкою ймовірно ховається модуль Wi-Fi, або його підключення до антен. Знімати її ми не стали.

Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з екрана утиліти HWiNFO.

Мобільний процесор Intel Core i7-1355U належить до сімейства Raptor Lake-U та поєднує у собі два типи ядер: два великих продуктивних двопотоковий «Perfomance», та вісім маленьких однопотокових енергоефективних «Efficient» ядер. На виході отримуємо сумарно 12 обчислювальних потоків. У турборежимі P-ядра можуть розганятися 5,0 ГГц, а E-ядра до 3,7 ГГц. TDP обмежено 20 Вт при температурі до 100 градусів. В типовому сценарії максимального навантаження на процесор частоти обмежуються системою охолодження на 3,5 ГГц та 2,6 ГГц відповідно, за умови підключеного блока живлення.

Вбудована пам'ять на 16 ГБ працює в «чотириканальному» режимі на частоті 5200 МГц із затримками 60-48-48-112-1Т (відповідно до даних з HWiNFO). CPU-Z чомусь показує лише обсяг пам’яті, OEM виробника та маркування.

Для обробки та виводу зображення ноутбук покладається на вбудований графічний чіп Intel Iris Xe Graphics. На жаль, детальної інформації про нього GPU-Z також не надає.

Програмне забезпечення

Наш екземпляр ASUS Zenbook S 13 OLED працює під керуванням операційної системи Windows 11 Pro. Але в офіційному продажі можуть бути як варіанти з Windows 11 Home, та і взагалі без операційної системи.

Фірмова програма MyASUS дозволяє налаштовувати всі необхідні параметри пристрою. Зокрема режим споживання батареї, продуктивність заліза та режим роботи вентилятора, якість зображення на екрані, аудіосистему, мікрофон, бездротове підключення та багато чого іншого. Для розширення додаткових можливостей можна встановити застосунки Link to MyASUS — для інтеграції з мобільними пристроями, ScreenXpert — для керування вікнами на різних підключених дисплеях та GlideX — для спільного користування екраном та перенесення зображення між різними пристроями в дротовому чи бездротовому режимах.

Ефективність системи охолодження та рівень шуму

Система охолодження ноутбука прямо пов'язана з режимом роботи та тепловиділенням центрального процесора. Значення грає те, чи працює пристрій від розетки, чи від батареї. В першому випадку процесор розкривається на повну, а схема роботи вентилятора виставляється на «продуктивну», коли його досить добре чутно при 61 дБ (А) виміряного впритул шуму. В «тихому» та «збалансованому» варіанті потужність пристрою обмежується і вентилятор працює відносно тихо — на 36 дБ (А) та 51 дБ (А) максимум відповідно. В простої людському вуху цей ноутбук не чутно взагалі. Тому нас цікавить сценарій максимальної ефективності при підключеному блоці живлення, коли система охолодження працює на повну з високим рівнем шуму.

У ньому, на початку навантаження, частоти P-ядер процесора миттєво сягають майже 3,8 ГГц, а E-ядра утримують близько 2,9 ГГц. Процесор перебуває у 25% тротлінгу близько трьох хвилин, після чого частоти знижуються та стабілізуються на 3,5 ГГц по P-ядрах та 2,6 ГГц по E-ядрах. Температура при цьому утримується в межах 90 градусів.

При роботі від батареї у збалансованому режимі, частоти P-ядер коливаються в межах від 2,6 до 3,2 ГГц, а E-ядра працюють в межах від 1,6 до 2,1 ГГц за температури не більше 72 градусів.

Ноутбук випробовувався у стрес-тесті стабільності AIDA64 при температурі навколишнього середовища у 24 градуси Цельсія. Навантаження здійснювалося лише на центральний процесор. Корпус відчутно нагрівається по центру зверху — до 47 градусів. Холодним він лишається у нижній частині та по боках. Під навантаженням та від розетки цей пристрій краще використовувати виключно у настільному варіанті. А в автономному режимі живлення нагрів корпусу досить помірний та не перевищує 43 градуси в найгарячіший центральній частині.

