Цікаво спостерігати за еволюцією техніки. Колись був такий формат, як «ультрабук» для опису тонких та легких моделей з діагоналлю від 11 до 14 дюймів. Тоді компактність перемогла потужність. А от сучасні архітектури дозволяють створювати надзвичайно тонкі та легкі пристрої, які здатні забезпечити високу продуктивність для повсякденних задач та навіть деяких професійних застосувань. Яскравим прикладом такого підходу є новий ASUS Zenbook S 14 (2024), який отримав новітній процесор Intel Core Ultra 7 з потужним нейропроцесором та вбудованою графікою Intel Arc 140V. Назви ультрабук вже на ринку немає та ідейно її замінив сертифікат Intel EVO, що присутній у героя даного огляду.

Зовнішньою особливістю цієї моделі є використання інноваційного матеріалу Ceraluminum для корпусу — це високотехнологічна кераміка, яка забезпечує високу міцність при збереженні мінімальної ваги. Також варто відзначити якісний 14-дюймовий 3K OLED-дисплей з частотою 120 Гц. Причому, звісно, і «OLED», і «3K», і «120 Гц» це теж добре, але найцікавіше тут саме «14 дюймів» — поступово вийшло, що саме такий формат став популярнішим за 13,3 дюйма, попереднього короля сегмента легких та тонких ноутбуків. Нещодавно ми вже знайомилися з більшим ASUS Zenbook S 16, тепер прийшов час «молодшого брата».

Специфікації

Виробник ASUS
Модель Zenbook S 14 (UX5406)
Процесор Intel Core Ultra 7 258V (4+4 ядер/8 потоків, 2,2 ГГц, до 4,8 ГГц в Boost-режимі)
Оперативна пам'ять 32 ГБ LPDDR5X
Дисплей 14″, 2880x1800, 120 Гц, OLED, HDR
Відеокарта Intel Arc 140V
Накопичувачі 1 ТБ SSD PCIe 4.0 NVMe
Зовнішні порти 2x Thunderbolt 4 Type-C, HDMI 2.1 (TMDS), USB 3.2 Gen 2 Type-A, аудіороз'єм 3.5 мм
Комунікації Wi-Fi 7 (802.11be), Bluetooth 5.4
Мультимедіа динаміки, вбудовані мікрофони, FHD вебкамера з датчиком освітлення
Безпека Windows Hello (ІЧ-камера)
Акумулятор 72 Вт·г
Адаптер живлення 65 Вт Type-C
Габарити, мм 310,3 x 214,7 x 11,9~12,9
Вага, кг 1,2
Операційна система Windows 11 Pro
Вартість, грн 81 999

Комплект постачання

Ноутбук постачається в коробці зі звичайного картону. А от всередині ховається вже красива коробочка з мінімалістичним дизайном та логотипом ASUS з самим ноутбуком.

До комплекту входять:

  • блок живлення потужністю 65 Вт з роз'ємом USB Type-C;
  • дріт USB-C/USB-C;
  • документація та гарантійний талон;
  • захисний чохол-«конверт».

Дизайн

Як й 16-дюймова модель цього ж сімейства, ASUS Zenbook S 14 (2024) відрізняється своїм дизайном через те, що корпус виготовлений з фірмового матеріалу Ceraluminum: відповідно до назви, він створюється шляхом особливої обробки алюмінію з додаванням кераміки. За словами виробника, розробка цього матеріалу зайняла чотири роки, а результатом стала комбінація міцності кераміки та легкості металу. Фрезерований напис ASUS Zenbook та лінійний малюнок у вигляді логотипа ASUS приємно змінюють колір під різними кутами огляду та освітлення.

Доступні два кольори виконання — Zumaia Gray (сірий) та Scandinavian White (білий), кожен з яких має матову текстуру з легким металевим відблиском. На тест, що нескладно помітити, попав сірий варіант.

При товщині всього 11,9–12,9 мм та вазі 1,2 кг, цей 14-дюймовий ноутбук можна назвати не просто тонким та легким, а дуже тонким та дуже легким. Якість збірки знаходиться на найвищому рівні — корпус не прогинається і не скрипить, кришка відкривається однією рукою до кута 130 градусів.

Однією з особливостей дизайну є складний геометричний візерунок над клавіатурою, який не лише додає візуальної привабливості, але й виконує практичну функцію — в ньому розташовані 2715 вентиляційних отворів для покращення охолодження. Поруч також знаходиться хромоване лого ASUS в новому стилі.

