Екран
В Aorus 16x ASG (2024) використовується 16-дюймова матриця IPS з роздільною здатністю 2560x1600 точок та частотою оновлення 165 Гц. Екран має матову плівку, що знижує ефект віддзеркалень навколишніх предметів. Є підтримка Nvidia G-Sync.
Встановлена матриця MNG007DA5-1 виробництва TCL CSOT.
Подивимося на можливості екрана, для чого використаємо прилад SpyderX Pro та програми DisplayCAL разом з Argyll й HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 37% від максимального значення при використанні дискретного графічного адаптера (з інтегрованої картою достатньо 27%).
Трохи не дотягнули до обіцяних 100% для sRGB (хоча як рахувати) й інші колірні простори далекі від сучасних параметрів для роботи з графічним та відео контентом, але навіть так картинка на екрані була гарною й будь-яких питань не викликала.
Без калібрування все ж не обійтися, бо матриця з заводу холоднувата і потребує додаткових налаштувань. Зате середня DeltaE менше ніж 1, тож проблем з передачею кольору не буде.
Максимальна яскравість екрана виявилася майже 430 кд/м² при використанні дискретної карти, а стабільність контрасту знаходилася на рівні 1250:1.
Внутрішня будова
Щодо повних характеристик ноутбука, то з ними можна ознайомитися на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
Ноутбук виконаний на базі 10-нм процесора Intel Core i9-14900HX, який належить до сімейства Raptor Lake. Він має вісім продуктивних ядер з підтримкою технології Hyper-Threading та 16 енергоефективних ядер, що дає можливість обчислювати 32 потоки одночасно. Базова частота P-ядер дорівнює 2200 МГц, але залежно від навантаження вони можуть прискорюватися до 5800 МГц, при цьому E-ядра мають частоту 1600 МГц з прискоренням до 4100 МГц. Кеш третього рівня складає 36 МБ, а рівень TDP дорівнює 55 Вт з можливістю короткочасного збільшення до 157 Вт.
В реальних задачах процесор без проблем прискорювався до 5800 МГц в режимі простою та однопотоковому навантаженні, тоді як залучення всіх потоків знижувало максимальну частоту до 5100–5200 МГц, або навіть 4600 МГц, залежно від якості P-ядер.
Пам’ять обсягом 32 ГБ стандарту DDR5-5600 набрана модулями Samsung M425R2GA3BB0-CWMOD, які працюють зі своєю швидкістю й таймінгами 46-45-45-89-2T.
Для ігор та додатків з високим 3D-навантаженням використовується дискретна відеокарта Nvidia GeForce RTX 4070 без якихось обмежень по TGP, яка може споживати до 140 Вт. Чип працює на частоті 1830 МГц з прискоренням до 2175 МГц, а швидкодія пам’яті сягає 16 ГТ/с. Режимів додаткового розгону в фірмовому ПЗ не передбачено.
При легкому навантаженні та у 2D відбувається перемикання на інтегровану карту Intel UHD Graphics, якщо обрані відповідні режими роботи ноутбука.
Крім того, в лептопі встановлено NVMe-накопичувач Gigabyte AG450E1024-SI місткістю 1 ТБ та підтримкою шини PCIe 4.0. Ще один додатковий роз’єм M.2 дозволить розширити простір для зберігання даних.
Охолоджується пристрій системою з п’яти теплових трубок, чотирьох радіаторів та двох відцентрових вентиляторів. При високому навантаженні й при виборі продуктивного режиму роботи лептопа шум від СО доволі значний.
Програмне забезпечення
Разом з ноутбуком постачається фірмовий застосунок Gigabyte Control Center, який дозволяє оновити встановлене комплектне ПЗ, обрати режим роботи пристрою та системи охолодження, провести окремі налаштування апаратних компонентів системи та підсвітки клавіатури й корпусу, виконувати моніторинг компонентів пристрою, перевірити стан встановленого накопичувача. Як бачимо, багато вкладок має у своїй назві знайому абревіатуру Ai. Наскільки там залучений ШІ сказати важко, бо поведінка ноутбука не сильно й відрізнялася від стандартної роботи подібних пристроїв без «ШІ».
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо систему охолодження. Враховуючи розміри пристрою, чогось незвичайного навряд чи варто очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.
Ефективність буде перевірено у трьох режимах: Balanced з режимом системи охолодження Normal, Performance з Power та OC, який є сукупністю режиму роботи ноутбука Performance, охолодження Turbo та розгону відеокарти на 100 МГц за ядром та 200 МГц за пам’яттю. Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Для відеокарти використовувався синтетичний пакет 3DMark з тестом Speed Way.
Balanced
В цілому режим Balanced в лептопі Gigabyte Aorus 16X (2024) не сильно обмежує процесор й він без проблем стартує з піком у 133 Вт та працює потім у середньому з 90 Вт, при цьому його температура доходить до 94 градусів. Звісно це було досягнуто завдяки системі охолодження, яка працювала з рівнем шуму у 49,7 дБ(А).
Відеокарта також була не сильно обмежена — максимум 130 Вт, при цьому частота чипа коливалася на рівні 2355–2520 МГц, а температура була на прийнятному рівні, як й у процесора. Рівень шуму виявився значно нижчим — 43,5 дБ(А).
Performance
А ось продуктивний режим дозволяє працювати процесору з потужністю у середньому 114 Вт після пікових 154 ватів. Звісно це не могло не вплинути на його температурний режим — 99 °C на старті стрес-теста та 91 градусів через деякий час. Рівень шуму у такому режимі доходив до 54,1 дБ(А).
Потужність карти також зросла на декілька ватів, а частота ядра коливалася тепер в діапазоні 2580–2610 МГц. Температури не змусили себе довго чекати й також піднялися, як, власне, й для процесора. Шум сягав 49,5 дБ(А).
Turbo
Наш імпровізований OC-режим характеризується максимальною потужністю процесора (158 Вт в піковому значенні), частотою й температурою, яка не падає нижче 97 градусів. Рівень шуму при цьому відповідний — 58,1 дБ(А).
Відеокарта наразі споживала 143 вати, а частоти графічного процесора коливалися на рівні 2685–2700 МГц. Температура GPU з такими «турбінами» впала і була нижча навіть за збалансований режим. А от температура процесора все одно залишилася на високій позначці, і це при завиванні системи охолодження до 58,5 дБ(А).