Системи рідинного охолодження «все-в-одному» настільки міцно увійшли в настільний сегмент ринку, що продуктивні ігрові ПК без них навіть не збираються. Вони також популярні й серед любителів всього прогресивного та цікавого, а також тих, хто мріє про кастомне охолодження, але ще не готовий до нього. Безперечний плюс таких систем AiO полягає у високій ефективності та в можливості виводу гарячого повітря за межи корпусу комп’ютера при відповідному встановленні всередині ПК. Але як щодо ноутбуків? Через обмеження розмірами та вагою вони не можуть оснащуватися габаритними та масивними системами охолодження, навіть ігрові пристрої, але зовнішній блок з радіатором та помпою для потужного лептопа був би в самий раз. Періодично виробники звертають увагу на проблеми охолодження мобільних пристроїв та іноді випускають подібні комбінації. Наприклад, Dream Machines пропонує подібну модель, з якою ми й познайомимося в цьому огляді.
Dream Machines RX4090-17UA28
Зовнішній блок для охолодження тут передбачений не просто так, адже ноутбук вийшов доволі потужним. Дивіться самі, в ньому використовується 32-потоковий процесор Intel Core i9-13900HX та топова відеокарта Nvidia GeForce RTX 4090. Їх доповнює 32 ГБ пам’яті стандарту DDR5 та гарна 17-дюймова матриця з частотою оновлення у 240 Гц. Він підтримує швидкісні інтерфейси 2.5Gb Ethernet та Wi-Fi 6E з Bluetooth 5.3, має web-камеру 1080p з IR-датчиком. Також він оснащений акумуляторною батареєю потужністю 62 Вт·г. І все це в комбінованому корпусі з металу та пластику при вазі лише 2,6 кг, тоді як продукти від конкурентів з аналогічними компонентами зазвичай сягають 3 кг та більше.
Виробник | Dream Machines |
---|---|
Модель та сторінка продукту | RX4090-17UA28 |
Процесор | Intel Core i9-13900HX, 8+16 ядра/32 потоки, 2,4 ГГц (до 5,4 ГГц в Boost-режимі) |
Оперативна пам'ять | 32 ГБ, 2 x SO-DIMM DDR5-4800, Samsung M425R2GA3BB0-CQKOD |
Дисплей | 17″, 2560х1600, BOE NE170QDM-NZ1, 240 Гц, IPS |
Відеокарта | Nvidia GeForce RTX 4090 16GB (150+25 Вт), Intel UHD Graphics |
Накопичувачі | 1 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 3.0, Patrion P300 |
Зовнішні порти | 1 x Thunderbolt 4 USB 3.2 Gen2 Type-C (з підтримкою DisplayPort та заряджання пристроїв), 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x HDMI 2.1, 1 x RJ45 LAN |
Комунікації | 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
Мультимедіа | Cтереосистема, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, 3,5-мм аудіороз’єм для мікрофона, web-камера 1080p з ІЧ-датчиком, картридер SD |
Безпека | Модуль TPM 2.0, Kensington lock |
Акумулятор, мА·г | 4100 мА·г (62,32 Вт·г, 15,2 В, 4 комірки, літій-полімерна) |
Адаптер живлення, Вт | 280 |
Габарити, мм | 383,5 x 272,35 x 27,35 |
Вага, кг | 2,6 |
Операційна система | н/д |
Вартість, грн | 149999 |
Комплект постачання
Ноутбук постачається з додатковою системою охолодження, тож у комплекті є ще одна коробка середніх розмірів. Як на мене, було б правильно, якби всі пристрої мали загальну упаковку, бо ноутбук все одно продається з блоком, а система охолодження також окремо не доступна.
Коробка від ноутбука не маленька, чорного кольору з фірмовим оформленням. Вона також має пластикову ручку для полегшення перенесення.
В комплекті постачання є документація, блок живлення та мережевий кабель.
Блок живлення виробництва Chicony має вихідну напругу 20 В та силу струму в 14 А, що дозволяє йому працювати з навантаженням до 280 Вт.