Розташування портів адекватне для компактного пристрою. На правому торці розміщені роз'єм USB 3.2 Gen 2 Type-A та індикатор заряду. Правий борт містить два порти Thunderbolt 4, повнорозмірний HDMI 2.1 та комбінований аудіороз'єм 3,5 мм. Обидва порти Thunderbolt 4 підтримують під’єднання зовнішніх дисплеїв та заряджання ноутбука. А от якщо потрібно більше одного підключення звичайного USB Type-A (тобто щось, крім миші), то доведеться окремо купувати хаб.

Клавіатура типу ASUS ErgoSense має типовий формат без цифрового блоку, що цілком очікувано у такому розмірі самого пристрою. Клавіші зроблено з непоганим для ноутбуків ходом (1,1 мм) та чітким тактильним відгуком. Відстань між центрами клавіш становить 19,05 мм, що забезпечує комфортний набір тексту. Клавіші мають легке заглиблення у 0,1 мм, яке допомагає точніше потрапляти по них пальцями. Підсвічування біле, з можливістю регулювання яскравості в трьох рівнях. Без підсвічування легенди чудово видно, оскільки обидві мови виконані білим кольором на досить темно-сірих клавішах. Англійська розкладка домінує, втім українська теж добре зчитується та підсвічується. Праворуч від правого Alt знаходиться нова кнопка Copilot. Power приховано ліворуч від Delete у верхньому ряду — дивне рішення, хоча звикнути можна.

Тачпад ErgoSense з розмірами 127x79,17 мм це один з найбільших тачпадів для компактних ноутбуків. Він має гідрофобні властивості та PVD-покриття (Physical vapor deposition) проти відбитків пальців, що забезпечує відмінне ковзання та стійкість до зношування. Глибина натискання складає 0,23 мм — це дає природний відгук без випадкових спрацьовувань. Підтримуються всі стандартні жести Windows та додаткові функції Smart Gesture для швидкого доступу до налаштувань яскравості, гучності та керування медіа.

Рамки навколо екрану дуже тонкі — всього 3,5 мм з боків та 6,7 мм зверху, що забезпечує співвідношення екрана до корпусу на рівні 90%. Навіть нижня рамка менш як 10 мм.

У верхній рамці розміщена Full HD вебкамера з підтримкою Windows Hello та датчиком освітлення, який автоматично регулює яскравість дисплея.

Аудіосистема складається з чотирьох динаміків — двох високочастотних та двох низькочастотних випромінювачів. Звучання налаштоване експертами з Harman Kardon та підтримує технологію Dolby Atmos, хоча обидва факти виглядають досить оптимістично для ноутбучного аудіо. Для відеоконференцій передбачена система двостороннього шумозаглушення Two-Way AI Noise Cancelation.

Нижня поверхня має акуратно нанесене лазером маркування моделі, велику вентиляційну решітку та цікаво зроблені горизонтальні гумові ніжки шириною майже у весь ноутбук: вони різної висоти, завдяки чому завжди (крім м’яких поверхонь) зберігається доступ повітря до власне цієї нижньої решітки. Крім того, це робить дещо більш ергономічним кут нахилу клавіатури до користувача.

В комплекті постачається невеликий блок живлення потужністю 65 Вт з роз’ємом USB-C. Він має розбірну конструкцію з можливістю швидкої заміни роз’єму живлення — в нашому випадку, звісно, це європейська версія. Кабель USB-C/USB-C також знімний, що стане у пригоді за декілька років активного використання, коли він майже неминуче потребуватиме заміни.

Хоча загалом комплектація Zenbook S 14 дуже лаконічна, в ній знайшлося місце для досить непоганого захисного чохла-«конверта» з матеріалу, що нагадує штучну шкіру. Всередині чохол м’який та досить товстий, тож може працювати певним захистом ноутбука. Ненав’язливе лого ASUS майже непомітно навіть на фото, але воно там є.

Екран

В цій моделі встановлена 14-дюймова OLED-матриця виробництва Samsung з роздільною здатністю 2880x1800 точок (формат 16:10, щільність пікселів 242 ppi) та частотою оновлення 120 Гц. Дисплей має глянцеве покриття.

