Ноутбуки Dream Machines доволі популярні на вітчизняному ринку, не в останню чергу завдяки платформі, яку вони використовують. В нас на тестуванні було чимало лептопів цього бренду, деякі вирізнялися своїми цікавими особливостями на кшталт десктопного процесора чи системи рідинного охолодження із зовнішнім блоком. Цього разу модель не менш цікава, хоча й з не такими особливими відмінностями.

Dream Machines RG4060-15UA46

Ноутбук має класичний вигляд, до якого ми звикли при знайомстві з продукцією Dream Machines, та базується на сучасному процесорі Intel Core i9-14900HX з відеокартою… а ось тут саме цікаве, бо використовується Nvidia GeForce RTX 4060. Зазвичай продуктивні CPU йдуть у парі з відповідним графічним адаптером, але дивно якось бачити з потужним процесором карту не найвищого рівня. У такому разі це скоріше робоча станція, бо лептоп має цілих три роз’єми M.2 для встановлення NVMe-накопичувачів, що стане у пригоді при роботі з великою купую даних. Цікава тут й система охолодження, яка має у своїй конструкції аж три вентилятори, що також зустрічається не дуже часто, тим паче у відносно недорогих пристроях. В усьому іншому — все стандартно для сучасного та ігрового, як це не дивно звучить, ноутбука, а саме 32 ГБ пам’яті, накопичувач на 1 ТБ, різноманітні інтерфейси та екран з частотою оновлення у 144 Гц. Все запаковано у звичайний корпус та має вагу у 2,25 кг, що відповідає характеристикам переважної більшості ігрових продуктів на мобільному ринку. Батарея також не найпотужніша — тут все по класичній схемі для доступніших пристроїв.

Виробник Dream Machines
Модель RG4060-15UA46
Процесор Core i9 14900HX (8+16 ядер/32 потоки, 2,2 ГГц, до 5,8 ГГц в Boost-режимі)
Оперативна пам'ять 32 ГБ, DDR5-4800, Silicon Power SP016GBSVU480F02
Дисплей 15,6″, 1920x1080, 144 Гц, IPS
Відеокарта Nvidia GeForce RTX 4060 8GB (105 Вт), Intel UHD
Накопичувачі 1 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 3.0, Silicon Power A60
Зовнішні порти 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C (з підтримкою DisplayPort), 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C (з підтримкою заряджання), 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x HDMI 2.1
Комунікації 1000Mb Ethernet, Wi-Fi 6E (802.11ax, 2x2), Bluetooth 5.3
Мультимедіа Стереосистема, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 720p
Безпека Модуль TPM 2.0, Kensington Lock
Акумулятор, мА·г 53,35 Вт (3510 мАг, 15,2 В), 4 комірки, літій-полімерна
Адаптер живлення, Вт 230
Габарити, мм 361 x 248,5 x 24,9
Вага, кг 2,25
Операційна система
Вартість, грн 71 889

Комплект постачання

Ноутбук постачається у великій чорний коробці. Для облегшення процесу перенесення зверху є пластикова ручка.

В комплекті постачання присутня стисла інструкція, набір термопрокладок для SSD та блок живлення з мережевим кабелем.

Блок живлення виробництва Lite-On Technology розрахований на широкий діапазон вхідної напруги та має потужність у 230 Вт (20 В, 11,5 А).

Зовнішній вигляд

Для цієї моделі використовується платформа Clevo, тож нічого дивного немає в тому, що ноутбук має знайомі риси. Дизайн стриманий, але агресивні нотки, які властиві ігровим пристроям, все ж таки присутні у вигляді грубих решіток системи охолодження.

Лептоп має розміри 361x248,5x24,9 мм при вазі 2,25 кг — тут нічого революційного на кшталт тонкого корпусу чи зменшеної ваги, все стандартно. Верхня кришка має фаски по боках, що додасть комфорту при використанні, та логотип DM у центральній частині.

Нижня частина має решітку для проходження свіжого повітря, яка займає майже половину площі кришки, та широкі гумові ніжки по кутах. В передній частині можна побачити решітки динаміків, які плавно переходять на бокові грані, тож звук не буде перекриватися і його гарно буде чути.