Результати тестування

Загальна продуктивність

PCMark 10

На графіку наведено загальний результат розширеного тесту та результати окремих груп тестів у складі цього бенчмарку.

CPU-Z Benchmark

Cinebench

Geekbench 5

V-Ray 5 Benchmark

AIDA Cache & Memory Benchmark

Дискова підсистема

Ігрові програми

Вбудована графіка Intel Iris Xe Graphics не розрахована на створення комфортного fps у складній 3D-графіці. Проте вона дозволяє грати в невимогливі ігрові проєкти на низьких та середніх налаштуваннях. Тому ми обмежимось синтетичними тестами.

3DMark

Час автономної роботи

Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено випробування за допомогою спеціалізованих тестів PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Тест Video вимірює час роботи при відтворенні відео формату Full HD. Яскравість екрана була виставлена на 63% від максимальної, що відповідає 120 кд/м². Підсвічування клавіатури вимкнене. Виставлений середній, збалансований режим використання батареї.

Ноутбук має більш ніж достатній рівень автономності у комфортному режимі роботи. Користуючись технологіями енергоощадження його можна ще трохи збільшити. Для повного заряджання від комплектного БЖ з увімкненим екраном потрібно 2 години часу. До 80% ноутбук заряджається за годину. Також є можливість подовжити строк експлуатації батареї шляхом налаштувань застосунку MyASUS, де можна обмежити рівень максимального заряду батареї до 80%, або навіть 60%, на випадок, якщо пристрій постійно працює підключеним до мережі живлення.

Висновок

ASUS Zenbook S 13 OLED є компактним й легким ноутбуком для повсякденного використання та носіння із собою. При малій власній вазі в 1 кг (або ж 1,4 кг з урахуванням чохла та БЖ) та габаритах, що дозволяють його вмістити в жіночу сумочку середнього розміру, цей пристрій має ряд суттєвих переваг, притаманних більш «професійним» моделям. Новий та потужний процесор Intel 13-го в поєднанні з достатньою кількістю оперативної пам’яті та надзвичайно прудким накопичувачем робить Zenbook S 13 OLED дуже швидким в переважній більшості повсякденних офісних завдань та спеціалізованих застосунках. Якісний OLED дисплей не тільки демонструє гарну загальну картинку, але й коректним чином відтворює увесь кольоровий спектр, необхідний для роботи з графікою та дизайном. Комунікаційні можливості містять хорошу камеру, якісні мікрофони та динаміки та швидкий Wi-Fi. Запасу автономності навіть з відключеними технологіями енергоощадження вистачає на пів доби. А загальна міцність та зовнішня естетика корпус тільки доповнює хороше враження від даної моделі.

Зауваження тут може викликати система охолодження, що обмежує можливості потужного процесора. Мала кількість вентиляційних отворів та їх розташування є наслідком інженерного компромісу на користь дизайну. У мобільному «збалансованому» режимі роботи жодних питань звісно не виникає, шум вентиляторів коливається від тихого до нечутного. Але при підключенні до розетки та у «продуктивному» режимі роботи під навантаженням маємо відчутний нагрів у верхній та центральній частині клавіатури, що супроводжується гучним шумом вентиляторів з різким фоновим свистом.

Позиціювання ASUS Zenbook S 13 OLED найпростіше визначити, випливаючи з його ціни. Це прямий конкурент для Apple MacBook Air й деяких MacBook Pro версій останнього покоління (на процесорах M2) та їх аналогів на базі Windows. Який пропонує кращі по усім параметрам характеристики приблизно в ті самі гроші, або дешевше. Але на остаточний вибір у цьому класі ноутбуків більшою мірою впливає не їх вартість, а особистий смак щодо операційної системи та бренду.

 

Обговорити в форумі (коментарів: 54)