Упаковка блоку рідинного охолодження виконана зі звичайного картону та має поліграфію сірого кольору.
В комплекті є сам блок, транзитний кабель живлення довжиною 75 см, шланги зі стикувальним механізмом (65 см), шестигранний ключ та запасні компоненти до шлангів.
Шланги виконані з двох гумових трубок діаметром близько 5 мм у нейлоновому обплетенні, які з’єднані загальним «фітингом» з потужним магнітом. Для уникнення протікання рідини використовується клапани з двох боків. Аналогічні клапани встановлені й на самому ноутбуку.
Зовнішній вигляд
Для моделі RX4090-17UA28 була використана платформа TongFang, причому флагман серії з новітнім процесором Intel та відеокартою Nvidia, тому можна очікувати цікавий вигляд та гарну якість пристрою.
І дійсно, новинка здається простою, при цьому деякі елементи ігрового стилю ніяк не додають агресивності, а навпаки доповнюють строгий дизайн.
Металева кришка майже пласка, має логотип Dream Machines та фаски по контуру, що додає зручності при використанні лептопа. Відразу можна помітити одну велику петлю по центру, яка займає майже половину всієї довжини заднього краю пристрою.
Нижня кришка також виконана з металу та має багато отворів у своїй задній частині, які займають третину всієї її площі. Спереду та ззаду є довгі гумові ніжки.
Також в металі на бічних гранях спереду зроблені невеличкі решітки для динаміків.
У задній частині ноутбука по боках є великі сопла для виходу гарячого повітря від системи охолодження. Для зниження ризику потрапляння в них сторонніх предметів присутні решітки, через які також проходять напівпрозорі елементи з RGB-підсвічуванням.
Решітки також є по боках пристрою. Зліва присутні ще два аудіороз’єми, один порт USB 3.2 Gen2 Type-A та отвір для замка Kensington.
На правому боці є картридер SD та ще два порти USB 3.2 Gen1 Type-A.
Ще роз’єми присутні на задній стороні ноутбука. Там розміщені гніздо для підключення блока живлення, LAN-порт, один HDMI та USB 3.2 Gen2 Type-C (Thunderbolt 4) з підтримкою DisplayPort та заряджання пристроїв з напругою 5 В та силою струму 3 А.
І, звісно ж, ще є два порти для під’єднання шлангів з клапанами та силіконовими прокладками.
Екран лептопа займає майже всю площину верхньої кришки й рамки навколо нього виглядають дуже тонкими, навіть знизу. Єдина петля додає незвичайного виду для конструкції в цілому.
Нагорі рамка також тонка, але в неї знайшлося місце для вебкамери з роздільною здатністю Full HD, ІЧ-датчику та мікрофонам.
Відкидатися екран може десь на кут у 135 градусів.
В пристрій встановлена звичайна клавіатура острівного типу з зональною RGB-підсвіткою та цифровим блоком. Робоча поверхня ноутбука виконана з приємного на дотик, але дуже маркого пластику.
З додаткових кнопок є лише клавіша вмикання та вибору режиму роботи лептопа з білими індикаторами. При заряджанні ноутбука відповідний індикатор світиться помаранчевим кольором, а інтенсивність іншого залежить від обраного режиму, наприклад з Office він не світиться, а з Turbo він має найбільшу яскравість.
Підсвічування кнопок дуже яскраве, світяться не тільки літери, а й контури клавіш. Ефекти та кольори можна налаштувати у фірмовому застосунку Control Center.
Крім «водянки» та екрану лептоп цікавий ще й тачпадом — він тут не просто великий, а дуже великий і займає майже половину частини корпусу під долоні. Також його можна вимкнути чи залишити активною лише його ліву половину, достатньо «тапнути» відповідний верхній кут тачпаду. Дуже корисна функція, коли граєш на ноутбуку.
Тепер подивимося на зовнішній блок системи охолодження. Ця невеличка коробка зовнішньо нагадує якийсь неттоп, але шланги, які йдуть від нього, видають його справжнє призначення.