По боках периферійних роз’ємів небагато, лише необхідні. Зліва є порт USB 3.2 Gen1 Type-A та комбінований аудіороз’єм, а через брутальну решітку сопла виходу гарячого повітря можна побачити проріз для замку Kensington.

З правої сторони присутні порти USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою заряджання та USB 3.2 Gen2 Type-A. Крім решітки системи охолодження тут більше нічого немає.

Всі інші порти та роз’єми, які використовуються рідко чи можуть заважати при роботі з ноутбуком, розробник переніс на задню частину пристрою. Тут між решітками сопел системи охолодження розмістилися мережевий порт, HDMI, роз’єм для під’єднання блока живлення та USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort.

Екран займає майже всю площу кришки, рамка тоненька, але через співвідношення сторін матриці як 16:9 в нижній частині вона доволі широка.

Зверху без проблем розмістилася вебкамера з роздільною здатністю 720p та мікрофони.

Екран може відкидатися на кут десь у 130 градусів, чого буде достатньо у більшості випадків.

Встановлена звичайна клавіатура острівного типу з цифровим блоком, що дозволяє не тільки грати, а й працювати з великим обсягом даних. Це особливо відчутно в тому ж Excel, коли треба постійно вводити числа.

Клавіатура має RGB-підсвітку, яку можна налаштувати в фірмовому застосунку. Особливих спецефектів немає, та вона не дуже яскрава, тож відвертати при роботі не буде. На кнопках підсвічуються всі літери та значки.

Клавіша увімкнення пристрою знаходиться осторонь зверху на правому боці. Реагує вона не відразу, тож випадкового увімкнення не відбудеться.

Тачпад широкий та з двома кнопками, займає третину площі поверхні для долонь.

Екран

В ноутбуку встановлена матова IPS-матриця діагоналлю 15,6 дюйма з роздільною здатністю 1920x1080 точок та частотою оновлення 144 Гц. Екран з такими характеристиками повинен додати плавності не тільки в динамічних сценах, а й при перегляді вебконтенту чи в роботі з документами.

Встановлена матриця N156HMA-GA1 виробництва Innolux.

Подивимося на її можливості, для чого використаємо прилад SpyderX Pro та програми DisplayCAL з Argyll й HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 41% від максимального значення.

Як бачимо, до 100% простору sRGB матриця не дотягує, але й так не погано і набагато краще, ніж коли колірний простір взагалі 60%, що часто зустрічається в доступних ігрових пристроях. Візуально ніяких питань до картинки не було.

По замірах екран виявився холоднуватим та має заниження червоного кольору, яскравість може змінюватися в діапазоні від 16 до 278 кд/м².

Точність передачі кольору гарна із середнім відхиленням DeltaE менш як 1, але точка білого виходить за допустимі рамки, тож калібрування екрана не завадить.

Внутрішня будова

Всередині лептоп має класичне компонування, де материнська плата із системою охолодження займає більшу частину внутрішнього простору.

Система охолодження має два великих радіатори, до кожного з яких тепло передають по три теплових трубки. Ще два маленьких радіатори знаходяться по боках. Продувається вся конструкція двома відцентровими вентиляторами.

Крім того, є ще один невеличкий вентилятор, який додатково охолоджує VRM та суміжну зону.

Виробник заявляє, що завдяки йому можна знизити температуру пам’яті на 9 градусів, а SSD — на 5 °C.

Акумуляторна батарея встановлена не потужна, лише на 53,35 Вт·г, тож на довгий час роботи пристрою без підзарядки розраховувати не слід.

Обсяг пам’яті у 32 ГБ набраний двома модулями Silicon Power SP016GBSVU480F02 стандарту DDR5-4800.

Твердотілий накопичувач у 1 ТБ моделі A60 також виробництва Silicon Power. Він працює на шині PCIe 3.0 і за необхідністю його можна замінити на швидший при замовленні ноутбука на сайті Dream Machines. Так само можна зробити й з пам’яттю.

Поруч є місце для ще одного SSD, а якщо цього буде недостатньо — з іншого боку можна встановити третій накопичувач. Непогано, тим паче що в деяких ноутбуках більше одного роз’єму M.2 й не має.

Бездротова мережа реалізована модулем Intel AX211NGW, який підтримує Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3.

Динаміки розміщені у капсулях в передній частині корпусу.