Тестування здійснювалося за допомогою приладу X-Rite i1 Display Pro. Тести проводилися в операційній системі Windows 11. Використано програми: Argyll CMS 2.3.1, DisplayCAL 3.8.9.3, HCFR Colorimeter 3.5.2. Яскравість виставлена на рівні 120 кд/м².

Внутрішня будова

Спочатку подивимося на систему очима діагностичних засобів:

Доступ до внутрішніх компонентів здійснюється через нижню кришку, яка кріпиться стандартними гвинтами. Сама кришка металева (алюмінієвий сплав AL5052RC) з абсолютно мінімальною кількістю пластикових деталей для кріплення — і це не дивно, адже йшла боротьба за кожний грам ваги.

Після зняття кришки відкривається разюче компактне компонування: материнська плата займає мінімальний простір завдяки новій архітектурі процесора Lunar Lake. Згідно з заявою виробника, нова SoC-архітектура дозволила зменшити розмір материнської плати на 27% порівняно з попереднім поколінням. Точних замірів ми не проводили, але помітно, що все справді дуже компактне і більшу частину простору займає батарея.

Серцем системи є процесор Intel Core Ultra 7 (є дві модифікації Zenbook S 14, що оснащено або 258V або 226V) — це перше покоління чіпів з архітектурою Lunar Lake. Процесор містить чотири високопродуктивних ядра на архітектурі Lion Cove та чотири енергоефективних ядер Skymont, причому без підтримки Hyper-Threading. Теоретично важливою особливістю є вбудований нейропроцесор NPU 4-го покоління з продуктивністю до 48 TOPS, що втричі перевищує показники попереднього покоління. На практиці, це поки не має суттєвого значення для більшості користувачів, адже NPU використовується для прискорення саме тих задач штучного інтелекту та обробки медіаконтенту, де розрахунки виконуються локально і станом на час огляду таких задач небагато. Також процесор отримав оновлену графічну підсистему Intel Arc 140V з підтримкою апаратного трасування променів та технологій XeSS. Оперативна пам'ять обсягом 32 ГБ є частиною процесора і, відповідно, навіть теоретично не підлягає розширенню. 

Для зберігання даних доступний один слот M.2 2280 з підтримкою PCIe 4.0, в якому встановлений накопичувач місткістю 1 ТБ. Знявши термопрокладку, можна побачити, що це WD PC SN560. За бездротові комунікації відповідає модуль BE201D2W виробництва Intel.

Система охолодження складається з двох вентиляторів, ультратонкої (якої ж ще у такому корпусі?!) випарної камери та двошарових графітових термопрокладок. Вентиляційні решітки з обох сторін покращують тепловий режим.

Літій-полімерна акумуляторна батарея має ємність 72 Вт·год та складається з чотирьох комірок. Підтримується технологія USB-C Easy Charge для заряджання від широкого діапазону адаптерів з напругою від 5 до 20 В.

По боках від батареї розміщені динаміки аудіосистеми, по два з кожного боку (звичайний та низькочастотний). Отвори для виходу звуку зроблені з торців корпусу — це краще, ніж направлення прямо в стіл, як у деяких моделей.

Програмне забезпечення

Основним інструментом керування ноутбуком є оновлений застосунок MyASUS, який об'єднує всі системні утиліти в єдиному інтерфейсі. У новій версії з'явилися додаткові функції для роботи з AI-можливостями платформи та покращене керування енергоспоживанням. На головному екрані відображається інформація про стан системи.

В параметрах пристрою найцікавіше сховано в пункті «Режим вентилятора», де передбачено чотири профілі: «Пошепки», Стандартний, Performance mode (Режим продуктивності) та Швидкісний режим. Особливої уваги заслуговує розділ режим «Догляд за акумулятором» для захисту акумулятора. Він обмежує заряджання 80% повного обсягу, що подовжує термін життя батареї. За потреби, можна ввімкнути режим «Миттєве повне зарядження» для того, щоб акумулятор отримував повний заряд протягом наступних 24 годин. Також налаштувати можна параметри мікрофона, дисплея та пристроїв вводу.

Новий застосунок ASUS StoryCube використовує можливості нейропроцесора для розумної організації медіафайлів. Програма автоматично сортує фотографії та відео за категоріями, розпізнає обличчя для групування, створює тематичні колекції та допомагає швидко знаходити потрібний контент.