Блок виконаний з пластику, бо боках має решітку для проходження повітря, а для потрапляння всередину одна з бокових стінок знімається, достатньо відкрутити чотири гвинти.
Стінка спереду глуха з литими декоративними елементами та кнопкою-індикатором, яка світиться блакитним кольором, коли пристрій працює.
Задня стінка повністю пласка, знизу є роз’єми для під’єднання блока живлення та транзитного кабелю і два порти з клапанами, з якими з’єднуються через шланги ноутбук.
Зверху у задній частині присутній отвір з кришкою, куди заливається виключно дистильована вода і більше ніякого холодоагенту використовувати не можна. Раз на три місяці її рекомендовано міняти. На бічних стінках трохи нижче є віконця, через які можна бачити рівень рідини.
Під’єднувати шланги до блока та лептопа треба швидко та різко, не розтягаючи процес, бо інакше в момент відкриття клапанів може вийти трохи рідини. Фіксація фітингів відбувається завдяки потужним магнітами, фактично вони й роблять цей процес автоматичним, достатньо просто піднести шланги до пристроїв в районі отворів і все інше вони зроблять самі. На фото нижче видно, що буває, коли шланги під’єднувати не поспішаючи.
Блок має RGB-підсвітку, як вентилятора, так й бака з рідиною. Колір та ефекти можна налаштувати у застосунку Control Center, керування відбувається завдяки протоколу Bluetooth. Також в ньому можна обрати режим роботи помпи та вентилятора.
Ноутбук разом із зовнішнім блоком у темряві виглядають дуже гармонічно, тільки далеко їх поставити не вийде, бо відстань між ними обмежується довжиною шлангів та транзитного кабелю — між точками з'єднання це близько 50 см.
Екран
Dream Machines RX4090-17UA28 оснащений матовим екраном діагоналлю 17 дюймів з роздільною здатністю 2560х1600 точок. Його частота оновлення складає 240 Гц, що гарно вплине на ігролад, а підтримка G-Sync в цьому допоможе.
Встановлена IPS-матриця NE170QDM-NZ1 виробництва BOE.
Подивимося на її можливості, для чого використаємо прилад SpyderX Pro та програми DisplayCAL з Argyll й HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 44% від максимального значення.
Як бачимо, екран досить непоганий, обсяг кольорів трошки виходить за стандартні 100% sRGB, що дозволить отримати якісну та яскраву картинку.
Колірна температура дорівнює майже 6500К, а яскравість може змінюватися від 18,71 до 369,82 кд/м², а це дуже непогані показники, зазвичай екрани в ігрових ноутбуках трохи темніші.
Також матриця має гарну точність передачі кольорів із середнім відхиленням DeltaE менш як 1.
Внутрішня будова
Всередині пристрій має класичне компонування й система охолодження з материнською платою займає більшу частину простору ноутбука, причому, плата поділена на три частини. Корпус має комбіновану складову і виконаний з металевої рами та пластикової оболонки, що дозволяє йому бути міцним та комфортним при дотику.
Система охолодження складається з чотирьох радіаторів, тепло яким від процесора та відеокарти передають шість теплових трубок, при цьому три з них загальні, та двох відцентрових вентиляторів різного діаметру. Над GPU також встановлена випарна камера. Виробник заявляє, що замість пасти як термоінтерфейс використовується рідкий метал.
А ось контур рідинної системи охолодження улаштовано досить просто — це звичайна петля з пласкої металевої трубки, яка проходить зверху теплових трубок та випарної камери графічного процесора. Попри таку просту конструкцію, СО демонструє непогану ефективність.
Батарея тут не найпотужніша, бо зазвичай в продуктивні ігрові пристрої встановлюються акумулятори на 80–90 Вт·г, а в нашому випадку це лише 62 Вт·г. З іншого боку, враховуючи додатковий зовнішній блок охолодження, виробник бачить сценарій використання ноутбука як настільний, і тоді немає сенсу використовувати потужну батарею, а встановленої буде достатньо попрацювати декілька годин в дорозі або без світла вдома.