Кришка металізована, в місцях розміщення SSD має пластинки з мідної фольги.

Щодо повних характеристики ноутбука, то з ними можна познайомитися на знімку з екрана утиліти HWiNFO.

Серцем ноутбука є процесор Intel Core i9-14900HX, який виконано по 10-нм технологічним нормам й належить до сімейства Raptor Lake. Він має вісім продуктивних ядер з підтримкою технології Hyper-Threading та 16 енергоефективних ядер, що дає можливість обчислювати 32 потоки одночасно. Базова частота P-ядер дорівнює 2200 МГц, але залежно від навантаження вони можуть прискорюватися до 5800 МГц, при цьому E-ядра мають частоту 1600 МГц з прискоренням до 4100 МГц. Кеш третього рівня складає 36 МБ, а рівень TDP дорівнює 55 Вт з можливістю короткочасного збільшення до 157 Вт.

В реальності процесор завжди працює на частоті 4500 МГц, незалежно від навантаження в один потік чи в 32, при цьому лише один раз вдалося побачити частоту у більше ніж 5000 МГц, але повторити для скриншоту це не вдалося.

Пам’ять функціонує у двоканальному режимі зі швидкодією у 4800 МТ/с з таймінгами 40-40-40-76-2T.

Графічна підсистема складається з дискретної карти та вбудованого в процесор відео ядра. Використовується адаптер Nvidia GeForce RTX 4060, чип якого працює на частоті 1710 МГц з автоматичним прискоренням до 2100 МГц. Пам’ять обсягом 8 ГБ взаємодіє з GPU через 128-бітову шину та функціонує зі швидкодією 16 ГТ/с. Рівень TGP складає 70 Вт, які можуть збільшуватися до максимальних 105 Вт. В налаштуваннях фірмового програмного забезпечення ноутбука можна активувати режим постійного використання дискретного графічного адаптера, що буде корисним для забезпечення максимального fps в іграх.

Якщо такий режим не активовано, то при малому навантаженні на графічну підсистему лептоп автоматично перемикається на вбудовану в процесор карту Intel UHD Graphics.

Програмне забезпечення

Лептоп постачається з фірмовим застосунком Control Center, який має базові налаштування. З його допомогою можна обрати режим функціонування ноутбука, системи охолодження та графічної підсистеми, керувати периферійними пристроями, екраном та деякими кнопками. Також можна обрати колір підсвічування клавіш, зробити макроси або керувати акумулятором.

Ефективність системи охолодження та рівень шуму

Тепер перевіримо на що спроможна система охолодження. Враховуючи компактність пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати.

Для створення максимального навантаження CPU залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять, для відеокарти — 3Dmark, тест Speed Way. Режим роботи системи в Control Center — Entertainment, Performance та Performance з ручним розгоном відеокарти на 100 МГц й з максимальною швидкістю вентиляторів. Температура в приміщенні дорівнювала 22 градусам за Цельсієм.

Entertainment

Процесор на початку тестування досяг 140 Вт потужності та працював на частоті 4500 МГц, але потім зменшив її до 2300–2500 МГц з коливанням потужності на рівні 45–65 Вт. Температура CPU після пікових 93 градусів на початку тестування не перевищувала 73 градусів при рівні шуму від системи охолодження у 40,8–41,2 дБ(А).

Тестування відеокарти нічого незвичайного не показало, потужність була на рівні 70 Вт, а частота GPU коливалася у межах 1815–2055 МГц. Температури ядра та пам’яті були у нормі, процесор при цьому також не перегрівався, його потужність не перевищувала 40 Вт, а частота доходила до 4500 МГц. Рівень шуму сягав 40,9 дБ(А).

Performance

Наступний режим дозволив процесору споживати пікові 166 Вт на початку тестування, які потім зменшилися до 93–145 Вт, при цьому частота трималася вже на високому рівні у 3100–4100 МГц, як й температура — 100 °C для нього було нормою. Рівень шуму вже сягав 49,3 дБ(А).

В 3Dmark рівень потужності піднявся до 105 Вт, а частота коливалася вже у діапазоні 2385–2565 МГц, при цьому температури були на прийнятному рівні, як й у процесора. Шум вже сягав 49,2 дБ(А).