Нагрів, шум та енергоспоживання

Цей розділ для Lunar Lake стає особливо цікавим, адже Intel Core Ultra 7 258V має відрізнятися низьким споживанням та, відповідно, нагрівом. У простої або при низькому навантаженні ноутбук при яскравості екрана 120 кд/м² споживає менше ніж 10 Вт, майже безшумний (нижче 30 дБ) та не сильно відрізняється від температури навколишнього середовища (заміри зроблені при 22 градусах у приміщенні):

При тестуванні у 3DMark, енергоспоживання складає до 57 Вт залежно від режиму. Також від обраного режиму залежить гучність: дуже комфортні 35 дБ у Whisper («Пошепки»), 40 дБ у типовому та 44 дБ при активації Speed Mode. Максимальні температури корпусу при цьому залишаються низькими, що є заслугою як платформи, так й системи охолодження:

Тестування

Синтетичні тести

Всі заміри відбувалися в режимі Speed Mode. Відсутність у процесора підтримки Hyper-Threading миттєво позначилося на результатах відповідних багатопотокових бенчмарків, в той час, як одноядерна швидкодія, як для мобільного CPU з невеликим споживанням, дуже поважна.

Окрім звичайного пакета тестів, вже поступово є сенс звикати до бенчмарків ШІ-можливостей — поки таким є Geekbench AI. Як мінімум, він демонструє різницю між розрахунками на CPU та GPU, а в режимі OpenVINO також дозволяє перевірити швидкодію NPU, хоча це досі дещо абстрактна річ на практиці:

Ігрові тести

Від вбудованого GPU у поєднанні з 3K-дисплеєм (2880x1800 пікселів) чекати високої продуктивності в сучасних іграх не варто — тільки у старих та не дуже вибагливих. Зниження роздільної здатності вдвічі до 1440x900, в принципі, проблему вирішує хоча б на низьких налаштуваннях графіки. Підтримка Intel XeSS допомагає, що демонструє приклад Cyberpunk 2077, але не робить надто радикального приросту. В будь-якому випадку, ASUS Zenbook S 14 не є «ігровим ноутбуком» з погляду специфікацій.

Автономність

Ще одна сильна риса Lunar Lake напряму випливає з енергоефективності у поєднанні з місткою батареєю — навіть в іграх ноутбук показав непогану автономність, а в офісних задачах взагалі близький до чемпіонських показників. Це й не дивно, адже Intel важливо мати конкурента для платформи ARM64, яка (разом з Apple Macbook) пропонує користувачам саме такий позитивний досвід експлуатації.

Висновки

ASUS Zenbook S 14 (2024) є цікавим пристроєм, який демонструє світлу сучасність преміальних, гхм, «ультрабуків» — тобто, вибачте, «пристроїв з сертифікацією Intel EVO».

Плюси:

  • Дуже тонкий та легкий (1,2 кг).
  • Чудовий 14″ OLED-екран з частотою 120 Гц.
  • Пристрій тихий, прохолодний та витривалий при офісних задачах.
  • Містка батарея дає поважну автономність.
  • Два порти Thunderbolt 4.
  • Підтримка Wi-Fi 7.
  • Стильний корпус з матеріалу Ceraluminum.
  • Сертифікація Intel EVO.

Мінуси:

  • Висока ціна, але на то він й Zenbook.
  • Неможливість розширення оперативної пам’яті.
  • Інтегрований GPU «не тягне» рідну роздільну здатність екрана в іграх.
  • Один порт USB Type-A.
  • Один слот M.2 для накопичувача.

Відповідно до високого статусу серії Zenbook в асортименті неігрових ASUS, пристрій вийшов дорогим, але такі продукти й не купують виключно по сумі характеристик. Особливо варто відзначити якість виготовлення, чудовий OLED-дисплей та загалом ергономіку. Якісні клавіатура та тачпад роблять роботу з ноутбуком дуже комфортною. Підтримка новітніх технологій, як вбудованого NPU, Wi-Fi 7 та Thunderbolt 4 забезпечує готовність до майбутніх стандартів, особливо тоді, коли локальні ШІ-функції стануть актуальнішими. Тож для тих, хто шукає дуже витривалий, максимально компактний та технологічний «ультрабук» преміумкласу без акценту на іграх, ASUS Zenbook S 14 стане цікавим вибором на ідейно-звичній платформі Intel.