Для гри чи роботи буде достатньо встановлених модулів Samsung M425R2GA3BB0-CQK0D з загальним обсягом 32 ГБ, але для важких графічних проєктів, якщо такі плануються, краще відразу замінити пам’ять при замовленні в конфігураторі Dream Machines (максимальний обсяг 64 ГБ).
Для встановлення операційної системи та зберігання даних користувача використовується NVMe-накопичувач місткістю 1 ТБ моделі Patriot P300 — не найкращий представник цього формату SSD. У майбутньому Dream Machines обіцяє використовувати як базову вже модель P400. Звісно, накопичувач можна замінити й при замовленні на сайті виробника, достатньо вибрати відповідний SSD. Є ще одне місця для встановлення додаткового диска.
Для бездротової мережі використовується модуль Intel AX211NGW, який підтримує Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3.
Все це накривається металічною кришкою, в районі SSD є додаткова алюмінієва пластина з термопрокладкою для ефективного охолодження накопичувачів.
Подивимося на зовнішній блок рідинного охолодження. Знімаємо кришку й бачимо звичайний 120-мм вентилятор з RGB-підсвічуванням та радіатор того ж самого типорозміру. Резервуар місткістю десь у 200–250 мл також має RGB-підсвічування і на ньому встановлено датчик потоку.
Вентилятор має звичайні роз’єми для ШІМ-керування та адресної підсвітки, тож за необхідністю його можна замінити на будь-який інший. З помпою буде складніше, бо використовується нестандартна модель.
Гудить вона відчутно і по мінімальному рівню шуму їй ще далеко до звичайних систем AiO чи кастомних «водянок», але при загальному використанні, коли граєш при 50% гучності динаміків чи в навушниках, вона навіть не відчувається.
Щодо повних характеристики ноутбука, то з ними можна познайомитися на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
Ноутбук виконаний на базі процесора Intel Core i9-13900HX сімейства Raptor Lake, який виготовлений за технологічними нормами Intel 7. Він має вісім продуктивних ядер з підтримкою Hyper-Threading та шістнадцять енергоефективних ядер, що в сумі дає можливість обчислювати 32 потоки. Функціонує він на частоті 2400 МГц, але завдяки технології Turbo Boost вона може збільшуватися до 5400 МГц по P-ядрам, та до 3400 МГц по E-ядрам, але все залежить від навантаження та температури процесора і в реальних задачах ці значення можуть бути меншими. Також він має 36 МБ кешу третього рівня, а його TDP дорівнює 55 Вт, який при прискоренні може збільшуватися до 157 Вт.
При реальному навантаженні процесор дійсно прискорюється до 5400 МГц при застосуванні одного потоку, а при всіх 32 — частота доходить до 4900–5100 МГц.
Якщо активувати режим Turbo та під’єднати зовнішній блок охолодження, то при мінімальному навантаженні нічого не змінюється, але при максимальному — частоти деяких ядер можуть сягати вже 5300 МГц.
Пам’ять працює у двоканальному режимі зі швидкістю 4800 МТ/с та затримками 40-39-39-76.
Графічна система виконана з дискретною картою GeForce RTX 4090, яка має 9728 шейдерних блоків, 304 текстурних блоків та 112 блоків растерізації. Працює чип на частоті 1620 МГц з автоматичним прискорюванням до 2040 МГц. Пам’ять GDDR6 обсягом 16 ГБ взаємодіє з GPU через 256-бітну шину та функціонує зі швидкодією 18 ГТ/с. TGP карти складає 150 Вт з можливістю динамічного збільшення до 175 Вт.
Активування режиму Turbo збільшує робочі частоти чипа до 1720 МГц з прискоренням до 2140 МГц, а пам’яті — до 19 ГТ/с.