Performance OC

На перший погляд, ручне керування швидкістю вентиляторів ніяк не вплинуло на результат — температура процесора була на тому ж самому високому рівні, частота також залишилася без змін. Але якщо подивитися на споживання, то воно збільшилося до 99–155 Вт, що свідчить про частіше прискорення CPU. Звісно, рівень шуму трошки зріс — до 52,2 дБ(А).

Відеокарта споживала ті ж самі 105 Вт, але прискорюватися вона стала до 2475–2625 МГц, при цьому температура навіть зменшилася на 3–4 градуси. Рівень шуму сягав 52 дБ(А).

Результати тестування

Тестування відбувалося у режимі Entertainment.

Загальна продуктивність

PCMark 10

CPU-Z Benchmark

Cinebench R23

Cinebench 2024

Geekbench 6

V-Ray 6 Benchmark

AIDA Cache & Memory Benchmark

Дискова підсистема

Ігрові програми

В іграх ми перевіримо три режими: Entertainment, Performance та Performance OC, в якому GPU розганявся на 100 МГц, а швидкість вентиляторів системи охолодження ноутбука встановлювалася на максимальну. Використовувалася роздільна здатність 1920x1080 та пресети з максимальною чи високою якістю графіки та трасуванням променів, де вони були наявні, з активованою технологією DLLS в режимі якість. В грі Diablo IV відбувалася пробіжка протягом хвилини через місто Kyovashad у бік храму, також пробіжка відбувалася в Hogwarts Legacy через містечко Hogsmeade у бік Old Fool. В Ratchet & Clank: Rift Apart, Remnant II та Resident Evil 4 відбувалася прогулянка протягом хвилини на початку стартового рівня, в The Last of Us — на рівні після прологу.

3DMark

Cyberpunk 2077

Diablo IV

Hogwarts Legacy

Ratchet & Clank: Rift Apart

Red Dead Redemption 2

Remnant II

Resident Evil 4

The Callisto Protocol

The Last of Us

Total War: WARHAMMER III

Час автономної роботи

Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на 120 кд/м², щоб можна було порівняти результати з іншими ноутбуками. Підсвічування клавіатури вимкнено, гучність динаміків була виставлена на 20%. У повсякденних тестах використовувався режим роботи ноутбука Quiet з автоматичним вибором відеокарти, для ігор — Entertainment з активованою дискретною картою.

Стандартні показники для потужного ноутбука з батареєю у 50 Вт·г, якої вистачить на декілька годин роботи з документами чи перегляду відео. Грати також особливо не вийде.

Висновки

Компанія Dream Machines пропонує доволі цікавий ноутбук, який виконано у класичному стилі й з деякими особливостями. Він має потужний процесор та трьохвентиляторну систему охолодження, яка зустрічається в лептопах не дуже часто і в більшості своїй вона використовується в дорожчих пристроях. Є також 32 ГБ пам’яті з можливістю заміни, причому, це можна зробити навіть у процесі замовлення на сайті компанії. Звісно, цим не здивуєш, особливо прихильників марки DM. А ось наявність цілих трьох роз’ємів M.2 для встановлення SSD — явище дуже рідкісне та може стати у пригоді, коли потрібно багато накопичувачів для зберігання чи роботи з великою кількістю даних. Можна б тоді було встановити багато ігор, але відеокарта в RG4060-15UA46 не супер геймерська і її вистачить в сучасних проєктах лише на високі налаштування якості графіки з активованою технологією масштабування. Екран Full HD має частоту оновлення у 144 Гц, що додасть плавності, як в динамічних сценах, так й на робочому столі. Для професійної роботи з кольором він не підходить, але у більшості випадків його буде достатньо. Є багато сучасних інтерфейсів, включно Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3, а також дротова мережа, тоді як вебкамера обмежена роздільною здатністю у 720p. Крім того, місткість акумуляторної батареї лише 50 Вт·г, чого буде недостатньо для роботи протягом робочого дня.

Тож у підсумку маємо гарний варіант для тих, кому потрібна обчислювальна потужність та можливість серйозного розширення дискового простору. Він також буде довподоби тим, хто полюбляє класичний стиль пристрою й не проти пограти після робочого дня. І все це за відносно прийнятний цінник.