Якщо залишити автоматичний вибір відеокарти, до в режимі малого навантаження буде функціонувати інтегроване в процесор графічне ядро Intel UHD Graphics. Звісно, що технологія G-Sync працює лише з дискретною картою.
Програмне забезпечення
З ноутбуком постачається програма Control Center, з якою ми вже встигли познайомитися минулого разу при огляді Dream Machines RT3070Ti-15UA50. Це доволі потужний застосунок, який дозволяє користувачу здійснити налаштування майже всіх компонентів пристрою та провести його моніторинг. Є керування клавіатурою, тачпадом, комунікаційними інтерфейсами, також можна вимкнути технологію Nvidia Optimus та залучити виключно дискретну графічну карту.
Є можливість обрати режим роботи ноутбука та налаштувати деякі параметри процесора, пам’яті та відеокарти, здійснивши її розгін. Також доступні параметри функціонування системи рідинного охолодження, де можна обрати режим роботи вентилятора та помпи з ефектами підсвічування.
Ще тут доступні налаштування підсвітки клавіатури та декоративних елементів на задній стороні ноутбука, а також батареї.
Є розділ з режимами роботи екрана та налаштуванням його параметрів з обиранням фабричного калібрування.
Також можна отримати інформацію по встановлених компонентах та провести їх моніторинг.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо на що спроможна система охолодження. Враховуючи розміри пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи в Control Center — Balance Mode, Turbo Mode та Turbo Mode з під’єднаною системою охолодження. Дискретна відеокарта була активована. Температура в приміщенні дорівнювала 22–24 градусам за Цельсієм.
Balance Mode
В режимі Balance Mode пікова потужність процесора склала 87 ватів, а в середньому вона була на рівні 74 Вт, що дозволило йому тримати температуру не вище 86 °C. Рівень шуму у такому режимі не перевищував 37,3 дБ(А).
Поглянемо на результати в 3D, для чого використаємо синтетичний пакет 3DMark з тестом Speed Way.
Тут потужність карти сягала 150 Вт, а ядро та пам’ять нагрівалися до 77 та 100 градусів відповідно, при цьому частота GPU була на рівні 1635–1770 МГц. Рівень шуму доходив до 41,7 дБ(А).
Turbo Mode
Переходимо до режиму Turbo Mode.
Пікова потужність процесора стрибнула до 170 Вт, а в середньому вона була на рівні 125 Вт. Температура вже доходила до 100 °C, що вплинуло на систему охолодження і рівень шуму підвищився до 45 дБ(А).
Піднялися ліміти й на відеокарті — до 175 Вт, також зросли частоти до 1845–2070 МГц, а температура впала на два градуси. Ось тільки ціна за все — збільшений до 43,4 дБ(А) рівень шуму.
Turbo Mode + Liquid Cooling
Ну і, звісно, режим Turbo Mode з під’єднаною системою охолодження.
Такого піка вже немає, бачимо лише 150 Вт, середнє значення таке ж саме, як й без системи рідинного охолодження, тоді як температури трохи впали та прискорюватися процесор став частіше й краще. Загальний рівень шуму не перевищував 40,8 дБ(А).
А ось де реальний дивіденд від зовнішнього блоку охолодження, так це при використанні графічних застосунків. Потужність карти залишилася та сама, а середня частота зросла до 1965–2190 МГц, при цьому температури GPU та пам’яті значно впали й дорівнюють 67 та 84 градусів відповідно. І це на тлі зменшення рівня шуму до 39 дб(А)!
Результати тестування
Тестування відбувалося у режимі Turbo з дискретним графічним адаптером.
Загальна продуктивність
PCMark 10
CPU-Z Benchmark
Cinebench R23
Geekbench 5
V-Ray 5 Benchmark
AIDA Cache & Memory Benchmark
Дискова підсистема
Ігрові програми
В іграх з дискретною картою ми перевіримо три режими: Balance Mode, Turbo Mode та Turbo Mode з під’єднаною системою охолодження. В іграх використовувалася роздільна здатність 2560х1600 та пресети з максимальною якістю графіки та трасуванням променів, де вони були наявні, з активованою технологією DLLS в режимі якість. В грі Diablo IV відбувалася пробіжка протягом хвилини через місто Kyovashad у бік храму, також пробіжка відбувалася в Hogwarts Legacy через містечко Hogsmeade у бік Old Fool. В Ratchet & Clank: Rift Apart та Remnant II відбувалася прогулянка протягом хвилини на початку стартового рівня, в The Last of Us — на рівні після прологу.
3DMark
Cyberpunk 2077
Diablo IV
F1 22
Hogwarts Legacy
Ratchet & Clank: Rift Apart
Red Dead Redemption 2
Remnant II
The Callisto Protocol
The Last of Us
Total War: WARHAMMER III
Час автономної роботи
Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час роботи під час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на 120 кд/м², щоб можна було порівняти результати з іншими ноутбуками. Підсвічування клавіатури вимкнено, гучність динаміків була виставлена на 20%, використовувався режим Balance з автоматичним перемиканням відеокарти (крім тесту Game).
Ноутбук має показники трохи нижчі, ніж в аналогічних ігрових пристроїв, які оснащено потужнішими акумуляторними батареями.
Висновки
Попри високу ефективність та перспективність систем рідинного охолодження, виробники ноутбуків не поспішають звертати на них свою увагу, хоча й бувають винятки та декілька моделей все ж таки потрапляє на ринок. Тут питання скоріше в зручності та безпечності використання таких продуктів, бо залити водою лептоп наврядчи хто захоче. З іншого боку, технології не стоять на місці, вони розвиваються та удосконалюються, що дає змогу з часом легко й просто використовувати рідинне охолодження в мобільних пристроях, наприклад, як Dream Machines RX4090-17UA28. Цей лептоп, завдяки процесору Intel Core i9-13900HX та відеокарті Nvidia GeForce RTX 4090, виявився доволі потужним та відносно компактним й легким, як для свого рівня. А завдяки зовнішньому блоку охолодження він, крім кращої продуктивності у форсованому режимі, також має значно менші температури компонентів та рівень шуму. Без цього блоку таких показників отримати було б не можливо. Механізм фіксування шлангів виявився дуже простим і при необережному поводженні з ноутбуком вони швидко відстебнуться, що знизить ризик їх пошкодження та протікання рідини. Оце тільки обслуговувати таку систему користувачу доведеться власноруч, але для неї не потрібна якась незвичайна рідина, яка використовується в кастомних контурах, достатньо звичайної дистильованої води.
Але й без зовнішньої системи охолодження ноутбук вийшов доволі цікавим. Він має строгий дизайн з елементами RGB-підсвітки, які акуратно доповнюють його вигляд та підкреслюють ігрові можливості пристрою. Крім потужних процесора та відеокарти він оснащений 32 ГБ пам’яті та містким накопичувачем, якого вистачить на 5–10 сучасних ігор. Швидка та гарна матриця з підтримкою G-Sync дозволить не тільки насолоджуватися плавним ігроладом, а й працювати в графічних редакторах. І хоча до професіонального рівня вона не дотягує, для web-контента та роботи з фото її буде достатньо і ніякого дискомфорту при взаємодії з лептопом користувач не відчує. Також Dream Machines RX4090-17UA28 оснащено всіма сучасними інтерфейсами, включаючи Thunderbolt 4, 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3. Але USB Type-C все ж хотілося більше, бо одного вже буде замало. Зате присутні FHD-камера з ІЧ-датчиком та кардрідер SD. І все це в металевому корпусі з загальною вагою лише 2,6 кг!
В цілому, Dream Machines RX4090-17UA28 можна вважати одним з найкращих ноутбуків для ігор. В дорогу його особливо не візьмеш, але на столі він буде самим тихим та продуктивним серед аналогічних пристроїв. До того ж він і коштує менше деяких конкурентів. Гарна покупка, якщо потрібен ігровий лептоп у незвичайному виконанні.